Syfilis úatří mezi velmi nakažlivé sexuálně přenosné choroby. Nemoc samotnou způsobuje bakterie známá jako Treponema pallidum.
Pro lékaře může být diagnóza nemoci výzvou. Jsou známé případy, kdy onemocnění probíhalo bez příznaků několik let. Čím dříve se na infekci přijde, tím je situace lepší. Dlouhou neléčený syfilis může mít na tělo katastrofální dopad.
Choroba představovala v minulosti veřejnou hrozbu. Syfilis způsoboval artritidu, poškození mozku a slepotu. Na nemoc neexistoval lék. Teprve v pozdních 40. letech přišel penicilin, který změnil celou situaci.
Onemocnění se šíří rychle a skrytě. Nakažená osoba nemá o infekci ani ponětí. Nevědomě tak předává nemoc dál na všechny své sexuální partnery.
POZOR: Všechny sexuální choroby mohou být přeneseny i na dítě. Před početím by měli mít budoucí rodiče tento fakt na paměti.
Kde chytnete syfilis nejčastěji?
Primárně se mezi lidmi šíří nechráněným sexem. Rizikový není jen klasický vaginální sex, ale také anální a orální. Občas se dokonce přenáší při intenzivním líbání a těsném tělesném kontaktu.
Nemoc se šíří přímým kontaktem s vředy. Nelze ji tedy chytit například sdílením toalety, šatů, ručníků a dalších věcí. V tomto je syfilis méně nebezpečný, než chlamydie.
VIDEO: O historii a přítomnosti syfilisu.
Kdy se nechat testovat na syfilis?
První fáze syfilisu je snadno přehlédnutelná. Symptomy druhé fáze lze lehce zaměnit s jiným onemocněním. Syfilis tak může v těle zůstat nezpozorován a napáchat další škody. Proto by muž měl jít na testy v těchto případech:
- Měl sex bez kondomu s někým, kdo mohl mít syfilis.
- Pracuje v porno průmyslu, nebo je sexuální pracovník (gigolo).
- Je sexuálně aktivní ve vězení.
- Měl nechráněný sex s více osobami.
- Je sexuálně aktivní homosexuál.
Syfilis – příznaky a projevy
Prvním znakem syfilisu je malý bezbolestný vřídek. Může se objevit na přirození, konečníku, nebo uvnitř úst. Jde o takzvaný primární syfilitický vřed. Mnoho lidí si jeho vzniku ani nevšimne. Syfilis má celkem 4 fáze:
- primární
- sekundární
- latentní
- terciární
Nejvíce nakažlivý je syfilis v prvních dvou fázích. Tedy v době 3 – 4 týdny po nakažení. První vředy se objevují na místě jako varování. Právě zde infekce vstoupila do těla.
Nemoc se může šířit celým tělem a proniknout přes maso až do kostí
Inkubační doba syfilisu
Samotný primární vřed se v průměru objevuje tři týdny po infekci. Může se ale ukázat kdykoliv v rozmezí 10 – 90 dní. Samotný zůstává na těle od 2 do 6 týdnů. Nemusí být jediný. Vředů se může objevit více. Toto období je nazýváno primární fáze.
Sekundární fáze
Kůže se osype a může přijít bolest v krku. Vyrážka nesvědí. Jak vřed syfilisu vypadá? Většinou jde o rudý, nebo hnědorudý výstupek. V této fázi jsou vředy velmi nakažlivé.
Obvykle se vyrážka objevuje na dlaních a chodidlech. Není vyloučený ani výskyt na jiných částech těla. Ostatní příznaky druhé fáze jsou:
- bolesti hlavy
- zduřelé mízní uzliny
- únava
- horečka
- úbytek váhy
- ztráta vlasů
Tyto symptomy ustoupí v každém případě. Nehraje roli, zda byla zahájena léčba, nebo zůstal pacient bez lékařské péče. Bez léčení nemoc přetrvá.
Latentní fáze
Třetí fáze syfilisu je skrytou etapou nemoci. Primární a sekundární příznaky vymizí. V této fázi nejsou přítomny žádné symptomy. Bakterie nicméně přetrvává v těle. Tato fáze může trvat roky, než postoupí do finální fáze.
Terciární fáze
Závěrečná fáze infekce. Neléčení pacienti dojdou do této fáze až v 30% případů. Tato etapa může přijít po letech i desetiletích po nákaze. Tato část nemoci může být životu nebezpečná. Mezi důsledky této fáze patří:
- slepota
- hluchota
- mentální onemocnění
- ztráta paměti
- destrukce měkké tkáně a kostí
- neurologické problémy – mrtvice, meningitida
- onemocnění srdce
- neurosyfilis – napadá mozek a míchu
Léčba syfilisu
Léčba syfilisu zahrnuje několik fází, kterými musí pacient projít.
Diagnóza
Pokud má muž podezření, měl by co nejdříve navštívit doktora. Ten zpravidla nařídí krevní testy a provede fyzickou prohlídku. V případě přítomnosti vředu může doktor odebrat vzorek přímo z něj a poslat ho do laboratoře k ověření.
V případě podezření na terciární postižení mozku a míchy nařídí lékař také lumbální punkci. Jde o nabrání mozkomíšního moku k ověření, zda jsou přítomny bakterie syfilisu.
Domácí test na syfilis
Je možné se otestovat i v domácích podmínkách. Na internetu seženete domácí test na syfililis za pár stovek. Lze tak mít doma připravenu první pomoc v případě pochyb. Každopádně je nutné vyhledat lékaře, jakmile má muž sebemenší podezření na kteroukoliv pohlavně přenosnou chorobu.
Léčba syfilisu
Primární a sekundární fáze jsou snadno léčitelné injekcí penicilinu. Jde o jedno z nejvíce užívaných antibiotik. Ve většině případů si se syfilisem poradí. Lidé s alergiemi na penicilin jsou léčeni jinými antibiotiky s podobným efektem.
Pacient s neurosyfilisem musí být hospitalizován. Antibiotika mu lékaři podávají nitrožilně. Poškození způsobená pozdním syfilsem nelze vrátit. Bakterii je možné zabít, ale léčba směřuje hlavně na utěšení bolesti a nepohodlí.
VIDEO: Projevy syfilisu.
Život v celibátu
Během léčby je důležité vyhýbat se jakémukoliv sexuálnímu styku. Dokud nejsou všechny vředy vyléčeny. Lékař musí potvrdit, že je vše bezpečné. Teprve poté je povoleno mít sex.
V případě sexuálně aktivních párů by měla léčbu podstoupit i partnerka. Pokud je muž promiskuitní, pak musí být vyšetřeny i ostatní partnerky, s kterými muž přišel do styku. Tento styl léčby zabrání masivnímu šíření bakterie. Všichni zúčastnění by se měli vyvarovat sexu až do doby, kdy je léčba úspěšně za nimi.
Léčbu antibiotiky je třeba absolvovat celou. Dokonce i když symptomy vymizí. Pacient by měl rovněž zvážit test na HIV.
Prevence syfilisu
Nejlepší ochranou je bezpečný sex. Používání kondomů je naprostý základ. K větší bezpečnosti dopomůže i dodržování dalších zásad:
- užívat orální kondom (pro orální sex)
- vyhnout se sdílení sexuálních hraček, jehel (u narkomanů)
- nechat se otestovat na sexuálně přenosné choroby i se svou partnerkou
Syfilis je léčitelná nemoc s možností rychlé diagnózy a léčby. Pokud je objevena příliš pozdě, může dojít k trvalému poškození srdce, mozku a dalším fatálním poškození těla.
Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji
BALANITIDA |
KONDYLOMATA |
MYKÓZA |
MOLUSKY |
FILCKY |
ŽLOUTENKA |