Ureterokéla je výhřez sliznice močovodu do močového měchýře kvůli vrozené vadě močových cest. Spodní konec močovodu vyhřezne a může zablokovat plynulý odtok moči.
Ureterokéla je vývojová vada a vyvíjí se ještě během těhotenství před narozením dítěte, kdy se konce močovodu nevytvářejí správně. Stav je obvykle diagnostikován během těhotenských ultrazvuků nebo brzy po narození.
V článku se podíváme na příčiny a příznaky ureterokély, na další rizika, která může porucha vyvolat a na dostupné metody léčby.
Co přesně je ureterokéla?
Ureterokéla je vrozená vada, vlivem které se dno močovodu postiženého vyboulí dovnitř močového měchýře. Močovody jsou tenké trubičky, přes které proudí moč z ledvin do močového měchýře. Vzniklá ureterokéla ale blokuje proudění moči, v důsledku čeho může dojít ke zpětnému toku moči do ledvin (odborně vezikoureterální reflux).
Výhřez močovou může mít různý rozsah, závažnost a umístění, kvůli čemu může vyvolávat různě závažné symptomy.
Vizualizace ureterokély
Typy ureterokély
Lékaři klasifikují ureterokélu podle toho, zda postihuje pouze jeden nebo oba močovody. Při jednom vyhřezlém močovodu jde o unilaterální ureterokélu, při obou vyhřezlých močovodech jde o bilaterální ureterokélu. Pacienty častěji postihuje jednostranná ureterokéla.
Ureterokéla se dále dělí podle její lokalizace a tedy polohy:
- Extravezikální ureterokéla se částečně nachází mimo močový měchýř a zasahuje do močovodu ještě před jeho vstupem do měchýře. Většina diagnostikovaných ureterokél je právě extravezikální a to až v 75 % případů.
- Intravezikální ureterokéla se nachází uvnitř močového měchýře v místě vstupu močovodu do měchýře. Tento typ je většinou méně závažný, způsobuje o něco menší potíže než extravezikální typ a objevuje se ve zhruba 25 % případů.
Jak častá je ureterokéla?
Ureterokéla postihuje zhruba 1 z 5000 dětí. Dívky jsou postiženy 7x častěji než muži, protože i zdvojení močovodů je častější právě u žen. Zdvojený močovod zvyšuje riziko vzniku ureterokély, protože obvykle vede k abnormálnímu vyústění jednoho z močovodů, což ztěžuje normální odtok moči. Tato anomálie v anatomii močových cest může způsobit, že ústí močovodu se při vývoji plodu uzavře či zúží, což přispívá vzniku ureterokély.
Je ureterokéla závažná?
Ureterokéla může přerůst až do závažného stádia, pokud se ji nepovede včas zachytit a rychle léčit. Nejde o život ohrožující stav, ale pokud se nevyléčí, může způsobovat vážné komplikace jako opakované infekce močových cest, hydronefrózu (otok ledvin kvůli hromadění moči) a poškození nebo až selhání (kolaps) ledvin.
Příznaky ureterokély
Ureterokéla mnohdy nemusí mít žádné výrazné příznaky, kvůli čemu si postižený svůj problém často ani neuvědomuje.
Příznaky se objevují zpravidla až v případě, že ureterokéla vyvolá infekci močových cest. Ureterokéla totiž zvyšuje riziko infekce tím, že narušuje normální odtok moči a hromadí ji v močových cestách. Moč, která správně neodtéká, je ideálním prostředím pro množení bakterií, čímž roste riziko opakovaných infekcí a zánětů močových cest.
Ureterokélou vyvolaná infekce močových cest může mít tyto příznaky:
- bolestivé močení, pálení při močení v důsledku podráždění a otoků,
- častější močení v důsledku snahy imunitního systému vyplavit bakterie z těla,
- zvláštně a nepříjemně páchnoucí moč,
- bolest v oblasti břicha případně bolestivá vyboulenina,
- stopy krve v moči (lékařsky hematurie),
- neschopnost udržet moč,
- neschopnost dokonale vyprázdnit močový měchýř,
- zadržování moči (lékařsky retence moči).
Pokud právě trpíte infekcí močových cest, neznamená to automaticky, že máte zároveň ureterokélu. V obou případech je ale vhodné zajít na urologické vyšetření, aby lékař přesně diagnostikoval problém a co nejrychleji jej vyléčil.
Jelikož ureterokéla postihuje primárně novorozence, s každým podezřením nechte dítě vyšetřit.
Příčiny a rizikové faktory vzniku ureterokély
Ureterokéla je vrozená vada a postižené dítě se s ní již narodí. Konec močovodu, který ústí do močového měchýře, se nevytvoří správně, kvůli čemu ani moč nemůže odtékat správně.
U mnohých dětských pacientů se neobjeví žádné vážné příznaky a když se objeví, postižený již může být dospělý. Příčina ureterokély ale zůstává stejná, takže postižený dospělák vyrůstal s touto vývojovou vadou.
Co se týče rizikových faktorů pro vznik ureterokély, lékaři je bohužel neznají a zatím se domnívají, že jde o dílo náhody. Rodič tak nemůže podniknout žádné preventivní kroky před vznikem ureterokély u svých dětí. Logicky je nemůže podniknout ani novorozenec.
S dítětem proto absolvujte všechna poporodní vyšetření a i vy jako dospělák se snažte zajít na preventivní urologickou prohlídku aspoň jednou za rok. Zdravotní pojišťovna tato vyšetření proplácí.
Možné zdravotní komplikace a dopady ureterokély
Hlavní komplikací, ke které může kvůli ureterokéle dojít, je zablokování odtoku moči z těla. Když moč nemá kam téct, začne se vracet do ledvin, které tak může poškodit.
Mezi další možné dopady ureterokély patří:
- vznik ledvinových močových kamenů,
- poškození močového měchýře,
- opakovaně se vracející infekce močových cest,
- selhání ledvin.
Zvlášť nebezpečným dopadem ureterokély může být až selhání ledvin. Renální kolaps je nezvratný a obnova funkcí ledvin není možná. Funkce ledvin lze po selhání pouze nahradit dialýzou nebo transplantací postižené ledviny od dárce.
MĚJTE PŘEHLED: Selhání ledvin (kolaps): Životu nebezpečné doživotní omezení.
Kdy mám s podezřením na ureterokélu zajít k lékaři?
K lékaři jděte, pokud si na svém děťátku nebo sami na sobě všimnete:
- podezřelé bolesti nebo vybouleniny v břiše nebo boku,
- horečku a příznaky podobné nachlazení,
- bolest nebo pálení při močení,
- zakalenou nebo nepříjemně páchnoucí moč.
Diagnóza ureterokéla
Ureterokélu se ve většině případů povede diagnostikovat již během předporodních ultrazvukových vyšetření. Lékař poruchu odhalí typicky kolem 20. týdne těhotenství. Na ultrazvuku je tehdy vidět otok močovodu nebo ledvin. V mnoha případech lékař ureterokélu odhalí až po narození. Obecně si většina postižených novorozenců odnese diagnózu ureterokéla do prvních 2 let věku.
Opakuji ale, že pokud je ureterokéla bezpříznaková, může být odhalena až mnohem později, když je postižený v pubertě nebo dávno dospělý.
Mezi diagnostické metody ureterokély v pozdějším věku patří:
- ultrazvukové vyšetření ledvin,
- vyšetření močového měchýře pomocí napuštění kontrastní látkou (mikční cystouretrografie),
- renální sken pro posouzení funkcí a anatomie ledvin,
- zobrazení ledvin a močového měchýře pomocí počítačové tomografie CT nebo magnetické rezonance MRI,
- rozbor vzorku moči pro zjištění přítomnosti infekce močových cest.
Pokud lékař usoudí, že problémy způsobuje jiná příčina než ureterokéla, může vás doporučit na další vyšetření u jiných specialistů.
Léčba ureterokély
Postup léčby ureterokély se bude odvíjet od toho:
- kdy přesně lékař ureterokélu diagnostikoval,
- zda již ureterokéla ovlivnila činnost ledvin,
- zda je zároveň přítomen vezikoureterální reflux a moč se vrací do ledvin, čímž je nebezpečně poškozuje.
Pokud lékař odhalí ureterokélu na předporodním ultrazvuku, může vám jako matce předepsat antibiotika. Cílem je zabránit rozvoji bakteriální infekce močových cest plodu, než se narodí a lékař vadu odoperuje. Přesný postup léčby lékař stanoví až bezprostředně po narození.
Operace a tedy chirurgická léčba ureterokély
Cílem operace ureterokély je odstranit abnormálně rozšířenou část močovodu, obnovit normální anatomii močových cest a zajistit správný a bezproblémový odtok moči.
Mezi možné chirurgické postupy patří:
Nefrektomie: | Odstranění jedné nebo obou postižených ledvin. K operaci se přistupuje, pokud část ledviny nefunguje správně kvůli poškození ureterokélou. |
Transuretrální punkce: | Lékař zavede přes močovou trubici cytoskop až do močového měchýře. Pomocí nástroje „praskne“ ureterokélu podobně jako balonek. Zákrok obvykle není náročný, provádí se v celkové anestezii a pacient většinou jde domů v ten samý den. |
Reimplantace močovodu: | Chirurg se před drobný řez v břiše dostane až k močovému měchýři. Následně odstraní ureterokélu a vývod močovodu implantuje správně do močového měchýře. Operace je poměrně náročná, ale úspěšná až v 95 % případů. |
Tabulka typů operací pro léčbu ureterokély
VIDEO (YouTube, anglicky): Chirurgická operace ureterokély
Sledování ureterokély a čekání
Během sledování a čekání bude lékař čekat a sledovat, jak se ureterokéla vyvíjí. Obvykle se tak léčí starší pacienti a tedy lidé, kteří neměli závažné příznaky a ureterokéla se začala projevovat až v pozdějším věku. Také pacienti, u kterých existuje zvýšené riziko poškození ledvin.
Možné komplikace chirurgické léčby ureterokély
Stejně jako každá jiná operace je i operace ureterokély spojena s určitými riziky. Při operaci ureterokély může dojít k poškození a poranění močového měchýře nebo ke komplikacím kvůli anestézii.
Určitě ale nepanikařte předčasně, a pokud vám nebo vašemu dítěti lékař operaci doporučuje, poslechněte jej. Chirurgická léčba ureterokély je dnes dobře účinná. Neléčená ureterokéla může způsobit až selhání ledvin a to již je život ohrožující stav.
Výhled na další život s ureterokélou
Zablokování odtoku moči je pouze dočasné a až se jej povede obnovit, výhled na další život je obecně dobrý.
Opět ale zdůrazňuji nezbytnost léčby. Pokud by ureterokéla zůstala delší dobu bez adekvátní léčby, poškodila by ledviny a poškození ledvin je vždy trvalé. Ledviny nedorostou ani se samy nezregenerují.
Jako dobrou zprávu lze vnímat fakt, že naprostou většinu případů ureterokély se povede zachytit již během prenatálních ultrazvukových vyšetření zhruba ve 20. týdnu těhotenství.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?
Ureterokéla a často kladené otázky FAQ
Máte vlastní zkušenost s ureterokélou? Kdy jej vašemu děťátku nebo vám diagnostikovali, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Vám i vašemu děťátku přeji pevné zdraví a žádné komplikace v podobě ureterokély.
Další články o zdraví a nemocech ledvin