Urémie nebo-li uremický syndrom je důsledkem rizikového hromadění odpadních látek v krvi. Příčinou jsou různá chronická onemocnění ledvin nebo dokonce jejich selhání.
Urémie se projevuje nevolností a únavou, zvracením, nechtěnou ztrátou hmotnosti, problematickým soustředěním nebo dalšími nepříjemnými příznaky, které naznačují znečištění krve odpadními látkami. Ty u zdravého člověka opouštějí tělo společně s močí.
Pokud nedojde k rychlé léčbě, uremický syndrom je potenciálně smrtelný stav. Léčba spočívá v připojení pacienta na dialyzační přístroj nebo v transplantaci poškozené ledviny.
V článku se blíže podíváme na časté příčiny a typické příznaky urémie, vyšetřovací metody a preventivní kroky, které mohou vzniku uremického syndromu zabránit.
Co přesně je urémie?
Urémie je život ohrožující stav, kdy ledviny postiženého nefungují dostatečně na to, aby dovedly čistit krev od odpadních látek, což je mimo jiné jejich hlavní funkcí. Urémii tedy způsobují nedostatečně fungující až nefunkční ledviny, které již selhaly.
Urémie má své příznaky, které se ale objeví až po kritickém nahromadění odpadních produktů v krvi. Postižený si stav mnohdy neuvědomuje právě kvůli absenci jasných příznaků, případně kvůli tomu, že je přikládá jiné příčině nebo si myslí, ze je pouze nachlazený.
Odpadní látky a nečistoty z krve opouštějí tělo zdravého člověka v moči. Ledviny pacienta s urémií ale nepracují dle očekávání, co nahrává hromadění odpadu v krvi.
Uremický syndrom se nejčastěji rozvíjí u lidí s některým chronickým onemocněním ledvin nebo po selhání ledvin, které je již nevratné a činnost ledvin se musí suplovat dialýzou nebo transplantací. Pokud je urémie důsledkem chronického onemocnění ledvin, vyskytuje se až při jejich úplném selhání a tedy ve 4. až 5. stadiu.
Neléčená urémie může dostat pacienta do kómatu, a pokud nedojde k rychlému ošetření, pacient může umřít kvůli sepsi a tedy otravě krve.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Selhání ledvin (kolaps): Životu nebezpečné doživotní omezení.
Jak častý je uremický syndrom?
Výskyt urémie v běžné populaci je velmi vzácný. Opatrní ale musí být pacienti s nějakým onemocněním ledvin, protože právě tito pacienti jsou urémií nejvíce ohrožení.
Pokud o nějakém onemocnění ledvin víte, s podezřením na urémii jděte za nefrologem coby specialistou na zdraví a nemoci ledvin. Pokud zatím netušíte, zda jde o poruchu ledvin, zajít můžete i na urologii, a pokud neznáte žádné specialisty, zajděte ke svému praktickému lékaři.
Existuje prevence před rozvojem urémie?
Pokud trpíte nějakým onemocněním ledvin ve vyšším stadiu závažnosti, pravděpodobně již podstupujete dialýzu proti nebezpečnému hromadění toxinů v krvi.
Pokud máte chronicky nemocné ledviny, ale dialýzu zatím nepodstupujete, snažte se:
- upřímně mluvit a spolupracovat s nefrologem,
- správně léčit případnou cukrovku, hypertenzi a všechna další onemocnění, která máte aktuálně diagnostikovaná,
- užívat všechny léky podle předpisu,
- neužívat léky, které mohou zatěžovat a dále poškozovat ledviny (typicky nesteroidní protizánětlivé léky – o dávce a konkrétním léku vždy rozhoduje předepisující lékař),
- sportovat aspoň 4-5 x za týden nejméně půl hodinu nepřetržitého pohybu,
- udržet si zdravou váhu,
- stravovat se zdravě a nepřejídat se (strava s nízkým obsahem soli, draslíku, fosfátů a bílkovin),
- nepít žádný alkohol,
- nekouřit tabák ani žádné jeho moderní náhrady (vapování, liquidy a pod.).
Příznaky urémie
První příznaky mohou být velmi podobné příznakům nachlazení. Pokud se objeví, typicky jde o nevolnost, zvracení a ztrátu chuti k jídlu. Zvracením se tělo snaží instinktivně vyloučit nežádoucí škodliviny a nechutenstvím se zas brání příjmu jakýchkoliv nových látek, než se toxinů nezbaví.
Někteří postižení zvracejí i když se jenom podívají na jídlo, jiní zvrací hned po jídle a tak podobně.
Již v tomto okamžiku může lékař doporučit napojit pacienta na dialyzační přístroj, který nahradí práci nefunkčních ledvin. Již mírné příznaky v podobě nechutenství mohou být důvodem pro doporučení dialýzy.
Co se týče transplantace ledviny, čekací lhůty na dárcovský orgán jsou dnes až několikaleté. Pacient tak obvykle musí strpět určité nepohodlí spojené se svým uremickým syndromem. Je to ale důležité v rámci záchrany jeho života.
Jako další příznaky urémie se mohu objevit i tyto:
- náhlá a nevysvětlitelná ztráta hmotnosti v důsledku narušení metabolismu nahromaděnými toxiny a úbytku svalové hmoty,
- velmi silná únava a vyčerpání v důsledku zhoršeného přenosu kyslíku ve znečištěné krvi,
- problémy s dýcháním až dušnost v důsledku otoku plic a zhoršeného okysličení,
- kovová pachuť v ústech kvůli zvýšené hladině močoviny a odpadu v krvi, které ovlivňují vnímání chutí,
- svalové křeče kvůli podráždění svalů a nervů elektrolytickou nerovnováhou vápníku a fosforu,
- svědění pokožky kvůli hromadění odpadu a minerální nerovnováze.
V případech těžkého a neléčeného uremického syndromu se může objevit také:
- dech zapáchající po moči kvůli zvýšené hladině močoviny, která se může dostat až do slin a při rozkladu amoniaku dochází k produkci zápachu moči,
- vznik žluto-bílých krystalků na kůži a oblečení, které vznikají po zaschnutí potu v důsledku nahromadění odpadních látek,
- bolest na hrudi kvůli zánětu srdeční výstelky vyvolané hromaděním toxinů v krvi,
- záchvaty kvůli zhoršené činnosti nervového systému,
- kóma a bezvědomí kvůli narušení funkcí nervového systému.
MĚJTE PŘEHLED: Zapáchající moč (sladká, ostrá, čpavek a jiné): Příčiny a metody pomoci.
Příčiny urémie
Urémie je nejčastěji důsledkem selhání ledvin (renální kolaps). Ledviny selhávají kvůli různým neléčeným chronickým onemocněním. Příčinou se tak může stát prakticky jakákoliv chronická nemoc ledvin, která může také za jejich selhání.
V Česku je velmi rozšířená cukrovka (diabetes) a vysoký krevní tlak (hypertenze). Urémií jsou proto velmi často ohrožení právě diabetici a hypertonici.
Existují ale i další možné příčiny, které vyvolávají chronická onemocnění ledvin. Pokud víte o nějaké své nemoci, snažte se z ní vždy co nejrychleji vyléčit, aby nedošlo k poškození ledvin ani k jejímu zhoršování.
Komu hrozí riziko rozvoje uremického syndromu?
Nejvyšší riziko rozvoje urémie hrozí pacientům po selhání ledvin, kteří se z nějakého důvodu nedovedou dostat včas na dialýzu. Upozorňuji, že mnozí pacienti s chronicky nemocnými ledvinami o své nemoci vůbec netuší, než se příznaky nezačnou zhoršovat. Příznaky chronicky nemocných ledvin se obvykle objevují až v pozdějších stádiích, takže k uremickému syndromu může dojít velmi náhle. Nepodceňujte preventivní vyšetření u svých praktických lékařů, prosím.
Pokud aktuálně trpíte onemocněním ledvin a lékař vám naměřil rychlost glomerulární filtrace nižší, než 45 bodů, okamžitá nefrologická pomoc je již zcela nezbytná. Ne každé chronické onemocnění ledvin progreduje až do jejich selhání, ale vždy je nezbytná lékařská pomoc. Vždy to musí být výhradně lékař, kdo plně pochopí aktuální stav vašich ledvin a poskytne vám nezbytnou péči, aby zabránil nebo aspoň oddálil možné selhání. Pokud to již není možné, ledvina musí být nahrazena dialýzou nebo transplantovanou dárcovskou ledvinou.
Jak dlouho lze žít s uremickým syndromem?
Urémie ve většině případů vyžaduje napojení pacienta na dialyzační přístroj. Pokud by k léčbě nedošlo, pacient může upadnout do bezvědomí a tedy kómy a nakonec umřít.
Závažná urémie vyžaduje léčbu. Pokud k léčbě nedojde, pacient může přežít pouze několik dnů až sotva několik týdnů.
Jako pacient máte právo odmítnout dialýzu i transplantaci, což vám ale důrazně nedoporučuji, ať je již vaše motivace jakákoliv. Urémie může být smrtelná, proto je velmi rozumné plně důvěřovat svému nefrologovi i ostatním specialistům.
Možné zdravotní dopady neléčené urémie
Léčba je pokaždé nezbytná, protože neléčená urémie může způsobit smrt postiženého. Urémie může zhoršovat fungování celého těla, protože celé tělo je závislé na distribuci čisté a okysličené krve plné živin.
Než dojde ke smrti postiženého, mohou se rozvinout tyto další negativní dopady:
Problémy s krví: |
|
Problémy s kostmi: |
|
Problémy se srdcem: |
|
Problémy s mozkem: |
|
Ostatní problémy: |
|
Tabulka možných zdravotních dopadů neléčeného uremického syndromu
Diagnóza urémie
S podezřením na urémii zajděte za nefrologem nebo urologem. Pokud je neznáte, nechte se k nim doporučit svým praktickým lékařem.
Lékař se vás zeptá na všechny vaše příznaky, takže se snažte uvést všechny, které pociťujete. Dále se bude zajímat o vaši zdravotní i rodinnou anamnézu. Bude zjišťovat, zda u vás nebo ve vaší rodině existují nějaké rizikové faktory pro vznik uremického syndromu.
Poté provede hmatové vyšetření oblasti ledvin, aby zjistil případné otoky, bolesti nebo různé abnormality.
Co se týče specializovanějších testů, lékař vás může dále poslat na:
- Test odhadované rychlosti glomerulární filtrace: Toto vyšetření zjišťuje, jak efektivně ledviny filtrují krev nebo zda již své funkce ztrácejí a postupně selhávají.
- Test močoviny v krvi: Test měří obsah odpadního dusíku v krvi. Lidé postižení urémií mají hladinu velmi vysokou.
- Ultrazvuk ledvin pro zjištění, zda nejsou zjizvené nebo v nich nejsou nějaké blokády (obstrukce) bránící plynulému odtékání moči. Blokády mohou být tvořeny ledvinovými močovými kameny nebo důsledky úrazů a podobně.
Dále již prosím poslouchejte svého lékaře, který má o vašem stavu nejpodrobnější přehled.
Léčba uremického syndromu
Urémie je důsledkem nevratného poškození až selhání ledvin. Takto poškozené ledviny již nelze nijak vyléčit a lze je pouze nahradit dialyzačním přístrojem nebo transplantací.
Nejběžnější léčbou uremického syndromu je dialýza, která se provádí ve 2 typech:
- Hemodialýza, kdy dochází k čištění krve mimo tělo pacienta.
- Peritoneální dialýza, kdy se dialyzační roztok vstřikuje pacientovi přes katetr přímo do těla, tam absorbuje odpadní látky a přes katetr z těla znovu odtéká.
V případě trvalého selhání ledvin je nutná transplantace. Poškozená ledvina bude nahrazena funkční ledvinou od žijícího nebo mrtvého dárce. Odborníci se shodují, že transplantace ledviny je pro pacienta praktičtější a výhodnější, než dlouhodobá dialýza. O vašich možnostech vás bude vždy informovat ošetřující lékař.
Co se týče léků, bohužel neexistují žádné, které by pacienta z urémie plně vyléčily. Existují ale určité metody, které mohou zabránit zhoršování urémie. Opakuji, že vždy je vhodné poslechnout doporučení lékaře. Žádné názvy konkrétních léků neuvádím záměrně, aby je žádný čtenář nesháněl načerno a bez předpisu.
- hormonální terapie s doplňováním erytropoetinu, který zabrání vzniku chudokrevnosti,
- doplňky stravy s obsahem železa v případě, že jej má pacient nízkou hladinu,
- doplňky stravy bránící vzniku přidružených onemocnění kostí (doplňky s vápníkem nebo vitamínem D),
- léky na vysoký krevní tlak (antihypertenziva),
- léky na jiná srdeční onemocnění.
DOPORUČENÝ DOPLNĚK PRO UDRŽENÍ NORMÁLNÍ HLADINY ŽELEZA V KRVI: Český sprej Blendea železo se 7 mg železa v denní dávce.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí přímo na stránce Blendea.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete cíleně zabránit zhoršené krvetvorbě a vyhnout se hrozící chudokrevnosti.
Co jsme zjistili o urémii?
Zjistili jsme, že urémie je život ohrožující stav vznikající kvůli nějakému chronickému onemocnění až selhání ledvin. Nefunkční ledviny nemohou filtrovat krev, kvůli čemu může dojít až k otravě krve kvůli nahromaděným toxinům a odpadu.
Urémie vyžaduje rychlou léčbu, jinak může být smrtelná. Bez léčby pacient upadá do kómatu a umírá již do několika dnů až týdnů.
Urémie se léčí nahrazením poškozené ledviny dialyzačním přístrojem nebo transplantací. S podezřením na uremický syndrom zajděte k nefrologovi, urologovi nebo aspoň k praktickému lékaři.
Máte vlastní zkušenost s urémií? Jak se projevovala, co bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a nikdy žádnou urémii ani jinak nemocné ledviny.
Další články o zdraví a nemocech ledvin