Rakovina penisu (penilní rakovina) je v Česku poměrně málo častý typ rakoviny. Onemocnění útočí na kůži penisu, tkáně v něm a okolní lymfatické uzliny. Rakovina je nemoc, kdy se zdravé buňky v penisu (ale i kdekoliv jinde v těle nebo na těle) začnou nekontrolovatelně množit a vytvoří nádor (zhoubný, maligní karcinom nebo tumor).
Roční přírůstek postižených pacientů v Česku je cca 90. Jde tedy o méně rozšířený typ rakoviny.
Článek vysvětlí, jak rakovina penisu vzniká, jak ji lze poznat, kdo ji vyšetří a diagnostikuje, a samozřejmě jak se penilní rakovina penisu léčí.
Proč je rakovina penisu nebezpečná?
Protože se dovede velice rychle šířit do lymfatických uzlin a žláz, poškozovat je a cestovat dále po těle, kde páchá další škody. Postihuje jiné orgány a tkáně. Z nevinného vřídku na žaludu penisu tak může během několika let vzniknout obří nádor, který metastázuje do okolí a vyřadí třeba celé dolní končetiny nebo funkce orgánů.
Jak se projevuje rakovina penisu?
Hned na začátku upozorníme, že podezřelé útvary a výčnělky na penisu mohou být dlouhou dobu bezbolestné a bez dalších nepříjemných příznaků. To je důvod, proč čeští muži prvotní signály často ignorují a k lékaři se nedostanou. Základní myšlenkou zde je: „Co mě nebolí, to lékař nemusí vidět„.
Kvůli tomu vzniká mnoho nových případů, které by jinak šlo rychle odhalit a vyléčit, ale pánové si kvůli vlastní lenosti/stydlivosti způsobují větší problémy sami. Rakovina penisu má následující projevy, které se objevují dlouhodobě a nechtějí ustoupit:
- svědění postižené části penisu
- podráždění
- dlouhodobé záněty
- změna barvy nebo tloušťky pokožky
- krvácení nebo mokvání
- zduřelé lymfatické uzliny v tříslech a okolí penisu
- vyrážky, hrbolky, výrůstky, podezřelé novotvary
- nápadné hrudky a bulky v oblasti třísel
Tyto projevy se mohou objevit i bez přítomnosti rakoviny. Často jde o neškodnou infekci, špatně zahojený úraz nebo alergickou reakci na kosmetiku, drogerii, lubrikační gely či erotické pomůcky z dráždivých materiálů. Nález musí posoudit lékař, obzvlášť pokud se objevuje déle a nechce zmizet.
Které části penisu rakovina postihuje nejčastěji?
- Téměř polovina všech nálezů se nachází na žaludu.
- Ve 21 % případů postihuje předkožku.
- V 9% případů postihuje zároveň žalud i předkožku.
- V pouhých 2% případů postihuje rakovina tělo penisu.
Z částí penisu se rakovina může šířit do lymfatických uzlin v tříslech a do vnitřních stran stehen. Pokud se rozvoj nepovede zvrátit nebo se pacient nenechá adekvátně léčit, rakovina může metastázovat takřka kamkoliv do těla.
Typy rakoviny penisu
- Spinocelulární (epidermoidní) karcinom penisu: Nejrozšířenější typ penilní rakoviny a to až v 95% případů. Karcinom se objevuje na žaludu, pod předkožkou nebo na ní. Útvar se ale může objevit i jinde na penisu.
- Sarkom: Nádor, který se objeví ve tkáních, a tedy uvnitř penisu.
- Melanom: Rakovina vzniká v pigmentových buňkách. Zjednodušeně lze melanom chápat jako rakovinu kůže.
- Bazocelulární karcinom: Rakovina začíná bujet v hloubkových vrstvách kůže. Karcinom roste pomalu a pravděpodobně se nebude šířit dále do těla.
Komu hrozí rakovina penisu nejčastěji?
Rakovina je civilizační onemocnění, za které si v mnoha případech mohou postižení muži sami kvůli nezdravé životosprávě. Zdravý životní styl je tedy nejpřirozenějším způsobem, jak rakovině odolávat po celý život.
Existují ale i jiné příčiny, které muži ne vždy mají možnost ovlivnit.
- Věk: Rakovina penisu hrozí spíše starším mužům nad 60 let, ale nelze to brát jako pravidlo.
- Kouření: Kromě penisu jsou v ohrožení i další orgány a tkáně.
- Nedostatečná až zanedbaná intimní hygiena: Pod předkožkou a na žaludu se hromadí pastovitá hmota (smegma), která způsobuje záněty a infekce. Ty mohou dále přerůstat až do rakoviny. Hrozí hlavně neobřezaným mužům, kterým se hygiena pod předkožkou dodržuje hůře.
- Fimóza: Zúžená předkožka, která ztěžuje nebo brání hygieně. Vlivem fimózy se pod předkožkou nadměrně hromadí smegma. Produkce smegmatu je jinak normální. Ideální je zde obřízka. Částečná obřízka uvolní předkožku tak, aby bylo možné protáhnout ji přes žalud a vyčistit. Úplná obřízka odstraní celou předkožku, takže k hygienickým problémům, hromadění smegma a zánětům již nebude docházet.
- Sexuálně přenosné infekce: Nejčastěji lidský papillomavirus (HPV). Je vhodné chránit se vždy kondomem a to i v dlouholetých vztazích. Muž nikdy nemá 100% jistotu, že mu partnerka po letech „nedonese“ do ložnice nákazu odjinud.
- Oslabená imunita, třeba kvůli HIV a AIDS.
- Některé metody léčby kožních nemocí (často psoriáza a léčba ozařováním).
Stupně (fáze) penilní rakoviny
Rakovina penisu pomalu postupuje a dostává se do těžších a náročněji léčitelných fází. Podle aktuální fáze dovede lékař nastavit nejlepší léčbu.
Fáze: | Závažnost a projevy: |
0 (neinvazivní) | Rakovinné útvary se objevují pouze na pokožce penisu a nerozšiřují se. |
1 (invazivní) | Rakovina prostoupila hlouběji pod úroveň pokožky penisu. Zatím nenapadla lymfatickou soustavu ani jiné orgány či tkáně. |
2 (invazivní) | Rakovina se šíří do lymfatického systému a zasahuje další části močové nebo rozmnožovací soustavy. |
3A (invazivní) | Rakovina se z penisu rozšířila do jedné z lymfatických uzlin v tříslech, ale zatím se nerozšířila jinam do těla. |
3B (invazivní) | Rakovina se z penisu rozšířila do více než jedné z lymfatických uzlin v tříslech. |
4 (invazivní) | Rakovina napadá prostatu, šourek a varlata, lymfatický systém a další tělesné tkáně nebo orgány. |
Neinvazivní rakovina penisu
Neinvazivní penilní rakovina znamená, že se karcinom zatím nerozšířil do tkání pod pokožkou penisu, nezasahuje lymfatické uzliny, žlázy ani jiné orgány a tkáně. Je nejlépe léčitelná a právě v tomto stadiu je velice důležité začít včasnou léčbu. Cílem je, aby se rakovina nezačala šířit, a tedy nemetastázovala hlouběji do penisu a dále do těla.
Invazivní rakovina penisu
Zde již rakovina prostoupila pod pokožku penisu a šíří se do tkání penisu, lymfatického systému, žláz a dalších orgánů. Léčba je složitější a zdlouhavější.
Jak se rakovina penisu vyšetřuje a diagnostikuje?
Opakujeme, že rakovinu si sám nevyšetříte ani nepotvrdíte. Abyste se nebál zbytečně a nefantazíroval o tom, co to na penisu vlastně máte, vždy se nechte řádně vyšetřit.
Vyšetří vás urolog, dermatolog nebo endokrinolog, a pokud nevíte, kam přesně jít, navede vás i váš praktický lékař.
V první řadě lékař prohlédne penis a zkoumá na něm jakékoliv abnormality – vředy, bulky, záněty, ekzémy, neznámé útvary, ale také konzistenci, barvu penisu a podobně. Potřebuje detailní přehled, proto může prohmatat i varlata a břišní dutinu.
Pokud lékař nabyde podezření, že jde skutečně o rakovinu penisu, musí provést biopsii, což je odběr drobných vzorků podezřelého útvaru na pokožce nebo zevnitř penisu. Cílem je zjistit pod mikroskopem, zda vzorek obsahuje rakovinné buňky.
Až se rakovina potvrdí, lékaře bude zajímat, zda rakovina nemetastázuje, tzn. zda se nešíří dále po nebo uvnitř penisu. K tomu slouží cytoskopické vyšetření. Cytoskop je trubička s drobnou kamerkou, kterou lékař zavede přímo do močové trubice. Lékař může cytoskop vést až do měchýře, přičemž se snaží zjistit, zda se rakovina neobjevila i jinde v močových cestách.
Cytoskop dovede zkoumat pouze stěny dutin, takže vnitřní tkáně zobrazit nedokáže. Pokud chce lékař zjistit, kam až se rakovina rozšířila, může vás poslat na magnetickou rezonanci, která tyto skryté části promítne na obrazovku počítače. Jde o zobrazovací metodu. Využívá se také rentgenové, ultrazvukové nebo CT vyšetření.
Léčba rakoviny penisu
Zde vám v dobré víře doporučujeme, abyste dokonale poslouchal doporučení lékaře, nezkoušel příznaky rakoviny tlumit svépomocně, nehledal pomoc na pofidérních stránkách bez relevantních odborných zdrojů, ani se nespoléhal na různé lidové léčitele, šarlatány, samozvané odborníky a obchodníky s lidským neštěstím. Pouze byste si uškodil, nedodržel vhodnou léčbu, oddálil zlepšení stavu a urychlil rozvoj rakoviny. Poslouchejte pouze lékaře a neriskujte své zdraví.
Léčba neinvazivní penilní rakoviny
- Léčivé krémy, které se nanášejí na postiženou oblast.
- Obřízka: Pokud rakovinu způsobuje zúžená předkožka, pod kterou se hromadí smegma a způsobuje dlouhodobé záněty a infekce, lékař může doporučit odstranění předkožky, a tedy penis obřezat.
- Kryochirurgie: Jelikož je karcinom neinvazivní a nešíří se, je snadné jej lokalizovat. Kryochirurgie spočívá ve zmražení problematických útvarů tekutým dusíkem podobně jako klasické bradavice.
- Laserová terapie: Laserem se ozařuje přímo postižená oblast. Laser ničí rakovinné buňky a okolní tkáně nepoškozuje, protože jej lze přesně zamířit.
- Chemoterapie: Pacient užívá léky, které hubí rakovinné buňky.
- Radioterapie: Cíleně zaměřené radioaktivní záření poškozuje a ničí rakovinné buňky.
V některých případech lze tyto metody kombinovat pro zlepšení a urychlení výsledků. Mírnější léčebné metody neovlivňují sexuální schopnosti, bohužel radioterapie a chemoterapie může způsobovat problémy s erekcí nebo erektilní dysfunkci. Pokud se tak stane, informujte se u lékaře na možnosti pomoci.
Léčba invazivní penilní rakoviny
Léčba je náročnější a vyžaduje operaci. Odstraňuje se buď pouze nádor, ale pokud se karcinom rozšiřuje, tak také celý penis nebo postižené lymfatické uzliny v tříslech.
- Excizní chirurgické odstranění nádoru: Karcinom se vyřízne a rána se zašije. Ponechá se pouze zdravá tkáň.
- Částečná nebo úplná (totální) penektomie: Jde o odstranění části penisu nebo celého penisu. Rozsah odebrané části určuje míra rozšíření rakoviny.
- Mohsova operace: Obvykle se neprovádí, ale pořád je jednou z možností. Účelem je odstranit co nejvíce poškozené tkáně a zanechat maximum zdravé. Postižená oblast se odstraňuje postupně v tenkých vrstvách a lékař sleduje, zda se ve tkání pořád objevují rakovinné buňky. Operace se opakuje až do doby, než je postižené místo úplně čisté.
Po chirurgické léčbě rakoviny penisu je potřeba pravidelně chodit na kontroly a to jednou za cca 3 měsíce během prvního roku po operaci. Léčitelnost je poměrně dobrá a vyléčené pacienty léčba obvykle dále nijak nezatěžuje, pokud ovšem nedojde k odebrání významné části nebo celého penisu.
- 85% vyléčených pacientů s neinvazivní rakovinou penisu se dožívá minimálně dalších 5 let (nelekejte se, může jít o desítky let).
- 59% vyléčených pacientů s invazivní rakovinou penisu se dožívá minimálně dalších 5 let. Může to být ale mnohem více.
Celkový výhled dožiti samozřejmé záleží také od věku a zdravotní kondice, ve které se vyléčený pacient nachází. Vždy dodržuje všechna doporučení lékaře, snažte se žít zdravě, dobře jíst, sportovat a spát, nekuřte a nepijte alkohol, dodržujte intimní hygienu a co nejvíce se během sexu chraňte před pohlavními nemocemi.
Zvažte také účast v podpůrných skupinách pro onkologické pacienty. Setkáte se tam s muži s podobnými problémy, a hlavně specialisty. Poradí vám, podpoří vás a budou vás motivovat.
Statistika výskytu rakoviny penisu v Česku
Obecně rakovina penisu trápí až starší muže po 40., 50, a hlavně 60. roce života. Ojediněle rakovina postihne mladší muže kolem 30 let. Nejvíce je rakovina penisu rozšířená v rozvojových zemích s nižší životní úrovní, mezi které Česko naštěstí nepatří. Výskyt je zanedbatelný rovněž v zemích, kde se mužům provádí obřízka (cirkumcize).
V Evropě se rakovina penisu považuje za vzácnou formu rakoviny. Tvoří něco mezi 0,1 až 2% všech zhoubných onkologických nálezů.
Konkrétně v České republice jsou čísla poměrně malá a ročně se do evidence pacientů připíše cca. 70 až 90 případů. Ve srovnání s jinými druhy rakoviny jde o velice nízké číslo, ne však zanedbatelné. Prevence je vždy na místě.
Rakovina penisu: Nejčastěji kladené otázky FAQ
DÁLE ČTĚTE: Rakovina varlat jako vytrvalý a zákeřný nepřítel.