Serotonin může za vaši radost. Jak mít vždy dostatečnou hladinu? A co je serotoninový syndrom?

Serotonin je látka, která přenáší nervové signály mezi neurony v mozku (neurotransmiter). Patří mezi lidově označované „hormony štěstí„, takže jeho dostatečná produkce a hladina má velký vliv na naši náladu a prožívání emocí. Kromě toho se podílí na pravidelném a vydatném spánku a chuti k jídlu.

Serotonin vzniká proměnou z aminokyseliny tryptofan, která se nachází v potravinách. Právě proto je důležitá zdravá, pestrá a vydatná strava, která jako jediná zaručí dostatek tryptofanu. Z něj si tělo serotonin vyrobí.

V článku se podíváme na všechny účinky serotoninu, metody, jak hladinu přirozeně zvýšit, na příznaky deficitu, a také na serotoninový syndrom, což je vlastně nechtěně a nebezpečné zvýšený serotonin, který je dnes pořád častější.

VÍTE, proč mají lidé se špatnou náladou tendenci přejídat se a zajídat smutek, i pokud právě nemají hlad?

Je to právě kvůli nedostatku tryptofanu, který omezuje produkci serotoninu. Výsledkem je špatná nálada a nájezdy na lednici. Sladké potraviny se sacharidy zvyšují vstřebávání tryptofanu.

serotonin

 

Co přesně je serotonin?

chemické značení serotoninu

Chemické značení serotoninu

Serotonin je chemická látka, která přenáší signály mezi nervovými buňkami (neurony). Většina serotoninových zásob se nachází v trávící soustavě. V menším množství pak v krevních deštičkách a centrálním nervovém systému (mozek a mícha).

Serotonin tělo vytváří z esenciální aminokyseliny tryptofan, kterou přirozeně přijímáme ve stravě. Správná, vydatná, pestrá a čerstvá strava je tak zásadní pro dostatečnou produkci serotoninu. Lidé s poruchou příjmu potravy nebo s rizikovou dietou velmi často trpí nedostatkem serotoninu. To ještě více prohlubuje deficit serotoninu.

Výsledkem sníženého serotoninu jsou časté změny nálad, negativní nálady a emoce, stres, úzkost, psychické vyčerpání, hněv a podobně.

 

Vliv serotoninu na psychický stav

Abychom se cítili duševně v pořádku, netrápily nás chmurné myšlenky a dovedli jsme normálně fungovat s lidmi ve svém okolí, potřebujeme optimální hladinu serotoninu.

Díky serotoninu se člověk cítí pokojný, šťastný vyrovnaný, dovede se výborně soustředit a mentálně podává lepší výkon, nebojí se, netrápí ho úzkost a nezažívá náhlé a bezdůvodné výkyvy nálad. Těmi totiž omezuje své jednání, ale také své vztahy s okolím.

DOBRÁ RADA:

Bezpečné přírodní doplňky pro navození hormonální rovnováhy existují. 

Pro pány je to Proerecta LONG, pro dámy Proerecta WOMEN. Oba přípravky splňují specifické požadavky mužského a ženského organismu pro správnou produkci hormonů včetně serotoninu. 

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte na tlačítko a podívejte se na produkty přímo na stránce e-shopu. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin, a ihned tak můžete začít s cílenou obnovou hormonální hladiny.

 

Funkce serotoninu v lidském těle

Serotonin se v určité míře podílí v mnoha tělesných procesech. Hlavními úkoly ale jsou:

 

Udržení psychické kondice a dobré nálady

Serotonin patří s oxytocinem a dopaminem mezi hormony, které udržují dobrou náladu a jejich dostatečná hladina nás chrání před depresemi, úzkostmi, smutkem nebo hněvem. Nízká hladina serotoninu se velmi rychle projeví na špatné náladě, která může postiženého člověka doslova vyřadit z jeho úkolů, povinností a zálib.

 

Udržení sexuálních funkcí

Zde je velice zajímavé, že příliš vysoký serotonin tlumí erotické libido, a snížená hladina naopak libido podporuje. Má to logický důvod. Sex a fyzická zátěž zvyšuje hladiny serotoninu, takže člověk s jeho nedostatkem může mít podvědomě větší zájem o sex, který jej zvýší.

Serotonin lze zvýšit i sportem nebo těžší fyzickou prací, takže pokud právě nemáte partnera, skočte si do fitka.

 

Udržení funkcí zažívací soustavy a pohybu střev

Největší část serotoninu se nachází právě v trávící soustavě – ve střevech a žaludku. Tam stimuluje správné pohyby střev, takže ovlivňuje trávení a bezproblémové vyprazdňování. Lidé s nedostatkem serotoninu často trpí zácpou a pomalým trávením. Přidat se mohou i další poruchy funkce střev a žaludku.

Naopak nadbytek serotoninu může způsobovat průjem a nevolnost.

 

Udržení zdraví a pevnosti kostí

Serotonin udržuje kosti zdravé a v kondici. Bohužel zde neplatí, že čím vyšší hladina serotoninu v krvi, tím zdravější a pevnější kosti.

Naopak. Pokud je hladina dlouhodobě zvýšená, může způsobovat osteoporózu (snížená hustota kostí), která kosti oslabuje a zvyšuje jejich lámavost.

 

Udržení správného a vydatného spánku

Serotonin má významný vliv na mozková centra, která mají na starosti bdění a spánek. I zde platí, že nadměrná hladina serotoninu nepřináší lepší spánek ani nestimuluje energii během bdění. Naopak s výkyvy hladiny dochází k neschopnosti usnout nebo se vzbudit.

 

Vliv na srážlivost krve a podpora hojení ran

V menší míře se serotonin nachází i v krevních deštičkách. Ty jej uvolňují v případě úrazů a ran, které se díky němu hojí rychleji. Krevní sraženiny, které rány vyplňují, jsou důsledkem zužování tepen.

 

Optimální hladina serotoninu

optimální hladina serotoninu u dospělého člověka

Optimální hladina serotoninu u dospělého člověka

Hladina serotoninu u zdravého dospěláka je 101 až 283 nanogramů na mililitr krve (ng/ml). Serotonin lze zjistit ze vzorků krve, takže pokud potřebujete přesná čísla, lékař musí provést krevní testy.

Hladina serotoninu navíc klesá během dne i noci (nejvyšší je na začátku noci), takže pokud bude lékař potřebovat přesné hladiny, bude muset odebrat vzorek víckrát v různých časech.

Přesná hladina pro konkrétního člověka vždy závisí od věku, pohlaví, váhy, zdravotního stavu a podobně. Obecně lze ale tvrdit, že pokud se člověk cítí po duševní stránce v pořádku, o své hladiny se obávat nemusí. Nebezpečně sníženou hladinu na sobě pozná velice rychle v podobě nežádoucích příznaků deficitu (seznam níže).

 

Tipy pro přirozené zvýšení hladiny serotoninu

Pokud nejde o těžký nedostatek serotoninu, ale „pouze“ snížené množství kvůli nesprávné životosprávě, zařaďte tyto kroky:

  • Jezte zdravě: Jak jsme psali, serotonin mozek vytváří z tryptofanu v potravinách, takže jezte správně a s ohledem na kvalitu potravin. Maso, zelenina, mléčné výrobky, vejce, ovoce, semena, ořechy, luštěniny, vše co nejméně zpracované. Jsou to základové kameny zdravého stravování, které je potřeba dodržet. Důležitá je také vláknina, která vyživuje prospěšné bakterie ve střevech (střevní mikrobiom).
  • Buďte na slunečním světle: Sluneční záření podporuje produkci serotoninu. Doporučených je cca. 25 minut na slunci denně, ale pokud to bude déle, o to lépe. Před silným sluncem se chraňte opalovacím krémem.
  • Meditujte, relaxujte a odpočívejte: Odpočinek a cílená meditace přirozeně podporují produkci serotoninu. Cílem je nemyslet na žádné stresující vlivy a „vypustit“ po náročném dnu.
  • Sportujte: Sport a fyzická zátěž je po zdravé stravě druhým nejlepším způsobem, jak zvýšit hladinu serotoninu. Jistě víte, že po dobrém výkonu se sice cítíte unavení, ale jste příjemně naladění. Podobný účinek má i sex, takže na něj večer určitě nezapomeňte.
  • Zajděte na masáž: Masáže podporují uvolňování serotoninu. Zároveň snižují hladinu stresového hormonu kortizolu, který jinak zhoršuje negativní nálady a stavy. Podle studie pomohla i neprofesionální masáž od partnera zvýšit serotonin o 28 %.

 

Příčiny snížené hladiny serotoninu

Snížená hladina je obvykle důsledkem více než jednoho faktoru. Obvykle to je nedostatek vyprodukovaného serotoninu nebo problém se správným využitím vyprodukovaného serotoninu.

V prvním případě mozek nevyrábí tolik serotoninu, kolik je potřebné pro dosažení optimální hladiny a to nejčastěji kvůli nedostatečné stravě. Lidem schází vitamín B6, D a tryptofan.

Ve druhém případě je sice serotoninu dost, ale organismus ho správně nevyužívá. Stává se to pokud postižený nemá v mozku dostatek serotoninových receptorů, případně nefungují správně všechny.

 

Projevy nedostatku (deficitu) serotoninu

Příznaky deficitu na sobě lze zpozorovat podle soustavně špatné nálady a častého kolísání nálad nebo podle problémů s pamětí a soustředěností. Příznaky se mohou podobat příznakům deprese, ale snížený serotonin automaticky neznamená vznik deprese. Stejně tak deprese nemusí ovlivňovat hladinu serotoninu a příčina jejího vzniku může být jiná.

Nedostatek může způsobit i užívání drog, hlavně MDMA v pilulkách extáze. MDMA stimuluje nadměrnou produkci serotoninu, takže se zásoba rychle vyčerpá. Než se hladina dostane do normálu, trvá to i několik dnů. Nedrogujte a pokud ano, tak se po propařené noci řádně najezte zdravého jídla.

Nejčastěji se snížená hladina projevuje:

  • vznikem deprese
  • problémy s usínáním a vstáváním
  • problémy s „biologickými hodinami“, které ovládají tělesné funkce (cirkadiánní rytmus)
  • nesoustředěností, roztěkanou pozorností, poruchami paměti
  • chronickými bolestmi
  • úzkostí
  • schizofrenií
  • nechutenstvím, poruchami příjmu potravy
  • předčasnou demencí

 

Léčba deficitu serotoninu

Je důležité rozlišovat, zda je hladina snížená pouze krátkodobě na základě méně závažného vlivu nebo jde o dlouhodobý deficit, který může být zdraví nebezpečný. Proto je zodpovědné zajít na serotoninový test, který zjistí přesné hodnoty.

Lékař může předepsat selektivní inhibitory vychytávání serotoninu. Jde hlavně o antidepresiva, a tedy typ léků, který brání opětovnému vstřebávání serotoninu do mozku a tím udržuje hladinu na optimální úrovni.

Záměrně nejmenujeme žádné konkrétní značky, protože je zde důležité poslechnout doporučení lékaře a držet se jeho předpisu. Žádné volně dostupné léky neshánějte, přes žádné bazary či podivné e-shopy léky nenakupujte.

 

Nemoci, které se léčí pomocí serotoninové terapie

Neléčí se pouze nedostatek serotoninu, ale také různé psychické nemoci. I zde lékaři předepisují léky, které regulují hladinu serotoninu. Nejčastěji:

 

Zdroje tryptofanu v potravinách pro správnou produkci serotoninu

Tryptofan se nachází v živočišných i rostlinných potravinách. Ve větší míře právě v živočišných, proto je vzhledem ke zdraví nerozumné vyhýbat se živočišným produktům.

Denní doporučená dávka tryptofanu je 250 až 450 miligramů, přičemž lidé běžně konzumují dvoj až čtyřnásobek, a tedy 900 až 1000 mg. Logicky by tedy nemělo docházet k deficitu serotoninu, ale bohužel k němu často dochází právě kvůli nedostatečnému jídelníčku. Platí staré známé „jste to, co jíte„, takže se zaměřte na potraviny s dostatkem tryptofanu.

Obecně nejvíce tryptofanu obsahují potraviny s vysokým obsahem bílkovin, železa a vitamínu B6.

Pokud vás zajímá, proč nám dovedou zlepšit náladu právě sladké potraviny, je to tím, že sacharidy uvolňují do těla více inzulinu. Ten posilňuje vstřebávání tryptofanu, díky čemu se ho do těla dostanete více. Čím více tryptofanu, o to více vyprodukovaného serotoninu.

Potravina: Miligramy tryptofanu na jednotku:
plnotučné živočišné mléko 732 mg na litr
konzervovaný tuňák 500 mg na 100 g
drůbězí maso 238 až 410 mg na 500 g
oves 147 mg na šálek
tvrdé sýry 300 mg na 100 g
oříšky a semínka 190 mg na 100 g
celozrnné pečivo 20 mg na 1 krajíc
kvalitní tmavá čokoláda 60 mg na 100 g
ovoce 2 až 10 mg na kus

Větší množství tryptofanu obsahují živočišné potraviny. I to je důvod, proč třeba vegani, vegetariáni a jiní nedostatečně se stravující lidé mnohem častěji trpí depresemi, stresem, úzkostmi a dalšími potížemi. Jejich jídelníčky totiž neobsahují dostatek tryptofanu.

 

Serotoninový syndrom (předávkování serotoninem)

Serotoninový syndrom je stav nadměrného množství serotoninu v organismu. Říká se mu také „serotoninová toxicita„, když se jinak prospěšná chemikálie mění na škodlivinu. Jak je známo, všeho moc škodí a platí to i pro hormony lásky, radosti a štěstí. Syndrom nejčastěji vyvolávají různá léčiva (hlavně antidepresiva), a samozřejmě drogy, kterých přesný účinek nelze nikdy dopředu předpokládat až dojde k předávkování.

Syndrom byl poprvé popsán v 60. letech, kdy se začaly masověji předepisovat a užívat antidepresiva. Výskyt syndromu se statisticky zvyšuje a příčina je jasná. Lidé užívají pořád více antidepresiv a léků s podobnými účinky, více drog a trpí více psychickými problémy. Černý trh lidem podsouvá další neověřené léky, takže se problém prohlubuje.

Serotoninový syndrom lze popsat jako předávkování serotoninem. Někteří lidé mají odlišné zpracování serotoninu v organismu, takže syndrom může vyvolat i nízká dávka léků a to i pokud byla předepsaná lékařem.

 

Příznaky serotoninového syndromu

Serotoninový syndrom je nežádoucí stav, což znamená, že má pouze negativní účinky. Člověk předávkování serotoninem se necítí lépe, jak by možná někdo mylně předpokládal. Tělo vnímá nadměrné hladiny hormonu jako nežádoucí, proto se je snaží z těla vyloučit (průjem, zvracení, silné pocení).

Dále jsou to pak výrazné změny nálady v rychlém čase, rozšířené zornice, změny srdečního tepu a jeho výpadky, svalové křeče a ztuhlost svalů, teplota až horečka, silné pocení a návaly horka, třes. Nic příjemného.

 

Příčiny vzniku serotoninového syndromu

Syndrom vzniká se zvýšenou hladinou serotoninu v organismu. Důvodem je nejčastěji:

  • Nadužívání léků stimulujících hladinu serotoninu
  • Užívání mimo doporučení lékaře
  • Užívání nového léku, na který si tělo zatím nezvyklo
  • Zneužívání drog

Kromě antidepresiv mohu hladinu serotoninu nebezpečně zvyšovat i léky proti bolesti, léky proti kašli, léky proti migréně, léky na HIV a AIDS, léky na trávící těžkosti.

I nadměrné dávky některých doplňků mohou mít podobný nežádoucí účinek, hlavně ty s obsahem třezalky nebo ženšene.

Jelikož se v Česku velice „daří“ užívání drog, serotoninový syndrom postihuje také uživatele kokainu, LSD, extáze a halucinogenů (třeba lysohlávky).

 

Léčba serotoninového syndromu

Pokud je příčinou syndromu vysoká dávka léků, lékař musí dávku snížit nebo předepsat jiné léky. Zároveň může předepsat léky, které budou bránit vylučování serotoninu. Vždy ale poslouchejte lékaře. Je nerozumné cokoliv užívat bez odborného dohledu.

Pokud k syndromu došlo po požití drog, je vhodné zajít na pohotovost. Do budoucna samozřejmě neužívejte žádné drogy Je to to nejhorší, co pro své zdraví můžete dělat. Hrozí i riziko smrti předávkováním.

V ohrožení je každý člověk, který užívá jakékoliv látky stimulující vylučování serotoninu. Je důležité mít přehled o všech lécích a doplňcích, a pokud vám je předepisuje více lékařů na různé problémy, vždy je o tom řádně informovat.

 

Serotonin a serotoninový syndrom: Často kladené otázky FAQ

Jak mohu přirozeně zvýšit produkci serotoninu, abych byl šťastnější?
Hladinu serotoninu přirozeně zvyšuje sport a fyzická námaha, zdravé a vydatné stravování, častý pobyt na slunečním světle.

Pro posílení produkce vlastního serotoninu a navození hormonální rovnováhy lze užívat doplňky stravy bez lékařského předpisu (pro muže Proerecta LONG, pro ženy Proerecta WOMEN).

Léky pro zvýšení serotoninu již spadají pod posouzení lékaře, takže nejde o přírodní podporu tvorby.

Jak na sobě poznám sníženou hladinu serotoninu?
Nedostatek se projevuje špatnou až podrážděnou náladou, pocitem vyhoření, pocitem mentální vyčerpanosti, úzkostí a neschopnosti cokoliv dělat.

Objevuje se vztek, stres, únava a při dlouhodobém deficitu dokonce sebevražedné myšlenky.

Je vůbec bezpečné usilovat o zvyšování hladiny serotoninu?
Vždy záleží na konkrétní míře. Všeho moc škodí.

Nedostatek serotoninu negativně ovlivňuje náladu. Proto je vhodné snažit se po celý život o přirozenou a bezpečnou hladinu ideálně bez léků a doplňků, pokud je to vzhledem ke zdravotnímu stavu možné. Léky, doplňky a drogy představují riziko nebezpečného zvýšení dávek a předávkování

Ve kterou denní dobu je hladina serotoninu nejvyšší?
Statisticky je hladina nejvyšší pozdě večer, konkrétně mezi 21:00 až 23:00, samozřejmě za ideálních podmínek. Lidé pracující na směny nebo ti, kteří chodí spát až pozdě v noci nebo příliš brzy, mohou mít tyto časy posunuté.
Budu se kvůli serotoninu cítit ospale?
Ano, serotonin pomáhá navodit spánek. Zároveň vás ale také pomáhá udržet vzhůru, takže má oba účinky.

Týká se to ale optimální a bezpečné hladiny serotoninu. Při zvýšené hladině může docházet k problému usnout a poruchám spánku.

Zvyšuje káva produkci serotoninu?
Ano, a kromě serotoninu zvyšuje hladinu dopaminu. Bohužel kvůli návyku na kávu dojde po jejím vysazení k abstinenčním účinkům, protože kofein již nebude dále stimulovat produkci serotoninu. To může vést k mírným nebo i závažnějším abstinenčním příznakům.
Zvyšuje CBD produkci serotoninu?
Ne, CBD vylučování serotoninu nestimuluje.
Jaký má na hladinu serotoninu vliv alkohol?
Občasné pití alkoholu krátkodobě zvyšuje hladiny serotoninu. Proto lidé také pijí. Cítí se lépe a bezstarostněji.

Dlouhodobé popíjení vede naopak ke snížené produkci a deficitu, takže pravidelní pijáci budou mít psychické problémy, špatné nálady až deprese. Alkohol pijte pouze občasně a vždy s mírou.

Zvyšuje čokoláda produkci serotoninu?
Ano, i po čokoládě se bude člověk cítit lépe a příjemněji. Pozor ale na svou linii. Častá konzumace čokolády a nezdravých potravin vede k nadváze až obezitě, které jsou dalším spouštěčem psychických komplikací, se kterými nemusí pomoct ani serotonin.
Pomůže mi serotonin zvýšit smích?
Ano, smích by měl být první pomocí při jakýchkoliv psychických komplikacích. Kromě toho stimuluje i vylučování dopaminu.
Existuje něco jako serotoninové pilulky?
Lze za ně považovat skupinu léků selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Jde o antidepresiva, která brání vstřebávání již vyloučeného serotoninu. Díky tomu stimuluje mozek déle a člověk se cítí déle dobře.
Existují zdroje serotoninu v potravinách?
Ne, serotonin se vylučuje přímo v těle. Správný jídelníček ale produkci zvyšuje, proto vždy jezte zdravě. Nezdravé potraviny hormonální profil naopak zhoršují a škodí celkovému zdraví.

Jezte zeleninu, ovoce, kysané mléčné výrobky, semínka, oříšky, luštěniny, vejce, tofu, ryby, a samozřejmě i kvalitní a šetrně upravené maso.

Které konkrétní vitamíny pomáhají správné produkci serotoninu?
Velice důležitý je vitamín B6 a hořčík. Jezte hodně zeleniny.
Jak zjistím svou hladinu serotoninu?
Serotonin se měří z krve a odběr provádí lékař.
Která droga nejvíce stimuluje uvolňování serotoninu?
MDMA, a tedy účinná látka v extáze. Po vyprchání stimulačního efektu dochází k rapidnímu poklesu serotoninu. Uživatelé se tak dostávají do nepříjemných psychických stavů, které je nutí užívat drogu opětovně. Neberte drogy, nemají jediný pozitivní účinek.
Jaké jsou příznaky serotoninového syndromu?
Zmatenost a nesoustředěnost, nervozita, poruchy srdečního tepu, zvýšení krevního tlaku, svalové kontrakce, cukání drobného svalstva, ztuhlost svalů, pocení a návaly horka, průjem a zažívací komplikace, bolesti hlavy, třes. V extrémních případech omdlívání, bezvědomí, nebezpečné výpadky srdečního tepu až smrt.
Jak lékař zjistí serotoninový syndrom?
Přesný test neexistuje, proto se vás lékař bude ptát na přesné příznaky, zdravotní stav a všechny léky, doplňky a drogy, které jste užili. Důležité je nic nezamlčet a přiznat se i s užitím drogy.
Jak lze zmírnit serotoninový syndrom?
Opět je potřeba pomoc lékaře, který vám poskytne léky. Dávkují se léky pro uvolnění svalové ztuhlosti, léky snižující krevní tlak a zrychlený srdeční tep, dále léky snižující produkci serotoninu, a samozřejmě okamžité vysazení léčiv, které byly příčinou vzniku syndromu.

V těžších případech, kdy postižený upadne do bezvědomí, je nutno zavést dýchací trubici.

Může se serotoninový syndrom zklidnit a odznít sám od sebe?
Méně závažné případy předávkování serotoninem mohou odznít samy do 1 až 3 dnů.

Náročné případy vyžadují lékařské ošetření.

DÁLE ČTĚTE: Oxytocin ovlivňuje vaše chování. Mějte ho vždy dostatek, abyste se nezměnili na nepříjemné osoby.

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply