Dnešní lidé, ať už zadaní či single, mají až 9krát méně sexu než před dvaceti lety.
Dle odborníků za to může fakt, že mnoho lidí si nedovede udržet stabilní vztah.
Významný vliv má i to, že lidé obecně méně nebo hůře spí. Málo spánku totiž chuť na sex snižuje.
Studie varuje, že souložíme méně a méně
Nová studie publikovaná v odborném časopise Archives of Sexual Behavior odhalila, že lidé dnes mají až 9krát méně sexu než před dvaceti lety.
Překvapivé je, že nejméně mají sex mileniálové. Dříve se věřilo, že za nezájem o sex může především vyšší míra sledování porna či dlouhá pracovní doba.
Nyní si však odborníci myslí, že je to tím, že mladí lidé nedovedou vydržet ve stabilním a dlouhodobém vztahu.
Další faktor je i nedostatečný či nekvalitní spánek. Mileniálové spí sice dost, jenže jsou i generací, která je nejvíce zasažena stresem, a ten právě významně ovlivňuje kvalitu spánku.
Spánkový deficit podle The Journal of the American Medical Association vede mimo jiné ke sníženému libidu.
„Spánkový deficit narušuje hormonální rovnováhu a způsobuje sníženou produkci testosteronu, což je hlavní hnací síla mužské i ženské sexuální touhy.
K tomu, aby si lidé mohli užívat zdravého libida, se doporučuje minimálně sedm až osm hodin spánku,“ upozorňuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické hračky a zabývá se zdravou sexualitou.
Sex jako léčba nespavosti
„Hormon oxytocin, který naše tělo uvolňuje během uspokojivého sexu nebo i jen příjemných intimních doteků, navozuje pocit pohody a potlačuje stres.
Relaxaci, ale také pocit ospalosti pak podporují i další hormony spojené s uspokojivým sexuálním prožitkem – například dopamin, prolaktin a progesteron,“ vysvětluje Adam Durčák.
Podle výzkumu z University of Ottawa z roku 2016 může sex před spaním pomoci dokonce i lidem trpící nespavostí.
Pomůže i masturbace
Američtí vědci z výzkumného centra Liberos v Los Angeles tvrdí, že po sebeuspokojování se rovněž lépe usíná.
Teorie však ještě není v praxi ověřená. Při pokusech však zvířecí samečci po ejakulaci vykazovali lepší spánkovou latenci i kvalitu.
Pravděpodobně za to mohl hormon vazopresin, k jehož nárůstu dochází při orgasmu i u lidí, u nich by se tak teoreticky mohl dostavit stejný efekt.
Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře
/ZDROJ/