Ženské hormony, konkrétně ženské pohlavní hormony (také ženské steroidní hormony) hrají zásadní roli v ženském sexuálním vývoji, udržení reprodukčních funkcí a také celkového zdraví. Při poklesu nebo zvýšení hladiny kteréhokoliv ženského hormonu dochází k nežádoucí a rizikové hormonální nerovnováze.
Hladiny ženských hormonů se mění přirozeně zejména během puberty a tedy dospívání, dále během těhotenství a jako poslední během menopauzy a po menopauze (odborně během postmenopauzy).
V článku podrobněji vysvětluji jednotlivé ženské hormony, jejich úkoly a příznaky nerovnováhy.
Co jsou to ženské hormony?
Hormony, samozřejmě i ty mužské, jsou chemičtí poslové produkovaní endokrinními žlázami (vaječníky, šišinka, hypothalamus, hypofýza, brzlík, štítná žláza, příštítná tělíska, slinivka břišní, nadledviny). Z těchto žláz se hormony uvolňují do krevního řečiště a přes krev putují tam, kde mají plnit svůj úkol.
Hormony ovlivňují tisíce tělesných procesů, takže jejich nerovnováha může negativně ovlivňovat normální fungování celého těla. Kromě plodnosti nebo erotického libida ovlivňují také spánek, využití energie, růst, chuť k jídlu a mají spoustu dalších úkolů.
Právě ženské pohlavní hormony hrají zásadní roli v pohlavním vývoji a reprodukčních schopnostech. Ženské pohlavní hormony produkují vaječníky a nadledviny.
Ženské pohlavní hormony se podílejí na:
- optimálním nástupu puberty a pohlavním dozrávání,
- reprodukčních schopnostech a tedy schopnosti ženy otěhotnět, vynosit dítě a porodit,
- síle sexuálního libida, aby ženu nutily otěhotnět a množit se,
- růstu svalů a kostí, aby byla žena silná a těhotenství s porodem zvládla bez problémů,
- rozložení tělesného tuku, aby měla žena dostatek živin a hlavně energie stát se matkou,
- regulaci zánětlivých reakcí, co znamená, že hormony ovlivňují sílu ženské obranyschopnosti,
- regulaci hladiny cholesterolu, protože některé další hormony si tělo vyrábí právě z cholesterolu, tudíž jej ve stravě v nějakém množství potřebuje každá žena,
- podpoře růstu vlasů, přičemž mnohým ženám vlasy vypadávají právě po menopauze, kdy hladiny ženských hormonů přirozeně klesají.
Jak jsem psala, hladiny ženských hormonů různě kolísají během celého života. To je také důvod, proč si jako ženy všímáme příznaků hormonální nerovnováhy a změn výrazněji než muži.
I muži mohou mít hormony v nerovnováze, ale u nich je hladina dlouhodobě převážně stabilní. Přesně proto se u nich tak často neobjevují příznaky nerovnováhy jako návaly horka, časté změny nálady, různé bolesti, nepříjemné stavy a podobně.
Hladiny ženských hormonů přirozeně ovlivňuje:
- menstruace,
- těhotenství,
- stárnutí,
- menopauza,
- dlouhodobý (chronický) stres,
- různé léky, kterými se žena léčí z jiných nemocí,
- faktory životního prostředí a tedy různé endokrinní disruptory v kosmetice a drogerii, stravě, půdě, vodě, ovzduší (ty rovněž působí na muže).
Nerovnováha ženských hormonů může vést ke změnám erotického libida, návalům horka, častému pocení, vypadávání vlasů, přibírání na váze, řídnutí kostí (osteoporóze), změnám nálad či dokonce neplodnosti nebo problémům během těhotenství a kojení.
Typy ženských pohlavních hormonů
Záměrně jmenuji pouze ženské pohlavní (sexuální) hormony, protože jsou nejdůležitější z hlediska menstruace, plodnosti, síly erotického libida a dalších ženských pohlavních funkcí.
Estrogen
Nejznámější ženský hormon, který se dále dělí na estradiol, estriol a estron, (každému hormonu jsem věnovala samostatný článek pod prokliky).
Většinu estrogenů vyprodukují vaječníky, zbylé množství produkují nadledviny a tukové buňky. Estrogen je nezbytný pro pohlavní a reprodukční vývoj, které začínají právě během puberty.
Tělo přestává produkovat estrogen typicky s nástupem menopauzy, ale některé zdravotní stavy mohou tento úbytek urychlit a vyvolat zmíněnou hormonální nerovnováhu mnohem dříve.
POZNEJTE ESTROGENY PODROBNĚ: Estrogen u žen: Nepříjemné příznaky nedostatku i nadbytku a optimální hladina.
Progesteron
Hormon progesteron u žen produkují vaječníky, nadledviny a během těhotenství placenta. Hladina progesteronu roste během ovulace a nejvyšší je během těhotenství. Po porodu se hladina stabilizuje na původních hodnotách.
Progesteron reguluje menstruační cykly a celkově připravuje ženské tělo na těhotenství. Snížená hladina progesteronu se projevuje nepravidelnými a abnormálními menstruacemi, problémy s otěhotněním až neschopností otěhotnět a komplikacemi během těhotenství.
MĚJTE PŘEHLED: Progesteron potřebujete pro bezpečné otěhotnění i porod. Jaké jsou příznaky nedostatku a jak progesteron zvýšit?
Testosteron
Testosteron je primárně mužský pohlavní hormon (androgen), ale velmi důležité úkoly má i v ženském těle, i když mají celkovou hladinu podstatně nižší.
Testosteron v ženském těle reguluje:
- plodnost,
- sexuální libido,
- menstruační cykly,
- růst svalů a kostní hmoty,
- produkci červených krvinek,
- energetickou hladinu,
- náladu,
- spalování a rozložení tuků,
- poznávací (kognitivní) funkce.
MĚJTE PŘEHLED: Snížený testosteron u žen: Jak se projevuje, co způsobuje a jak hladinu dostat do normálu?
Role ženských hormonů v pubertě
Dívky vstupují do puberty ve věku mezi 8 až 13 lety. Za normálních okolností dívčí puberta končí ve věku 14 let, ale může být i předčasná nebo opožděná.
V pubertě je aktivní hlavně hypofýza (podvěsek mozkový), která produkuje luteinizační hormon LH a folikuly stimulující hormon FSH. Tyto hormony následně stimulují tvorbu ženských pohlavních hormonů (estrogen a progesteron) v dalších endokrinních žlázách.
Je to právě estrogen s progesteronem, které dále stimulují vývoj ženských sekundárních pohlavních znaků jako:
- vývoj a růst prsou,
- růst ochlupení v podpaží, na nohou a v intimní oblasti (pubické ochlupení),
- růst dívky do výšky,
- růst do šířky a tedy ukládání tuků na břiše, bocích, stehnech a hýždích (známé ženské křivky),
- rozšíření pánve a kyčlí (pro snadnější těhotenství a porod),
- zvýšená produkce kožního mazu,
- a další.
Role ženských hormonů během menstruace
Ženské hormony vyvolávají tzv. menarché, což je úplně první menstruace v životě dívky. První menstruaci děvčata dostávají zhruba mezi 12 až 13 lety, objevit se ale může kdykoliv během puberty, a tedy mezi 8 až 14 rokem. Pokud jste zatím menstruaci neměla, přičemž nejste starší 15 let, zatím se nemusíte ničeho obávat.
Normální menstruační cyklus trvá obvykle 28 dní, ale doba může být i kratší nebo delší (24 nebo až 38 dní).
Po menarché a tedy po první menstruaci obvykle nastupují pravidelné menstruační cykly až do věku, kdy žena vstoupí do menopauzy (průměrně mezi 45 až 55 lety).
Ženské hormony řídí 3 fáze menstruačního cyklu:
Folikulární fáze: | Začíná prvním dnem první menstruace. FSH hormon řídí růst vaječníků. Během fáze z těla odchází krev a děložní tkáň (endometrium). Estrogen a progesteron jsou na nízké úrovni, co způsobuje menstruační změny nálad. Estrogen ztlušťuje výstelku dělohy pro případné těhotenství. Děvče je nyní plodné právě díky ženským hormonům. |
Ovulační fáze: | Hladina estrogenu a LH je na nejvyšší úrovni, folikuly praskají a vaječníky uvolňují zralá vajíčka. Vajíčko přežije mimo vaječník pouze do 24 hodin a k jeho oplodnění může dojít pouze během této krátké doby. |
Luteální fáze: | Již oplodněné vajíčko putuje z vaječníku do dělohy. Progesteron z folikulů ztlušťuje děložní sliznici, aby byla připravená přijmout oplodněné vajíčko. Pokud vajíčko není oplodněné, hladina estrogenu a progesteronu klesne a začne premenstruační týden. Neoplodněné vajíčko nakonec opustí tělo s děložní výstelkou. Aktuální menstruační cyklus končí a začíná nový. |
Tabulka fází menstruace, které řídí ženské hormony
Role ženských hormonů během těhotenství
Těhotenství začíná uhnízděním oplodněného vajíčka na stěně dělohy. Následně se začne vyvíjet placenta, dočasný orgán přítomný pouze během těhotenství. Placenta produkuje další ženské hormony včetně progesteronu, lidského choriového gonadotropinu a relaxinu.
Hladina progesteronu soustavně roste během několika prvních týdnů těhotenství. Hormon stimuluje ztluštění děložního čípku a vytvoření hlenové zátky z cervikálního hlenu.
Nově vyprodukovaný relaxin tlumí svalové kontrakce v děloze, proto těhotná žena kontrakce nevnímá. To až do doby, než přijde čas spontánního porodu. Až přijde čas, relaxin uvolní pánevní šlachy a vazy, aby byl porod co možná nejrychlejší a dítěti nic nebránilo v cestě.
HCG hormon začne stimulovat produkci estrogenu a progesteronu. Tento rychlý nárůst vyvolává těhotenské příznaky jako nevolnost až zvracení a časté močení.
Estrogen a progesteron stoupá i během druhého trimestru těhotenství. Buňky placenty začínají produkovat lidský placentární laktogen, který dále vyživuje rostoucí plod.
Po porodu a tedy po ukončení těhotenství se zmíněné hormony vracejí na původní úroveň, na které byly před otěhotněním. Kojení snižuje hladinu estrogenu, co brání ovulaci a s ní i dalšímu otěhotnění. Příroda se tak postarala o to, aby se matka věnovala novorozenci a na nějaký čas si dala od dalších dětí přestávku.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?
Role ženských hormonů v menopauze
Menopauza označuje ukončení plodného věku ženy a i za tuto přirozenou změnu jsou zodpovědné ženské hormony. Žena vstupuje do menopauzy průměrně v 52 letech, ale i menopauza může být předčasná nebo opožděná. Menopauzální žena přestává menstruovat natrvalo.
Ještě před menopauzou si žena projde perimenopauzou, která má právě kvůli významným hormonálním výkyvům různé negativní příznaky:
- nepravidelné menstruace, přičemž cykly se vzájemně různě přibližují nebo vzdalují.
- návaly horka a silné pocení, často i v noci,
- problémy se spánkem až nespavost (insomnie),
- změny nálad s převahou těch negativních,
- vaginální suchost (lékařsky vaginální atrofie).
Perimenopauzální období trvá průměrně 4 roky, ale může se prodloužit až na 10 let.
Ženu lze prohlásit za menopauzální, pokud od její poslední menstruace uběhlo aspoň 12 měsíců.
Hladina hormonů se stabilizuje až po menopauze v období postmenopauzy. Vaječníky budou sice pořád produkovat malé množství estrogenu a progesteronu, ne však v množství dostatečném pro další otěhotnění. Po menopauze již žena nemůže otěhotnět.
S poklesem ženských hormonů bohužel vznikají další zdravotní rizika, typicky řídnutí kostí, vaginální suchost, nemoci srdce a cév a mnohé další.
Role ženských hormonů v otázce erotického libida a schopnosti sexuálně se vzrušit
Za sílu erotického libida je u ženy zodpovědný estrogen, progesteron a testosteron. Dostatečná hladina estrogenu udržuje silné libido a podporuje přirozenou vaginální lubrikaci. Zvýšená hladina progesteronu může erotické libido naopak oslabovat.
O tom, jak přesně ovlivňuje ženské libido testosteron, vedou vědci s lékaři diskuse. Již je ale známo, že snížený testosteron u žen snižuje jejich sexuální libido.
Terapie doplňování testosteronu se zdá u žen vzhledem k síle libida neúčinná. Testosteronová terapie může naopak podporovat účinky estrogenu, co může vyvolat některé negativní příznaky:
- přibírání na váze,
- podrážděnost a náladovost,
- vypadávání vlasů až plešatění,
- růst nechtěného ochlupení na obličeji, hrudi nebo zádech (odborně hirsutismus),
- rozšíření tkáně klitorisu.
Ženské hormony v nerovnováze vyvolají hormonální nerovnováhu
Pro zdraví i úspěšné mateřství je nezbytná hormonální rovnováha. Hladiny hormonů se sice mění přirozeně, pokud jsou ale v nerovnováze dlouhodobě kvůli zdravotnímu stavu, různým nemocem nebo negativním vlivům životního prostředí, nerovnováha se může projevit:
- nepravidelnými menstruacemi,
- růstem nechtěného ochlupení,
- akné a kožními problémy,
- vaginální suchostí
- nízkým sexuálním libidem,
- citlivými a bolavými prsy,
- problémy se zažíváním (nafouklé břicho),
- návaly horka,
- silným pocením (hlavně v noci),
- přibýváním na váze,
- únavou a vyčerpáním,
- změnami nálad,
- úzkostmi, depresí a negativními emocemi,
- problémy se spánkem.
Hormonální nerovnováhu mohou vyvolat i mnohé další zdravotní stavy. Vyvolat je mohou i některé léky na předpis. Právě proto by měly ženy jakékoliv zdravotní problémy konzultovat s lékařem (praktik, gynekolog, endokrinolog nebo další specialisté na konkrétní onemocnění).
Vybírám několik konkrétních nemocí a vlivů, které mohou vyvolat ženskou hormonální nerovnováhu:
- syndrom polycystických vaječníků PCOS,
- předčasné selhání vaječníků (primární ovariální insuficience),
- užívání hormonální antikoncepce,
- hormonální substituční terapie (doplňování některého hormonu do těla),
- nadváha až obezita,
- rakovina vaječníků,
- chronický stres.
Co jsme zjistili o ženských hormonech?
Ženské hormony jsou chemičtí poslové, kteří regulují přirozené funkce ženského organismu a ovlivňují i ženskou náladu.
Ženské pohlavní hormony v optimální rovnováze jsou nezbytné pro správný pohlavní vývoj a schopnost otěhotnět.
Hlavními ženskými hormony jsou estrogen a progesteron. Produkují je vaječníky a nadledviny, během těhotenství také placenta.
Kromě reprodukčních schopností ženské sexuální hormony řídí i tělesnou hmotnost, růst kostí, svalů a vlasů, jsou zodpovědné za využití energie a mají mnohé další důležité úkoly.
Dlouhodobá nerovnováha ženských hormonů může vést ke vzniku nemocí, proto je rozumné žít zdravě a snažit se mít je v rovnováze po celý život.
Máte dotaz nebo vlastní zkušenosti s ženskými hormony? Scházel vám některý nebo jste měla některého až moc? Jak vám lékař pomáhal a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a ženské hormony vždy v rovnováze.