Růstový spurt je krátké období v životě dětí a dospívajících, kdy rychle vyrostou do výšky a naberou na hmotnosti. Růstový spurt je normální a lze jej očekávat, i když u každého dítěte bude mít jiný průběh a následky.
Růstové spurty se objevují od raného dětství přes celé dětství až do puberty. Kromě samotného růstu se projevují i dalšími typickými příznaky. Až dítě fyzicky dozraje, růstové spurty skončí.
V článku vysvětlím, jak na svém dítěti poznáte, že si právě prochází růstovým spurtem a co dělat, pokud dítě neroste podle očekávání.
Co je to růstový spurt?
Děti a adolescenti rostou podle určitých geneticky daných vzorců. Každé dítě je ale jiné, proto má každé svůj unikátní růstový vzorec a roste svým tempem až do dosažení tělesné zralosti ve zhruba 20 letech.
Růstové spurty jsou tedy „růstové skoky“, které jsou různě výrazné a přicházejí náhle. Hlavními změnami jsou růst dítěte do výšky a přibírání na hmotnosti. Klukům začíná růst svalovina a stejně tak i holkám. Dívky ale získávají typicky ženské křivky, protože v ženském těle se tuk ukládá jinak než v mužském. Tyto změny se projevují v krátké době a během dětství i puberty si jich dospívající prožije zpravidla několik.
Rozdíl mezi růstovým spurtem a vývojovým milníkem
- Růstové spurty jsou tělesné změny, ke kterým dochází náhle a v krátké době. Dítě stárne, roste do výšky a nabírá na hmotnosti.
- Vývojové milníky jsou různé činnosti a schopnosti dítěte v určitých fázích jeho života. Vývojový milník definuje spíše to, jak dítě přemýšlí (kognitivní a tedy poznávací funkce), jeho jazykové dovednosti a schopnost komunikovat, sociální a emoční dovednosti a tedy to, jak se dítě začleňuje do společnosti a dále motorické a tedy pohybové schopnosti dítěte.
- Růstový spurt je tedy rychlé období fyzického růstu zatímco vývojový milník je specifická dovednost nebo schopnost, kterých dítě dosáhne v určitém věku. Růstový spurt je tedy pevně daný geneticky. Vývojový milník je důsledkem mentální zdatnosti dítěte a toho, v jakém prostředí a s jakovu výchovou vyrůstá.
Kdy dítě zažívá růstový spurt?
Růstové spurty se objevují různě během celého vývoje dítěte až do dosažení fyzické zralosti ve zhruba 20 letech:
Rané dětství: | Dítě během prvních 2 let života roste rychle. Vyrůst může až o 25 cm a váha se ztrojnásobí. |
Dětství: | Dítěti v předškolním věku, ale ještě před nástupem puberty se růst zpomaluje, ale roste stabilně. Dítě má nové stravovací návyky, takže právě v tomto období je zdravá a vydatná strava zcela nezbytná. Do 5. roku by mělo dítě zdvojnásobit výšku, kterou mělo při narození a dále výška roste pomalu ale stabilně. |
Puberta: | V pubertě se růstový spurt objevuje zhruba v době, kdy adolescent dospívá i pohlavně. Dívky zažívají růstový spurt mezi 9 až 15 lety, kluci obvykle mezi 12 až 17 lety. Největší růstové změny se odehrají v tomto věkovém rozmezí. Každé dítě ale roste podle svého unikátního genetického vzorce, takže tyto změny mohou přijít i dříve nebo později. Dospívající během spurtu narostou zhruba o 10 cm. |
Tabulka rozdílů v růstovém spurtu u dětí různého věku
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Předčasná puberta je nežádoucí, způsobí problémy v dospívání i dospělosti.
Jak růstový spurt ovlivňuje tělo dítěte?
Kromě samotného růstu se u dítěte objeví i další změny. Jelikož růstový spurt spotřebuje hodně „materiálu“ a energie, dítě je potřebuje někde přijmout. Proto právě v tomto období roste chuť do jídla a mnozí rodičové mají pocit, že „ten mladej zblajzne snad všechno, co mu přijde do cesty„. To je ale normální, dítě má pouze zvýšené potřeby.
Dítě může být zároveň častěji unavené. Jeho tělo pracuje a roste nepřetržitě a spotřebuje na to spoustu energie. I proto se mladé děti v jeslích nebo ve školce dávají spát. Mají mnohem vyšší energetický výdej než mnozí dospělí.
Únava, hlad a náhlé změny nálad mohou dítě znervózňovat a kvůli tomu může začít zlobit a nechovat se podle představ rodičů nebo učitelů. Tento neklid a podráždění bude pravděpodobně pouze dočasné, ale netěšte se předčasně. Až dítě dozraje pohlavně a dostane se do puberty, vlivem hormonů se začne chovat typicky puberťácky nepříjemně a ještě si s ním užijete spoustu (věřím že) krásných chvilek 🙂
Růstový spurt by neměl vyvolávat bolesti končetin. Bolest totiž není přirozenou součástí normálního růstu. Případný neklid dítěte by měl být pouze dočasný a lze jej očekávat.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Puberta: Nástup, příznaky, průběh a komplikace.
Příznaky růstového spurtu a jak poznám, že v něm moje dítě je?
Mezi hlavní příznaky patří prudký nárůst výšky a hmotnosti. Rostou svaly, prodlužují se kosti a v těle se ukládá tuk.
Zde je 6 dalších typických příznaků, kterých si může rodič všimnout na svém rostoucím dítěti:
Má soustavný hlad: | Dítě rychle roste, proto potřebuje rychle a pravidelně jíst. Před a během růstového spurtu tak může pořád hladovět a to i pokud právě snědlo celou porci. Jako rodič dítě krmte zdravou stravou a tedy žádnými průmyslově zpracovanými ani konzervovanými či jinak nevhodnými potravinami. Ideálně mu vařte a nespoléhejte na školní bufety ani stánky s rychlým občerstvením, případně jej přihlaste do školní jídelny. Sledujte také za co utrácí své kapesné. |
Již mu začala puberta: | Maximální růstový spurt obvykle kopíruje průběh puberty. Další příznaky kromě růstu zahrnují růst ochlupení, nabývání svaloviny nebo ženských křivek, tvorbu ejakulátu u kluků a příchod menstruace u dívek. |
I nové kalhoty jsou po chvilce krátké: | Dětské nohy rostou rychleji než trup. Pokud jsou kalhoty krátké již za několik týdnů, dítě si prochází růstovým spurtem. |
Potřebuje pořád spát: | Během spánku je produkce růstového hormonu nejvyšší, proto děti potřebují spát tak často. Děti do 13 let potřebují až 11 hodin spánku, děti do 17 let zhruba do 10 hodin. |
Pády a poruchy motoriky: | Nešikovné pohyby jsou při spurtu normální. Jak dítě roste, různě se přesouvá i jeho těžiště. Kvůli tomu může dočasně padat a pohybovat se nemotorně, častější jsou také rány a odřeniny. |
Rychle přibírá na váze: | Pořád hladové dítě chce jíst a rychle tak přibere na váze. Nadváhy ani obezity se ale nelekejte předčasně, protože tělo tento materiál potřebuje, aby mohlo dostatečně růst. Lidé, kteří byli v dětství buclatí, jsou v dospělosti štíhlí a vysocí, i když to samozřejmě není pravidlem. |
Tabulka typických příznaků, že si dítě prochází růstovým spurtem
Příčiny růstového spurtu
Růstový spurt je normální a očekávanou součástí vývoje dítěte. Dítě potřebuje více jíst a spát, aby mu díky vhodné výživě rostly kosti, svaly a tělo si vytvořilo zásobu tuku. To, jak rychle a jak moc dítě naroste, je závislé od genetických předpokladů. Jelikož tyto geny dítě dědí po rodičích, obvykle se na své rodiče také podobá a roste jako oni. Pokud zatím ne, pravděpodobně se jim začne podobat později.
Kromě genetických predispozicí ovlivňuje růstový spurt také:
- výživa, protože i zde platí známé „jste to, co jíte„,
- vystavování se škodlivým látkám v životním prostředí (voda, půda, ovzduší), protože škodliviny poškozují organismus až na genetické úrovni,
- případné vývojové poruchy a těhotenské komplikace, za které nemůže ani dítě ani matka, ale mohou růstovému spurtu nějak bránit.
Význam zdravé a dostatečné stravy během růstového spurtu
Růstový spurt je výsledkem práce hormonů, genetických informací a výživy dítěte. Rostoucí tělo potřebuje zvýšený příjem energie, vitamínů a minerálů pro rychlý růst a vývoj. Správně vyvážená a tedy racionální strava dodá nezbytné živiny jako bílkoviny pro růst svalů, vápník pro růst zdravých a pevných kosti a železo pro tvorbu červených krvinek.
Nedostatek těchto klíčových složek může vést k problematickému růstu a zhoršení celkového zdraví. To zdůrazňuje nezbytnost důkladného sledování dětského jídelníčku a zajištění dostatečného příjmu živin během celého období růstového spurtu a tedy od nemluvněte až po téměř dospělou osobu.
Jak jako rodič podpořit dítě během růstového spurtu?
Nemluvňata budou mít kvůli spurtu hlad a ten budou projevovat pláčem. Stejně budou reagovat na emoční výkyvy.
Větší děti a adolescenti budou taky hladoví, častěji ospalí a stejně tak se u nich budou střídat nálady, bohužel s převahou těch negativních. Jako rodičové byste měli tyto nálady chápat a nenechat se jimi rozhodit. Dítě roste, pomalu dospívá a zmíněné změny chování a potřeb jsou normální.
Své děti ale vždy krmte zdravými potravinami a i když budou řvát a domáhat se oblíbených laskomin, jste to vy, kdo jim je může zakázat. Všechny nezdravé potraviny mají své zdravé alternativy, pouze je musíte znát i vy jako rodič a ideálně je konzumovat také, abyste dětem dali pozitivní vzor. Pamatujte, že dítě dělá to, co vidí dělat své rodiče.
Proto se nezneklidňujte, pokud bude dítě jídlo někdy odmítat. V jeho organismu se odehrává hormonální bouře a je normální, pokud nějaký čas na jídlo nemá chuť. Stejně tak někdy může spát příliš dlouho, ale jindy krátce nebo i vůbec. Jde o normální součásti růstu a dozrávání.
Během růstového spurtu můžete jako rodič:
- uspokojit hlad dítěte zdravými potravinami, a pokud jíst chtít nebude, do jídla jej netlačit,
- stanovit mu vhodné podmínky na spaní a vybudovat mu spánkové návyky, ovšem pokud nebude chtít spát, nenutit ho usnout za každou cenu,
- být trpělivý, klidný a nenechat se rozčílit změnami nálady dítěte, které se mohou prudce měnit.
Lze nějak růstovému spurtu zabránit v rámci prevence?
Růstovému spurtu není vůbec vhodné jakkoliv bránit a snažit se mu vyhnout. Jde o přirozený růst, který má dítě zakódovaný ve své DNA. V rámci genetického inženýrství by zřejmě bylo možné růstový spurt ovlivnit, ale proč něco takového dělat? Dítě přeci potřebuje vyrůst a dospět. To je koloběh přírody.
Genetická informace určuje, kdy dítě začne růst a kdy je nejvhodnější doba nastartovat růstový spurt.
Existuje nějaká doba, kdy by mělo dítě kvůli spurtu zajít k lékaři?
Růstové spurty jsou normální a přirozené. U malých dětí jsou kratší, u větších dětí a puberťáků o něco delší a výraznější. Růstový spurt obvykle netrvá déle než týden, ale dítě si jich zažije množství.
Pokud se případné negativní změny nálad nebo dokonce nějaké bolesti objevují déle než týden, s dítětem je vhodné zajít k jeho praktickému lékaři nebo k pediatrovi. Spurt normálně netrvá tak dlouho a zároveň by neměl vyvolávat žádné závažné bolesti.
Lékaře se můžete zároveň zeptat:
- Splňuje moje dítě růstová očekávání pro jeho věk?
- Dítě si stěžovalo na bolest rukou a nohou. Může jít o důsledek růstového spurtu?
- Pokud moje dítě neroste tak jako jeho vrstevníci, znamená to, že má opožděný vývoj?
Co se stane, pokud růstový spurt selže?
Existují určité podmínky, vlivem kterých může růstový spurt selhat. Pokud tyto podmínky spurt zastaví, dítě si může nést dlouhodobé negativní následky na růst i celkové zdraví.
Selhání růstového spurtu může výrazně omezit nebo dokonce zcela zastavit růst. Dítě by tak mělo nízkou výšku a hmotnost i po skončení puberty. Mladistvý by tak byl významně menší, než jeho vrstevníci.
Kromě problémů s fyzickým vývojem mohou vzniknout i problémy s psychosociálním vývojem. Dítě vidí, že je jiné jako děti v jeho okolí, kvůli čemu může trpět jeho sebevědomí. Lidem se kvůli tomu dokonce může začít vyhýbat.
Pokud by se nepovedlo základní příčinu selhání spurtu vyléčit ještě v mladosti, mohla by vyvolat různé zdravotní komplikace v dospělosti jako osteoporózu (řídnutí kostí), nemoci srdce a cév nebo různé metabolické problémy.
Je důležité, aby lékař případný defekt zachytil včas a začal jej léčit, aby snížil všechny jeho možné budoucí dopady.
Co jsme zjistili o růstovém spurtu?
Růstový spurt je krátké, ale opakované období růstu do výšky, přibírání na váze a dalších tělesných změn. Jedna epizoda růstového spurtu trvá zpravidla týden, ale dítě si jich zažije několik, typicky 4 až 5.
Spurty jsou kratší u kojenců a dětí do 2 let, později se intervaly prodlužují. Možná jste slyšeli jiné rodiče říkat, že „to jejich dítě se jim mění ze dne na den přímo před očima„. Přesně to je důkazem a důsledkem růstového spurtu.
Sledujte potřeby svého dítěte a myslete na zdravou, pestrou a vydatnou stravu. Pokud nechce jíst, nenuťte jej. Sledujte, zda dostatečně spí, ale pokud ne, do spánku jej nenuťte. Zároveň se snažte nebudit jej předčasně.
Pokud máte dojem, ze dítě s růstem výrazně zaostává nebo je naopak napřed, promluvte si s jeho praktickým lékařem.
Pamatujte, že i vy všichni jste si prošli růstovým spurtem, milí čtenáři. To, jak vypadáte dnes, vám může napovědět, jak bude v dospělosti vypadat vaše dítě.
Jaké máte zkušenosti s růstovým spurtem? Jak se vaše dítě měnilo případně jak jste se v dětství měnili vy sami, vážení čtenáři?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Vám i vašemu dítěti přeji pevné zdraví a hlavně bezproblémový růstový spurt.
DÁLE ČTĚTE: Růst penisu: Jak roste věkem, lze mu nějak pomoct a co určitě nefunguje?