Rozchodnice růžová, latinsky pojmenovaná Rhodiola rosea, je bylina, která se skromně krčí na horských svazích mezi kameny, ale také na loukách nebo v okolí řek. Rhodiola je také známá pod názvy arktický kořen nebo zlatý kořen.
Roste všude, kde je pro ni prostředí příhodné vlhkostí a kvalitou půdy. Nejlépe se jí daří na kamenitém či písčitém podloží, kde se zachytává ve škvírách s půdou navátou větrem a v chladnějším podnebí.
- Trápí vás stres, únava, snížení koncentrace a celková slabost?
- Cítíte se bez energie a elánu?
- Do ničeho se vám nechce?
Můžete zkusit právě tabletky či tinkturu z Rozchodnice růžové, která napomáhá posílení organismu a doplní ztracenou energii. Jak se správně užívá? Jaké je její doporučené denní množství? A jaké jsou její další účinky zejména na mužské zdraví?
Rozchodnice růžová – znovuobjevená bylinka
Je to nízká rostlina s dužinatými listy, které zadržují vodu, a žlutým nebo růžovým květem. To je Rozchodnice růžová. Dosahuje výšky asi 35 cm a ze stonků pokrytých listy vyrůstají na konci květy, jejichž intenzita barvy se liší podle kvality půdy a závlahy.
Je rozšířená v Evropě, ale i některých zemích Asijského kontinentu. V České republice je to chráněná rostlina a nesmí se sbírat. Je však dovážena z jiných zemí, kde se pěstuje cíleně za účelem prodeje.
Ve Skandinávii je rozesazena na polích, kde je sklízena, poté sušena a prodávána jako čaj, nadrcená do tablet nebo se z ní vyrábějí tinktury metodou macerace v alkoholu.
Pozitivní účinky Rozchodnice růžové
Tvrdé tablety z Rozchodnice růžové
Rozchodnice růžová se považuje za zdraví prospěšnou bylinku, u které se sbírá květ, nať i kořen. V minulosti byla sbírána lidmi a užívána pro své rozsáhlé pozitivní účinky na organismus. V Rusku a ve Skandinávských zemích byla dokonce známější než u nás a konzumovala se převážně ke zmírnění únavy a deprese.
Obsahuje mnoho účinných látek, z nichž nejvíce prospěšné jsou rosavin a salidroside. Rhodiola rosea se těší zájmu nejen konzumentů, ale také vědeckých pracovníků, kteří zkoumají její vlastnosti a účinky na lidský organismus.
Proběhlo již několik odborných studií, kdy byla podávána testovacím subjektům zároveň s placebem. Z těchto pozorování vyšlo mnoho zajímavých poznatků.
Snížení stresu
Na obrázcích uvedené účinky pocházejí z Vodítek k problematice výživových a zdravotních tvrzení Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která účinky rostlin ověřuje a odsouhlasuje.
Rozchodnice růžová napomáhá ke snížení stresu. Je účinným adaptogenem, upravuje rovnováhu v organismu a tím snižuje stres a napětí způsobené naším uspěchaným životním stylem.
Ulevuje od únavy, vyčerpání a úzkosti. Běžným důsledkem stresu bývá také syndrom vyhoření, který může ošklivě zamávat nejen s vaším pracovním životem, ale zasáhnout vám může i do vašeho soukromí. A právě Rozchodnice růžová snižuje symptomy, které syndrom vyhoření provázejí a celkově ulevuje přetíženému organismu.
Okysličení organismu
Srdce a cévní systém bývá často důsledkem stresu a vyčerpání zasažen nejvíce. Rozchodnice růžová díky tomu, že napomáhá při stresu, ovlivňuje také pozitivním způsobem oběhovou soustavu. Rané výzkumy ukazují, že užívání rhodioly čtyřikrát denně po dobu 7 dnů zlepšuje hladinu kyslíku v krvi.
To tedy může mít pozitivní vliv na okysličení organismu, jeho správné prokrvení a ve svém důsledku i na zlepšení erektilních funkcí. Výzkumy také ukazují, že užívání extraktu z rhodioly může mírně oddálit dobu ejakulace a zlepšit kontrolu muže nad ejakulací.
Rhodiola posiluje i nervový systém spolu s mozkem a zvýšením tělesné výkonnosti, které jsou jeho součástí.
Napomáhá při zvládání příznaků anorexie způsobené stresem a zabraňuje na opačnou stranu nadměrnému přejídání.
TIP NA KVALITNÍ DOPLNĚK S OBSAHEM RHODIOLY:
České tobolky Proerecta KLASIK pro rychlou podporu erekce do 45 minut a prodloužení sexuální výkonnosti.
Rhodiola společně s dalšími složkami zlepšuje prokrvení penisu a navozuje tak pevnou a spolehlivou erekci.
Bez lékařského předpisu a do 48 u vás na adrese. Klikněte na tlačítko a čtěte o podrobných účincích.
Úleva od depresí
Rozchodnice růžová má také antidepresivní vlastnosti, pozitivně působí proti nespavosti a upravuje emoční stabilitu. Navíc bývá lépe snášena než některá tradiční antidepresiva, která mohou mít nežádoucí účinky.
Ovlivňuje neurotransmitery, které jsou zodpovědné za náladu a prožívání emocí. Díky tomu přispívá k duševní pohodě, dobré náladě a proti depresím. Rané výzkumy také ukazují, že užívání výtažku z rhodioly dvakrát denně po dobu 14 dnů může zlepšit úroveň úzkosti a snížit pocity hněvu, zmatenosti a špatné nálady.
Další odborné výzkumy také prokázaly, že užívání rhodioly po 6 – 12 týdnech může zlepšit příznaky deprese u lidí s mírnou až středně těžkou depresí.
Zlepšení mozkových funkcí
V důsledku únavy může být také výkon vašeho mozku silně omezen a snižuje se jeho schopnost zvládat úkoly, obzvláště v náročných povoláních jako je například lékařství nebo vědecká činnost.
Také vysokoškolští studenti učící se na zkoušky mají často problémy se soustředěním a jejich výkon je únavou a vyčerpáním omezen. Rozchodnice růžová působí na zlepšení výkonu mozkových funkcí. Také upravuje spánek a zlepšuje motivaci k výkonu.
Podpora tělesného výkonu
Napomáhá i při cvičení nebo při fyzicky náročném pracovním výkonu. Užití rozchodnice růžové před náročnou fyzickou aktivitou napomáhá zvýšení výkonu. Zlepšuje koncentraci, kognitivní a duševní výkonnost, upravuje krevní oběh, jedná se také o silný antioxidant.
Váš celkový fyzický výkon a kondice bude po užívání rozchodnice lepší a kvalitnější. Únava vás již nedostihne.
Boj proti vážným nemocem
Výzkumy také ukázaly, že Rozchodnice růžová může mít pozitivní účinky na hladinu cukru v krvi. Toto však není ještě zcela prozkoumáno, ale mohlo by to mít pozitivní vliv při léčbě cukrovky a na její příznaky.
Může být také využita jako doplněk při léčbě rakoviny. Látka salidroside obsažená v rozchodnici totiž snižuje růst rakovinných buněk v laboratorních podmínkách. Tato rostlina by tak mohla být v budoucnosti pomocníkem při léčbě závažných chorob.
Rhodiola rosea a hubnutí
Látka rosavin obsažená v rostlině napomáhá vstřebávání tuků do výdeje energie, místo jeho ukládání. Její užívání jako doplněk stravy při pravidelném cvičebním plánu tak napomáhá dosažení efektivního výsledku při hubnutí.
Je známo, že organismus vystavený chronickému stresu nastaví režim, kdy ukládá tuky, aby střádal energii. Tím, že Rozchodnice růžová napomáhá snižovat stres, je tělo v klidu a své síly ve formě tuku nestřádá, ale vydává je jako energii.
Rhodiola zároveň posiluje fyzický výkon a psychickou pohodu a tak máte větší chuť pustit se do cvičení.
Jaké účinné složky Rhodiola rosea obsahuje?
Tobolky s práškem z Rozchodnice růžové
Rozchodnice růžová neboli Rhodiola rosea obsahuje spektrum zajímavých účinných látek. Jen kořen obsahuje více než 140 účinných látek, z nichž dvě nejúčinnější jsou rosavin a salidroside. Mezi další účinné látky nacházející se v této rostlině patří:
- třísloviny,
- steroidy,
- hereroglykosoidy,
- flavonoidy,
- bílkoviny.
Právě díky svému unikátnímu složení přináší člověku rozličné příznivé účinky. A jaké to jsou? Pojďme se na to společně podívat.
Nežádoucí a negativní účinky
Stejně jako u všeho ostatního, i Rozchodnice růžová by se měla užívat s mírou. Při správném dávkování Rozchodnice růžové nežádoucí účinky prakticky nehrozí.
Avšak při předávkování může nastat nespavost, podrážděnost nebo naopak zvýšená spavost, bolesti hlavy a pocity tlaku v hrudní oblasti. Doporučujeme proto vždy pečlivě přečíst příbalový leták a řídit se přesně doporučeným dávkováním.
Co o rhodiole říká celostní medicína?
A co říká o rozchodnici celostní či tradiční čínská medicína? Rozchodnice růžová se již od dávných let používala na zvýšení sil, a to jak fyzických, tak i psychických.
Mezi její účinky podle tradiční čínské medicíny patřilo zvýšení bdělosti a energie. Dále také zlepšovala paměť a přispívala k odolnosti proti nemocem. Tradiční čínská medicína také věřila, že měla rhodiola skvělé účinky také na srdce.
Poměrně často byla kořenářkami doporučována k aktivaci funkce štítné žlázy a žláz pohlavních. Pokud se páru nedařilo otěhotnět, byla rozchodnice jednou z prvních bylinek, která jim byla doporučována.
S touto rostlinou to ale nebylo radno přehánět. Pokud jí lidé požili více, mohlo dojít k podrážděnosti či nespavosti.
Jak se Rozchodnice růžová pěstuje?
Jestliže si chcete rozchodnici vypěstovat v domácích podmínkách, doporučuje se začínat s předpěstovanou rostlinkou. Tu lze snadno získat přes internet nebo na různých výstavách.
Rostlinu si však můžete vypěstovat doma i ze semínka, proces ale bude o dost pomalejší. Jestliže vám to nevadí, hurá do toho!
Výsev by měl probíhat na jaře či na podzim. Vyklíčení rostlinky trvá zhruba měsíc. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, které se nejlépe daří v písčitých půdách, které jsou promíchané se štěrkem nebo drobným kamením.
Rozchodnici byste měli zajistit místo s dostatkem slunečního svitu a také místa, která jsou spíše sušší. Nejlépe tak funguje umístění na okraj záhonu či do skalky. V bytě pak připadá v úvahu slunečná lodžie.
Rostlina dorůstá obvykle do výšky 30 cm. Má drobné kvítky a kvete zhruba od května do června. Pokud rozchodnici pěstujete za účelem úrody, tu očekávejte někdy mezi třetím a pátým rokem od výsevu.
Rozchodnice růžová má nesmírnou výhodu, jelikož se jedná o mrazuvzdornou rostlinu, a tak si s ní nemusíte příliš lámat hlavu ani v zimě.
Recenze a zkušenosti s Rozchodnicí růžovou
A co říkají na rhodiolu samotní uživatelé? Jak těm tato rostlinka funguje? A jaké pozitivní účinky na sobě pozorují?
„Jsem starší žena, čínské medicíně věřím, extrakt z rozchodnice nedráždí žaludek, působí nenásilně, uklidňuje a neutlumuje, užívám 1 kapsli ráno,” popisuje svou osobní zkušenost s rozchodnicí uživatelka pod přezdívkou Lijave.
„Nevím, jakou silou funguje vůle/víra a jakou skutečný preparát, ale jsem po něm klidnější,” sdílí Lenka M.
„Má skutečně účinky, které jsou deklarovány. Zlepšila spokojenost a psychiku. Vyzkoušejte a mozeček vám bude lépe pracovat,” uvádí paní Marie.
„Po týdnu užívání jsem méně unavená a celkově se cítím lépe,” říká paní Sabina.
„Zatiaľ spokojnosť, lepší spánok a dobrá energia pre telo, odporúčam,” hodnotí pan Peter.
„Rozchodnici beru hlavně na stres a všem ji vřele doporučuji, opravdu funguje,” popisuje pan Marek.
Kontraindikace s jinými léky
Rhodiola se nesmí užívat zároveň s barbituráty, což jsou léky předepisované jako antidepresiva. Ty bývají často zneužívány také jako drogy. V dnešní době se už ovšem tolik nepředepisují jako dřív.
S jinými léky však nečiní Rozchodnice růžová žádné problémy. Pokud si s užíváním rhodioly nejste jisti, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.
Rozchodnice a antidepresiva
Pokud berete nějaká antidepresiva, měli byste se vždy poradit se svým lékařem, jestli je vhodné je kombinovat s užíváním Rozchodnice růžové. Nežádoucí účinky se ztratí při přerušení užívání a nehrozí žádné trvalé následky.
Užívání a dávkování
Rhodiola se užívá denně, většinou 300 – 700 mg v práškové formě. Pokud užíváte kapsle, stačí 1 tabletka denně.
Optimální dávka rhodioly pro zlepšení příznaků stresu, únavy nebo deprese je 400 – 600 mg v jedné dávce denně.
V sušené formě, jako kořen, květ či nať, je doporučováno 2 – 5 g denně, což odpovídá 1 čajové lžičce, ze které si připravíte zalitím horkou vodou odvar a ten vypijete.
Tinktura v lahvičce s kapátkem se užívá 2x denně 15 – 30 kapek. Je vždy potřeba dbát na správné dávkování a nepřesahovat denní dávku, aby se nedostavily nežádoucí účinky. Nejlepší je užívat rhodiolu na lačno, ale ne před spaním, protože má mírný stimulační účinek.
Pokud chcete využít pozitivní účinky rhodioly zvyšující váš fyzický výkon, užijte 200 – 300 mg zhruba hodinu nebo dvě před cvičením.
FAQ – Často kladené otázky na účinky a užívání Rozchodnice růžové
Co jsme zjistili?
Natálie Markovská, autor článku
Rhodiola rosea je moderním a zároveň dávno používaným doplňkem stravy při únavě, stresu, vyčerpání a celkové slabosti organismu. Pomáhá zlepšit kvalitu života a je potřeba také zmínit, že samotná rostlina při kvetení krásně voní.
Vyzkoušejte i vy příznivé účinky této rostliny a posuňte kvalitu svého života na novou úroveň. Celkově má rozchodnice mnoho pozitivních účinků a je považována za velice bezpečnou bylinku s nízkým rizikem nežádoucích účinků v případě, pokud se užívá v doporučených dávkách.
DÁLE ČTĚTE: Jak pomohou doplňky stravy zlepšit sexuální a intimní život? Které aspekty posilují?