Slabá menstruace se u vás může objevit v důsledku některých změn životosprávy, okolností nebo zdravotního stavu. Menstruace slábne typicky v důsledku náhlé ztráty tělesné hmotnosti, hormonálních změn, příliš namáhavého cvičení nebo silnějšího stresu. Velmi častou příčinou je také zatím nezjištěně rané těhotenství. Další možné příčiny jmenuji v článku.
Mnohé ženy si všímají střídavé intenzity menstruací, jiné je mají slabé pokaždé. Hned na začátek vás mohu ujistit, že slabá menstruace obvykle není důvodem k obavám. Až se povede najít příčinu, původní intenzita menstruace se obvykle vrátí.
V článku jmenuji další možné příčiny slabých menstruací, podle čeho je poznat a kdy bude rozumné zajít za gynekologem.
VÍTE, ŽE lékařský výraz pro slabou menstruaci je hypomenorea? Kromě nižšího objemu uvolněné krve trvá kratší dobu, než běžně.
Opakem je hypermenorea a tedy příliš silná menstruace, kdy musí postižená vystřídat více vložek nebo tamponů.
Podobnou menstruační abnormalitou je menoragie, která označuje příliš dlouhé a silné vaginální krvácení trvající déle, než 5 až 7 dnů.
Příčiny slabé menstruace
Každá žena má svou unikátní menstruaci. Co je normální u jedné, to může být abnormální u druhé. Pokud se vám na vašich menstruacích zdá cokoliv abnormálního, promluvte si ideálně se svým gynekologem.
Je normální, pokud se objem uvolněné krve každý měsíc mění a stejně tak se může měnit i délka trvání menstruačního krvácení. S přibývajícím věkem se může menstruace zhoršovat, ale také slábnout až úplně zmizet (amenorea – ztráta menstruace).
Menstruace se zcela ztrácí s nástupem menopauzy. Tehdy žena o menstruaci přichází a s ní také o svou plodnost. Menopauza je přechod z plodného do trvale neplodného věku. Pokud jste nyní ve věku nad 45 let a menstruace vám slábne, může se již jednat o příznak nastupující menopauzy.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Menopauza: 33 nepříjemných příznaků a nejlepší rady, jak je tlumit a žít komfortní život. Informuje stránka Proerecta.cz.
Přirozené stárnutí
Síla menstruace může různě kolísat během celého plodného života.
Když dívka začne poprvé menstruovat, než se menstruace časem ustálí, může být nějakou dobu slabá. Dívka dokonce nemusí vůbec krvácet a pouze špiní. První menstruace v životě mladé slečny se odborně nazývá menarché. Špinění má nahnědlou barvu starší, tmavé krve. Krvácení není jasně červené jako u čerstvé krve.
Ve věku 20 až 30 let je již normální menstruace pravidelná a pokud je slabá, obvykle pro to existuje nějaký důvod.
Ve 30 až 40 letech bývají menstruace zpravidla silnější a těžší, ale trvají kratší dobu. Menstruace může někdy dokonce vynechat a až se znovu objeví, může být výrazně silnější.
Dále žena prochází do perimenopauzy, což je poslední období před nástupem trvalé menopauzy. V perimenopauze menstruace slábnou a jsou méně pravidelné. Pokud míváte pravidelnou menstruaci, ale náhle jste zaznamenala vynechávání, nepravidelnost nebo změny intenzity krvácení, je vhodné konzultovat stav s gynekologem.
Pokud žena ztratí menstruaci na déle než 12 měsíců po sobě, lékař může diagnostikovat menopauzu. Žena o menstruaci definitivně přichází a již nemůže otěhotnět, vynosit ani porodit dítě.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Předčasná menopauza: Proč přichází ve 45 letech nebo i dříve?
Těhotenství
V těhotenství se menstruace zastavuje. Ženy si zažívají tzv. implantační krvácení, které si mohou nesprávně zaměnit za slabé menstruační krvácení.
Implantační krvácení je slabé krvácení a špinění, ke kterému dochází, když se oplodněné vajíčko přichytí na sliznici dělohy (endometrium) do zhruba 6-12 dní od oplodnění. Implantační krvácení bývá lehčí a kratší než běžné menstruační a obvykle jde o jeden z prvních příznaků těhotenství.
Pokud vám menstruace vynechává nebo pouze špiníte, ale nemenstruujete, je vhodné udělat si domácí těhotenský test. Klikněte na odkaz a objednejte si domácí těhotenský test diskrétně z on-line lékárny Pilulka.cz.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Příznaky těhotenství: Kdy se objeví, na co čekat a kdy si udělat těhotenský test?
Problémy s ovulací
Některé ženy mají menstruaci nepravidelnou a slabou, protože jejich tělo neuvolňuje normálně vajíčko (neovulují normálně). Chybějící ovulace se nazývá anovulace a může být příčinou nepravidelných slabých menstruací.
Stav, kdy vaječníky přestanou fungovat normálně ještě před nástupem menopauzy, se nazývá primární ovariální nedostatečnost nebo-li předčasné selhání vaječníků. I tento stav může být příčinou slabé menstruace.
Slabá menstruace kvůli antikoncepci
Slabších menstruací si typicky všímají ženy, které začaly užívat hormonální antikoncepci. Pilulky obsahují nízké dávky určitých hormonů, které dělohu nestimulují pro vytvoření tlusté výstelky (endometria). Žena se tak zbavuje pouze malé části endometria, takže krvácení respektive špinění je slabé a barevně světlejší. Podobný účinek má i nitroděložní tělísko nebo antikoncepční implantáty.
Pokud by byla vaše slabá menstruace důsledkem antikoncepce, promluvte si s gynekologem. Může předepsat takovou antikoncepci, která udrží menstruaci normální a konzistentní.
DOPORUČENÝ DOPLNĚK STRAVY: České kaspsle Proerecta WOMEN obsahují směs rostlin, které pomáhají navodit menstruační komfort (Drmek obecný, Maca peruánská, Ženšen pravý).
Pokud je vaše menstruace slabá právě kvůli hormonálním změnám, díky kapslím WOMEN můžete navodit normální průběh menstruace a s ním dosáhnout menstruačního komfortu.
Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky WOMENu přímo na stránce Proerecta.cz. Obchod vám případnou objednávku doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete navodit menstruační komfort a získat zpátky normální menstruace.
Ztráta tělesné hmotnosti
Ženy, které rychle zhubly pomocí přísné diety nebo nadměrného cvičení, si často všímají náhlého zeslábnutí menstruací. Některé ženy dokonce přestaly na nějaký čas menstruovat úplně. Stav mohu vyvolat i některé nemoci a poruchy příjmu potravy, kvůli kterým pacientka rapidně zhubla.
Příčinou je fakt, že rychlý úbytek tělesného tuku může zastavit průběh ovulací. Pokud je to i váš případ, kromě gynekologa si promluvte také s dietologem nebo některým výživovým specialistou.
Nadměrný stres
Dlouhodobě působící stres ovlivňuje hladiny hormonů, protože zvyšuje hladinu stresových hormonů a snižuje hladinu těch zodpovědných za menstruaci. Ženské tělo tak nedovede menstruovat normálně a menstruuje pouze slabě nebo dokonce vůbec.
K návratu normální menstruace by mělo dojít, až se žena zbaví spouštěče stresu.
Zdravotní stav a některé nemoci
Za slabou menstruaci mohou některá onemocnění, která pozměňují hladiny hormonů a způsobují tak hormonální nerovnováhu. Celý proces menstruace je závislý na správné činnosti a optimální hladině určitých hormonů. Menstruační cyklus řídí hormon estrogen, progesteron, luteinizační a folikuly-stimulující hormon. Pokud jich je málo, menstruace může slábnout nebo být jinak abnormální.
Mezi nejběžnější příčiny hormonální nerovnováhy patří:
- oslabená činnost štítné žlázy (hypotyreóza), protože narušuje správnou produkci reprodukčních hormonů, a tím vede ke snížení menstruačního krvácení,
- syndrom polycystických vaječníků PCOS, protože způsobuje nepravidelnou nebo vynechanou ovulaci, čímž snižuje stimulaci sliznice dělohy a s ním i množství uvolněné menstruační krve,
- Cushingův syndrom, protože zvýšená hladina hormonu kortizolu narušuje hormonální rovnováhu, což ovlivňuje normální funkci vaječníků a menstruační cyklus,
- perimenopauza kvůli kolísající hladině estrogenu a progesteronu, která vede k nepravidelné ovulaci a změnám růstu děložní sliznice,
- a také mnohá další onemocnění a zdravotní stavy.
Rizikové faktory slabé menstruace
Slabá menstruace se může v některých případech objevit i z ničeho nic. Tehdy si žena není vědomá žádných specifických rizikových faktorů. Pokud vás slabá menstruace trápí nebo děsí, zajděte na gynekologické vyšetření.
Ze známých faktorů mohou riziko slabých menstruací zvyšovat:
Věk: | Dívky a mladší ženy mívají menstruace slabší, než v pokročilém věku. |
Kojení: | Kojení může oddálit návrat menstruace po porodu a dělat ji slabší, až se vrátí. |
Stres: | Jakýkoliv typ stresu může vyvolat hormonální nerovnováhu a oslabit menstruaci. |
Syndrom PCOS: | Syndrom ovlivňuje hladiny hormonů a snižuje úroveň těch potřebných pro menstruaci, kvůli čemu menstruace slábne. |
Tabulka rizikových faktorů slabé menstruace
Příznaky slabé menstruace
Normálně menstruující žena za celou menstruaci ztratí zhruba do 80 mililitrů krve. To je objem dvou panáků. Každá žena má ale jinak silou menstruaci, takže může být náročné zjistit přesnou ztrátu.
Žena ale obvykle pozná, že právě krvácí méně než obvykle. Stačí si sledovat průměrnou spotřebu vložek nebo tampónů, a pokud jich najednou potřebujete méně, menstruace je evidentně slabší. Pokud používáte menstruační kalíšek, množství krve si můžete sledovat ještě přesněji. Každý kalíšek má uvedený přesný objem.
Tyto příznaky mohou naznačovat slabou menstruaci:
- menstruační krvácení trvá kratší dobu, než běžně,
- není potřeba tolik vložek nebo tamponů, než obvykle,
- krvácení je konzistentní během celé menstruace, takže není typicky silnější v prvních 1-2 dnech,
- spíše špinění po dobu několika dnů než stabilní krvácení.
ZAJÍMAVOST: Slabá menstruace může být i prospěšná. U některých žen totiž zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu PMS jako silné děložní křeče, bolesti zad a negativní změny nálady. I slabá menstruace může být v něčem dobrá 🙂
Kdy mám se slabou menstruací zajít za lékařem?
Ke svému gynekologovi zajděte, pokud je menstruace slabá již několik měsíců po sobě, pokud vám začala vynechávat nebo zmizela úplně. Slabá menstruace ale obvykle nepředstavuje důvod k obavám, takže pokud nepociťujete žádné jiné komplikace, měla byste se obejít i bez léčby.
K lékaři je vhodné zajít okamžitě, pokud se ke slabé menstruaci přidají další nepříjemné symptomy jako bolesti v pánevní oblasti, silné křeče, únava a vyčerpanost a podobně.
Slabá menstruace a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o slabé menstruaci?
O slabé menstruaci mluvíme, pokud žena ztratí 5 nebo méně mililitrů menstruační krve.
V naprosté většině případů není slabá menstruace důvodem k obavám. Pokud nepociťujete žádné vážnější komplikace, stavu si nemusíte vůbec všímat.
Existují ale rizikové faktory oslabení menstruace, ze kterých některé vyžadují součinnost lékaře. Typicky jde o důsledek stravy, nadměrného cvičení a ztráty váhy, užívání antikoncepce nebo některých nemocí.
Poslouchejte a sledujte své tělo, a pokud se vám cokoliv nezdá v pořádku, mluvte se svým gynekologem.
Máte vlastní zkušenost se slabou menstruací? Co bylo příčinou, jak jste získala zpět původní menstruaci a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami 🙂 Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi. Přeji vám hlavně pevné zdraví a pouze normální a bezproblémovou menstruaci.
Další články o menstruaci a menstruačních komplikacích