Před čtyřiceti lety začal v Evropě fungovat Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva – Rapid Alert System for Food and Feed neboli RASFF. Za léta prošel systém mnoha změnami.
Ovlivněn byl i rozvojem komunikačních sítí i rozšiřováním členů Evropské unie. V jádru však zůstal stejný. Státy, které jsou jeho součástí, si díky němu vyměňují informace o nebezpečných potravinách, ale i krmivech na evropském trhu.
Pokud jeden ze členů sítě zaznamená ve své zemi nebezpečnou potravinu a existuje jen podezření, že byla distribuována do jiné země, je třeba o tom neprodleně danou zemi prostřednictvím systému dát vědět. Orgán příslušné země pak může ihned přijmout nezbytná opatření, aby ochránil zdraví zákazníků.
Kontaktním místem RASFF pro Českou republiku je Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SPZI). Pracovnice kontaktního místa přijímají varovná oznámení od ostatních členských zemí a také odesílají notifikace o případech, které zjistily příslušné dozorové orgány na českém trhu.
Toto místo funguje 24 hodin denně včetně víkendů a státních svátků. SZPI sama do systému přispívá svými poznatky.
Oznámení se v minulosti týkala například nadlimitního obsahu pesticidů v ovoci a zelenině, cukrovinek s nedeklarovanými alergeny nebo suchých skořápkových plodů s aflatoxiny, které patří mezi karcinogeny. Mimo jiné také zabavila želé cukrovinky z Vietnamu u kterých při konzumaci hrozilo riziko zadušení.
SZPI varovala i před doplňky stravy, které obsahovaly látky určené pouze pro schválená léčiva, nebo před nebezpečnými žvýkačkami, které měly údajně podporovat ztopoření penisu.
PŘEDEŠLÁ ZPRÁVA: Zinek jako perfektní minerál pro komplexní zdraví muže. V jakých potravinách se nachází?