Zánět močového měchýře (cystitida): Příčiny, příznaky a léčba

Zánět močového měchýře (lékařsky cystitida, hovorově zánět močáku) je reakcí imunitního systému na přítomnost bakteriální infekce v močovém měchýři. Zánět může dále napadat i jiné části močové soustavy a rozšířit se i do pohlavních orgánů.

Zánět se typicky projevuje otokem, bolestí, pocity tepla a příznaky podobnými nachlazení, postižený však může mít problém identifikovat, že mu zánět postihuje právě močový měchýř.

Zánět močového měchýře nejčastěji vyvolává bakteriální infekce. Stav není náročné léčit, s léčbou je ale nutné začít včas, aby se zánět nerozšířil až do ledvin. Tehdy může vyvolat závažnější zdravotní komplikace.

Mezi další možné příčiny cystitidy patří reakce organismu na některé cizorodé látky nebo na radioterapii pro léčbu onkologických onemocnění. Zánět může vyvolat i dráždivý spouštěč. Často jde o hygienické přípravky, drogerii, spermicidní produkty nebo i zavedení cévky pro odvod moči.

V článku se blíže podíváme na příznaky zánětu močového měchýře, rizikové faktory, možné zdravotní komplikace, preventivní metody a metody léčby.

zánět močového měchýře

 

Příčiny zánětu močového měchýře

Močová soustava se skládá z ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice. Každá část se účastní odstraňování odpadu a přebytečných tekutin z organismu.

Ledviny filtrují nečistoty z krve a zároveň ovlivňují obsah vody a koncentraci různých látek (elektrolytů) v organismu.

Z ledvin moč putuje přes močovody až do močového měchýře. V měchýři je moč skladovaná do doby, než se nenaplní a člověk nezačne cítit potřebu močit. Následně moč opouští tělo přes močovou trubici.

I když moč protéká měchýřem, pokud se v něm rozvine zánět, bakterie, které jej vyvolaly, se mohou šířit i opačným směrem a tedy z měchýře až do ledvin. Tehdy dojde k zánětu ledvin.

MĚJTE PŘEHLED: Zánět ledvin (nefritida): Příznaky a rychlá léčba bakteriemi způsobené komplikace.

zánět ledvin, nefritida

 

Bakteriální zánět močového měchýře (bakteriální cystitida)

Příčinou bakteriálních zánětů močového měchýře je nejčastěji vniknutí bakterie do močové soustavy přes močovou trubici. V Česku jde nejčastěji o přítomnost bakterie Escherichia coli (E. coli).

Upozorňuji, že bakterie se mohou šířit sexuálním stykem, proto pokud máte nové sexuální partnery, je více než vhodné chránit se kondomem.

Záněty močové soustavy se mohou objevit i u sexuálně neaktivních lidí. Ženské genitálie totiž obsahují různé bakterie, které mohou cystitidu způsobit. Do močového měchýře se tak mohou dostat i bez sexuálního styku.

Jako další mohou bakteriální cystitidu způsobit i níže uvedené bakterie. Je důležité, aby lékař provedl testy a podle konkrétní bakterie předepsal odpovídající léčivo.

Staphylococcus saprophyticus: Vyskytuje se nejčastěji u dívek a mladších žen.
Klebsiella pneumoniae: Kromě měchýře postihuje i další části močového traktu.
Proteus mirabilis: Častá u pacientů se zavedeným močovým katetrem nebo s vrozenými či získanými abnormalitami močové soustavy.
Enterococcus faecalis: Fekální bakterie, která se do močové soustavy může dostat z tlustého střeva.
Pseudomonas aeruginosa: Méně častá, ale napadá pacienty s močovým katetrem a lidi s oslabeným imunitním systémem.

Tabulka možných bakterií stojících za záněty močového měchýře

 

Neinfekční zánět močového měchýře (neinfekční cystitida)

Až 95 % případů zánětů močového měchýře je aspoň v Česku důsledkem bakteriální infekce. Zbylých 5 % případů je tvořeno různými neinfekčními faktory, mezi které patří:

Intersticiální cystitida: Chronické nebakteriální zánětlivé onemocnění stěny močového měchýře bez zjevné příčiny. Častěji postihuje ženy, přičemž je poměrně obtížné stav diagnostikovat a úspěšně léčit.
Zánět močového měchýře související s léky:  Některé léky pro léčbu rakoviny mohou dráždit močový měchýř.
Radiační cystitida: Radioterapie může vyvolat zánětlivé změny tkáně močového měchýře.
Cystitida kvůli cizímu tělesu: Močový měchýř může dlouhodobě dráždit používání močového katetru (cévky) a zvýšit riziko vzniku bakteriální infekce.
Chemická cystitida: Pacienti mohou být citlivější na některé složky drogerie a kosmetiky, kdy je zánět měrchýře důsledkem alergického podráždění.
Zánět močového měchýře jako důsledek jiného stavu: Pacienti trpící zvětšenou prostatou, cukrovkou, ledvinovými kameny nebo po poranění míchy mohou získat cystitidu jako důsledek svého onemocnění nebo úrazu.

Tabulka možných neinfekčních příčin cystitidy

 

Rizikové faktory vzniku zánětu močového měchýře

Opakuji, že u obecně zdravých mužů jsou bakteriální záněty močového měchýře spíše vzácné. Proto muže ohrožují spíše jmenované rizikové faktory.

Někteří lidé mají zvýšené riziko vzniku cystitidy, přičemž záněty a infekcemi mohou trpět častěji a opakovaně. Tento problém je častější u žen a to kvůli odlišné anatomii jejich močového ústrojí. Ženy totiž mají kratší močovou trubici, takže bakterie potřebují urazit kratší vzdálenost a méně času, než se dostanou až do měchýře.

Ohroženější jsou také senioři, jelikož častěji trpí jinými nemocemi, které mohou vést k přemnožení bakterií v močové soustavě. Zároveň užívají různé léky, které mohou snižovat imunitní systém a podstupují různé léčebné terapie, kdy může být cystitida jejich důsledkem.

Riziko vzniku zánětu močového měchýře zvyšuje:

Sexuální aktivita: Při sexu může penis nebo erotická pomůcka zatlačit bakterie z pochvy až do močové trubice.
Těhotenství: Riziko infekce a zánětu močového měchýře zvyšuje během těhotenství hormonální nerovnováha.
Věk po menopauze: Po menopauze dochází k hormonálním změnám zvyšujícím riziko cystitidy.
Některé druhy antikoncepce: Spermicidní přípravky zvyšují riziko zánětů močového měchýře.
Překážka v odtoku moči: Močové kameny nebo zvětšená prostata u mužů mohou bránit správnému proudění moči a tím v močových cestách zvyšovat koncentraci bakterií.
Poruchy imunity: V důsledku některých nemocí (cukrovka, rakovina, AIDS a další) může být imunitní systém oslaben a nedovede tak bojovat proti bakteriím ani dalším patogenům.
Dlouhodobé zavedení močového katetru: Dlouhodobé močení přes cévku zvyšuje riziko přemnožení bakterií v močové soustavě.

Tabulka možných rizikových faktorů pro vznik zánětu močového měchýře

 

Příznaky zánětu močového měchýře

Tyto příznaky se mohou objevit jednotlivě nebo všechny společně. Pokud máte podezření na zanícený močový měchýř a všimli jste si na sobě některého z příznaků, je velmi vhodné zajít k praktickému lékaři nebo přímo na urologii.

Tyto příznaky jsou velmi podobné příznakům zánětu močových cest. Přesnou postiženou partii dovede s jistotou určit až lékař.

 

Které další komplikace může zánět močového měchýře vyvolat?

Pokud vám lékař podle konkrétní zjištěné bakterie předepíše vhodná antibiotika včas, nemělo by dojít k závažnějším zdravotním komplikacím.

Pokud by se ale léčba zpozdila nebo by lékař nepředepsal vhodné léčivo, může dojít k následovným komplikacím:

  • Infekce ledvin: Nedoléčená infekce a zánět močového měchýře se mohou přesunout až do ledvin (lékařsky pyelonefritida). Rizikem je zde trvalé poškození ledvin, selhání jejich funkcí a doživotní komplikace s močením.
  • Krvácení do moči: Cystitida může vyvolat uvolňování krve do moči, přičemž ne vždy je krev viditelná okem a zjistí ji až lékař po mikroskopickém rozboru moči (mikroskopická hematurie). Krvácení do moči by se mělo po léčbě zánětu ztratit, ale pokud se tak nestane, lékař musí zjistit přesnou příčinu a léčbu na ni opět zaměřit.

 

Prevence vzniku zánětů močového měchýře

Ani přes důkladné preventivní kroky není vždy možné ochránit se před vznikem cystitidy.

Vyzkoušet ale můžete těchto několik „babských rad“, které riziko přenosu bakteriální infekce snižují:

Dostatečně pijte: Díky pitnému režimu budete častěji močit a tak z močové soustavy vylučovat přemnožené bakterie. Ideální je čistá voda.
Neodkládejte močení: Jděte se vymočit vždy, když se vám bude chtít. Pokud již zánětem měchýře trpíte, na pracovišti nebo ve škole vysvětlete, že potřebujete močit častěji.
Správně otírejte vagínu: Ženy by se měly po vymočení utírat směrem zepředu dozadu a tedy od vagíny ke konečníku a ne naopak. Sníží se tak riziko přenosu fekálních bakterií.
Raději se sprchujte: Vhodnější je rychlá vlažná sprcha než dlouhé sedací koupele. Pobyt v teplé vodě nahrává množení bakterií.
Zjemněte intimní hygienu: Genitálie neomývejte agresivní kosmetikou a neutírejte drsnými ručníky.
Po sexu se vymočte: A ideálně také osprchujte. Můžete tak zabránit množení a šíření bakterií.
Souložte s kondomem: Je to ta nejúčinnější prevence před přenosem bakterií zodpovědných za vznik cystitidy.

Tabulka preventivních kroků proti zánětu močového měchýře

 

Kdy zajít s podezřením na zánět močového měchýře k lékaři?

K lékaři vám doporučuji zajít pokud si všimnete jakýchkoliv negativních příznaků, zvlášť pokud vás omezují v běžném životě.

Pozornost zbystřete, pokud si všimnete příznaků infekce ledvin, do kterých se mohla dostat z měchýře. Infekce ledvin se projevuje:

  • prudkou bolestí zad nebo boku v oblasti ledvin,
  • horečkou nebo zimnicí,
  • nevolností a zvracením.

K lékaři se vydejte i v případě, že jste se již s cystitidou léčili, ale všimnete si navrácení příznaků. Může to být signálem, že léčba antibiotiky nebyla úspěšná a je potřeba předepsat další nebo jiné.

Pokud si všimnete podezřele častého močení u svého dítěte, zajděte s ním k praktickému lékaři.

U zdravých mužů je zánět močového měchýře spíše vzácný stav, ale vyvinout se samozřejmě může i u nich.

 

Jak lékař diagnostikuje zánět močového měchýře?

Zánět močového měchýře diagnostikuje a léčí urolog a tedy specialista na zdraví a nemoci močové soustavy. Zpravidla po vás bude chtít vzorek ranní moči odebrané nalačno. Zároveň si můžete sepsat všechny své příznaky. Lékaře informujte o všech případných lécích nebo doplňcích stravy, které užíváte.

Pokud urologa neznáte, zajděte k praktickému lékaři, který vás na urologii doporučí. Pokud nyní pociťujete příznaky cystitidy, je velmi rozumné jít k lékaři co nejdříve. Je to bezpečný postup i v případě, že by vám nakonec zánět měchýře nediagnostikoval.

Urolog s vámi nejdříve povede rozhovor a zeptá se na všechny symptomy, na to, jak dlouho je pociťujete a kdy přesně si jich všímáte. Následně:

  • bude analyzovat vzorek moči nebo vás vyzve, abyste v soukromí naplnili odběrovou nádobku. V moči bude lékař hledat přítomnost bakterií či jiných nežádoucích složek jako hnis nebo krev. Pokud ve vzorku najde bakterie, může jej poslat na tzv. kultivaci, což je laboratorní technika pro identifikaci přítomných mikroorganismů v moči, podle které může diagnostikovat infekce močových cest.
  • vás může poslat na další zobrazovací vyšetření. Tyto testy obvykle nejsou potřebné, ale v některých případech rentgen nebo ultrazvuk pomůže lékaři najít jiné možné příčiny zánětu močového měchýře (vývojové anomálie, úrazy nebo nádory či jiné překážky v močových cestách).

 

Léčba zánětu močového měchýře

Léčba cystitidy zohledňuje konkrétní příčinu jejího vzniku. Proti bakteriální cystitidě jsou obvykle účinná antibiotika.

 

Léčba bakteriálního zánětu močového měchýře

Jako první vám urolog předepíše antibiotika proti bakteriím. Žádné konkrétní názvy neuvádím záměrně, aby je nikdo nesháněl bez předpisu a načerno. Antibiotika jsou na lékařský předpis a je potřeba určit přesnou dávku, konkrétní lék a délku užívání. O tom pokaždé rozhoduje lékař.

  • Prvotní infekce: Pokud se povede infekci a zánět diagnostikovat včas, antibiotika by měla účinkovat již během několika prvních dnů. V závislosti na závažnosti zánětu můžete užívat antibiotika týden nebo o pár dnů déle. Antibiotika nevysazujte ani pokud byste měli pocit, že se již cítíte lépe. Je vždy nezbytné užít celé balení, aby vznikla jistota, že se infekce i zánět močáku ztratily.
  • Opakovaná a vracející se infekce: V tomto případě vám může lékař prodloužit užívání antibiotik. Zároveň vás může poslat k jinému specialistovi, pokud má pocit, že za opakujícími se záněty stojí jiná zdravotní komplikace. Může to být nefrolog a tedy specialista na zdraví a nemoci ledvin.
  • Infekce získaná kvůli léčbě jiného stavu: Infekcemi a záněty mohou trpět pacienti se zavedeným močovým katetrem, po jiných zákrocích v močové nebo rozmnožovací soustavě a podobně. I tento stav musí lékař pečlivě zvážit a předepsat silnější léky, protože bakterie přítomné v nemocnicích jsou obvykle odolnější (rezistentní) vůči běžným typům antibiotik.

 

Léčba intersticiálního zánětu močového měchýře

Při intersticiální cystitidě příčina obvykle není známá. Zatím tedy neexistuje specifická léčba a je nutno postupovat případ po případě.

Lékař se bude snažit tlumit příznaky zánětu nejčastěji pomocí perorálních léků. Léky může aplikovat také pomocí tenké hadičky přímo do močového měchýře. Bolesti a nepohodlí mohou být tlumeny nervovou stimulací, přičemž metoda se využívá i pro obnovu frekvence močení.

Jako poslední může lékař doporučit chirurgický zákrok, to však až v případě, že ostatní metody nezaberou.

 

Léčba neinfekčního zánětu močového měchýře

Zde již je potřeba zjistit, který konkrétní spouštěč záněty měchýře vyvolává. Mnohdy jde o alergickou reakci na některé složky kosmetiky a drogerie. Zde lze poradit pouze sledovat si, co přesně jste používali, když jste si na sobě všimli negativních příznaků a následně tyto produkty přestat používat. Zároveň je vhodné zvýšit pitný režim a dodržovat hygienické návyky.

Pokud by byla příčinou jiná nemoc nebo její léčba, aktuální léčba se zaměří na tlumení bolesti a zvládání negativních příznaků. Vždy poslouchejte svého lékaře, který má o zdraví vašeho močového měchýře nejlepší přehled.

 

Jak mohu lépe zvládat zánět močového měchýře?

Cystitida je obvykle bolestivá nebo přinejmenším nepříjemná. Kromě léků, které vám lékař předepíše, můžete doma:

  • přikládat teplé obklady na bolavá místa (břicho, podbřišek, hráz),
  • vždy dostatečně pít vodu a vyhýbat se alkoholickým a kofeinovým nápojům, citrusovým šťávám a kořeněným jídlům, protože mohou dráždit močovou soustavu.

Máte vlastní zkušenost se zánětem močového měchýře? Co u vás bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez nepříjemné cystitidy.

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply