Relaxin: Hormon normálního těhotenství a bezpečného porodu

Relaxin je reprodukční hormon, který v ženském organismu produkují vaječníky a placenta, a tedy dočasný orgán uvnitř dělohy potřebný pro normální těhotenství i porod.

Hlavními úkoly relaxinu je uvolňování svalů, vaziv a kloubů během těhotenství. Relaxin zjednodušeně umožňuje matce vlastním tělem reagovat na růst plodu a změny, které těhotenství přináší. Dále je relaxin nezbytný při porodu, kdy rovněž ovlivňuje činnost svalů.

Existují ženy, kterým relaxin zvyšuje náchylnost k poraněním během těhotenství nebo při porodu. Většina žen ale tyto účinky relaxinu na vlastní kůži nikdy nepocítí.

V malé míře produkuje relaxin i mužské tělo, kde jej produkuje prostata, z ní se dostává až do semenné tekutiny a stává se tak součástí ejakulátu. Přesná funkce relaxinu v mužském těle zatím nebyla plně pochopena. Vědci a lékaři ale mají za to, že pomáhá udržovat normální funkce mužské reprodukční soustavy, podporuje pohyblivost (motilitu) spermií a přispívá ke zdraví prostaty.

V článku jsem se zaměřila primárně na význam a účinky hormonu relaxinu v ženském těle během těhotenství.

relaxin

 

Co přesně je relaxin?

Relaxin je velice významný hormon s důležitými úkoly v ženském reprodukčním systému, zejména co se týče bezpečného těhotenství. Jeho hlavním úkolem je uvolnit ženské svaly s vazy a podpořit jejich pružnost, což je v těhotenství a při porodu zcela nezbytné. Relaxin brání také příliš silným svalovým kontrakcím.

Ženské tělo produkuje relaxin v několika specifických situacích:

Během menstruace: Ve druhé polovině menstruačního cyklu a tedy v luteální fázi produkují relaxin v menším množství vaječníky.
Během těhotenství: Hladina relaxinu prudce vzrůstá během těhotenství. Největší podíl tehdy vyprodukuje žluté tělísko (corpus luteum) ve vaječníku, dále také placenta a endometrium (sliznice dělohy). Hladina relaxinu je nejvyšší v 1. trimestru a zvýšená zůstává během zbytku těhotenství, jak plod postupně roste.
Při porodu: Relaxin má důležité úkoly v přípravě matky na porod. Uvolňuje a „změkčuje“ svaly i vazy v oblasti pánve, čímž sice zvyšuje riziko úrazů, ale zároveň rozšiřuje hrdlo dělohy, což je pro normální porod zcela zásadní.

Tabulka situací, kdy ženské tělo produkuje hormon relaxin

  • Pokud během menstruačního cyklu nedojde k početí, hladina relaxinu přirozeně klesne až do příštího menstruačního cyklu.
  • Pokud ale k početí dojde, hladina relaxinu zůstává během prvních 12 týdnů vysoká a zvýšená zůstane až do porodu. Matčino tělo se díky relaxinu přizpůsobuje rostoucímu plodu.
  • Po porodu začne hladina relaxinu postupně klesat a na úroveň před otěhotněním se vrátí zhruba po 12 měsících. Pro maminky je to upozorněním, aby si dávaly pozor na sporty a fyzickou námahu. Relaxační účinky relaxinu můžete pociťovat ještě o něco déle, pokud budete kojit.

 

Účinky a úkoly relaxinu

Jak je patrné již z názvu, relaxin pomáhá hlavně relaxovat a tedy uvolňovat, změkčovat a zklidňovat. Vaječníky jej produkují ještě před otěhotněním a ve druhé polovině cyklu se hladina zvyšuje.

Relaxin připravuje endometrium a tedy děložní výstelku tak, aby se v ní úspěšně uhnízdilo embryo. Relaxin dále pomáhá předcházet vážnějším kontrakcím dělohy během těhotenství.

V případě úspěšného otěhotnění hladina relaxinu stále roste, protože jej souběžně produkuje i placenta. To je tzv. dočasný orgán, který během těhotenství vyživuje a okysličuje plod. Hladina relaxinu dosahuje své maximum zhruba mezi 12. až 14. týdnem těhotenství.

Plod roste během celého těhotenství a právě proto je relaxin důležitý. Svaly a tkáně udržuje uvolněné (zrelaxované), díky čemu se pánev dovede uvolnit tak, aby mohlo dítě bez problémů sestoupit porodními cestami. Podobný účinek má relaxin i na čípek dělohy.

Vědci ani lékaři si zatím nejsou celkem jistí, proč vlastně organismus začíná produkovat relaxin. Organismus jej může uvolňovat „sám od sebe“, ale stejně tak může být jeho uvolňování závislé od hladin jiných hormonů, konkrétně luteinizačního hormonu a lidského choriového gonadotropinu. Tyto hormony uvolňuje hypofýza (podvěsek mozkový), přičemž hrají klíčovou roli při vývoji placenty, která později během těhotenství uvolňuje relaxin také.

 

Funkce relaxinu během těhotenství

Relaxin má své jedinečné funkce a pro bezproblémový porod je zcela nezbytný. Během celého těhotenství uvolňuje svaly, vazy a klouby.

Zde je seznam několika zásadních úkolů relaxinu během těhotenství:

  • připravuje sliznici dělohy (endometrium) na uhnízdění oplodněného vajíčka,
  • až se vajíčko uhnízdí, stimuluje růst placenty,
  • funguje jako přirozená prevence před předčasnými děložními kontrakcemi, díky čemu matce částečně snižuje riziko předčasného porodu,
  • přizpůsobuje tvar dělohy těhotenství,
  • zvyšuje pružnost břišního svalstva,
  • uvolňuje a roztahuje také cévy, protože v těhotenství v ženském těle cirkuluje větší objem krve,
  • uvolňuje pánev před porodem,
  • před porodem také změkčuje a rozšiřuje čípek dělohy.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Předčasný porod: Proč k němu dochází a jaké má důsledky na zdraví dítěte?

předčasný porod

 

Jak relaxin působí na tělo plodu?

Během těhotenství plod přijímá relaxin prostřednictvím placenty. I sám plod produkuje malé množství relaxinu. Jeho dostatečná hladina je pro plod důležitá:

  • Relaxin přispívá ke správnému vývoji srdce a cévního systému plodu.
  • Zároveň má vliv na měkkost a pružnost tkání, díky čemu podporuje správný vývoj kostry (skeletu) a kloubů plodu.
  • Při porodu relaxin ovlivňuje měkkost lebky plodu, aby usnadnil průchod hlavičky přes porodní cesty. Stejně působí i na klouby a vazy, takže dítě by se díky němu nemělo nikde „zaseknout“.

 

Funkce relaxinu mimo těhotenství

Jelikož relaxin dovede změkčovat tkáně a to i ty zjizvené, pomáhá rychleji léčit různé rány a to i ty poporodní po nástřihu hráze (epiziotomie) nebo po porodu císařským řezem.

Díky těmto účinkům může relaxin působit i na jiné rány kdekoliv po těle. Krev si hormon dopraví na potřebné místo a začne ránu léčit.

Podle dalších důkazů relaxin pomáhá také při zánětech a významně podporuje tzv. imunitní odpověď organismu, zejména co se týče zdraví kloubů a vazů, dýchacího a kardiovaskulárního systému. Díky adekvátní imunitní odpovědi by se tak nemělo stávat, že matčin imunitní systém plod odmítne a ukončí těhotenství.

 

Mám relaxin užívat před těhotenstvím?

Pokud již jste těhotná, dodržuje všechny pravidelné prohlídky u lékaře. Pokud vám z krve naměří nízkou hladinu relaxinu, doporučí vám vhodné léčivo, doplněk stravy nebo některé změny životosprávy.

TIP NA DOPLNĚK: Ženskou hormonální rovnováhu včetně relaxinu pomáhají navodit české rostlinné kapsle Blendea Woman’s Vitality.

Těmito účinky disponuje Drmek obecný, Kotvičník zemní, Maca peruánská a Ženšen pravý. Díky cíleně navozené hormonální rovnováze bude normální i vaše hladina relaxinu.

Případné užívání Blendea Woman’s Vitality doporučuji konzultovat s vaším lékařem předporodní péče, který bude znát vaši hladinu relaxinu ze vzorku krve.

blendea womans vitality pro podporu libida a hormonální rovnováhy

Klikněte na tlačítko a čtěte o účincích Blendea Woman’s Vitality přímo na e-shopu. Případnou objednávku vám obchod doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete optimalizovat svou hormonální rovnováhu, aby vám relaxin nescházel ani nepřebýval.

 

Možné negativní účinky relaxinu

Působení relaxinu ve svém těle obvykle nemůžete nijak charakteristicky pociťovat, zároveň by neměl vyvolávat žádné podezřelé bolesti či jiné komplikace.

Existují ale určité dohady, že právě jeho relaxační a tedy uvolňující účinky mohou působit i na gastrointestinální trakt. To je systém orgánů pro příjem, zpracování a vyloučení potravy. U některých žen může takto relaxin vyvolávat zácpu, pocity nafouklého břicha, nadýmání a různé trávící komplikace.

Stejně tak může relaxin působit i na uvolnění svalů pánevního dna a tím omezovat schopnost kontrolovat močový měchýř. Ojediněle může relaxin vyvolat močovou nebo dokonce fekální inkontinenci.

Jak relaxin uvolňuje svalstvo, uvolňuje také svaly na zádech a v oblasti pánve, kvůli čemu může zhoršovat správné držení těla.

Kvůli příliš uvolněným svalům může být žena náchylnější na různá poranění. Pokud jste těhotná, buďte opatrná, protože můžete mít krátkodobě nejisté a nemotorné, jakoby „opilé“ pohyby. Pokud cvičíte, zaměřte se na nenáročné bezpečné cviky a určitě nezvedejte žádné těžké váhy.

I přes tyto nepříjemné, ale pořád možné komplikace je relaxin nezbytný pro těhotenství i porod. Dělá tělo matky flexibilnější, díky čemu se dovede přizpůsobit rostoucímu plodu a následnému porodu.

 

Mohu mít sníženou nebo naopak zvýšenou hladinu relaxinu?

Ano, samozřejmě je možné mít hladinu relaxinu sníženou nebo zvýšenou stejně jako hladiny jiných hormonů. Zatím se mi bohužel nepovedlo dohledat dostatek výzkumů, které by pojednávaly o změnách hladin relaxinu.

Kromě uvedených informací zatím není známo, že by relaxin způsoboval některé jiné zdravotní komplikace. Existuje podezření, že ženy s endometriózou mají snížené hladiny relaxinu. Zároveň existují případy, kdy relaxin způsoboval příliš silné krvácení během období menstruace. Nicméně jde pořád pouze o předčasné závěry a pro jejich potvrzení je potřebný další výzkum.

Máte vlastní zkušenost s relaxinem? Proč vám jej lékař měřil a jakou hladinu naměřil?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi :). Děkuji a přeji vám hlavně bezproblémové těhotenství i porod.

Blendea Womans Vitality, složení

 

DÁLE ČTĚTE: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?

délka těhotenství

Leave a Reply