Salpingitida: Jak zánět vejcovodů ohrožuje plodnost?

Salpingitida je odborný název pro zánět vejcovodů. Mezi časté příčiny patří bakteriální infekce, přerůstání vnitřní výstelky vejcovodů nebo vrozené abnormality.

Salpingitida je nebezpečná, protože může zhoršovat plodnost nebo způosbit až žensku neplodnost. Postižené ženy, které touží po dětech, obvykle musí podstoupit techniky asistované reprodukce a in-vitro oplodnění (lidově oplodnění ve zkumavce).

V článku blíže vysvětluji příčiny salpingitidy, příznaky a dostupné metody léčby.

salpingitida

 

Co přesně je salpingitida?

Salpingitida je zánět jednoho nebo obou vejcovodů. Pokud napadne pouze jeden, dovede se rychle přesunout i na ten druhý.

Vejcovody jsou jako součást reprodukční soustavy velmi důležité hlavně co se týče schopnosti ženy otěhotnět. Jsou to tenké trubičky, které spojují vaječníky s dělohou. Vaječníky uvolňují zralá vajíčka a ta po oplodnění putují přes vejcovody až do dělohy. Tam z oplodněného vajíčka vzniká embryo (zárodek) a z něj se dále vyvíjí budoucí děťátko.

Typickým důsledkem zaníceních vejcovodů je trvalé zjizvení jejich vnitřní výstelky. Vzniklé překážky (odborně obstrukce) mohou bránit vajíčkům dostat se až do dělohy. Bez tohoto procesu nelze spontánně otěhotnět, takže salpingitida může být jednou z příčin ženské neplodnosti (infertility).

 

Typy salpingitidy

Akutní salpingitida: Chronická salpingitida:
Délka trvání: zhruba 3 týdny při správné léčbě měsíce až roky, případně se zánět opakovaně vrací
Příznaky: převážně intenzivní ale krátkodobé méně intenzivní
Příčina: náhlá bakteriální infekce typicky z nechráněného sexu nedostatečně nebo neodborně léčená akutní salpingitida
Následky: obvykle bez následků trvalé poškození vejcovodů, mimoděložní těhotenství, neplodnost

Tabulka 2 typů zánětu vejcovodů

 

Příčiny salpingitidy

Lékaři aktuálně rozlišují 3 hlavní příčiny vzniku saplingitidy:

Infekce v reprodukční soustavě: Zánět vejcovodů může vyvolat chlamydiová infekce. Chlamydie jsou pohlavně přenosné bakterie přenášené nechráněným pohlavním stykem. Lékaři našli v zasaženém vejcovodu u postižených žen bakterie chlamydií.
Přerůstání výstelky vejcovodu: Výstelka může přerůstat kvůli vzniku tzv. srůstů mezi vejcovody a okolními tkáněmi. Tyto srůsty způsobuje hojení zánětem poškozené výstelky vejcovodu.
Vrozené abnormality: Vzácně se mohou kvůli vrozené vadě ve vejcovodech utvořit žlázy, které je blokují a nedovolují vajíčku dostat se z vaječníků do dělohy.

Tabulka příčin salpingitidy (zánětu vejcovodů)

Vzácně mohou vyvolat zánět vejcovodů různé břišní a tedy nejenom pohlavní infekce (třeba zánět slepého střeva), a také různé léčebné procedury, při kterých může dojít k poškození vejcovodu.

 

Koho salpingitida nejčastěji ohrožuje?

Úplně nejčastějším důvodem je bakteriální infekce získaná při nechráněném vaginálním pohlavním styku.

Riziku salpingitidy jsou vystaveny ženy, které:

  • již někdy měly pohlavně přenosnou nemoc,
  • mívají nechráněný sex,
  • mají více sexuálních partnerů a dostatečně se nechrání,
  • mají jednoho sexuálního partnera, ale ten má více jiných partnerek.

 

Příznaky salpingitidy

V časných stadiích nemusí postižená pociťovat žádné významné negativní příznaky. To může být nebezpečné, protože se nevydá ke gynekologovi, kvůli čemu se může začít zánět vejcovodů zhoršovat.

Pokud máte jakékoliv podezření na zhoršení gynekologického nebo celkového zdraví, zajděte ke svému gynekologovi nebo aspoň k praktickému lékaři.

Ojediněle se vážnější příznaky neobjeví ani v pokročilých stadiích salpingitidy. Postižené se o svém onemocnění dozvědí typicky až když se nechají vyšetřit kvůli problémům s otěhotněním, kdy se domnívají, že mohou být neplodné. K lékaři je někdy dovede i podezření na mimoděložní těhotenství.

Postižené si na sobě nejčastěji všímají těchto příznaků:

UPOZORŇUJI, že příznaky se mohou někdy samy ztratit i bez léčby. To může vyvolat falešný dojem, že se pacientka infekce a zánětu zbavila, kvůli čemu se přestane léčit. To může vést až k chronické salpingitidě. Léčbu vždy ukončete až když vám to odsouhlasí lékař.

 

Salpingitida a mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství představuje významné riziko spojené se salpingitidou. Jde o stav, kdy začne plod růst mimo dělohu. To je ale velice nebezpečné pro zdraví těhotné. Dítě bohužel přežít nemůže, protože nikde jinde kromě dělohy nemá podmínky sloučitelné se životem.

Salpingitida způsobuje zjizvení tkáně ve vejcovodech. Vzniklé srůsty blokují vajíčku cestu z vaječníku do dělohy, kvůli čemu se může uhnízdit jinde než v děložní výstelce (endometriu).

Poměrně nová studie zjistila, že chronická salpingitida byla příčinou až 44 % mimoděložních těhotenství. Akutní salpingitida byla příčinou ve 23 % případů.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Mimoděložní těhotenství: Narodí se vám zdravé dítě nebo ne?

mimoděložní těhotenství

 

Jak lékař diagnostikuje salpingitidu?

Lékař se vás nejdříve zeptá na vaše příznaky a celkovou zdravotní anamnézu. Dále provede hmatové vyšetření pánevní oblasti, aby zjistil, jak citlivě postižená reaguje, případně aby odhalil případné deformity a abnormální nálezy.

Pokud lékař získá podezření na salpingitidu, bude se ji snažit potvrdit nebo vyvrátit pomocí několika testů. Uvádím ty nejběžnější:

Hysterosalpingografie: Rentgenové vyšetření, které pomůže odhalit ucpané vejcovody nebo jiné abnormality.
Laparoskopie: Lékař do břicha vytvoří několik malých řezů. Přes otvor pomocí hadičky s malou kamerou a světlem vyšetří vejcovody a dělohu.
Biopsie: Pomocí laparoskopu lékař odebere malé množství tkáně vejcovodu pro bližší mikroskopické pozorování.
Ultrazvuk: Lékař si zobrazí stav vejcovodů v počítači.
Odběr vzorků: Testy krve, moči nebo stěr z děložního čípku pro hledání zánětlivých markerů a bakterií.

Tabulka diagnostických metod zánětu vejcovodů

 

Léčba salpingitidy

Léčba zanícených vejcovodů se bude odvíjet podle konkrétní příčiny a celkového rozsahu poškození.

  • Salpingitidu způsobenou bateriální infekcí bude lékař léčit podáváním antibiotik. Ta jsou vždy pouze na lékařský předpis, takže je určitě neshánějte načerno ani neužívejte staré zásoby, které možná máte doma.
  • Pokud salpingitidu doprovází silné bolesti a nesnesitelné pocity, užívat lze i volně dostupné léky proti bolesti z lékárny.
  • Další metodou léčby je hormonální terapie pomocí syntetického hormonu uvolňujicího gonadotropin. Tento hormon může tlumit zánět vejcovodů. Léčba je zvlášť účinná, pokud pacientka trpí zároveň endometriózou.
  • Ženy, které si přejí otěhotnět, mohou podstoupit in-vitro fertilizaci, lidově oplodnění ve zkumavce. Úspěšnost porodnosti je v tomto případě až 80 %. Poškozené vejcovody lze i operovat a díky operaci je úspěšných až 68 % těhotenství u pacientek se salpingitidou.

Díky včasné léčbě lze zabránit vzniku jizev a srůstů a tím snižit riziko pozdnějších komplikací včetně neplodnosti. Pokud by se pacietka neléčila, může trvale přijít o svou schopnost vynosit a porodit dítě.

Nesnažte se poradit si sama. Gynekologické zdraví je velmi křehké, takže nikdy neužívejte léky bez předpisu, neorientujte se podle nějakých „babských rad“ z internetu a pravidelně podstupujte preventivní gynekologické prohlídky.

 

Salpingitida a často kladené otázky FAQ

Název spoileru
Salpingitida je zánět vejcovodů způsobený nejčastěji bakteriální infekcí.

Salpingitida patří mezi zánětlivá onemocnění pánevní oblasti.

Mohu dostat salpingitidu i bez pohlavní nemoci?
Ano, salpingitida se může rozvinout i v důsledku přerůstání výstelky vejcovodu, srůstů a jizev, kvůli vzoreným anomáliím nebo v důsledku některých léčebných metod jiných onemocnění.
Může se salpingitida ztratit sama od sebe?
Ano, je to sice možné, ale pokud vám lékař salpingitidu diagnostikoval, je vždy rozumné léčit se podle jeho doporučení.

Neléčená salpingitida se totiž může vracet a přerůst tak až do chronické fáze.

Jaký je to pocit mít salpingitidu?
Některé ženy nepozorují žádné příznaky, ale mezi ty nejčastější patří bolesti, abnormální výtoky, krvácení a špinění mimo mestruaci nebo příznaky podobné nachlazení.
Existuje prevence před salpingitidou?
V první řadě se vyhýbejte nechráněnému sexu a mějte ideálně pouze jednoho spolehlivého a důvěrného sexuálního partnera.
Lze salpingitidu zjistit na ultrazvuku?
Ano, středně závažné až vážné případy salpingitidy ultrazvuk dovede odhalit.

Pokud ji lékař nenajde, ale má na ni podezření, pošle vás na další vyšetření.

Mohu otěhotnět po vyléčení se ze salpingitidy?
Pokud se budete adekvátně léčit, další těhotenství by mělo být bezpečné. Vždy ale diskutujte s lékařem.
Ve kterém věku se salpingitida vyskytuje nejčastěji?
Salpingitida se nejčastěji objevuje u žen mezi 15 až 25 lety, ale v bezpečí není žádná žena, zvlášť pokud praktikuje nechráněný sex.
Může endometrióza vyvolat salpingitidu?
Ano, je to možné.
Může být salpingitida asymptomatická?
Ano, zánět vejcovodů se nemusí projevovat nijak, zvlášť pokud je zatím v raném stadiu.

 

Co jsme zjistili o salpingitidě?

Salpingitida je zánět vejcovodů. Bez vhodné léčby může vést až k neplodnosti postižené.

Nejčastější příčinou je bakteriální infekce z nechráněného sexu a to infekce chlamydií nebo kapavky. Častým důvodem je také přerůstání vnitřní výstelky vejcovodu a ojediněle také vrozené vývojové abnormality.

Mnohé postižené nepociťují vážnější příznaky. Pokud se nějaké objeví, typicky jde o bolesti v podbřišku a příznaky podobné nachlazení. Imunitní systém se snaží patogen zahubit a vypudit ven z těla.

Nejvážnějším rizikovým důsledkem zanícených vejcovodů je mimoděložní těhotenství.

V rámci léčby se předepisují antibiotika, hormonální terapie a ve vážných případech může být nezbytná operace.

Většina žen se ze salpingitidy plně zotaví a dovede otěhotnět. Nikdy nepodceňujte vyšetření.

Máte vlastní zkušenost se salpingitidou? Jak jste na ni přišla, jak se u vás projevovala a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez salpingitidy.

 

DÁLE ČTĚTE: Salpingektomie (odstranění vejcovodů): Proč se provádí a jak ohrožuje plodnost?

salpingektomie

 

Leave a Reply