Zapáchající moč (sladká, ostrá, čpavek a jiné): Příčiny a metody pomoci

Zapáchající moč může být pouze dočasná, když zápach odzrcadluje to, co jste snědli nebo vypili. Zápach nebo vůně moči se může změnit i několikrát za den, přičemž tyto změny jsou normální a nemusíte se kvůli nim znepokojovat.

Existují ale i závažnější příčiny zapáchající moči, takže pokud moč páchne zvláštně déle než pár dnů, je rozumné zajít za urologem (specialistou na zdraví a nemoci močové soustavy). Pokud se k nepříjemnému zápachu přidají i bolesti, otoky, zvláštní výtoky nebo dokonce přítomnost krve v moči (lékařsky hematurie), jděte raději na úrazovou pohotovost. Tyto stavy již jsou důkazem závažnějšího úrazu nebo onemocnění.

Článek adresuji mužům i ženám. Vysvětluji v něm typické příčiny různých typů zápachů moči a metody, jak se nepříjemného odéru zbavit.

zapáchající moč

VÍTE, ŽE NORMÁLNÍ ZÁPACH MOČI je slabý a nevýrazný, případně žádný? Moč zdravého člověka obvykle nijak charakteristicky nepáchne. Pokud jste zdraví, moči si prakticky ani nevšimnete. Pozornost zbystřete, pokud se zápach moči změní bez zjevné příčiny a bude neobvyklý nebo příliš silný.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Barva moči: Jaká je normální a co když je žlutá, zelená, oranžová, hnědá atd.?

barva moči

 

Proč vlastně moč zapáchá?

Moč slouží na odvádění odpadních látek a různých škodlivin z celého organismu. Odpadní látky převážně páchnou, proto různě páchne i moč. Čirá a nezapáchající moč tak může naznačovat, že je organismus čistý a neznečištěný.

Neznamená to však, že se škodliviny nehromadí jinde v těle, třeba v cévách v podobě tukových aterosklerotických plátů nebo v játrech v podobě těžkých kovů a tak dále. Moč neodvádí 100 % všech nečistot, ale pouze ty, které mají možnost dostat se až do močové soustavy. Čistá moč bez zápachu tak nikdy není spolehlivým důkazem dokonalého zdraví.

Časté změny skladby jídelníčku, pitného režimu a také léky, které možná užíváte, mohou měnit zápach moči v řádu hodin.

Pokud se obáváte, že je změna zápachu projevem nemoci, nelekejte se předčasně. Aby lékař nějakou nemoc diagnostikoval, k změně zápachu by se musely přidat i další negativní příznaky onemocnění. Pokud máte podezření, jděte ideálně na urologii, případně se nechte doporučit vaším praktickým lékařem.

Moč je typicky čirá nebo světle žlutá a bez výrazného zápachu, případně s jemným odérem močoviny. Barvu a zápach moči mění i „nevinná“ dehydratace, kdy obsah vody v moči klesá a zvyšuje se koncentrace páchnoucích škodlivin.

 

Typické a nejčastější příčiny různě zapáchající moči

Zápach moči se mění v závislosti na tom, co jíte a pijete. Moč zcela bez změn zápachu může mít pouze člověk, který jí a pije pořád to samé, což ale není příliš běžné ani normální. Strava má být pestrá.

Změn zápachu si nejrychleji všimnete po konzumaci potravin, které zapáchají přirozeně. Patří mezi ně česnek a cibule, brukvovitá zelenina, chřest a některé druhy sušeného ovoce. Z nápojů může zápach zhoršit káva, zakysané mléčné výroby a samozřejmě alkohol. Moč kuřáků páchne po cigaretovém kouři.

Změn zápachů si často všímají lidé, kteří jídelníček obohatili o některý doplněk stravy, typicky o vitamínové komplexy. Velmi často je viníkem vitamín B.

Změny aroma moči lze očekávat také kvůli některým lékům na předpis. Často jsou to antibiotika, kvůli kterým moč páchne po kvasnicích. Antibiotiky se léčí i infekce močových cest. Může se tak stát, že moč bude páchnout kvůli infekci, a když vám lékař předepíše lék, moč začne páchnout ještě silněji nebo jinak v důsledku léků. Každý lék je ale určen, aby vás léčil, takže je svévolně nevysazujte ani neměňte dávky. Léčba je vždy nadřazená zapáchající moči. Mezi další léky patří ty na cukrovku (antidiabetika) nebo léky užívané při chemoterapii.

Odborníci radí zvýšit pitný režim tak, aby z těla pravidelně odcházely rezidua potravin, doplňků a léků a udržet tak zápach moči v normálních hodnotách.

 

Jak páchne diabetická moč?

Moč diabetiků páchne nebo spíše voní sladce nebo ovocně. Je to kvůli zvýšenému obsahu cukru v krvi (hyperglykemie), který tělo nedovede správně rozkládat.

Většina diabetiků se setká se změnami zápachu moči ještě než jim je onemocnění diagnostikováno. Cukrovkáři zároveň potřebují močit velmi často, takže pokud se k častému močení přidají i zvláštní zápachy, je velmi vhodné zajít za diabetologem.

 

Proč moč páchne jako hniloba?

Zápach připomínající hnilobu nejčastěji způsobují některé potraviny, které se v těle proměňují na sloučeniny síry. Nepříjemný zápach vám může připomínat zkažené zelí nebo shnilá vejce. Původcem nepříjemného aroma je třeba cibule s česnekem, chřest nebo košťálová zelenina.

Ze zdravotních komplikací, které způsobují zapáchání moči, zmíním trimethylaminurii (syndrom rybího zápachu v důsledku metabolické poruchy, kdy nepříjemně páchne zároveň pot a dech) nebo tyrosinémii, což je rovněž metabolická porucha. Obě komplikace v moči zvyšují koncentraci metabolitů a tedy specifických látek se svými specifickými zápachy.

 

Proč moč páchne po čpavku (amoniaku)?

Moč páchnoucí po čpavku je typickým důsledkem dehydratace, takže se pořádně napijte vody. Čpavek můžete z moči cítit po ránu, když jste dehydrovaní po noci.

Přítomnost čpavkového zápachu ale může být i příznakem infekcí močových cest. To je negativní stav, kdy se začne bakteriální infekce šířit kdekoliv v močové soustavě, nejčastěji v močové trubici, měchýři nebo ledvinách. Moč může výrazně páchnout po čpavku nebo má nasládlou vůni.

Infekci močových cest poznáte podle bolestí a pálení při močení, soustavné potřebě močit, stop krve v moči, zakalené moči a bolestí v oblasti pánve.

MĚJTE PŘEHLED: Infekce močových cest: Všechny příčiny, domácí pomoc a nejrychlejší léčba.

infekce močových cest

Další příčinou čpavkového aroma mohou byt nemoci jater. Kromě zapáchající moči se projevují žlutým odstínem očního bělma a pokožky. Moč může být zároveň velmi tmavá. K příznakům se typicky přidávají bolesti žaludku, nevolnost a zvracení.

Zmínit musím i močové ledvinové kameny, kdy se v ledvinách nadměrně hromadí minerály a odpadní látky. Tato směs vytváří ostré kamínky, kvůli kterým moč nepříjemně zapáchá. Kameny vyvolávají ostré bolesti, a pokud poškodí močové cesty, v moči můžete zaznamenat stopy krve.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Ledvinové kameny: Bolestivé shluky minerálů a solí v ledvinách nebo jinde v močové soustavě.

ledvinové kameny, konkrementy

 

Proč moč páchne po rybách?

S močí páchnoucí po rybách se častěji setkávají ženy, přičemž příčinou může být bakteriální vaginóza, což je vaginální infekce.

Bakteriální vaginóza se kromě zapáchající moči projevuje bolestí v oblasti vagíny, svěděním, pálením při močení a čirým, bílým nebo šedivým výtokem.

MĚJTE PŘEHLED: Zápach z pochvy: Jak se ho zbavit doma a kdy jít ke gynekologovi?

zápach z pochvy

 

Mění se zápach moči v těhotenství?

Ano, v těhotenství jsou změny zápachu moči běžné. Příčinou jsou hlavně prudké hormonální změny. Kvůli nim může mít žena ostřejší a citlivější čich, takže se jí může zdát, že moč páchne více, než ve skutečnosti. Silnější čich hlásí průměrně až dvě třetiny těhotných žen. Podobného zostření čichu ze stejných důvodů si ženy všímají i během menstruace.

Silně páchnoucí moč, které si může všimnout i partner nebo rodina, může být i projevem infekce močových cest. Pokud vám zápach vadí nebo se bojíte, zda s vámi něco není v nepořádku, je rozumné zajít za gynekologem. Případná zdravotní komplikace by totiž mohla ohrozit i zdraví plodu.

 

Jak se mohu zbavit zapáchající moči?

Bohužel nedovedu odhadnout příčinu, proč páchne právě vaše moč. Příčiny mohou být různé.

Zkusit ale můžete:

  • pít více čisté vody za den,
  • močit ihned, když se vám bude chtít a moč zbytečně nezadržovat,
  • vyhýbat se potravinám, které mohou zesilovat zápach moči (cibule, česnek, brokolice, květák, chřest a podobně),
  • vyhýbat se kávě a alkoholu,
  • na pár dnů vyřadit doplňky stravy, pokud nějaké užíváte,
  • léčit správně všechny nemoci, kterými možná trpíte,
  • podívat se do příbalového letáku na vedlejší účinky, pokud užíváte nějaké léky. Určitě je ale sami nevysazujte a páchnoucí moč nahlaste lékaři, který léky předepsal.
Co dělat proti páchnoucí moči? Co nedělat s páchnoucí močí?
 

  • pijte hodně vody, abyste častěji močili a nebyli dehydrovaní,
  • pokud cvičíte nebo je horko, pijte ještě více.
 

  • nepijte kávu, přeslazené nebo energetické nápoje ani alkohol,
  • nekuřte tabák ani jeho alternativy,
  • nejezte nebo aspoň snižte množství potravin jako česnek, cibule a košťálová zelenina,
  • snažte se nepředávkovat vitamínem B.

 

Jaké jsou „zdravé“ návyky při močení?

Pomocí těchto tipů můžete udržet vaši močovou soustavu zdravou a spolehlivě funkční:

  • Snažte se vymočit každé 3 až 4 hodiny. Pokud by to nešlo, je to známka toho, že pijete málo vody.
  • Pijte aspoň 2,5 litru vody za den a pijte převážně čistou kohoutkovou vodu.
  • Během močení se snažte dokonale uvolnit, aby se vám povedlo vyloučit všechnu moč a v měchýři nic nezůstalo. Pokud dochází k zadržování moči, lékařsky mluvíme o retenci moči.
  • Snažte se nemočit na sílu ani příliš rychle. Dopřejte si tolik času, kolik potřebujete.
  • Pro zdraví močové soustavy je výborný sport. Udržuje pevné svaly pánevního dna a průchozí močové cesty. Zároveň snižuje riziko vzniku močové inkontinence a tedy samovolného úniku moči.
  • Noste bavlněné spodní prádlo. Syntetické materiály totiž nedýchají, zadržují vlhkost a přispívají množení bakterií, které mohou způsobit infekce a záněty močových cest. Ze stejných příčin se zároveň se vyhýbejte nechráněnému sexu.

 

Co se bude dít, pokud kvůli páchnoucí moči zajdu za lékařem?

Lékař se bude zajímat o váš životní styl a o to, kdy jste si zapáchající moči všimli. Zeptá se i na prodělané nemoci. Předem vás vyzve, abyste sebou donesli vzorek ranní moči. V případě potřeby vám odebere vzorek krve.

Pokud by nepříjemný odér způsobovala strava, lékař dovede určit příčinu již podle zápachu.

Pokud ale příčinu nepozná, bude potřebovat některá zobrazovací vyšetření močových cest (CT, ultrazvuk, magnetická rezonance). Může doporučit cytoskopii, což je vyšetření měchýře pomocí tenké hadičky s kamerou na konci. Cytoskop se vsune až do močového měchýře přes močovou trubici, a tedy přes pochvu nebo penis.

Lékaře navštivte okamžitě, pokud:

  • najdete krev v moči,
  • máte silnější bolesti v podbřišku,
  • se bolest šíří do zad, boků a pod žebra,
  • se cítíte unavení a nemocní podobně jako při nachlazení,
  • máte horečku nebo naopak zimnici.

 

Zapáchající moč a často kladené otázky FAQ

Proč moč nepříjemně páchne?
Nepříjemný zápach moči je nejčastěji důsledkem skladby jídelníčku, pitného režimu nebo dehydratace.

Příčiny ale mohou být i závažnější, takže pokud by se zápach po několika dnech sám neztratil, zajděte za lékařem.

Co může kromě potravin za nepříjemně zapáchající moč?
Bakteriální infekce v některé části močových cest, problémy s ledvinami nebo játry.

Rovněž některé léky mohou měnit zápach moči v rámci vedlejších účinků.

Které potraviny zhoršují zápach moči?
Často zelenina s obsahem sirných sloučenin (cibule, česnek, květák, chřest, kapusta, brokolice).
Jak se zbavit zapáchající moči?
Pijte více čisté vody a na nějaký čas omezte potraviny či nápoje,které by mohly zápach vyvolávat.
Proč moč páchne po rybách?
Typicky se jedná o důkaz bakteriální infekce.
Dokazuje zapáchající moč problémy s ledvinami?
Ano, je to možné, protože nemocné ledviny zvyšují koncentraci bakterií nebo bílkovin v moči (proteinurie). To přispívá k zápachu po čpavku.
Jak zapáchá moč cukrovkářů?
Nasládle nebo po ovoci v důsledku zvýšeného obsahu glukózy.
Mám se kvůli zapáchající moči obávat?
Pokud zápach nedoprovází bolest, nepříjemné stavy ani problémy s močením, obávat se nemusíte. Pokud se ale objeví, zajděte za lékařem.
Jak se zbavím zápachu moči z peřin a ložního prádla?
Zasypte místo jedlou sodou aspoň na 8 hodin, poté povlečení vyperte. Zápach by se měl ztratit.

 

Co jsme zjistili o zapáchající moči?

  • V naprosté většině případů je zapáchající moč přirozeným důsledkem konzumace některých potravin, nápojů, potravních doplňků nebo léků.
  • Zápach moči se může velmi rychle objevit a stejně rychle zase ztratit.
  • Pokud by se zápach delší dobu neztrácel nebo se ještě více zhoršoval, objednejte se na urologické vyšetření. Seznam urologů ve velkých českých městech najdete v tabulce níže.
  • Vždy zkuste pít jeden nebo dva dny více vody, aby se případné odpadní a jiné aromatické látky rychle vyplavily.
  • Za rizikovou považujte hlavně sladce či ovocně zapáchající moč. Může jít o příznak zatím nediagnostikované cukrovky.
  • Důkladnější přehled vám již poskytne urolog. Případná léčba divných zápachů moči bude vždy zohledňovat konkrétní příčinu.

Máte vlastní zkušenost se zapáchající močí? Co přesně bylo příčinou a jak se vám povedlo zápachu zbavit?

Na vaše zkušenosti a případné rady se v redakci Erekce.cz těšíme i s ostatními čtenáři v komentářích pod článkem. Děkuji vám za ně a přeji krásný den s bezproblémovým močením bez zápachu 🙂

 

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

Leave a Reply