Varikokéla: Křečové žíly na varlatech škodí plodnosti i erekci

Varikokéla označuje nežádoucí stav rozšíření žil, které vedou odkysličenou krev z varlat zpátky do břicha. Lidově se varikokéle přezdívá „křečové žíly na varlatech„. Varikokélu poznáte podle otoku šourku a nepříjemné bolesti varlat, někdy ale zůstává zcela bez citelných příznaků.

Varikokéla je v mnoha případech příčinou mužské neplodnosti. Jelikož způsobuje problém se správným prokrvením penisu, zároveň může způsobit problémy s erekcí.

Důležitá je proto časná léčba varikokély, abyste neohrozil svou plodnost ani schopnost souložit s pevnou erekcí.

varikokéla, křečové žíly na varlatech

 

Co přesně je varikokéla?

Varikokéla je poměrně rozšířená komplikace a statisticky postihuje až 15 % všech dospělých mužů. Varikokéla je na pohled velmi podobná křečovým žilám a připomíná ty na nohou nebo dokonce hemeroidy na konečníku. Důsledkem poruchy je zvětšení žil na jednom nebo obou varlatech.

Varikokéla může být nebolestivá, jiné pacienty však mohou nepříjemně bolet varlata. Bolest může různě kolísat, ztrácet se a zase se vracet.

V důsledku problematického zásobení varlat krví může u některých postižených docházet k neplodnosti. Postižené varle může totiž produkovat méně zdravých spermií a rovněž méně hormonu testosteronu.

Varikokéla sice neohrožuje život postiženého, může však ohrozit vznik budoucích životů a tedy zabránit oplodnění partnerky a narození dětí.

jak vypadá varikokéla?

Nalevo zdravé varle, napravo varle postižené varikokélou (zdroj obrázku)

 

Jak častá je varikokéla?

jak častá je varikokéla

Průměrně až 1 z 5 mužů trpí varikokélou

Varikokéla je poměrně běžná a postihuje nejméně 15 % mužů. Některé menší výzkumy doložily až 20 % všech mužů. To je 1 z 5 mužů.

Postihnout může každého muže jakéhokoliv věku, který má aspoň 1 varle. Podle lékařů je mnoho případů varikokély vrozených a přítomných již při narození.

Většina postižených si ale varikokély všimne až v pubertě během dospívání. V tomto čase totiž přirozeně dochází k silnějšímu přítoku krve do penisu a genitálu v rámci pohlavního zrání. Bohužel může varikokéla bránit správnému růstu a vývoji varlat a je potřeba ošetřit ji.

Varikokéla častěji postihuje levé varle, postihnout však může i pravé varle nebo obě varlata současně. Levé varle postihuje z důvodu rozdílného způsobu odtoku krve, protože visí níže než pravé.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jedno varle větší než druhé je normální. Některé příčiny ale jsou rizikové. Které?

jedno varle větší než druhé

 

Jaký vliv má varikokéla na plodnost?

Není pravidlem, že by se každý muž s varikokélou stal neplodným, není to však vůbec ojedinělé. Statisticky je varikokéla přítomna u 40 % mužů postižených neplodností. Zbytek postižených problém s oplodněním partnerky nemá.

Lékaři bohužel zatím úplně nerozumí tomu, jakou roli hraje varikokéla ve vztahu k neplodnosti. Aktuálně mají za to, že hromadění krve zvyšuje teplotu v šourku, což je rizikové v rámci produkce spermií. Ty totiž pro správnou tvorbu a vývoj potřebují teplotu o 2 až 3 C° nižší, než je teplota těla. Vyšší teplota tak snižuje celkový počet spermií, v závažnějších případech produkci zcela zabraňuje.

Pokud máte podezření na varikokélu nebo na svou neplodnost, je rozumné jít k lékaři (sexuolog). Pokud žádného sexuologa neznáte, jděte za praktickým lékařem a ten vás ke specialistovi doporučí.

 

Může varikokéla způsobit erektilní dysfunkci?

Zatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by potvrdily, že varikokéla jednoznačně způsobuje erektilní dysfunkci. Souvislost ale může existovat kvůli problematickému zásobení penisu krví, stejně tak kvůli významně snížené produkci testosteronu v postiženém varleti.

Muži, kteří byli léčeni s varikokélou sice pořád dosahovali erekci, ale ne tak často a ne tak silnou, jak byli zvyklí.

 

Způsobuje varikokéla další zdravotní komplikace?

Závažnější a déle neošetřená varikokéla může způsobit:

  • Sníženou hladinu testosteronu (odborně mužský hypogonadismus). Testosteron se muži tvoří ve varlatech. Je to specifický mužský hormon (androgen), který během puberty spouští a stimuluje vývoj typicky mužských (maskulinních) vlastností. Nízká hladina testosteronu může vést k problémům s plodností, atrofii varlat, sníženému sexuálnímu libidu, problematické erekci a oslabení mužských rysů. Muži s nízkým testosteronem často trpí depresemi a negativními emocemi.
  • Problémy s produkcí spermií až nepřítomnost spermií v ejakulátu (lékařsky azoospermie). Varlata nadměrně zahřátá kvůli varikokéle neprodukují spermie správně nebo je neprodukují vůbec. Spermie je potřebná pro oplodnění partnerčina vajíčka, a pokud je jich v ejakulátu málo nebo v něm nejsou žádné, partnerku nelze spontánně oplodnit. Azoospermie je jednou z mnoha možných příčin mužské neplodnosti.

 

Příznaky varikokély

V mnoha případech varikokéla nemá žádné příznaky, pokud jsou žíly zatím pouze málo rozšířené.

Postupně ale postižený může začít pociťovat:

Varle na pohled i na pohmat působí jako pytlík naplněný kabely nebo nudlemi. To jsou ony zduřené žíly. Takto zvětšená varlata vyvolávají nepohodlí, bolest a špatně se s nimi zachází. Málo rozšířenou varikokélu nemusíte cítit ani vidět vůbec.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Bolest varlat: Seznam nejčastějších příčin a léčba.

bolest varlat

 

Stupně závažnosti varikokély

Lékaři určují závažnost varikokély podle této stupnice:

stupeň 0 Nejnižší stupeň varikokély. Pacient ji zatím nijak nepociťuje, lékař ji nevidí a pozná ji na až ultrazvukovém vyšetření.
stupeň 1 Varikokélu zatím není vidět, ale pacient i lékař ji dovede nahmatat.
stupeň 2 Varikokélu již postižený pociťuje, ale stále není viditelná.
stupeň 3 Nejzávažnější stupeň, který má jasné projevy a jasně ji vidí postižený i lékař.

Tabulka 4 stupňů závažnosti varikokély podle lékařského rozdělení

 

Příčiny varikokély

Lékaři ani vědci pořád nemají jasno v tom, co přesně varikokélu zapříčiňuje.

Aktuálně ale mají za to, že příčinou je porucha uvolněných chlopní v žilách spermatického provazce. Spermatický provazec drží varlata na svém místě a vedou přes něj žíly, přes které putuje odkysličená krev z varlat zpátky do těla.

Chlopně v těchto žilách pomáhají krvi proudit zpátky do srdce. Když chlopeň nefunguje jak má, krev ze žíly neodtéká a naopak se v ní hromadí, kvůli čemu žíla oteče a zvětší se. Proč ale dochází k poruše funkcí chlopně odborníci aktuálně netuší.

 

Existuje prevence varikokély?

Jelikož lékaři zatím přesně neznají příčiny vzniku varikokély, nedovedou poradit ani žádné preventivní kroky. Snažte se ale dodržovat zásady zdravé životosprávy, kvalitně jezte, často se hýbejte a nekuřte ani nepijte alkohol.

 

Kdy mám s varikokélou zajít k lékaři?

K lékaři se vydejte když si na sobě všimnete příznaků varikokély a tedy bolest varlat a okolí s nápadně zduřenými žílami na šourku. Zároveň pokud se vám delší dobu nedaří oplodnit partnerku. Vyšetření u lékaře je pro vás vždy vhodné a to i pokud by varikokélu nakonec nediagnostikoval.

Pokud se začnete s varikokélou léčit, nezapomínejte na pravidelné lékařské kontroly. Ověří, zda vám léčba zabírá a varikokéla se nezhoršuje.

Pro lepší pochopení svého stavu se můžete lékaře zeptat:

  • Zda si je jistý, že trpíte varikokélou.
  • Zda potřebujete léčbu nebo si vystačíte s domácí pomocí.
  • Zda se vaše příznaky mohou bez léčby zhoršovat.
  • Zda se budou žíly ještě více zvětšovat.
  • Zda již varikokéla má vliv na vaši plodnost.
  • A pokud má, zda je pro vás vhodná varikokélektomie.

 

Jak lékař diagnostikuje varikokélu?

Lékař (typicky sexuolog nebo endokrinolog) se vás nejdříve zeptá na všechny negativní příznaky a vaši zdravotní anamnézu.

Následně provede hmatové vyšetření varlat.

Využije speciální Valsalvův manévr. Vestoje se zhluboka nadechnete, následně zadržíte ústa i nos, ale budete se snažit vydechnout. Během tohoto okamžiku lékař pohmatem zkontroluje šourek, zda na něm nenahmatá rozšířené žíly.

Pokud lékař získá podezření, že trpíte varikokélou, může dále pokračovat:

  • Ultrazvukovým vyšetřením pánve. Pomocí ultrazvuku se lékař podívá na žíly ve varlatech přes počítač. Ultravzuk je nejběžnějším vyšetřením pro potvrzení varikokély.
  • Analýzou ejakulátu (spermiogram). Na spermiogramu odevzdáte vzorek ejakulátu. Lékař jej odešle do laboratoře, kde v něm budou hledat přítomnost a celkový počet zdravých spermií. Spermiorgam lékař doporučí, pokud bude mít podezření, že varikokéla již ovlivňuje plodnost.
  • Odběrem vzorku krve. Z krve bude lékař měřit hladinu některých hormonů, konkrétně hladinu testosteronu a folikuly stimulujícího hormonu FSH.

Pokud se přítomnost varikokély potvrdí, lékař zhodnotí její závažnost a doporučí vám další kroky léčby.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na spermiogram jsme vyslali našeho pražského redaktora. Podívejte se, jaké hodnoty mu naměřili.

jak probíhá spermiogram?

 

Léčba varikokély

Léčba závisí na konkrétním stupni varikokély. Méně závažné stupně bude lékař pozorovat a sledovat, zda se nebudou zhoršovat. Zároveň vám doporučí několik tipů k domácí léčbě a úlevě od bolesti.

  • Varikokéla bez léčby. Pokud vás varikokéla nijak neobtěžuje a nezpůsobuje bolesti, nepříjemné pocity ani problémy s plodností, žádnou specifickou léčbu možná potřebovat nebudete.
  • Studené obklady. Přikládání studených obkladů zmírní případnou bolest, otok a nepohodlí. Obklad můžete aplikovat několikrát za den, nikdy ale ne déle než 15 minut.
  • Volně dostupné léky proti bolesti. V lékárně si kupte analgetika bez předpisu. Pokud by nezabíraly a bolest byla příliš silná, o silnější léky musíte požádat lékaře.
  • Změny některých návyků. Varikokéla může způsobovat nepohodlí, kvůli kterému budete muset pozměnit některé návyky. Můžete častěji ležet a podkládat si šourek srolovaným ručníkem, zároveň také nosit kompresní spodní prádlo.

Závažný stupeň varikokély je již nutné operovat. Zákrok operace se nazývá varikokélektomie a lékař ji doporučí, pokud je varikokéla příliš bolestivá nebo významně zhoršila plodnost postiženého.

Během varikokélektomie vám lékař přeřízne postižené žíly a uzavře jejich konce. Krev se tak přesměruje do zdravých žil v šourku, takže funkce varlat lze uspokojivě zachovat. Po operaci se pacient zotaví zhruba do 6 týdnů.

VIDEO (anglicky, YouTube): Laparoskopická varikokélektomie

Neléčená varikokéla závažnějšího stupně může vést k trvalému poškození varlat a s ním k neplodnosti a snížené hladině testosteronu. Vždy ale záleží na jejím stupni, a pokud vás nijak neobtěžuje, lékař nemusí doporučit léčbu ani operaci.

 

Varikokéla a často kladené otázky FAQ

Co je varikokéla?
Varikokéla je zduření žil, které z varlat odvádějí odkysličenou krev.

Příčinou je porucha chlopní, které mají krev přepouštět zpátky, ale z neznámých důvodů to nedělají.

Je varikokéla častá?
Lze tvrdit, že je, protože postihuje až 20 % mužů. U 40 % postižených je příčinou neplodnosti.
Je varikokéla závažná?
Varikokéla není život ohrožující stav.
Jak se projevuje varikokéla?
Varikokéla může být delší dobu bez příznaků. Vážnější stupně pacient pozná podle bolesti varlat, šourku a nápadného zduření žil v něm. Šourek je na dotek také výrazně teplejší.
Může varikokéla vyvolávat i bolest zad?
Ano, kvůli varikokéle vás může bolet i dolní část zad.
Ovlivňuje varikokéla hladinu testosteronu?
Ano, varikokéla může bránit správné produkci testosteronu a také spermií.
Ovlivňuje varikokéla velikost penisu?
Varikokéla nemá vliv na velikost penisu. U dospívajících kluků ale může ovlivnit vývoj a velikost postiženého varlete.
Může se varikokéla sama ztratit?
Ne, jakmile se varikokéla objeví, bez léčby se sama neztratí.
Lze varikokélu léčit bez operace?
Ano, lze, pokud nijak závažně neomezuje život postiženého a zároveň neškodí jeho plodnosti nebo vývoji varlat.
Existuje přírodní léčba varikokély?
Zde buďte velice opatrný. Zduřené žíly se samy nijak nevyléčí a závažnější případy je nutno operovat.

Pokud vám někdo bude nabízet nějaké doplňky stravy a podobné preparáty s tím, že vás z varikokély vyléčí, nevěřte mu. Takový doplněk ještě nikdo nevymyslel a pouze byste přišel o peníze.

To samé platí i pro alternativní metody léčby varikokély jako homeopatika, akupunktura a podobné neúčinné postupy. Vše musí zůstat pouze v rukou lékaře a ne žádných mastičkářů ani různých novodobých šarlatánů.

Pomohou mi s varikokélou nějaké bylinky?
Bohužel žádné bylinky pro léčbu varikokély neexistují. Snažte se hlavně zdravě jíst a mít dostatečný pitný režim. Zdravé potraviny obsahují látky, které snižují záněty, takže je zařaďte do jídelníčku.
Kdy se varikokéla musí operovat?
Operace varikokély je vhodná, když vyvolává silné bolesti a omezuje život postiženého nebo mu způsobila neplodnost a nemůže tak oplodnit partnerku.

Operace je rovněž vhodná, pokud varikokéla brání v růstu varlete.

Kolik stojí operace varikokély - varikélektomie?
Každá klinika má svůj ceník, řádově ale jde o částky kolem 40 000 Kč a více.
Mohu s varikokélou sportovat?
S varikokélou není vhodné zvedat těžší váhy ani se nijak nadměrně zatěžovat. Zvedání závaží zvyšuje tlak na žíly, což je při varikokéle nežádoucí.

Nedoporučuje se ani běh, dřepy a podobné cviky, které ovlivňují žíly v šourku a okolí.

Mohu s varikokélou jezdit na kole?
Není to vhodné, protože při jízdě na kole sedadlo silně tlačí na postižené žíly, což je nežádoucí.
Zhoršuje se varikokéla věkem?
Ano, věk může závažnost varikokély zhoršovat a zpomalovat její léčbu.
Může mít varikokéla původ v genetice?
Ano, genetické faktory mohou varikokélu vyvolat. Zeptejte se mužů v rodině, zda se s ní někdy nesetkali.
Mohu s varikokélou užívat Viagru?
Podle dostupných důkazů je užívání Viagry při varikokéle bezpečné. Viagru i jiné léky na erektilní dysfunkci ale vždy předepisuje lékař a ten také zváží bezpečnost užívání pro vás.
Může se varikokéla opět vrátit i po operaci?
Ano, je to možné.
Je varikokéla to samé, co křečové žíly na varleti?
Ano, jde o to samé. Varikokéla je odborný název, křečové žíly na varlatech spíše lidový.

 

Co jsme zjistili o varikokéle?

  • Při varikokéle dochází ke zduření žil v šourku kvůli neznámé příčině.
  • Varikokéla je poměrně běžná a postihuje až do 20 % mužů bez ohledu na věk.
  • Většina postižených má pouze mírné nebo žádné příznaky.
  • V rámci domácí pomoci je vhodné varlata zafixovat kompresním prádlem, podkládat je při ležení, aby nevisely a pokud bolí, přikládat studené obklady nebo užívat volně prodejné léky proti bolesti.
  • Varikokéla může způsobit neplodnost, problémy s produkcí testosteronu i erekcí.
  • S lékařem vždy mluvte otevřeně, aby vám co nejrychleji pomohl.

Máte vlastní zkušenost s varikokélou? Jak se u vás projevovala a jak jste se léčil?

Na vaše zkušenosti jsme zvědaví v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Děkuji vám a přeji pevné zdraví bez varikokély 🙂

 

Nejčtenější články o zdraví a nemocech varlat

Rozhovor: O bulkách na varlatech, penisu a šourku s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum
Jedno varle větší než druhé je normální. Některé příčiny ale jsou rizikové. Které?
Rakovina varlat – projevy, příčiny a metody léčby
Zmenšování varlat (atrofie varlat): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?
Zánět nadvarlat (epididymitida) – příznaky, příčiny a léčba

 

Leave a Reply