7 příznaků pokročilé rakoviny prostaty, které vás snad konečně dovedou k lékaři

Rakovina prostaty je nebezpečná nemoc a pokud se nezačne léčit včas, hrozí i smrt. Proto vás již na začátku upozorňujeme, že byste měl minimálně jednou ročně zajít na preventivní vyšetření prostaty. Pojišťovna preventivku proplácí. Pokud máte právě teď podezření na komplikace s prostatou, nečekejte a ihned se objednejte na urologii.

Muž totiž nedovede sám zjistit, zda má „pouze“ nezhoubně zvětšenou prostatu, dočasný zánět prostaty nebo se již začíná projevovat rakovina. Příznaky jsou si velice podobné a bez lékařské kontroly je prostě nepoznáte.

V Česku je aktuálně kolem 4000 evidovaných onkologických pacientů s rakovinou prostaty a počet každoročně stoupá o přibližně 150 nových nálezů. V evidenci jsou pouze nahlášení pacienti, takže čísla mohou být ještě vyšší.

rakovina prostaty příznaky

 

Rané příznaky rakoviny prostaty je těžké včas odhalit

Většina pacientů si ze začátku žádných podezřelých příznaků nevšimla, a i kvůli tomu pořád odkládali vyšetření prostaty na později. Do ordinace je přivedly až silné negativní příznaky, které nebylo možné ignorovat. Mnohé symptomy se objeví až v pokročilém stadiu, kdy už může být bohužel příliš pozdě na záchranu prostaty.

Pokročilým stadiím se říká také metastatická fáze rakoviny, což je období, kdy se již rakovina rozšířila (metastázovala) do jiných částí těla. Tak jsou ohrožené i všechny další orgány a tkáně.

Rakovina se začne šířit do močového měchýře, do konečníku a do okolních kostí. Dále napadá lymfatické uzliny, plíce nebo játra. Žádná část těla není v bezpečí, pokud se ihned nezačne s cílenou léčbou.

Každý muž může pociťovat jiné příznaky a v různé intenzitě. Pokud jste tedy pořád ještě nebyl na vyšetření prostaty, všímejte si na sobě následující příznaky pokročilých stadií rakoviny prostaty. Vyšetření neodkládejte. Prostatu máte jenom jednu a určitě o ni nechcete přijít.

 

Problémy s močením, časté močení, komplikace s močovým měchýřem a močovými cestami

Rakovina prostaty je vlastně nádor (karcinom), který roste v prostatě a tím zvětšuje její objem. Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici nebo močový měchýř. Kvůli tomu dochází k problémům s močením a bolestem.

Pacient musí tlačit, aby ze sebe moč dostal. Močení je nevydatné, často přerušované a moč ukapává i po vymočení (inkontinence). Močení je časté a postiženého budí i během noci. Rakovina se z prostaty velice lehce přenese i do měchýře, protože leží blízko sebe.

Níže uvedené příznaky se tak mohu objevit i v případě pokročilé rakoviny prostaty, ale také při nezhoubně zvětšené prostatě (benigní hyperplazie prostaty). V obou případech je prostata příliš objemná a tlačí na močovou trubici.

TIP NA KVALITNÍ VÝŽIVU PROSTATY PRO ZDRAVÍ A DOBROU KONDICI:

České tobolky Proerecta PROSTATE s mixem prospěšných bylin (Serenoa plazivá, Pygeum africanum, Kopřiva dvoudomá, bioperin) vyživují prostatu a chrání ji před zvětšováním. 

Užívejte dlouhodobě za výhodnou cenu a pečujte o svou prostatu. Je velice důležitá. 

Proerecta PROSTATE tobolky

Klikněte na tlačítko a dostanete se do e-shopu Proerecta.cz. Objednanou Proerectu PROSTATE můžete mít do 2 dnů doma. Ihned tak můžete začít s cílenou podporou kondice a vitality prostaty.

 

Bolesti ve slabinách a tříslech

Buňky rakoviny napadají i lymfatické uzliny, které se nacházejí po celém těle. Přes ně se tak rakovina šíří kamkoliv do těla a platí to pro všechny druhy rakoviny, nejenom pro rakovinu prostaty. Úkolem lymfatických uzlin je filtrovat a čistit tělesné tekutiny a tak tlumit a odstraňovat infekce z těla.

V tříslech a oblasti slabin se lymfatické uzliny nacházejí také, a jelikož leží blízko prostaty, rakovina je může napadnout jako mezi prvními. Rakovina blokuje odtok tekutin z uzlin, kvůli čemu nepracují správně a škodliviny se v nich zadržují. Uzliny se začínají zvětšovat a dochází k bolestivým otokům. Bolest se tak šíří z oblasti třísel a může vystřelovat do okolních oblastí.

 

Bolesti zad a kyčelních kostí

Rakovina velice často napadá kosti a rakovina prostaty se logicky rozšíří do těch nejbližších. Těmi jsou kyčle a páteř. Rakovinné buňky kostem ubírají zdravý stavební materiál, kvůli čemu kosti křehnou, řídnou a tak roste riziko zlomenin.

Rakovina v kostech je velice bolestivá a součástí léčby je obvykle i tišení bolestí. Bolest může být tupá a nejasná nebo ostrá a bodavá. Často znemožňuje vykonávat běžné denní činnosti a zhoršuje kvalitu spánku.

Rakovina v kostech páteře může dokonce vést k poruchám pohyblivosti a nervů. Nemocné kosti tlačí na míchu, přes kterou vedou nervy do celého těla. Rakovina tak může zhoršit funkce míchy, kvůli čemu nejeden onkologický pacient skončil jako nepohyblivý na invalidním vozíčku.

ČTĚTE TAKÉ: Sexuální polohy a praktiky pro pacienty na invalidním vozíčku.

 

Slabé a nateklé nohy

Orgány a tkáně postižené rakovinou mají tendenci natékat a zvětšovat se. Nádorem postižené části mohou tlačit na míchu a způsobovat silné bolesti. Častou součástí je tak natékání nohou, chodidel, bolesti a brnění v nich. I to přispívá ke snížení mobility pacienta.

 

Inkontinence stolice

Z prostaty se může rakovina rozšířit přes konečník až do střev. Prostata leží blízko konečníku a z něj pak může pokrčovat až do střev. Není to úplně běžný jev, ale stává se to.

Zde se bude rakovina projevovat silnými bolestmi břicha, samovolným únikem stolice, trávícími těžkostmi, častými zácpami a přítomností krve ve stolici. Pozor, může dojít i k tzv. okultnímu krvácení do stolice, což je okem neviditelný, mikroskopický únik krve. Pro zjištění je potřeba odevzdat vzorek stolice lékaři pro mikroskopický průzkum. Existuje i domácí test, který dovede odhalit přítomnost krve ve stolici.

Tozax fob test na okultní krvácení do stolice

Klikněte na tlačítko a dostanete se do e-shopu Pilulka.cz. Objednaný test můžete mít doma již do 24 hodin.

 

Problémy s dýcháním

Rakovina často napadá plíce a způsobuje zadýchávání, silný kašel a problémy s dýcháním. Pacient má problém nezadýchat se i při těch nejlehčích aktivitách. Kašel je silný, vytrvalý a postižený může vykašlávat krev.

Rakovina v plicích zadržuje tekutiny, kvůli čemu roste riziko infekčních onemocnění plic a také jejich selhání.

 

Náhlý úbytek tělesné váhy

Těžší stupně rakoviny vedou k rychlému hubnutí. To i tehdy, pokud pacient nijak nezměnil svůj jídelníček a konzumuje pořád stejné porce. Hubnutí obvykle doprovází i další z uvedených příznaků.

Připojit se může i nechutenství a odmítání jídla, které úbytek váhy ještě více urychlí. Důvodem může být rozšíření rakoviny do jater.

 

Co jsme o příznacích rakoviny prostaty zjistili?

Léčba rakoviny prostaty existuje, je ale potřeba pravidelně chodit na preventivní vyšetření a nespoléhat se, že se vám „nějak“ vyhne. Muži mohou žít kvalitně a s uspokojivým sexuálním životem i po léčbě nebo operaci prostaty.

Léčba pokročilé rakoviny se zaměřuje na zmírnění negativních příznaků a zpomalení šíření do jiných částí těla.

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply