Únik moči při sexu (odborně sexuální nebo koitální inkontinence, také klimakturie) trápí především sexuálně aktivní ženy, ale postihnout může i muže. K únikům moči během sexu dochází, protože na močový měchýř působí tlak penisu, prstů nebo sexuálních pomůcek. Postižená tak nedovede únik moči nebo i plnohodnotné močení ovládat, kvůli čemu se může před partnerem cítit trapně nebo se dokonce začít sexu vyhýbat a být kvůli tomu sexuálně frustrovaná.
Močový měchýř totiž leží velmi blízko pochvy. Není proto nijak ojedinělé ani zvláštní, když dráždění a působení tlaku na měchýř způsobí únik moči při sexu.
Odborníci zároveň diskutují o tom, zda tekutina, která ze ženy vytéká při mokrém orgasmu, je močí nebo jiným druhem tekutiny. Ne každá žena zažívá mokré orgasmy (ženská ejakulace), ale některé si právě během orgasmu všímají tekutiny vycházející z močové trubice. Tehdy si mohou myslet, že jim při sexu uniká moč.
Výzkum pořád pokračuje, protože vědci zatím nemají úplně jasno. Zatímco některé výzkumy tvrdí, že ona „tajemná“ tekutina není ani močí ani vaginální tekutinou, jiné studie tvrdí, že jde právě o nekontrolovaný proud nebo ukapávání moči.
V článku se blíže podíváme na příčiny úniku moči při sexu, na léčbu a na preventivní opatření, která můžete vyzkoušet již dnes sami doma.
Příčiny úniku moči při sexu u žen
Hlavním důvodem úniku moči při sexu je u žen močová inkontinence a tedy nedobrovolný únik malého nebo i většího množství moči.
Pokud se žena s inkontinencí potýká i jindy mimo soulož, velmi pravděpodobně se začne objevovat i při sexu. Močení a úniky nelze kontrolovat a dochází k nim mimovolně. Inkontinence postihuje ženy až minimálně 2x častěji než muže.
MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Inkontinence moči a stolice: Hlavní příčiny, projevy a nejrychlejší léčba.
Močová inkontinence, která se může objevit i při sexu
Až 50 % všech žen trpí inkontinencí, která se může projevovat i únikem moči při sexu
Močová inkontinence a tedy samovolný únik moči je u žen poměrně běžným stavem. Někdy během života si inkontinenci zažije 50 % žen. Ženská reprodukční a močová soustava leží velmi blízko při sobě, takže průsaky moči lze očekávat a nelze se divit, že k nim dochází právě během sexu.
Zhruba 60 % žen postižených inkontinencí si během sexu zažívá nějaký stupeň úniku moči.
Lékaři dělí inkontinenci na 3 typy:
- stresová inkontinence, ke které dochází při aktivitách jako kašel, kýchání, smích, cvičení nebo prudké pohyby (tzv. spouštěče úniku moči),
- urgentní inkontinence, ke které dochází „bez varování“ a jde o náhlé nutkání na močení bez specifických spouštěčů (tento typ je spojen s hyperaktivním močovým měchýřem, který se nestahuje správně),
- smíšená inkontinence, což je kombinace stresové a urgentní inkontinence, kdy postiženému uniká moč jak při fyzické aktivitě, tak bez konkrétních spouštěčů a předešlého varování.
Ve většině případů je příčinou inkontinence oslabení svalů pánevního dna a hyperaktivní močový měchýř. Zde jsou velmi vhodné Kegelovy cviky pro posílení svalů pánevního dna, které můžete diskrétně cvičit takřka kdekoliv a kdykoliv.
Stresová inkontinence
Stresová inkontinence je nejčastější původce úniku moči během sexu a to až v 51 % zaznamenaných případů. Tento typ je způsobený nějakým stresorem a tedy spouštěčem, který únik moči vyvolává.
Tento typ se objevuje kvůli něčemu, co dráždí, zatěžuje nebo tlačí na močový měchýř. Tímto spouštěčem může být i samotný sex a některé sexuální polohy, ale i mimo něj se žena setkává s úniky při smíchu, kašli, kýchání nebo zvedání těžších předmětů.
Pokud vám někdo řekne „smála jsem se, až jsem se počůrala„, nemusí to být vždy přehnané tvrzení, ale právě důkaz stresové inkontinence vyvolané smíchem a tlakem břicha na měchýř.
Urgentní inkontinence
Urgentní inkontinence moči je náhlý a zcela nekontrolovatelný únik moči i bez jasného spouštěče (stresoru). Častou příčinou je syndrom hyperaktivního močového měchýře.
Zdravý močový měchýř totiž hlásí potřebu močit až když se naplní na určitou úroveň, obvykle zhruba z poloviny.
- Zdravý člověk dovede zatnout svěrače a s močením vydržet do vhodné chvíle.
- Člověk s hyperaktivním měchýřem vymočení odložit nedovede a moč tak uniká bez kontroly.
Při urgentní inkontinenci se měchýř stahuje příliš brzy a to i pokud není zcela naplněný. Postižený sice cítí, že potřebuje na toaletu, jelikož ale močení plně neovládá, moč uniká, než se na záchod dostane.
Lékaři bohužel stále plně nerozumí, proč k urgentní inkontinenci dochází, ale povedlo se jim změřit, že problém je častější u starších lidí. Postihnout však může i mladší.
Smíšená inkontinence
Při smíšené inkontinenci může za únik moči působení spouštěče i naléhavost kvůli zhoršené funkci měchýře. Smíšená inkontinence je běžnější než urgentní inkontinence.
Únik moči při sexu u mužů
Mužská koitální inkontinence je spíše vzácná. Otvor mezi močovým měchýřem a penisem se uzavírá, aby se během ejakulace moč nemíchala s ejakulátem.
K úniku moči během sexu ale může dojít i u muže, typicky kvůli rakovině prostaty nebo její léčbě. Rakovina prostaty postihuje někdy během života zhruba 1 z 9 mužů. Léčí se radikální prostatektomií, což je odebrání celé nemocné prostaty.
Operace má sice výborné výsledky v rámci léčby rakoviny, ale právě močová inkontinence je jedním z jejich nežádoucích dopadů. Tehdy se pacient potýká s únikem moči nejenom při sexu, ale i kdykoliv mimo něj.
Prostatektomie totiž může poškodit svaly a nervy, které leží blízko prostaty, uzavírají močovou trubici a pomáhají kontrolovat močový měchýř. Pokud okolní svaly a nervy nepracují správně, moč může unikat kvůli různým stresorům jako smích či kašel.
Tyto důsledky sice mohou být mnohdy trvalé, ale při dodržení vhodné rehabilitace a cvičení svalů pánevního dna se lze inkontinence zbavit. Vždy se snažte dodržet všechna lékařská doporučení.
Rizikové faktory úniku moči při sexu (nebo kdykoliv jindy)
Některé ženy mají rizikové faktory inkontinence již vrozené a kvůli nim roste riziko, že je inkontinence nakonec postihne.
Mezi vrozené rizikové faktory úniku moči patří:
- nesprávně vyvinuté močové cesty (potvrdí lékař),
- výskyt močové inkontinence u jiných členů rodiny (zeptejte se jich).
Lékaři močovou inkontinenci nevnímají jako nemoc, ale jako příznak či důsledek jiného zdravotního stavu. Pokud nemluvíme o vrozené predispozici, mezi časté rizikové faktory patří:
- těhotenství, kdy rostoucí plod vyvíjí tlak na močový měchýř,
- porod, který oslabuje svaly pánevního dna, může poškodit okolní nervy a tím může významně změnit anatomii močových a porodních cest,
- chronický kašel, který vyvolává opakované zvyšování tlaku v břiše a zároveň může oslabit svaly pánevního dna,
- menopauza, protože postupný pokles hladiny estrogenu může oslabit svaly pánevního dna a také napětí močového měchýře,
- sedavý způsob života a nedostatek pohybu, kvůli kterému jsou svaly pánevního dna uvolněné,
- nadváha a obezita, které zvyšují tlak na močový měchýř a zároveň oslabují svaly pánevního dna,
- stárnutí, které přirozeně oslabuje svaly pánevního dna a zhoršuje elasticitu močových cest.
Zmíněné příčiny mohou kromě těhotenství, porodu a menopauzy postihnout i kteréhokoliv muže.
Pokles hladiny estrogenu vyvolává hormonální nerovnováhu, která má na ženy mnohé negativní důsledky včetně možného vzniku inkontinence.
Hormonální rovnováhu ženám pomáhají navodit rostlinné kapsle Proerecta WOMEN s obsahem drmku, macy, ženšenu a dalších prospěšných látek.
Díky kapslím snížený estrogen nebude oslabovat svaly pánevního dna a to může účinně bránit inkontinenci vyvolané hormonální nerovnováhou.
Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky WOMENu přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete optimalizovat hladinu estrogenu a s ním bránit inkontinenci v rámci cílené prevence.
Kdy s únikem moči při sexu navštívit lékaře?
Únik moči při sexu ani nikdy jindy není přirozený, takže k lékaři jděte kdykoliv si úniků všimnete. Pomůže gynekolog, urolog, případně se informujte u praktického lékaře.
Léčba úniku moči při sexu i kdykoliv mimo něj
Léčba úniků moči a tedy močové inkontinence se zaměřuje na 3 oblasti:
Cvičení pro posílení svalů pánevního dna
Cvičit můžete kdykoliv a to i bez léků nebo operace. Silné svaly pánevního dna slouží jako výborná prevence před vznikem inkontinence. Cvičení vám samozřejmě doporučí i lékař, pokud se k němu vydáte. Do té doby si vystačíte i s cvičením Kegelova cviků podle internetu (jedno video přikládám níže). Podrobný návod Kegelova cvičení jsme sepsali v tomto článku pod proklikem.
Silné svaly pánevního dna zadržují moč mnohem efektivněji než ty povolené. Díky tomu lze cíleně zabránit únikům moči při sexu i kdykoliv jindy.
VIDEO (anglicky, YouTube): Cviky pro posílení svalů pánevního dna včetně Kegelova cvičení
Užívání léků pro uvolnění měchýře
Léky jsou účinné hlavně v případech urgentní inkontinence. Uvolňují močový měchýř nebo tlumí křeče (spouštěče), které jinak způsobují úniky moči.
Konkrétní druhy ani značky léků nejmenuji záměrně, protože o nich vždy rozhoduje lékař a nelze je svévolně nakupovat ani užívat.
Operace
Chirurgický zákrok patří až mezi poslední kroky léčby, pokud jiné terapie nezaberou. Zákrok má smysl, pokud okolí močového měchýře potřebuje oporu nebo pokud je potřeba přemístit hrdlo močového měchýře do jiné polohy. Operace se typicky využívá v případech, kdy jsou příčinou inkontinence nesprávně vyvinuté nebo poškozené močové cesty.
Pacient bude během operace pod celkovou anestezií a zotavení potrvá zhruba 3 týdny. Po operaci vám může být na nějaký čas zavedená cévka pro odvod moči. Vždy poslechněte všechna doporučení lékaře. Operaci vždy konzultujte s lékařem, protože nemusí být vhodná ve všech případech inkontinence ani pro všechny pacienty stejně.
Co mohu dělat proti únikům moči v rámci prevence?
Tyto tipy mohou být účinné jak při úniku moči při sexu, tak při jakémkoliv jiném úniku moči:
- nepijte příliš mnoho tekutin aspoň pár hodin před sexem, aby se měchýř vyprázdnil a nemělo z něho co unikat,
- nepijte močopudné (diuretické) nápoje jako alkohol, kávu, slazené limonády, diuretické čaje a nejezte potraviny, které močení podporují (zelenina a ovoce s vysokým podílem vody),
- před sexem se snažte co nejvíce vymočit,
- pro jistotu mějte po ruce papírové utěrky nebo ručník,
- snažte se udržet si zdravou váhu, a pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout,
- přestaňte kouřit,
- a určitě začněte cvičit cviky pro posílení svalů pánevního dna.
Únik moči během sexu je pro vás jistě nepříjemný a možná se kvůli němu cítíte trapně. Místo toho, abyste se začali sexu vyhýbat, vám doporučuji raději zapojit zmíněné tipy a zajít si pro radu na urologii či gynekologii. Inkontinence je dobře léčitelná, pouze je potřeba požádat o odbornou pomoc.
Únik moči při sexu a často kladené otázky FAQ
Máte vlastní zkušenost s únikem moči při sexu nebo jindy? Co u vás bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez otravných úniků moči při sexu i kdykoliv mimo něj.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |