Vezikoureterální reflux: Častý u dětí do 2 let, ale potrápí i dospěláky

Vezikoureterální reflux označuje nežádoucí stav zpětného toku moči. Močová soustava je jednosměrná a u zdravého člověka putuje moč z ledvin až do močové trubice a z ní ven z těla.

Moč pacienta s vezikoureterálním refluxem neputuje standardně ven z těla, ale z močového měchýře zpět do močovodů a někdy až do ledvin, čímž je nepřiměřeně namáhá a poškozuje.

Zpětný tok moči brání normálnímu odtoku pryč z těla a úplnému vymočení postiženého. V nahromaděné moči se rychleji množí bakterie, takže může byt kromě jiného i příčinou vracejících se infekcí močových cest a poškození nebo až selhání (kolapsu) ledvin.

Vezikoureterální reflux nejčastěji postihuje novorozence a menší děti, protože mnohdy bývá vrozený. Méně často postihuje dospělé, u kterých se obvykle rozvine v důsledku infekcí a poškození močových cest nebo kvůli jiným zdravotním problémům. Porucha může být někdy bezpříznaková a bez vážnějších bolestí.

V článku se podíváme na příznaky a příčiny vezikoureterálního refluxu a také na diagnostické, léčebné a preventivní metody.

vezikoureterální reflux

 

Co přesně je vezikoureterální reflux?

Vezikoureterální reflux je negativní stav, kdy moč neproudí ven z těla, ale opačným směrem. Moč neteče z ledvin směrem dolů přes močovody až do měchýře, kde se nahromadí a poté vyloučí ven z těla, ale přesně naopak a tedy z močového měchýře po stejné cestě zpátky.

  • Močové cesty zdravého člověka jsou jednosměrné a fungují na principu „ventilu“, který brání vracení moči zpět z měchýře.
  • Močové cesty pacienta s vezikoureterálním refluxem lze označit jako obousměrné nebo propustné zpětně.

 

Jak častý je vezikoureterální reflux?

jak častý je vezikoureterální reflux?

Vezikoureterální reflux postihuje zhruba 1 až 3 % dětí. Výskyt je častější u dětí s opakovanými infekcemi močových cest, u kterých se objevuje ve 30 až 50 % případů.

Až 75 % postižených jsou dívky. Mají totiž zvýšené riziko infekcí močových cest kvůli kratší močové trubici, přes kterou se bakterie šíří rychleji.

U dospělých je výskyt nižší a to zhruba mezi 0,5 až 2 %. Výskyt je opět častější u žen.

 

Průběh normálního močení a močení s vezikoureterálním refluxem

Zdravý člověk má 2 ledviny, které filtrují krev. Odfiltrované nečistoty odvádějí do moči. Z ledvin proudí moč přes močovody až do močového měchýře. Měchýř skladuje moč až do naplnění, a mozek následně vyšle podnět na vyprázdnění v podobě nutkání. Moč dále putuje z měchýře přes močovod ven z těla.

U člověka s vezikoureterálním refluxem tento proces nefunguje správně. Moč z měchýře putuje zpátky do močovodů, a pokud se stav nepovede ošetřit, moč pokračuje až do ledvin. Příčinou je nejčastěji nějaká porucha jednosměrného ventilu, který moč nezadržuje, ale propouští.

Vezikoureterální reflux nejčastěji postihuje novorozence a kojence, obvykle se jej ale povede vyléčit do prvních 2 let dítěte. Vlivem některých zdravotních komplikací se může problém s refluxem močových cest objevit i u dospělých bez ohledu na věk, pohlaví čí rasu.

Hlavním rizikem zpětného toku moči je poškození až selhání ledvin, protože tlak moči ledviny poškozuje. Dále pak infekce močových cest nebo infekce ledvin, protože v zablokované moči se rychle šíří bakterie.

Léčba vezikoureterálního refluxu se odvíjí podle závažnosti příznaků a věku pacienta. Méně závažné případy nemusí vždy vyžadovat léčbu a dítě z problému „vyroste“. Závažnější případy, které již vyvolávají riziko poškození ledvin, je někdy potřeba léčit podáváním léků nebo i operací.

 

Typy vezikoureterálního refluxu

Vezikoureterální reflux může být jednostranný a tedy unilaterální nebo oboustranný a tedy bilaterální podle toho, zda postihuje močovody a ledviny pouze na jedné nebo na obou stranách.

Dále dělíme vezikoureterální reflux na primární a sekundární:

Primární: Primární reflux je častější. Postihuje pouze jeden močovod a jednu ledvinu, takže je zároveň unilaterální. Dítě s tímto typem se narodí s močovodem nesprávně napojeným na močový měchýř. Chlopeň (ventil) mezi močovodem a měchýřem se neuzavírá správně, takže moč se vrací z měchýře do močovodu a někdy dosáhne až ledviny.
Sekundární: Sekundární reflux je nejčastěji důsledkem nějaké překážky (obstrukce) močových cest. Překážka zvýší tlak a vytlačí tak moč z močové trubice až do měchýře, močovodů nebo až ledvin. Překážku může vytvořit třeba záhyb v močové trubici, který brání odtoku moči z měchýře. Příčinou může být i problém s nervy, které nenutí měchýř k vyprázdnění. Sekundární reflux je obvykle oboustranný a postihuje tedy oba močovody nebo obě ledviny.

Tabulka typů vezikoureterálního refluxu

 

Stupně vezikoureterálního refluxu

stupně vezikoureterálního refluxu

Lékaři rozlišují 5 stupňů vezikoureterálního refluxu. Stupně určují podle toho, jak až daleko se moč vrací do močových cest a jaká je šířka močovodů nebo ledvin, pokud jsou již zvětšené kvůli hromadění moči.

1. stupeň: Moč se vrací do močovodu, ale zatím jej nerozšířila.
2. stupeň: Moč se vrací přes močovod až ke spoji s ledvinou. Močovod ani ledvina se zatím nerozšířily.
3. stupeň: Moč se již dostala do močovodu i ledviny a mírně až středně závažně je rozšířila.
4. stupeň: Močovody jsou zdeformované a ledviny rozšířené kvůli hromadění moči.
5. stupeň: Močovody jsou vážně zdeformované a zvětšené, ledviny jsou zvětšené. Zpětný tok moči je již významný. Vzniká riziko selhání ledvin.

Tabulka 5 stupňů vezikoureterálního refluxu

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Selhání ledvin (kolaps): Životu nebezpečné doživotní omezení.

selhání ledvin

 

Příznaky vezikoureterálního refluxu

Děti postižené vezikoureterální refluxem mnohdy nemají žádné jasné příznaky. Porucha dokonce nemusí vyvolávat vůbec žádné příznaky.

Pokud se ale příznaky objeví, nejčastěji jde o infekci močových cest. Lékař proto poruchu diagnostikuje nejčastěji během vyšetření infekce. Statisticky 30 až 50 % dětí s infekcí močových cest trpí zároveň vezikoureterální refluxem.

Příznaky u dětí: Příznaky u dospělých:
 

  • dítě močí častěji, než normálně,
  • dítě po vymočení pláče v důsledku bolesti a pálení,
  • bolest břicha, dolní části zad v oblasti ledvin nebo boků,
  • nízký výdej pouze pár kapek moči kvůli jejímu hromadění v močovodech až ledvinách,
  • zakalená nebo zvláštně páchnoucí moč.
 

Tabulka možných příznaků vezikoureterálního refluxu u dětí a dospělých

U dětí je problematické rozeznat příznaky, protože nemluvně pouze pláče a nedovede popsat své pocity jinak. Všímejte si proto, zda dítě nemočí pouze několik kapek a zda neodmítá mléko kvůli ztrátě chuti k jídlu.

 

Příčiny vezikoureterálního refluxu

Oba typy vezikoureterálního refluxu mají své specifické příčiny.

Primární vezikoureterální reflux způsobuje neschopnost chlopně mezi močovody a močovým měchýřem zavřít se úplně. Moč sice může v malé míře vytékat z močové trubice, takže dítě slabě močí. Větší část moči ale teče zpětně přes močovody směrem k ledvinám. Primární reflux se ale může někdy sám ztratit, protože dítě rychle roste, tělesné části zrají a nefunkční chlopeň se může uzavřít správně i sama.

Sekundární vezikoureterální reflux způsobuje zúžení nebo ucpání močové trubice nebo hrdla močového měchýře. Kvůli zúženým nebo zablokovaným močovým cestám se moč vrací zpátky a neproudí ven z těla. Sekundární reflux může být způsoben také problémy s nervy v močovém měchýři, které nepracují správně. Tehdy se měchýř normálně nestahuje (nemá svalové kontrakce), takže z něj moč neproudí pryč.

Stejné příčiny ohrožují i některé postižené dospěláky. Mezi ty další u dospělých patří opakované infekce močových cest, neurologické problémy, některé operace v oblasti močových cest, benigní hyperplazie prostaty u mužů nebo těhotenství u žen, které vyvíjejí tlak na močové ústrojí.

 

Rizikové faktory pro vznik vezikouretrálního refluxu

U některých dětí i dospěláků je riziko refluxu močových cest vyšší. Typicky jde o:

 

Rizika a negativní dopady vezikoureterálního refluxu

Tyto možné dopady berte pouze jako upozornění a informaci, protože reflux se v některých případech může ztratit i sám aniž by napáchal vážnější škody a zdravotní problémy. Vždy je ale důležité, aby stav posoudil lékař, a pokud léčbu ihned nenavrhne, bude aspoň sledovat, jak se stav vyvíjí.

Dobrou zprávou je, že většina postižených dětí se uzdraví bez větších komplikací.

Neléčený reflux močových ale cest může vyvolat:

 

Léčba vezikoureterálního refluxu

Léčba vezikoureterálního refluxu se bude odvíjet podle věku pacienta, jeho příznaků, konkrétního typu refluxu a míry závažnosti.

O léčbě vždy rozhoduje pouze lékař, takže se určitě nesnažte hledat po internetu žádné „babské rady“ ani žádné jiné nelékařské postupy.

Léčba primárního vezikoureterálního refluxu: Léčba sekundárního vezikoureterálního refluxu:
Obvykle se zlepší do 5 let věku. Lékař někdy dítě pouze sleduje, jindy předepíše léky nebo doporučí operaci. V tomto případě lékař odstraňuje překážku (obstrukci) v močové trubici nebo podpoří vyprazdňování měchýře jinak.
V rámci léků se předepisují antibiotika, aby vyléčily nebo zabránily případným infekcím močových cest. Jelikož si dítě může vybudovat odolnost (rezistenci) na antibiotika, předepisují se až ve vyšších stupních refluxu. Pomocí operace lékař odstraní překážku nebo opraví deformity v močovodech nebo měchýři.
Pomocí operace lékař opraví nefunkční chlopeň mezi měchýřem a močovody. Pomocí antibiotik zabrání vzniku nebo vyléčí infekce.
Pomocí laparoskopické nebo otevřené ureterální reimplantace chirurg vytvoří novou chlopeň. Pomocí zavedeného katetru lékař vyprázdní močový měchýř.
Pomocí vstřikování kyseliny hyaluronové blízko močovodu lékař vytvoří „bouli“, která bude suplovat nefunkční chlopeň. Pomocí léků lékař stimuluje funkce nesprávně pracujících svalů močového měchýře.

Tabulka léčebných metod vezikoureterálního refluxu

 

Existuje prevence před vznikem vezikoureterálního refluxu?

Bohužel neexistuje žádný způsob, který by s jistotou zabránil vzniku vezikoureterálního refluxu. Proti jeho vzniku nefungují změny stravování, životního stylu ani žádné léky.

Jako rodič ale máte několik možností, abyste ochránili celkové zdraví močových cest svého dítěte a to:

  • zabezpečením dostatečného pitého režimu,
  • naučením dítěte, aby pravidelně močilo a moč nezadržovalo,
  • výměnou špinavé plenky ihned, jak ji dítě pomočí nebo pokaká, aby se zabránilo bakteriálním infekcím,
  • zabezpečením rychlé léčby případné zácpy nebo močové či fekální inkontinence.

Mějte na paměti, že vezikoureterální reflux není život ohrožující stav a obvykle ani příliš nebolí. Reflux se s růstem dítěte může ztratit i sám, ale léčba je vesměs účinná.

Bohužel neexistuje žádná prevence, ale jako rodič se snažte, aby dítě jedlo a pilo zdravě a často se hýbalo. O to samé usilujte i vy jako dospělák, aby se u vás reflux nerozvinul.

S jakýmikoliv podezřelými příznaky, které se týkají močení, zajděte na urologii. Pokud víte, že jde o zhoršený stav ledvin, zajděte na nefrologii. Pokud vůbec netušíte, co vám způsobuje nepříjemné symptomy, zajděte k praktickému lékaři.

Máte vy nebo vaše dítě vlastní zkušenosti s vezikoureterálním refluxem? Co bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Vám i vašemu děťátku přeji hlavně pevné zdraví a nikdy žádný vezikoureterální reflux ani jiné problémy močové soustavy.

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply