Varlata jsou pro muže nezbytnou součástí reprodukčního systému. Jsou mužskou pohlavní žlázou, kde vzniká nový život v podobě reprodukčních buněk – spermií. Jejich tvorbu mají na starost zárodečné buňky.
Ty tvoří ve varlatech spletité kanálky, kde probíhá celá fascinující výroba. Příroda je chytrá a všechno má dobře promyšlené. Proto má muž varlata dvě. To aby v případě poškození jednoho varlete, mohlo alespoň druhé splnit svůj účel.
Jejich vývoj začíná už v děloze. Tehdy sestupují z břicha tříselným kanálem do svého konečného domova – šourku. Do puberty jsou neaktivní, ale pak začíná bouřlivý vývoj.
Pod taktovkou mužského pohlavního hormonu testosteronu zde začíná tvorba spermií. Tento proces pak trvá nepřetržitě až do smrti. Spermie zrají ve varlatech cca 72 dní a hotové putují do nadvarlete, kde jsou připraveny ke startu. K jejich tvorbě je nutná o něco nižší teplota, což vysvětluje nižší postavení šourku.
Rakovina varlat není ojedinělé onemocnění
Stejně jako jiné orgány i varlata mohu být postižena nemocemi. Nejznámější nemocí je rakovina varlete. Dle statistik za rok 2009 touto nemocí trpělo v České Republice něco kolem 300 mužů. Čísla ale rostou. V průměru touto rakovinou onemocní jeden muže ze sta, což není úplně málo. Nezdravý životní styl, stres, kouření, alkohol a sedavé zaměstnání této hrozbě dále nahrávají.
VIDEO: Jak poznat rakovinu varlat?
Koho rakovina varlat ohrožuje nejvíce?
Dalším problémem u rakoviny varlat je fakt, že postihuje hlavně muže mezi 20 až 35 rokem života. Tedy v období, kdy je muž na vrcholu svých sil. Buduje kariéru, plánuje rodinu. Rakovina varlete tak nepříjemně a naprosto nečekaně může změnit životní plány.
Důležitá je jako vždy dostatečná prevence. U včasně zachycených nádorů je zhruba 90% procentní šance na vyléčení. Zda bude muž rakovinou varlete postižen, ovlivňuje styl života a také genetika. Pokud byla v rodě rakovina diagnostikována v minulosti, riziko této nemoci je přirozeně větší.
POZOR! Seřadili jsme TOP 10 přírodních doplňků na podporu testosteronu, které jsme sami odzkoušeli.
Nesestoupené varle – předpověď rakoviny?
Dalším často diskutovaným rizikovým faktorem je nesestoupené varle. Jde o nejčastější odchylku u novorozených chlapců. Ale dle statistik se týká tato souvislost jen 10% pacientů s nádorem varlete. Svou roli také hraje věk, ve kterém byli operováni a místo uložení varlete (břicho nebo tříselný kanál).
Současné lékaři také spekulují o nádoru v souvislosti s různými dalšími operacemi a traumaty v oblasti varlat. Jde však o nepotvrzené hypotézy. O něco větší vliv má infekce. Konkrétně zánět varlete prokazatelně zvyšuje výskyt nádoru.
Podobně jsou na tom toxické vlivy moderní civilizace. Herbicidy a pesticidy v zemědělství, různá záření, vysoké teploty a těžké kovy. Neexistují sice přímé důkazy, ale vliv těchto faktorů výzkumníci několikrát nepřímo dokázali.
Zajímavý je také fakt, že více ohrožena je bílá rasa. Dokonce to vypadá tak, že čím je světlejší kůže, tím je riziko vyšší. Nejvíce jsou ohroženi seveřané (Finsko, Švédsko, Norsko). Naopak u černochů je šance na výskyt tohoto onemocnění 5 až 10krát nižší.
Jak vzniká nádor na varleti?
Nádor je de facto skupina buněk, které se začaly nekontrolovatelně množit, a imunitní systém na tuto anomálii nereaguje. Neničí tedy tyto nekontrolované buňky a útvar dále roste.
Ne každý nádor musí být nutně zhoubný (benigní). Ne vždy jde tedy o rakovinu. Nezhoubný nádor lze nejčastěji rozpoznat podle bulky na varleti, která je jasně ohraničená a oddělená od ostatní tkáně.
Příznaky jsou velmi podobné zhoubnému nádoru a nelze je pouze pohmatem od sebe odlišit. Nejlepší je navštívit urologa, který určí další postup. Následuje nejčastěji operace a histologie, aby lékaři zjistili, zda jde o nádor zhoubný, či naopak. Nezhoubné typy nádorů jsou častější u chlapců do 5 let.
ČTĚTE TAKÉ: Jak probíhá vyšetření u urologa a co vám bude dělat?
Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc
PhDr. Jana Müllerová | Nádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchov | terapieplagyn@seznam.cz +420 602889892 |
MUDr. Lukáš Bittner | Jankovcova 1569/2c, Praha | 800 203 233 Email: iscare@iscare.cz |
MUDr. Luděk Fiala | Poliklinika Mazurská, Praha 8 | 283 024 316 775 534 470 |
MUDr. Ondřej Trojan | Kartouzská 204/6, Praha | sexuologie@centrum.cz +420 222 363 555 |
MUDr. Hana Fifková | U Rajské zahrady 12 Praha 3 130 00 | hana@fifkova.cz +420 222 317 185 |
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava | 17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba | 597 373 209 |
PhDr. Jarmila Mayzlíková | Repinova 16, Ostrava | 724 242 423 mayzlikova@centrum.cz |
MUDr. Helena Reguli | Viniční 235, Brno | 533 306 206 773 649 411 |
SEXUOLOGIE - BRNO.cz | Sovova 7, 616 00, Brno | 731 031 627 |
Centrum Mediol | Na Šibeníku 26 779 00 Olomouc | 607 633 611 centrummediol@seznam.cz |
Zhoubné druhy nádorů ve většině případů pocházejí ze zárodečných buněk varlat. Opravdu velmi důležitá je včasná diagnóza, protože zhoubný nádor varlat se při zanedbání snadno dále šíří skrze krevní řečiště a lymfatický systém dále a zakládá další ložiska – metastázy.
Ty vznikají poměrně rychle a to v rámci jednoho až dvou měsíců. Nejčastěji pak tyto metastázy vznikají v játrech, plicích a lymfatických uzlinách břicha. Kromě zárodečných buněk metastázy vznikají také na tkáni obalující varlata a dále v pojivové tkáni. Zde velmi často vznikají velmi zhoubné nádory, především v pubertálním věku a období dospívání.
Bolest varlete – prokazuje hned rakovinu?
Pokud muže bolí oblast varlat, může to být jeden z varovných signálů. Nemusí samozřejmě vždy jít hned o rakovinu, ale opatrnost je na místě. Zpočátku bývá nádor varlete nebolestivý a pokud si varlata pravidelně neprohmatáváte, o nádoru nemusíte vůbec vědět.
Postupem času přichází tupá bolest a pocit tíhy ve varleti. Prudká nárazová bolest většinou značí jiný problém. Třeba torzi (přetočení varlete kolem své osy), zánět (orchitida), nebo infarkt varlete (nedokrvení a zaškrcení cév v orgánu).
Bolestivé příznaky většina mužů ráda ignoruje. Každopádně v případě, že bolest přetrvává více jak týden, je návštěva lékaře nutná. Doprovodnými příznaky také někdy bývají bolesti břicha a zad. Zejména v oblasti beder. To v případě, že nemoc metastazuje do lymfatických uzlin.
Prevence rakoviny varlat
S prevencí je to u tohoto nádoru dost nesnadné. Existují rizikové faktory, které jsou vrozené a nelze je ovlivnit (bílá rasa, nesestoupené varle při narození, či genetika). Mnozí muži ani v této rizikové skupině nejsou a přesto je nádor potká.
Jedinou opravdovou známou ochranou je operace nesestoupeného varlete v dětském věku. A to ještě mluvíme o snížení rizika o pouhá 2 až 3%. Metoda samovyšetření varlat není tak úplně prevencí, ale aspoň pomůže odhalit nemoc v dřívějším stádiu, což je k nezaplacení.
VIDEO: Jirka Mádl vysvětluje, jak provádět samovyšetření varlat.
Zánět varlete není totéž, co rakovina
Zánět může být někdy úzkostlivě zaměněn právě s rakovinou varlete. V současné době je toto onemocnění poměrně málo rozšířené. Zato je velmi bolestivé a nepříjemné. Jeho nástup rozhodně není tak plíživý, jako rakovina.
Nástup zánětu je rychlý a je typický hlavně silnou bolestivostí provázenou vysokými teplotami. Při ejakulaci se někdy může objevit krev ve spermatu (hematospermie) a stejně tak v moči (hematurie). Varle je zvětšené, opuchlé a část šourku nad postiženým místem je zarudlá. Místo zánětu je na pohmat teplejší. Doprovodným jevem může být také nevolnost. Při silném zánětu může hrozit i zhoršená tvorba spermií, jejímž následkem může být zhoršená plodnost muže.
ČTĚTE TAKÉ: 6 nejčastějších poruch ejakulace
Nejčastější příčinou zánětu může být virová příčina pocházející z příušnic (mumps). Jde o nepříjemné onemocnění, které je šířeno kapénkovou infekcí. Tato nemoc napadá hlavně slinnou žlázu, která je bolestivá a oteklá. Místo je oteklé a horké. Naštěstí příušnice nejsou v současnosti problém, díky celoplošnému očkování.
Zánět varlat mohou také způsobit bakterie, které jsou přenášeny pohlavně přenosnými nemocemi. Mezi ně patří třeba chlamydie, kapavka a syfilis. V tomto případě jsou rizikovou skupinou muži mezi 19 až 35 lety, kteří mají mnoho sexuálních partnerek, nebo partnerů.
ČTĚTE TAKÉ: Velký přehled pohlavně přenosných nemocí.
Bulka na varleti
Výhodou varlat je, že jsou poměrně dobře hmatatelné. Případné problémy tedy lze odhalit poměrně snadno. Je několik příznaků, které mohou indikovat nádor:
- Změna velikosti varlete. Většinou dochází ke zvětšení, ale může dojit také ke zmenšení.
- Bulka nebo hrbolek. Jakákoliv změna na povrchu orgánu.
- Nepřirozené ztvrdnutí varlete.
- Bolest, tlak a pnutí ve varleti.
Mám nádor na varleti – co mám dělat?
Chirurgické odstranění varlete
Nádor varlat patří mezi vyléčitelné druhy nádorů. Výsledky léčby jsou za poslední desetiletí markantně lepší. Pokrok nastal v oblasti diagnostiky i samotné léčby. V současné době lze vyléčit více než 85% pacientů se zhoubným nádorem varlete i v pokročilém stádiu a při výskytu metastáz. I přesto 15% pacientů stále nelze pomoci.
Základní léčbou je operace. Chirurgové odstraňují celé varle. Při operaci ještě zkontrolují, zda jde o zhoubnou nebo nezhoubnou variantu. V současné době chirurgové provádějí operaci přes tříselný kanál, takže na genitáliích není žádná jizva. Řez provádí chirurgové několik centimetrů nad tříslem nedaleko kořene penisu. Odstranění pouhého ložiska není standardem, hrozí riziko neúplného odstranění nádoru.
Následuje histologie, kde v laboratoři určí, jak moc je nádor ohraničený vůči okolní tkáni a také rozsah a typ nádoru. Dle toho lékaři určí další postup léčby.
ČTĚTE TAKÉ: Pokud je nádor neléčitelný a varle znehodnocené, následuje chirurgické odstranění – orchiektomie varlete.
Zahubení nádorů pomocí chemoterapie
U mladých a dospívajících lidí je základní léčbou chemoterapie. Druh nádoru určuje kombinaci a počet léčebných cyklů. Chemoterapie je aplikace cytostatik (cyto – buňka, statika – zastavit). Cytostatika fungují tak, že zastaví životní cyklus buněk na určitou dobu.
Rakovinné buňky mají cyklus kratší, takže po určitém čase odumřou, zatímco zdravé buňky budou sice pozastaveny ale, přežijí, takže mohou dále reprodukovat samy sebe. Cytostatika jsou podávána nitrožilně kanylou do žíly. Většinou jsou kombinována tři různá cytostatika. Jeden blok chemoterapie trvá 3 – 5 dní a interval mezi bloky je obvykle 21 až 28 dní.
Radioterapie
Radioterapie lékaři používají u specifického typu nádoru (takzvaného semimomu), ten je mladém věku velmi vzácný. Jeho výskyt je specifický ve věkovém rozmezí 35 až 45 let. Po 50. roce je opět vzácný.
V případě, že nádory a metastázy nereagují na danou chemoterapii, lze použít agresivnější formu terapie. Takzvanou 2. linii s jinou kombinací cytostatik. Pokud je to možné, je vhodné odstranit operativně i metastázy. Pokud operaci není možno provést a metastázy přetrvávají, nebo vznikají nová ložiska, lze dávkovat velmi agresivní formu chemoterapie.
Důležitý je fakt, kdy včasná diagnóza znamená menší rozsah nemoci v těle. Proto i léčba v případě včasného odhalení nemusí být tak invazivní. Standardní dávka u nemetastazovaných případů jsou 2 – 3 bloky. U pokročilých forem nemoci je běžná dávka 6 bloků.
VIDEO: Pacient opisuje svůj život před a po operaci varlat.
Vedlejší účinky léčby rakoviny varlat
Chemoterapie má neblahé vedlejší účinky na lidský organismus. Mezi vedlejší efekty na člověka lze zařadit:
- Neblahý vliv na oběhový systém a imunitu
- Nervový a svalový systém
- Špatné trávení
- Zhoršená kvalita kůže, vlasů a nehtů
- Zhoršená kvalita reprodukce
- Horší stav ledvin a močového měchýře
- Horší kvalita kostí
- Emocionální a psychologická rovnováha
Žijte zdravě a rakovina se vám pravděpodobně vyhne
Chemoterapie může mít efekt na hormonální rovnováhu. U mužů to je hrozba vadné tvorby spermií nebo snížení utvářeného množství. Také hrozí dočasná nebo úplná neplodnost. Dalšími vedlejšími účinky jsou únava, úzkost a hormonální nerovnováha. Množství testosteronu klesá stejně jako tvorba spermií.
To může vyústit v pokles libida a chuti na sex. Podobný efekt má i strach ze zhoršeného zevnějšku, ztráty vlasů. I tak je možné si během léčby užít plnohodnotně sexuálního života. Vhodnou volbou stravy a doplňků stravy lze velmi výrazně předejít výše zmíněným obtížím a pomoci tělu rychlejší návrat ke své přirozené funkci.
Některé doplňky stravy a přípravky pro dlouhodobější užívání na zlepšení erekce dokážou také zlepšit a zkvalitnit tvorbu semene. Podporují přirozenou tvorbu testosteronu a tím pádem i chuť na sex a kvalitu ejakulátu Jejich hlavní silou je dlouhodobé užívání a přírodní složení. Představují ideální druh výživy pro varlata a celou reprodukční soustavu a tím i pro kvalitnější život.
Tyto přípravky vycházejí pro tyto účely v našich recenzích nejlépe:
- Vimax –kvalitní erekce, prodloužení soulože a posílené libido
- E–Joy – zlepšuje erekci a posiluje libido
- Argin Max – dlouhodobě zlepšuje erekci a sexuální výkonnost