Závislost na partnerovi – kdy se z lásky stává noční můra, jak jí poznat a jak se závislosti zbavit?

Asi každý, kdo byl někdy zamilovaný, si pamatuje chvíle, kdy musel být neustále se svou drahou polovičkou.

Pořád na něj nebo na ni musel myslet, neustále se mu stýskalo a vyhledával každou volnou chvilku, jen aby byli opět spolu.

To je naprosto normální a zažil to snad každý člověk na světě. Jenže jedna věc je takováto zamilovanost, ovšem úplně jiná věc je až nezdravá závislost na partnerovi či partnerce.

Hysterické výlevy, záchvaty paniky, žárlivé scény, uzurpování si toho druhého. To už není jen nevinná mladá láska, to už je nebezpečná závislost.

  • Jak se zbavit závislosti na partnerovi?
  • Dá se nějak léčit závislost na partnerovi?
  • Jak se vlastně taková závislost pozná?

závislost na partnerovi a partnerce

 

Závislost na partnerovi

Téměř jakoby drogově závislým na druhém člověku se může stát naprosto kdokoliv. Já, vy, vaši známí, vaši přátelé.

Tento stav závislosti na partnerovi se dokonce nemusí vyhnout ani lidem vystupujícím dlouhodobě suverénně, dominantně, samostatně, až sebestředně.

Pascale de Lomas a Anne Dufour tvrdí:

Druhý člověk je zde coby prostředek pro zmírnění existenciální úzkosti a velkého nedostatku sebedůvěry.

Citově závislí lidé byli v raném dětství často připraveni o lásku, nebo byli naopak láskou tak zahrnuti, že se nenaučili převzít aktivitu.

Tito lidé popírají své vlastní potřeby, nejsou dokonce ani schopni je formulovat, a vězí tak ve vzorcích chování, které jejich stav pouze zhoršuje.

Snaží se doslova urvat si náklonnost druhého prostřednictvím tyranizující štědrosti nebo nátlaku.

Každý člověk se může stát závislým na svém partnerovi. Ať už to bude závislost čistě emoční, anebo se bude jednat o závislost finanční, sexuální či fyzickou.

Dle modelu Virginie Satirové se projevuje závislost na partnerovi takto:

Obrazně vzato je touhou závislé osoby být s protějškem „jedno tělo a jeden duch“, souznít s ním, vědět o něm vše po celých čtyřiadvacet hodin, a to každý den, jak je nejen rok, ale i život dlouhý.

 

Emoční závislosti na partnerovi

U emoční závislosti na partnerovi hovoříme tehdy, když je člověk ke svému partnerovi naprosto emočně přivázán.

Neustále vyžaduje jeho přítomnost, nedokáže bez něj být sám, nechce trávit čas s nikým jiným, ani s přáteli, když jej partner opustí, například kvůli služební cesty, hroutí se, brečí, propadá depresím.

A nemusí se to týkat pouze žen. I muž se může stát emočně závislý na své partnerce.

Čtyřicetiletá Pavla popisuje:

Moje máma byla vždy ta pasivní, dělala ústupky a podřizovala se. Všechno bylo tak, jak to chtěl táta, nenapadlo by ji ani zmínit se o tom, že má jiné přání a touhy.

Celé dny se starala o dům a večer seděla u televize a čekala, až se táta vrátí z práce.

Vždycky mi to přišlo jako normální forma vztahu a dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomila, že to tak být vlastně vůbec nemusí.

 

Finanční či jiná závislost na partnerovi

Trochu odlišným případem je pak finanční či jiná závislost na partnerovi. V tomto případě nelpí závislý člověk na té druhé osobě tolik emočně, jako spíše finančně, materiálně či jinak.

Do takové situace se často dostávají ženy na mateřské dovolené, nebo partneři ve chvíli, kdy jeden z partnerů přijde o práci.

Důsledky v tomto případě sice nejsou tak dramatické, jako při emoční závislosti na partnerovi, ovšem stále se v takovém vztahu může objevit žárlivost, nedůvěra, podezřívání, vydírání nebo neustálé vyžadování přítomnosti toho druhého.

 

Důsledky závislosti na partnerovi

Ono se na první pohled může zdát, že je taková závislost naprosto neškodná a svým způsobem milá, jenže opak je pravdou. Chvíli to oba dva může těšit – závislý člověk svého milého hýčká a opečovává, jenže to netrvá věčně.

Po čase se tento stav oběma zají a najednou vyplují na povrch hádky, podezřívání, vydírání, žárlivost, deprese. A to už se nikomu samozřejmě nelíbí.

Závislý člověk zároveň veškerý svůj život začne podřizovat jen svému protějšku. Místo toho, aby se dál věnoval svým zájmům, koníčkům či přátelům, téměř otrocky začne přebírat zájmy a přátele svého partnera.

Přijde prakticky o veškerou svou svobodu. Což hádky, žárlivost a deprese pouze prohloubí. Vlivem nedostatku svých vlastních zájmů si totiž člověk časem přestane věřit a začne se strachovat, že si jeho partner nebo partnerka najde někoho jiného.

V touze získat si partnera jen pro sebe pak buď absolutně vše podřídí jemu, čímž nad ním partner či partnerka získá absolutní moc, anebo jej naopak začne terorizovat svou neustálou kontrolou, nejrůznějšími manipulacemi či citovým vydíráním. A to už je cesta přímo do pekel.

Psycholog PhDr. Tomáš Novák se domnívá, že závislost na partnerovi může souviset s určitým typem osobnostního nastavení:

Pro závislost je typická kombinace nadměrného pocitu zodpovědnosti s jistou podřízeností. Závislý to ,myslí dobře´ se vším a se všemi.

Není to však dáno jeho hlubokým altruismem. Spíše jde o důsledky úzkosti, obavy ze změny, pocitem připoutání ke svému mikrokosmu.

 

Jak poznat závislost na partnerovi?

Závislost na partnerovi není snadno rozpoznatelná. Zprvu totiž přichází společně se zamilovaností.

Oba dva spolu velice rádi tráví čas, každou volnou chvilku chtějí věnovat pouze jeden druhému, příliš se nestýkají s přáteli a když zrovna nejsou spolu, stýská se jim po sobě.

To je ale naprosto normální a mají to tak naprosto všichni čerstvě zamilovaní.

Čtyřiadvacetiletá Magda si pochvaluje:

Konečně jsem našla partnera svých snů. Jsme si tak blízcí, že se od sebe nehneme na krok. Pracujeme spolu, bydlíme spolu, všechen čas trávíme spolu.

Nepotřebuju už nikoho dalšího, Radek je moje všechno. Jsem šťastná, že mám konečně vztah podle svých představ.”

Problém nastává, pokud tento stav přetrvává dlouhodobě, a to pouze u jednoho z těch dvou.

Citově závislý člověk pak má jediný cíl – aby s ním byl jeho partner spokojený, protože největší hrozbou je rozchod.

Závislý člověk:

  • neudělá bez svého partnera nebo své partnerky žádné rozhodnutí,
  • nemá žádné vlastní zájmy,
  • tráví veškerý čas se svým partnerem nebo partnerkou,
  • nemá žádné vlastní přátele nebo je postupně ztrácí kvůli fixaci na partnera,
  • souhlasí se všemi názory svého partnera,
  • chronicky trpí strachem z opuštění a rozchodem,
  • chová se jinak v blízkosti partnera a bez něj.

Dvaatřicetiletá zubařka Denisa vzpomíná:

Měla jsem výbornou kamarádku ze školy. Pak si ale našla přítele a během půl roku se změnila k nepoznání.

Když jsme se třeba domluvily, že si někam vyrazíme, většinou to dopadlo tak, že mi hodinu před schůzkou volala, že to musí zrušit, protože se domluvili na něčem s přítelem.

Vždycky to dopadlo stejně: ,Marek by chtěl to…´ ,Marek mi navrhnul, aby…´ ,Ehm, když my…´

Nakonec jsme se přestaly vídat úplně a tím naše přátelství skončilo. Vnímala jsem to jako zradu, nestála jsem jí ani za blbý kafe.

 

Jak se zbavit závislosti na partnerovi?

  • Máte podezření, že byste mohli být závislí na svém protějšku?
  • Všechno výše popsané přesně na vás pasuje a vy se bojíte, abyste svým chováním o svého milovaného člověka nepřišli?

Nebojte, vaše situace se dá vyřešit. Řiďte se zejména těmito pěti kroky:

 

Uvědomte si svůj problém

Úplně na začátek si uvědomte svůj problém. Uvědomte si, že asi nemáte úplně zdravý vztah. Uvědomte si také svou závislost na svém partnerovi.

Zkrátka si sáhněte do svědomí. To už je první krok k úspěchu. Nelze totiž řešit nějaký problém, a to ať už je jakýkoliv, když máte pocit, že žádný problém nemáte.

 

Najděte si nové koníčky

Jakmile si uvědomíte, že máte ve svém partnerství problém a že jste závislí na svém protějšku, začněte si hledat nové zájmy, koníčky nebo přátele. Začněte se pomaličku osamostatňovat.

  • Chtěli jste někdy začít jezdit na koni?
  • Chtěli jste si pořídit novou herní konzoli?
  • Chtěli jste chodit pravidelně cvičit?
  • Chtěli jste se začít učit tančit?

Právě teď je pro to ta nejlepší chvíle.

Neříkám, abyste úplně na svého partnera zapomněli a přestali se mu věnovat, ale dejte mu i sobě trochu více prostoru a začněte se věnovat sobě a svým zájmům.

 

Hýčkejte se

Zároveň se hýčkejte. Nemusíte přece hýčkat pouze svého partnera. I vy si zasloužíte péči a relax.

Zajděte si proto na masáž, do wellness centra, na kosmetiku, nebo alespoň na nákupy. Udělejte si radost, odměňte se, pečujte o sebe.

 

Nastavte si hranice

Zároveň si nastavte nové hranice. Pokud se vám něco nebude líbit, klidně na to řekněte ne. Nebojte se, že byste tím svého partnera ztratili.

Vždyť zdravý vztah není jen o tom, že budete pouze bezhlavě ve všem se svým partnerem souhlasit a že ztratíte svůj názor.

Proto se nebojte stát si za svým, nebojte se prosadit svůj názor, nebojte se mít vlastní hlavu.

 

Naučte se být nezávislí

A nakonec – naučte se být nezávislí. Nebojte se být sami. Je sice krásné mít po svém boku někoho, s kým chcete být 24/7, ale i samota je pro člověka velmi důležitá.

Začněte si dělat věci sami, aniž byste se nechali pohltit výčitkami, že nejste poblíž partnera.

Odbornice na duševní zdraví Janie Lacyová upozorňuje:

Možná to pro vás zprvu bude velmi těžké, trávit čas sama se sebou, ale je to ten nejúčinnější způsob terapie, jak se zbavit závislosti na druhých.

Přemýšlejte nad svým dosavadním životem, jedině tak pochopíte, co skutečně od vztahu potřebujete.

Dělejte vše pro to, abyste byla spokojena sama se sebou. Velmi záhy zjistíte, že se začnete cítit mnohem lépe a ke svému životnímu štěstí již nebudete potřebovat jen druhé.

 

Léčba závislosti na partnerovi

Léčba závislosti na partnerovi tedy obsahuje:

  • nalezení vlastních hodnot, zájmů,
  • obnovení sociálních kontaktů,
  • podporu sebevědomí, důvěry ve vlastní schopnosti,
  • nalezení sebe sama.

Pomoci může také psycholog nebo psychoterapeut.

 

Jak zbavit závislosti svého partnera?

Jiná situace nastává, pokud jste vy v pozici zájmu a váš partner je na vás závislý. Jak se s tím vypořádat? Jak zbavit závislosti na sobě u svého partnera?

Opět je prvním krokem uvědomění si tohoto problému. Bez toho se nepohnete dál.

Pokud si váš protějšek neuvědomí, že má nějaký problém, nebude mít také ani pocit, že byl měl něco vyřešit.

V prvé řadě se tedy snažte otevřít diskuzi na toto téma a velice jemně a citlivě se mu snažte naznačit, že by tady mohl být tento problém.

Jakmile si tento problém váš protějšek uvědomí, začněte mu vycházet vstříc při hledání nových zájmů, koníčků nebo přátel. Snažte se mu dát maximum volného prostoru. Ptejte se na jeho názor, otevírejte debatu.

Avšak nečekejte, že to bude jednoduché. „Vyléčit se” ze závislosti musí chtít hlavně váš partner, tedy ten závislý.

Vy mu k tomu můžete pouze dopomoci, ukázat možné cestičky. Ale samotná cesta bude pouze na něm. Pokud si budete připadat bezradní, můžete navštívit partnerskou poradnu.

 

Jak nebýt závislý na partnerovi?

Samozřejmě je ideální závislosti zcela předejít a závislým se vůbec nestát. Základem zdravě fungujícího vztahu je komunikace.

Komunikujte proto spolu. Nikdo neumí číst myšlenky a čekat naivně, že si něco ten druhý domyslí, anebo to automaticky udělá, je to nejhorší.

Oba partneři by měli mít stejnou možnost vyjádřit své pocity a názory. Žádný z nich nesmí příliš ovlivňovat smýšlení toho druhého. Oba dva mají rovnocenné postavení, a proto by se k sobě také tak měli chovat.

Samozřejmě muž i žena chtějí co nejvíce volného času trávit společně, přesto by se neměli navzájem omezovat ve svých různorodých zájmech a zálibách. Určitou volnost je dobré zachovat.

 

Prevence závislosti na partnerovi

  • Snažte se udržet si své koníčky a záliby.
  • Nevzdávejte se svých známých a přátel.
  • Nepodřizujte se jen tomu druhému.
  • Stůjte si za svými názory.
  • Jděte si za svými sny.
  • Hýčkejte se.
  • Věnujte čas i sami sobě.
  • Vzdělávejte se.

 

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Být zamilovaný je krásné. Být závislý je omezující. Nezapomínejte proto sami na sebe. Nakonec se přece do zrcadla musíte dívat jen sami na sebe, proto nezapomínejte, že žijete hlavně svůj život.

Zkuste se každý den alespoň chvíli věnovat tomu, co máte sami rádi a co dělá vám radost, ať už je to sport nebo třeba četba knih.

Stýkejte se se svými přáteli a kamarády a občas si klidně bez výčitek dopřejte pánskou nebo dámskou jízdu. Přeci nejste otrokem pro toho druhého.

Partneři by si měli být oporou, ne vězením. Nikdy nemějte společné veškeré peníze, nechejte si nějaké peníze jen sami pro sebe, pro své vlastní radosti.

Pokud máte pocit, že se ve vztahu děje něco proti vaší vůli, neváhejte se včas ozvat a vzniklou situaci společně vyřešit.

Přece jen má i váš názor svou váhu, proto se jej nebojte vyjádřit.

DÁLE ČTĚTE: Závislost na sexu u mužů a žen – projevy, příznaky a metody léčby.

závislost na sexu

erekce_cz na facebooku

 

Použité zdroje:

Leave a Reply