Zánět pochvy (vaginitida): Všechny možné příčiny a metody léčby

Zánět pochvy (lékařsky vaginitida) mohou vyvolat různé příčiny, které jmenuji v článku. Zánět se následovně projevuje nepříjemnými pocity jako svědění pochvy, bolestí, výtoky různého zápachu a dalšími nepříjemnostmi.

Příznaky mohou postižené bránit v běžné hygieně a denních návycích, rovněž také v uspokojivém sexuálním životě. Kvůli tomu může trpět i partner postižené, který bude zcela logicky sexuálně frustrován, protože partnerka se může začít sexu vyhýbat.

V článku se podíváme na příčiny, které mohou zánět pochvy vyvolat, na důsledky, které mohou neléčené záněty napáchat a na léčebné metody, které vás vaginitidy zbaví.

zánět pochvy, vaginitida

 

Co přesně je zánět pochvy?

Lékaři zánět pochvy odborně nazývají jako vaginitida. Jde o souhrn různých poruch a vlivů, které vedou k infekci a následnému zánětu vagíny. Pokud se zánět rozšíří z vagíny až na vulvu a tedy vnější pohlavní orgány, odborně mluvíme o vulvovaginitidě, která je je jedním z nejčastějších onemocnění sexuálně aktivních žen.

Zánět pochvy je nejčastěji důsledkem působení nějakých organismů jako kvasinky, bakterie nebo viry.

Vaginitida ale může být způsobená i jinými dráždivými spouštěči, typicky agresivními chemikáliemi v produktech intimní hygieny, pracích prostředcích nebo v oblečení, které je chemikáliemi často napuštěné.

Mezi další příčiny zánětu pochvy patří přenos mikroorganismů při sexuálním styku, které napadají vagínu kvůli oslabení, které vyvolává vaginální suchost (atrofie) nebo hormonální nerovnováha při nedostatku estrogenu.

 

Příčiny zánětů pochvy

Vaginitida může mít různé příčiny a přesněji vám je pomůže identifikovat gynekolog nebo jiný specialista na konkrétní zdravotní stavy.

Nejčastěji ale jde o:

 

Změny vaginální mikroflóry

Vaginitida je nejčastěji důsledkem kvasinkové infekce nebo bakteriální vaginózy. U obou problémů jsou na vině změny v poševní mikroflóře.

  • Při kvasinkové infekci dochází k přemnožení kvasinky candida.
  • Při bakteriální vaginóze dochází k přemnožení bakterie Gardnerella vaginalis nebo jiných.

Tyto kvasinky i bakterie se v pochvě nacházejí zcela přirozeně a optimální množství nevede ke komplikacím. K těm ale dochází, když se uvedené z nějakého důvodu přemnoží, vytlačí ostatní prospěšné bakterie a vyvolají tak zánět pochvy.

 

Sexuálně přenosné infekce

Pohlavní nemoci vznikají přenosem bakterií, virů a parazitů, které vyvolají infekce a záněty. Prenášejí se pohlavním stykem ale také kontaktem s infikovanou erotickou hračkou nebo hygienickou potřebou.

Pokud je jeden z partnerů již nakažený, infekci může přenášet vaginálním, análním i orálním stykem. Chraňte se kondomem a to zvlášť pokud máte nového sexuálního partnera nebo je často střídáte.

 

Hormonální nerovnováha

Původcem vzniku zánětů pochvy může být snížená hladina estrogenu. Kvůli ní dochází v pochvě ke změnám, které vedou typicky právě k vaginitidě.

 

Dráždivé chemikálie

Existují mnohé chemikálie, které jednu ženu dráždí a jinou ne. Zde lze poradit pouze hlídat si, který konkrétní produkt vyvolává alergické reakce a podráždění právě u vás a dále se mu vyhýbat.

 

Běžné typy zánětů pochvy

Pochvu mohou napadat různé mikroorganismy. České pacientky ale nejčastěji napadají právě tyto:

Atrofická vaginitida: Vaginální atrofie je ztenčení, vysušení a zánět stěn vagíny typicky kvůli nedostatku estrogenu. Nejčastěji trápí ženy po menopauze.
Bakteriální vaginóza: Zánět pochvy způsobený přemnožením určitého typu bakterie.
Chlamydie nebo kapavka:

Bakteriální infekce přenášené pohlavním stykem. Vyvolávají zánět pochvy, v důsledku čeho se mohou projevit příznaky jako pálení, svědění a neobvyklé výtoky.

Neinfekční zánět pochvy:

Způsobuje zánět pochvy kvůli jiným faktorům, jako třeba alergie na chemikálie v drogerii a kosmetice nebo hormonální nerovnováha. Tyto faktory dráždí sliznici pochvy a způsobují zánět, což může vést ke svědění, zarudnutí a bolesti.

Trichomoniáza:

Pohlavně přenosná infekce způsobená parazitem Trichomonas vaginalis (Bičenka poševní), který způsobuje zánět pochvy. Parazit napadá sliznici pochvy a způsobuje podráždění, záněty, pálení, svědění a neobvyklé výtoky.

Kvasinkové infekce:

Infekce pochvy způsobená přemnožením kvasinek Candida albicans narušuje přirozenou rovnováhu mikroorganismů. To vede k podráždění poševní sliznice, zánětu, svědění, pálení a neobvyklým výtokům.

Virová vaginitida:

Virová vaginitida (typicky Herpes simplex) způsobuje zánět pochvy přímým útokem na buněčné struktury a vyvoláním imunitní reakce. Proces může dráždit poševní sliznici vyvolat a její zánět. Ten se projevuje bolestí, svěděním a neobvyklým výtokem.

Tabulka druhů zánětů pochvy (vaginitidy) podle jejich konkrétního spouštěče

 

Atrofická vaginitida

Atrofická vaginitida (lidově suchá pochva) je zpravidla důsledkem nástupu menopauzy a s ní spojenou hormonální nerovnováhou. Vaginální atrofie tak patří mezi neinfekční příčiny zánětu pochvy.

Atrofií mohou trpět i mladší ženy kvůli chirurgickému odstranění vaječníků (ooforektomie), které způsobí okamžitý nástup menopauzy.

Mezi další příčiny u žen před menopauzou patří různé poporodní stavy a kojení. Dale také onkologické léky a léky proti endometrióze. Tato léčiva mohou snižovat hladinu estrogenu, čehož důsledkem může být vaginální atrofie.

 

Příznaky atrofické vaginitidy

  • bolest a to hlavně při pohlavním styku nebo masturbaci,
  • svědění a pálení,
  • časté nutkání na močení.

MĚJTE PŘEHLED: Vaginální suchost (atrofie): Jaké jsou příčiny a co dělat pro přirozeně vlhkou vagínu?

vaginální suchost, vaginální atrofie

 

Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza je nejčastější příčinou zánětů pochvy u žen v reprodukčním věku mezi 15 až 44 lety.

Onemocnění vzniká kvůli přemnožení bakterií, které jinak zcela přirozeně osídlují pochvu. Rostou a množí se rychleji kvůli změnám rovnováhy poševního pH z různých příčin.

Bakteriální vaginózu způsobují bakterie, takže se léčí antibiotiky. Nelze ji léčit antimykotiky, které se používají v případě kvasinkových infekcí. Lék proti kvasinkám může být dokonce nevhodný proti bakteriím a nevhodné léčivo může příznaky bakteriální vaginózy zhoršit. Proto je důležité konzultovat své komplikace s lékařem, který rozezná, co přesně způsobilo zánět pochvy u vás.

Ačkoliv bakteriální vaginóza postihuje častěji sexuálně aktivní ženy, nepatří do seznamu sexuálně přenosných nemocí.

Mezi další rizikové faktory patří:

  • časté střídání sexuálních partnerů,
  • zcela nový sexuální partner,
  • časté sprchování a vyplachování pochvy,
  • kouření.

 

Příznaky bakteriální vaginózy

Upozorňuji, že v mnoha případech nemusí mít bakteriální vaginóza žádné specifické příznaky. Onemocnění se někdy povede odhalit až lékařům.

Pokud se příznaky objeví, typicky jde o tyto:

  • řídký výtok mléčné barvy a rybího zápachu, který se zhoršuje po sexu, masturbaci, menstruaci nebo močení,
  • abnormální změny vaginálního výtoku,
  • svědění, podráždění ani zarudnutí nejsou při bakteriální vaginóze běžné.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Bakteriální vaginóza: Častá, ale dobře léčitelná nákaza.

bakteriální vaginóza

 

Kvasinkové infekce

Kvasinková infekce je druhou nejčastější příčinou zánětu pochvy. Ačkoliv existuje mnoho druhů kvasinek, v Česku ženy typicky napadají kvasinky druhu Candida albicans.

Candida se nachází zela běžně v těle každé zdravé ženy i muže, přičemž nevyvolává žádné negativní důsledky a v těle je potřebná. Kromě pochvy ji najdete v ústech a trávící soustavě.

K infekci dochází, pokud se candida nadměrně přemnoží na úkor ostatních mikroorganismů poševního mikrobiomu. Důsledkem je tehdy nerovnováha poševního mikrobiomu.

Často se stává, že postižená užívá nejdříve antibiotika kvůli infekci močových cest. Po nějaké době ale antibiotika vyhubí dobré a přátelské bakterie, které jinak udržují mikrobiom v rovnováze. Kvůli tomu dochází k přemnožení kvasinek a ty následně rozvinou kvasinkovou infekci.

Podobné změny poševního mikrobiomu může způsobit i těhotenství, kdy se hladiny hormonů prudce mění. Dále také cukrovka, která způsobuje nadbytek cukru v moči. Tímto přebytečným cukrem se kvasinky živí a množí se.

I některé léky mohou podporovat přemnožení candidy. Léky byste ale neměla nikdy sama vyřazovat a jakékoliv negativní účinky vždy hlaste lékaři, který je předepsal.

 

Příznaky kvasinkových infekcí

  • otok, svědění, podráždění a zarudnutí vulvy a pochvy,
  • hustý, mléčně bílý poševní výtok připomínající tvaroh
  • nebo vodnatý výtok bez specifického zápachu,
  • drobné ranky na jemné pokožce vulvy,
  • pálení a bolesti při močení (lékařsky dysurie).

 

Chlamydie

Chlamydie jsou statisticky nejčastější pohlavně přenosnou infekcí vedoucí k zánětu pochvy. Nejčastěji se objevují u sexuálně aktivních lidí mezi 15 až 24 lety a ohrožují hlavně ty, kdo často střídají sexuální partnery. Doporučuje se pravidelně podstupovat preventivní lékařské prohlídky a to v jakémkoliv věku.

Nákaza chlamydiemi se léčí antibiotiky. Neméně podstatná je prevence a tedy používání kondomu. Díky němu se lze uspokojivě chránit i před ostatními pohlavními nákazami.

 

Příznaky chlamydií

Chlamydie se někdy bohužel nijak citelně neprojevují. Kvůli tomu se může postižená delší dobu vyhýbat vyšetření a nákaza se může zhoršovat. Chlamydie může, ale také nemusí doprovázet poševní výtok.

  • slabé krvácení převážně po pohlavním styku kvůli poškozené struktuře děložního čípku,
  • bolest v podbřišku a pánevní oblasti.

 

Trichomoniáza

Trichomoniázu způsobuje Bičenka poševní, která se přenáší pohlavním stykem. Trichomoniázu tedy řadíme mezi pohlavně přenosné nemoci. Bičenkou infikovaná pochva se projevuje nepříjemným svěděním a páchnoucím výtokem.

Během léčby je důležité, aby se současně léčil i partner. Možná vás bičenkou nakazil právě on a možná jste bičenkou nakazila vy jeho. Následně je potřeba zdržet se sexuálních aktivit aspoň 7 dní po ukončení léčby. Zároveň je nezbytné udržovat čisté všechny sexuální pomůcky a dezinfikovat je.

 

Příznaky trichomoniázy

  • pěnivý žlutozelený výtok nepříjemného zápachu,
  • svědění a bolest pochvy i vulvy,
  • pálení pří močení,
  • bolest v podbřišku,
  • bolest po sexuálním styku nebo masturbaci,
  • závažnost příznaků se typicky zhoršuje při sexu.

MĚJTE PŘEHLED: Trichomoniáza: Příznaky, léčba, prevence a život po vyléčení.

trichomoniáza, projevy a léčba

 

Virová vaginitida

Zánět pochvy zde vyvolává nákaza sexuálně přenosným virem, přičemž nejčastější je virus Herpes simplex.

  • Herpes simplex se přenáší pohlavním stykem. Typicky způsobuje vznik genitálních vředů a bradavic. Herpes může propuknout i v důsledku chronického stresu. Kromě genitálu se mohou bradavice objevit i v ústech a hltanu, pokud došlo k přenosu orálním sexem.
  • Lidský papilomavirus může také vyvolat růst genitálních bradavic (lékařsky kondylomat). Virus se přenáší vaginálním, anální i orálním sexem. Bradavice mohu růst různě po těle, nejčastěji ale v místě kontaktu s virem a tedy v pochvě, na vulvě, na konečníku nebo tříslech. I zde je nezbytné chránit se proti přenosu kondomem.

 

Příznaky vaginitidy kvůli herpes viru

Hlavním příznakem je růst vředů a dalších nežádoucích útvarů v intimní oblasti. Některé rostou na vnější straně genitálu, ale pokud ne, odhalí je až gynekologické vyšetření. K lékaři se vydejte s jakýmikoliv nepříjemnými příznaky, pokud trvají déle než 2 dny.

 

Příznaky vaginitidy kvůli lidskému papilomaviru

Papilomavirus vyvolává růst bradavic na genitáliích. Bradavičky jsou bílé až šedé nebo růžové až fialové. Ve vždy jsou ale viditelné a odhalí je až lékař po rozboru poševního stěru.

 

Neinfekční zánět pochvy

Za neinfekční vaginitidu může jiné, než infekční podráždění pochvy. Může jít třeba o důsledek alergické reakce, která dráždí pochvu i zcela bez infekce. Tyto alergické reakce jsou často důsledkem sice moderních, ale pro křehkou vaginální rovnováhu agresivních druhů drogerie a kosmetiky, různých sprejů, výplachů nebo i spermicidů, které působí zevnitř

Zevně mohou na vulvu působit různá parfémovaná mýdla a ubrousky, pleťové vody, prací prostředky nebo i některé lubrikační gely. Velmi agresivně mohou působit různé intimní produkty proti zápachu pochvy.

Jelikož neznám přesné složení vašich přípravků, doporučuji sledovat si, po kterém z nich jste si všimla podráždění a nepříjemných pocitů. Následně tento produkt přestaňte používat. Čtěte podrobně složení a snažte se přijít na konkrétní složku (spouštěč), která může za vaše trápení s poševními záněty.

 

Příznaky neinfekční vaginitidy

  • svědění, pálení, podráždění a bolest na vulvě nebo ve vagíně,
  • hustý a hlenovitý žlutozelený výtok.

 

Jaký je poševní výtok při zánětu pochvy?

Zdravá pochva produkuje čirý poševní výtok bez nepříjemného zápachu. Množství a konzistence se může přirozeně měnit během menstruace. U zdravé ženy se výtok mění během menstruačního cyklu od řídkého a vodnatého až po hustý ve větším množství. Tyto výtoky jsou ale normální.

Za abnormální považujte výtok, který má nezvyklý a silný zápach a dráždí vás na pokožce, která po něm svědí nebo pálí. Tyto příznaky typicky zhoršuje sexuální styk. Svědění je nejsilnější v noci, kdy by měla postižená naopak nerušeně spát.

Pokud si všimnete jakýchkoliv změn poševního výtoku, které trvají déle než 2 dny, je rozumné zajít za svým gynekologem.

 

Jsou záněty pochvy nakažlivé?

Sexuálně přenosné infekce vedoucí k zánětu pochvy jsou nakažlivé. Chlamydie, lidský papilomavirus, herpes, trichomoniáza a další se mohou přenášet sexem i použitím nesterilních erotických pomůcek.

Sexuálně přenosná není pouze bakteriální vaginóza. Nicméně při sexu se bakterie mohou přenášet, pokud má žena právě oslabenou imunitu, nechrání se kondomem nebo často střídá sexuální partnery a může se nakazit také.

Samotná vaginitida se tedy mezi sexuálně přenosné nemoci neřadí, ale může být jejich typickým důsledkem.

 

Léčba zánětu pochvy

Pro úspěšnou léčbu je nezbytná správná diagnóza a tedy zjištění, co zánět pochvy vyvolalo. Bohužel to není snadné ani pro lékaře, protože vaginitida může mít ve svých různých formách stejné nebo velmi podobné příznaky.

Na vyšetření proto lékaři vždy sdělte všechny své příznaky co nejpřesněji. Vzpomeňte si, kdy se u vás příznaky objevily poprvé a zda je něco zhoršuje nebo zmírňuje. Zároveň jej informujte o případných změnách vaginálního výtoku a tedy náhlé změně zápachu, barvy, množství a konzistence.

Doporučuji neshánět žádné léky bez vědomí lékaře, protože kvůli nesprávnému určení nemoci byste mohla celý průběh ještě více zhoršit. To, co zahubí bakterie, nemusí zabít kvasinky a tak podobně.

Pokud byste přeci jenom koupila nějaký volně dostupný lék nebo přípravek, vždy pozorně čtěte příbalový leták a zjistěte, zda se popis příznaků, které má léčit, shoduje s těmi vašimi.

K lékaři se vydejte opakovaně, pokud:

  • příznaky nezmizí během celé předepsané léčby,
  • příznaky se vrátí krátce po ukončení léčby,
  • máte i jiné závažnější zdravotní problémy (typicky cukrovku),
  • si myslíte, že jste těhotná a nechcete ohrozit zdraví plodu,
  • máte nového sexuálního partnera, ale zatím netušíte, zda netrpí nějakou pohlavně přenosnou nemocí.

Neinfekční zánět pochvy lze zmírnit a odstranit díky tomu, že najdete a odstraníte dráždivou látku. Pamatujte, že čím méně kosmetickým přípravkům vystavujete citlivou pokožku, o to menší podráždění a záněty vyvolá.

Záněty pochvy způsobené hormonální nerovnováhou musí posoudit a vhodné změny doporučit opět pouze lékař.

 

Prevence před vznikem vaginitidy

Tyto rady sice nemají 100% účinnost před zánětem pochvy. Pomohou vám ale snížit riziko jeho vzniku na maximum:

Noste prodyšné oblečení. A hlavně spodní prádlo. Vlhko a teplo podporuje množení mikroorganismů, které vyvolávají intimní záněty.
Mokré oblečení sundejte. Plavky a oblečení na cvičení vždy svlékněte hned, jak skončíte aktivitu.
Zvyšte příjem probiotik. Probiotické bakterie udržují vyváženou poševní mikroflóru. Jezte více zakysaných mléčných výrobků, kvašenou zeleninu a podobně. Probiotika můžete do stravy doplnit i v doplňcích.
Nepoužívejte dráždivou kosmetiku. Mýdla, spreje i další kosmetika vysušuje pleť a může za alergické podráždění. Zkuste si vystačit s teplou vodou, případně s dětským mýdlem.
Pochvu nevyplachujte. I vaginální výplachy narušují vaginální mikrobiom a vysušují jemnou pokožku nebo tkáně sliznic.
Chraňte se kondomem. Kondom sice nemá 100% účinnost před pohlavní nákazou, ale jeho 98% účinnost je vždy lepší než nic.
Zvažte hormonální léčbu. Pokud jste žena v menopauze nebo vám odstranili vaječníky, takže jste do menopauzy vstoupila předčasně, ptejte se lékaře, zda je pro vás vhodná nějaká hormonální terapie.
Pravidelně podstupujte lékařské prohlídky. Nečekejte, až se u vás objeví nějaký zánět a jděte na pravidelná preventivní vyšetření tak často, jak vám to váš lékař umožní.

Preventivní tipy před vznikem zánětu pochvy. Pozor, neslouží jako léčba ani 100% ochrana.

DOPLNĚK PRO OBOHACENÍ JÍDELNÍČKU O PROBIOTIKA:

České kapsle Probiotika + prebiotika značky Blendea. Zvýšení probiotik ve stravě udrží jejich optimální množství tak, aby se v pochvě nerozmnožovaly nežádoucí anaerobní bakterie.

Pouze díky vyrovnanému vaginálnímu mikrobiomu se lze cíleně bránit před vznikem zánětů pochvy. 

probiotika proti bakteriální vaginóze

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky probiotických kapslí přímo na stránce Blendea.cz. Stránka Erekce.cz není prodejcem ani výrobcem kapslí. E-shop vám probiotika doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s cílenou obnovou vaginálního mikrobiomu.

 

Může se zánět pochvy sám ztratit?

Není rozumné čekat, zda se vaginitida sama neztratí. Zvlášť pokud sama netušíte, co ji způsobilo.

  • Slabá kvasinková infekce se sice může sama ztratit, ale není to zaručené.
  • I bakteriální vaginóza může zmizet sama, ale pokud se tak nestane, zvýší riziko nakažení se pohlavní nemocí. Zároveň může vyvolat riziko komplikací, pokud jste těhotná.

Je zbytečné, abyste doma čekala, kdy se zánět pochvy ztratí. Zajděte co nejrychleji na gynekologii nebo aspoň k praktickému lékaři.

Máte vlastní zkušenost se zánětem pochvy? Co vám jej způsobilo a jak jste se vyléčila?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Přeji vám hlavně pevné zdraví bez zánětů pochvy 🙂

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

 

Leave a Reply