Zúžení močové trubice způsobuje tvorba jizevnaté tkáně v ní. Lékařským termínem pro zúženou močovou trubici je striktura uretry.
Tato problematická tkáň se může začít vytvářet vlivem nakažení se pohlavně přenosnou nemocí, po některých úrazech nebo jako nežádoucí vedlejší účinek některých léčebných metod jiných onemocnění.
Zúžená uretra se obvykle projevuje slabým a pomalý proudem moči. Jak zjizvená tkáň roste, může dojít až k zástavě močení (lékařsky anurie), protože tkáň blokuje plynulý odtok moči z močového měchýře.
Postižení pánové mohou mít problém s ejakulací, kdy ejakulát nemůže odejít ven z těla. Důsledkem může být nepříjemný stav zvaný anejakulace.
V článku se podíváme na nejčastější příčiny striktury močové trubice, na typické příznaky a na dostupné léčebné metody. Cílem léčby je samozřejmě odstranění jizevnaté tkáně, zprůchodnění močové trubice a navrácení normálního odtoku moči.
Co přesně je zúžení močové trubice?
Močová trubice je trubice, přes kterou moč opouští tělo.
- Mužská močová trubice vede od močového měchýře až k otvoru na špičce penisu a je delší, než ženská.
- Ženská močová trubice vede z močového měchýře až k přední části pochvy.
Mužská uretra měří zhruba 15 až 20 cm, kdežto ženská jenom 4 cm. Z toho důvodu jsou ženy ohroženější bakteriálními infekcemi močových cest, protože bakterie k nim mají kvůli kratší močové trubici jednodušší a rychlejší přístup.
Zúžení močové trubice přesně definuje to, co se s ní děje. Na jejích vnitřních stěnách roste jizevnatá tkáň, která zužuje celkový prostor uretry.
Pro lidi postižené strikturou uretry je močení čím dál náročnější a méně pohodlné. Proud moči bude slabý a nevydatný a postižený může mít pocit, že se nedovede vymočit úplně. Močová trubice se může pořád víc a víc zužovat, takže nepohodlí a problémy s močením se mohou postupně zhoršovat. Pacient musí silně tlačit a namáhat se, aby se vymočil úplně.
U některých pacientů může dojít k problémům až zástavě močení náhle a bez předchozích náznaků. Tyto stavy již vyžadují okamžitou lékařskou péči.
Zúžení močové trubice může být někdy i důsledkem retence moči, protože při častém hromadění moči se může poškodit tkáň močové trubice. Tato poškození mohou způsobovat zjizvení a následné zúžení uretry.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Retence moči: Příčiny a léčba hromadění moči a neschopnosti vymočit se.
Jak vypadá zúžení močové trubice?
Vždy záleží na závažnosti zúžení a na tom, jak moc již jizevnatá tkáň narostla.
Můžete mít soustavné nutkání na močení a to i bezprostředně po vymočení. Nutkání může být náhlé a neovladatelné, takže postižený se může dokonce pomočit, pokud si nemá kam odběhnout. Ve většině případů tyto komplikace doprovází nepříjemná bolest nebo pálení.
Jak časté je zúžení močové trubice?
Striktura močové trubice postihuje do 1 % mužů a u žen je výskyt výrazně nižší v řádu desetin až setin procenta
Zúžení močové trubice postihuje méně než 1 % mužů. Jde tedy o vzácnou zdravotní komplikaci, což je taková, která se vyskytuje do 1 % případů. Problém postihuje hlavně muže kvůli jejich delší a složitější močové trubici, která je náchylnější na poškození, infekce a záněty.
Výskyt uretrální striktury u žen je výrazně nižší. Ženská močová trubice je kratší a „rovnější“, což snižuje riziko tvorby jizevnaté tkáně. Rozdíl ve výskytu je daný rozdílnou anatomií močové trubice u obou pohlaví.
K zúžení může dojít u lidí jakéhokoliv věku, ale zvýšené riziko hrozí zejména mužům a to těm starším 55 let.
Příznaky zúžené močové trubice
Rentgenový snímek zúžené močové trubice
Nejčastějším příznakem striktury uretry je problematické močení a slabý proud moči. Postižený si na sobě typicky všímá:
- namáhání při močení, kdy musí tlačit silněji, aby se vůbec vymočil,
- bolest, pálení nebo řezání při močení (lékařsky dysurie),
- infekce močových cest, která se může zároveň projevovat bolestí, abnormálními výtoky a pocity podobnými nachlazení,
- zánět prostaty, protože při něm dochází k otoku a nezhoubnému zvětšení (benigní hyperplazie prostaty), která močovou trubici obklopuje a zvýšeným tlakem zabraňuje pohodlnému močení. Opakované záněty prostaty mohou přispívat ke vzniku zjizvené tkáně.
Pokročilé zúžení močové trubice, kdy se v ní vytvořilo až příliš mnoho jizevnaté tkáně, může vyvolat retenci moči. To je rizikový stav, kdy se postižený nedovede vymočit vůbec. Akutní retenci již musí ošetřit lékař na pohotovosti. Pokud by se tak nestalo, moč by se z těla nemohla dostat ven a to by mohlo způsobit otoky jedné nebo obou ledvin (lékařsky hydronefróza). Pokročilá striktura uretry může způsobit až selhání ledvin, kdy ledviny přestávají pracovat a je nezbytná okamžitá lékařská pohotovost.
Příčiny zúžené močové trubice
Nejčastější příčinou zúžení močové trubice je tvorba zjizvené tkáně. Růst tkáně může podporovat dlouhodobý zánět nebo nějaké poranění. U některých zraněných se začne jizevnatá tkáň tvořit až později, takže i striktura uretry se může rozvinout až později od úrazu. U jiných lidí se ale může tkáň začít utvářet již velmi brzy od poranění močové trubice.
Na zranění si dávejte pozor, pokud používáte nějaké erotické pomůcky, které si zavádíte přímo do močové trubice. Tyto hračky mohou v močové trubici dokonce uvíznout, což je již případ pro lékařskou pohotovost.
Zjizvená tkáň v močové trubici ztěžuje nebo zcela zabraňuje normálnímu močení. Zde je několik příčin vzniku jizevnaté tkáně:
- poranění penisu nebo šourku,
- sexuálně přenosná infekce (v Česku často chlamydie),
- zavedení močového katétru nebo chirurgických nástrojů do močové trubice během operací nebo jiných lékařských zákroků,
- rakovina močové trubice nebo prostaty,
- radiační terapie pro léčbu rakoviny ozařováním.
JE DOBRÉ VĚDĚT: Zaseklé dildo, vibrátor a další erotické hračky. Jak je bezpečně vytáhnout z vagíny nebo análu?
Lze se zúženou močovou trubicí normálně močit?
Je sice pravda, že většina pacientů se zúženou uretrou může močit, močení je ale obvykle bolestivé, nepříjemné, komplikované a lidé musí silně tlačit a namáhat se. Nedovedou tak močit normálně. Zároveň mívají pocit neúplného vymočení a cítí, že jim ještě nějaká moč zůstala aniž by chtěli a měchýř není dokonale vyprázdněný.
Lidé se závažněji zúženou močovou trubicí někdy nedovedou močit vůbec.
Pokud máte jakékoliv problémy s močením, vždy je rozumné zajít k urologovi, nefrologovi nebo aspoň k praktickému lékaři.
Kdy mám s podezřením na strikturu uretry zajít za lékařem?
K lékaři (urolog nebo praktik) se vydejte, pokud si na sobě všimnete výše uvedených příznaků zúžení močové trubice. Pokud máte problém vymočit se úplně nebo je močení bolestivé, objednejte se co nejrychleji. Pokud se vůbec nedovedete vymočit, zajděte na pohotovostní ambulanci, než se stav neúnosně nezhorší.
Komplikace s močením může vyvolat i jiná příčina než-li striktura uretry. Pánové mohou trpět nezhoubně zvětšenou prostatou, chronickým zánětem prostaty (prostatitida) a obě pohlaví mohou trpět močovými ledvinovými kameny. Je důležité, aby se na vás podíval lékař.
Na pohotovost zajděte, pokud:
- se nemůžete vůbec vymočit,
- je močení nesnesitelně bolestivé,
- si v moči najdete stopy krve (lékařsky hematurie),
- máte příznaky infekce, které se podobají nachlazení (horečka, zimnice, nechutenství, bolesti a silná únava).
Jak lékař diagnostikuje zúžení močové trubice?
Zdraví a nemoci močové soustavy řeší urolog. Pokud by problém nějak souvisel s ledvinami, případ převezme nefrolog, což je specialista na zdraví a nemoci ledvin. Pokud tyto odborníky neznáte, doporučí vás k nim i váš praktický lékař.
Lékař provede hmatové vyšetření genitálu a břicha, aby zkontroloval případné abnormality. Následně vás může poslat na některé testy, aby zjistil případné problémy s vyprazdňováním močového měchýře, i kdyby zúžení močové trubice přímo neidentifikoval.
Mezi možné testy patří:
- Test průtoku moči (uroflowmetrie): Vyšetření měří průtok moči, její objem a další vlastnosti při běžném použití toalety. Test je neinvazivní, protože nezasahuje do těla.
- Postmikční reziduální test moči: Test využívá zobrazovací vyšetření k tomu, aby zjistil, kolik moči zůstává (reziduum) v měchýři po vymočení (po mikci). Zdravý močový měchýř zůstává po vymočení prázdný nebo téměř prázdný. Pokud ale máte zúženou močovou trubici, v měchýři zůstane více, než očekávané minimum moči. I tento test je neinvazivní, protože nezasahuje do těla.
Neinvazivní vyšetřovací metody umožňují diagnostikovat zúžení močové trubice bez zásahu do těla. Zjišťují, zda je to právě striktura nebo jiná obstrukce močových cest, kvůli které se nemůžete normálně vymočit. Lékař může využít také rentgenové vyšetření, při kterém je ale nutné podat pacientovi kontrastní látku přes katétr zavedený do močové trubice. Kontrastní látka umožňuje vidět strikturu na rentgenovém snímku.
Dalším diagnostickým postupem může být cytoskopie. Jde o zavedení tenké trubice s kamerkou na konci do močové trubice. Pomocí cytoskopie lékař přímo vidí zúžená místa v močové trubici a jejich polohu. Před cytoskopií vám lékař podá lokální anestetikum, abyste během vyšetření nepociťovali žádné nepohodlí.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Uroflowmetrie: Jak probíhá vyšetření proudění moči, jak se na něj připravit a kolik stojí?
Léčba zúžení močové trubice
Léčba striktury uretry může zahrnovat následovné postupy:
Dilatace močové trubice: | Lékař pomocí dlouhých tenkých nástrojů (dilatátorů) postupně rozšiřuje močovou trubici, aby otevřel zúžené místo. Zákrok je potřeba provádět opakovaně, protože striktura se může vracet a vyžaduje kvůli tomu pravidelnou kontrolu. |
Rekonstrukce močové trubice (uretroplastika): | Lékař chirurgicky odstraní zúženou část trubice a spojí její zdravé konce. Zákrok poskytuje dlouhodobé až trvalé řešení striktury a snižuje riziko jejího návratu. |
Vnitřní uretrotomie: | Lékař pomocí cystoskopu opatřeného skalpelem odřízne jizevnatou tkáň. Následné pravidelné kontroly jsou důležité pro ověření, zda se tkáň znovu netvoří. Zákrok je rychlý s krátkou dobou zotavení. Zúžení se ale může opět vrátit. |
Tabulka léčebných metod zúžení močové trubice
Po méně invazivních léčebných postupech se můžete cítit lépe již do několika dnů. Ty invazivnější se mohou hojit déle, ale výhledově byste měli být fit zhruba do 8 týdnů od zákroku.
Léčba zúžené močové trubice má obecně dobré výsledky. Nevýhodou je, že i pokud se uretru povede zprůchodnit, po nějakém čase se může jizevnatá tkáň znovu objevit. V některých případech mohou být nezbytné další operace a také pravidelné kontroly, aby měl lékař soustavný přehled o stavu pacienta.
Existuje prevence před zúžením močové trubice?
Bohužel nelze úplně zabránit každé možné příčině zúžení močové trubice. Můžete se ale snažit chovat ohleduplně vzhledem ke své pánevní oblasti a snažit se minimalizovat riziko úrazů:
- při sportu nebo rizikové fyzické práci se chraňte suspenzorem, protože zúžení močové trubice postihuje častěji muže,
- pokud si zavádíte močový katétr nebo jakoukoliv sexuální pomůcku až do močové trubice, používejte dostatek lubrikačního gelu (klikněte a objednejte si lubrikační gel diskrétně z on-line sex-shopu RůžovýSlon.cz),
- chraňte se před pohlavně přenosnými nemocemi a používejte vždy aspoň kondom,
- a pokud máte na nějakou pohlavní nemoc přímo podezření, objednejte se na testy do venerologické ambulance.
Co jsme zjistili o zúžení močové trubice?
Zjistili jsme, že k zúžení močové trubice (lékařsky striktura uretry) dochází, když se v ní vytváří jizevnatá tkáň. Ta brání plynulému odtoku moči a vyvolává bolesti a další rizika.
Striktura postihuje častěji muže, protože jejich močová trubice je delší, než ženská. Nejčastěji se objevuje u mužů nad 55 let, ale vlivem úrazu ohrožuje i mladší lidi obou pohlaví.
Léčba je dostupná a dobře účinná, ale lékař vás musí nejdříve vyšetřit, takže jeho návštěvu neodkládejte.
Máte vlastní zkušenost se zúžením močové trubice? Co bylo příčinou, jaké příznaky vám způsobila, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a vždy plynulé močení bez zúžené močové trubice.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |