Selhání ledvin (kolaps): Životu nebezpečné doživotní omezení

Selhání ledvin je životu nebezpečný stav, kdy jedna nebo obě ledviny přestanou kvůli nějaké příčině samy od sebe pracovat. Mezi možné příčiny patří různé nemoci, úrazy nebo důsledek užívání některých léků, kterými pacient aktuálně léčí jinou nemoc.

Mezi typické příznaky selhání ledvin patří silná únava, nevolnost a zvracení, zmatenost a mozková mlha, otoky v oblasti ledvin a změny ve frekvenci a objemu močení.

Selhání ledvin se léčí napojením pacienta na dialýzu, která nahrazuje funkce ledvin nebo transplantací nefunkční ledviny.

Kolaps ledvin je velmi rizikový a životu nebezpečný stav. Postižené ledviny přestávají filtrovat odpadní látky z krve a udržovat optimální hladinu tekutin a minerálů v těle. Bez okamžité léčby může dojít k vážné intoxikaci organismu nahromaděnými toxiny a v některých případech až ke smrti.

V článku se blíže podíváme na příčiny, příznaky, léčbu a preventivní kroky před selháním ledvin.

selhání ledvin

 

Co přesně je selhání ledvin?

Při selhání ledvin se můžete setkat také s názvy kolaps ledvin nebo renální selhání. Když ledviny selžou, znamená to, že jedna nebo obě přestávají fungovat samostatně a nedovedou plnit své funkce filtrování a odstraňování tekutin a odpadu z těla.

  • Pokud funkce ledvin selhají rychle a stav je pouze dočasný , lékařsky mluvíme o akutním selhání ledvin.
  • Pokud se stav rozvíjí dlouhodobě a postupně se zhoršuje, lékařsky mluvíme o chronickém selhání ledvin.

Selhání ledvin lze považovat za nejzávažnější důsledek jejich různých onemocnění. Bez adekvátní léčby může být renální kolaps smrtelný a to i pokud šlo o akutní selhání v rychlém čase. I tehdy se totiž v organismu kumulují škodlivé odpadní látky a toxiny.

Po kolapsu ledvin může postižený přežít několik dnů až týdnů, ale nelze se na to spoléhat a okamžitá pomoc lékaře je zcela nezbytná a životně důležitá.

 

Krátce o normálních funkcích ledvin

Ledviny jsou párový orgán ve tvaru fazole o velikosti jablka. Jsou uloženy pod hrudním košem na straně zad. Zdravý člověk má obvykle 2 ledviny, pokud se bez nich již nenarodil (tzv. jednostranná nebo bilaterální renální ageneze).

Jelikož jde o párový orgán, lze žít i s pouze jednou ledvinou, pokud ovšem funguje správně.

Hlavním úkolem ledvin je odstraňovat odpadní látky a toxiny z těla pomocí filtrace krve. Ledviny nežádoucí látky odfiltrují a v moči je pošlou ven z těla.

Pokud ledviny nefungují správně, odpadní látky se v těle začnou hromadit. Člověk, kterému právě selhávají ledviny, se ze začátku cítí jako by byl nemocný. Je slabý a unavený, je mu špatně, močí až příliš mnoho a celkově cítí, že se s ním děje něco nežádoucího.

Pokud tyto příznaky selhání ledvin pociťujete, jděte ideálně na nefrologii. Nefrolog je specialista na zdraví a nemoci ledvin. Pomocnou ruku může podat i urolog. Pokud žádné specialisty neznáte, zajděte ke svému praktickému lékaři. Pokud jsou příznaky nesnesitelné, je rozumné jít do pohotovostní ambulance nebo si zavolat sanitku, pokud se kvůli bolesti nebo slabosti nedovedete ani postavit.

 

První rané příznaky selhání ledvin

Mnozí postižení v raných fázích selhání ledvin nepociťují téměř žádné příznaky nebo jsou natolik mírné, že je ignorují a tím oddalují vyšetření na nefrologii. Pokud je renální selhání chronické a tedy působí dlouhodobě, stejně dlouhodobě poškozuje ledviny a to i pokud se postižený cítí dobře.

Příznaky selhání, ale i jiných nemocí ledvin, se u postižených projevují různě. Pokud ale kvůli selhání nebo jiné příčině nepracují správně, postižený si nejčastěji všimne:

  • extrémní únava a doslova odpadávání a neschopnost cokoliv udělat kvůli únavě,
  • nevolnost, zvracení a trávící problémy kvůli hromadění toxických látek v krvi a narušení funkcí trávící soustavy,
  • ztráta chuti k jídlu kvůli hromadění toxinů v těle,
  • kovová pachuť v ústech kvůli hromadění močoviny, která ovlivňuje i chuťové vjemy,
  • zmatek, nesoustředěnost, mozková mlha,
  • otoky nohou, rukou nebo obličeje kvůli hromadění tekutin a soli v organismu,
  • častější močení, protože ledviny již nedovedou moč zahušťovat, takže je řídká a tělo se jí rychleji zbavuje,
  • podrážděná, suchá a svědivá pokožka kvůli hromadění toxických látek v krvi a narušení funkce hydratace pokožky.

Tyto příznaky může vyvolat i příčina, která jinak vůbec nesouvisí s ledvinami ani močovou soustavou. Pokud se u vás nějaký objevuje déle než 2 dny, pro vlastní bezpečí zajděte k lékaři.

Selhání ledvin není nakažlivé ani sexuálně přenosné.

 

Příčiny selhání ledvin

Selhání ledvin je nejčastěji důsledkem cukrovky a hypertenze. Kromě kolapsu nemoci způsobují i mnohé další zdravotní komplikace a to nejenom co se týče ledvin.

Mezi chronické příčiny kolapsu ledvin patří:

Ledviny mohou selhat náhle a kvůli nečekané příčině. Selhání se může rozvinout již do několika hodin nebo dnů. Mezi akutní příčiny renálního selhání patří:

  • autoimunitní onemocnění ledvin,
  • překážka (obstrukce) močových cest,
  • užívání některých léků (vždy pozorně čtěte příbalový leták),
  • silná dehydratace,
  • úrazy,
  • nesprávně léčené nebo neléčené jiné chronické onemocnění.

 

Jak časté je selhání ledvin?

jak časté je selhání ledvin

Podle doložených záznamů postihuje selhání ledvin kolem 6400 pacientů za rok

Aktuální statistiky dokládají, že jenom v Česku se s chronickým selháním ledvin léčí až 6400 pacientů ročně.

Nějakým onemocněním ledvin, které může vést až k jejich selhání, trpí na celém světě zhruba 850 000 000 pacientů. Onemocnění ledvin je aktuálně 8. nejčastější příčinou úmrtí. Předpokládá se, že do roku 2040 budou nemoci ledvin na 5. příčce příčin úmrtnosti Čechů.

Číslo může být ještě vyšší, protože ne každý se dostane do záznamů, zvlášť obyvatelé méně rozvinutých zemí s nedostatečnou zdravotní péčí.

 

Koho nejčastěji postihuje selhání ledvin?

Selhání ledvin může postihnout každého člověka, který má aspoň jednu funkční ledvinu. Věk ani pohlaví nehrají žádnou roli. Tu ale může hrát rasa postiženého, protože u lidí tmavší pleti jsou případy selhání ledvin častější.

Riziko selhání ledvin je vyšší u:

Diabetici (cukrovkáři): Dlouhodobě vysoká hladina krevního cukru poškozuje cévky v ledvinách a snižuje schopnost filtrovat krev. Dlouhodobé poškození vede k diabetické nefropatii, která postupně zapříčiní až selhání ledvin.
Hypertonici (pacienti s vysokým krevním tlakem): Při hypertenzi dochází k poškozování cév nejen v ledvinách, což také vede ke zhoršení filtrace krve. Dlouhodobě zvýšený tlak, zátěž a poškození může ledviny postupně zbavit přirozených funkcí.
Pacienti s nemocným srdcem: Oslabený výkon srdce způsobuje slabý průtok krve ledvinami, což zhoršuje schopnost filtrovat krev. Slabé a nedostatečné prokrvení může ledviny poškodit a způsobit jejich selhání.
Lidé s renálním selháním v rodinné anamnéze: Členové rodin s výskytem selhání ledvin mohou zdědit genetické předpoklady, které zhorší zdraví a funkce ledvin. Dědičná onemocnění zvyšují riziko rozvoje kolapsu ledvin v průběhu života.
Lidé s abnormálně vyvinutými ledvinami: Nesprávně vyvinuté ledviny obvykle nepracují správně a nedovedou dostatečně filtrovat krev. Abnormality ve struktuře ledvin mohou poškodit tkáně a vést ke ztrátě funkcí, což zvyšuje riziko selhání ledvin.
Lidé tmavé barvy pleti: U tmavých lidí dochází k častějšímu výskytu hypertenze nebo diabetu, které ledviny poškozují. Genetické podmínky a omezený přístup ke zdravotní péči přispívá k vyššímu riziku rozvoje chronických onemocnění ledvin včetně selhání.
Lidé nad 60 let: S přibývajícím věkem slábne filtrační schopnost ledvin a roste riziko jejich poškození. Senioři zároveň častěji trpí vysokým krevním tlakem a diabetem, které ledviny ještě více zatěžují a přispívají jejich kolapsu.
Uživatelé některých léků: Uživatelé antibiotik a protizánětlivých léků mohou mít jejich vlivem poškozené tkáně ledvin nebo oslabené prokrvení. Dlouhodobé působení těchto léků postupně oslabuje ledviny a přispívá riziku selhání. O vedlejších účincích léků na předpis vždy diskutujte s předepisujícím lékařem.

Tabulka skupin lidí se zvýšeným rizikem selhání ledvin

 

Existuje prevence před selháním ledvin?

Ano, existují určité preventivní kroky, které může dodržovat každý člověk a snížit si tak riziko selhání ledvin. Nejdůležitější je samozřejmě zdravý životní styl bez škodlivých návyků.

Tyto zdravé návyky vám pomohou zpomalit degeneraci ledvin a udržet jejich přirozené schopnosti:

  • sledujte, zda ledviny fungují správně a tedy zda pravidelně močíte bez komplikací,
  • pokud jste diabetik, udržujte hladinu krevního cukru v bezpečném rozmezí a pravidelně ji měřte,
  • udržujte zdravý krevní tlak pomocí pohybu, zdravé stravy a vyhýbání se špatným návykům (alkohol, cigarety, drogy),
  • nejezte příliš slané potraviny a jezte co nejméně průmyslově zpracované základní suroviny, zároveň nemějte příliš vysoký příjem bílkovin (proteinů),
  • absolvujte pravidelné prohlídky u praktického lékaře, s problematickým močením jděte na urologii a při podezření na problém s ledvinami jdete na nefrologii.

 

Průběh a fáze selhání ledvin

Stupeň selhání ledvin, ale také jiných onemocnění ledvin, lékaři posuzují podle odhadu glomerulární filtrace (GFR). To je zásadní ukazatel pro posuzování funkcí ledvin.

GFR určuje, jak efektivně ledviny filtrují krev a odstraňují odpadní látky. Snížení GFR ohlašuje zhoršení funkcí ledvin a může být raným příznakem jejich selhání, což vyžaduje důkladné sledování a léčbu, pokud již je nezbytná. Zjednodušeně výpočet GFR zjišťuje, jak dobře a zda vůbec ledviny filtrují odpadní látky a na kolik bodů naplňují své funkce.

Fáze selhání ledvin, ale také jakéhokoliv jiného onemocnění ledvin zahrnují:

1. fáze: GFR mezi 90 až 100 Ledviny jsou nepoškozené nebo pouze mírně poškozené a zatím fungují normálně.
2. fáze: GFR mezi 60 až 89 Ledviny jsou již poškozenější než v 1. fázi, ale pořád fungují dobře.
3. fáze: GFR mezi 30 až 59 Dochází k mírnému nebo vážnějšímu poklesu funkcí ledvin.
4. fáze: GFR mezi 15 až 29 Ledviny již závažně ztratily funkce.
5. fáze: GFR méně než 15 Ledviny jsou na pokraji selhání nebo již úplně selhaly.

Tabulka fází selhání ledvin

 

Diagnóza selhání ledvin

Pokud víte o nějaké komplikaci s ledvinami, zajděte na nefrologii. Pokud máte problémy s močením, zajděte na urologii. Pokud se pouze necítíte dobře, ale nevíte proč, zajděte k praktickému lékaři.

Když se dostanete na nefrologii, lékař se bude snažit zhodnotit stav a funkce ledvin, případně diagnostikovat selhání.

Mezi první testy selhání ledvin patří:

Krevní test: Z rozboru krve lékař vyčte, zda ji ledviny filtrují a zda dostatečně odstraňují odpad z těla. Krev vám odebere z žíly na paži a vzorek odešle do laboratoře.
Test moči: Z rozboru moči lékař vyčte, zda obsahuje bílkoviny, stopy krve nebo jiné abnormální látky, které by v ní být neměly nebo je jejich obsah podezřele vysoký. Vzorek ranní moči do ordinace donesete nebo jej odevzdáte přímo tam. Dodržte doporučení lékaře.
Zobrazovací testy: Pomocí zobrazovacích vyšetření se lékař podívá na stav ledvin a identifikuje případné překážky nebo jiné abnormality. K tomu se běžně využívá počítačová tomografie CT, ultrazvukové vyšetření nebo magnetická rezonance MRI.

Tabulka diagnostických metod pro zjištění selhání ledvin

 

Léčba selhání ledvin

Selhání ledvin je nezvratné a po kolapsu je nelze vrátit do původního stavu.

Lék na selhání ledvin neexistuje a předepisovaná léčiva slouží spíše k udržení stavu, než pro zvrácení selhání.

Léčba kolapsu ledvin bude záviset na konkrétní příčině a rozsahu poškození. Někdy je potřeba současně léčit i jinou nemoc, která mohla selhání ledvin přispět.

Jelikož ledviny obvykle selhávají dlouhodobě, lékař vás bude potřebovat častěji sledovat. Podle toho zjistí, jak onemocnění postupuje.

Během léčby vám pravděpodobně budou předepsané léky. Žádné konkrétní názvy ani značky ale neuvádím záměrně, aby je žádný čtenář nesháněl načerno a bez předpisu někde po internetu nebo bazarech. O léku a užívání vždy rozhoduje lékař, proto s ním otevřeně mluvte.

Léčba je nezbytná, protože s nefunkčními ledvinami nelze dlouho žít. Díky časné léčbě se člověk obvykle dobře zotaví, ale někdy může potřebovat léčbu po celý zbytek života. Vždy záleží na konkrétním případě.

Bez léčby a tedy bez dialýzy nebo transplantace bývá selhání ledvin fatální a tedy smrtelné. Pacient bez léčby přežije maximálně několik týdnů.

Selhání ledvin se léčí dvěma hlavními způsoby:

 

Dialýza

Dialýza nahrazuje a tedy supluje funkce ledvin.

  • Při hemodialýze za vás bude filtrovat krev přístroj. Pacienti na hemodialýzu obvykle dojíždějí do nemocnice 3 až 4x do týdne, případně jsou na potřebnou dobu umístěni v dialyzačním středisku.
  • Při peritoneální dialýze lékař využije břišní dutinu pacienta jako prostor pro filtrování krve. Břicho napustí speciálním roztokem, který vstřebá odpadní látky a přebytečné tekutiny. Po nějaké době lékař roztok s odpadem vymění za nový.

Průměrná délka dožití na dialýze je mezi 5 až 10 lety. Existují ale případy, kdy pacienti žili ještě dalších 20 nebo až 30 let.

VIDEO (YouTube, anglicky): Průběh peritoneální dialýzy

 

Transplantace ledvin

Lékař nahradí selhávající či jinak závažně nemocnou ledvinu zdravou ledvinou od dárce. Po zákroku pacient užívá imunosupresivní léky, které brání odmítnutí nového orgánu vlastním imunitním systémem.

Obvykle se transplantuje pouze jedna ledvina, protože i pouze 1 ledvina dovede plně nahradit funkci obou. Transplantace je ale velmi vzácný zákrok a provádí se pouze ve specifických případech, třeba u pacientů, kteří již transplantaci jednou podstoupili, ale nyní potřebují další.

Průměrná délka dožití po transplantaci ledviny od žijícího dárce je mezi 12 až 20 lety. Pokud dostanete ledvinu od mrtvého dárce, průměrná doba dožití je mezi 8 až 12 lety.

VIDEO (YouTube, anglicky): Nefrolog Richard Fatica, MD vysvětluje průběh transplantace ledvin

 

Co jsme zjistili o selhání ledvin?

Zjistili jsme, že selhání ledvin je život ohrožující a nezvratný stav, který je potřeba ihned léčit. Bez léčby by postižený umřel již do několika týdnů. S časnou léčbou se lze ale dožít až 30 let.

Příznaky kolapsu ledvin se podobají nachlazení, protože v nefiltrované krvi cirkulují škodliviny a toxické látky, které imunitní systém vyhodnocuje jako cizorodé a brání se jim. Mezi další příznaky patří časté močení a zvýšená produkce moči, extrémní únava a zmatenost.

Poškozené ledviny lze pouze nahradit novými během transplantace, ale většinou se přistupuje k dialýze, což je napojení krevního oběhu na přístroj, který čistí krev za pacienta.

S podezřením jděte na nefrologii, urologii nebo aspoň za praktickým lékařem. Zároveň se snažte žít celý život zdravě, abyste minimalizovali riziko selhání ledvin.

Máte vlastní zkušenost se selháním ledvin? Jak se u vás projevovalo, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a nikdy žádné selhání ledvin ani jiné zdravotní komplikace.

 

Další články o zdraví a nemocech ledvin

Zánět ledvin (nefritida): Příznaky a rychlá léčba bakteriemi způsobené komplikace
Bolest ledvin: Příčiny, pomoc, léčba a jak ji rozeznat od bolesti zad?
Ledvinové kameny: Bolestivé shluky minerálů a solí v ledvinách nebo jinde v močové soustavě
Nemoci ledvin mohou za erektilní dysfunkci. Jaká je souvislost?

 

Leave a Reply