Puberta je období přechodu z dětství do dospělosti a pokud je dítě zdravé, nemělo by mít v pubertě žádné vážnější komplikace.
Pubertu lze vnímat jako radostnou událost. Dětská léta jsou za námi, produktivní věk před námi. V pubertě si každý prožije poslední chvilky bezstarostnosti, prvních lásek a ti šikovnější i první sex. Dívky dostávají svou první menstruaci (menarché), kluci si všimnou prvních samovolných výronů semene (poluce). Tyto změny jsou důsledkem působení pohlavních hormonů. Na konci puberty dítě dosáhne pohlavní zralosti a může mít vlastní děti. S těmi ale počkejte aspoň do 18ti let. Jako starší člověk ubezpečuji všechny puberťáky, že si ještě mohou svobodně užívat a těšit se z mládí.
Pro jejich okolí a tedy rodiče, učitele a známé může být puberta poměrně složitá. Puberťák je věčně nervózní, prosazuje si svůj názor, snaží se působit dospěle i když není a věčně má s něčím problém. I já jsem byl v pubertě a dnes svým rodičům určitě nezávidím 🙂 Pokud zlobíte, myslete na pohodlí svého okolí a ideálně nezlobte 🙂
V článku se podíváme, kdy začíná chlapecká a kdy dívčí puberta, jak se projevuje, jaké má fáze a co všechno se v pubertě navždy změní. Pamatujte, že puberta je zcela normální a přirozená. Právě se měníte z dítěte na dospěláka. Gratuluji.
Co přesně je puberta?
Puberta označuje období, kdy se dítě začíná vyvíjet rychleji a postupně přechází do dospělosti. Puberťák prochází různými tělesnými i duševními změnami. Nakonec dosahuje pohlavní zralosti a může tak zplodit dítě.
Všechny fyzické i psychické změny jsou u každého dítěte jiné. Někdo se změní dříve, někdo později, a pokud je to v normálním věkovém rozmezí, je to úplně přirozené. Někdo dříve zmutuje nebo mu narostou prsa, ale pořád se chová jako neposlušné dítě, jiný vypadá jako 8leté dítě, ale chová se jako vysokoškolský pedagog. Puberta má skutečně nejrůznější podoby a žádná není stejná.
Puberta začíná, když začne část mozku hypotalamus produkovat hormon uvolňující gonadotropin. Následně hypotalamus odešle hormon do další části mozku hypofýzy. Hormon dále stimuluje k produkci a uvolňování folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Tyto hormony dále směrují do pohlavních orgánů a tedy do varlat u kluků a do vaječníků u dívek, které stimulují k produkci pohlavních hormonů testosteronu a estrogenu. Právě tyto pohlavní hormony dále řídí pubertální změny.
Kdy začíná puberta u chlapců?
U chlapců začíná puberta zhruba mezi 9 až 14 lety. Průměrně kluci vstupují do puberty o 2 roky později než dívky.
- Pokud začnete vy sám nebo váš syn vykazovat známky puberty před dosažením 9 let, je vhodné stav konzultovat s pediatrem a tedy dětským lékařem. Tehdy by mohlo jít o předčasnou pubertu.
- Pediatra je rozumné oslovit i pokud byste nezaznamenali znaky puberty ani po dosažení 15 let. Tehdy by mohlo jít o opožděnou pubertu.
Fáze puberty u chlapců
Fáze chlapecké i dívčí puberty definuje Tannerova stupnice. Zároveň určuje, kdy přibližně dojde k fyzickým změnám. Tannerova stupnice je výbornou pomůckou pro rodiče, kteří chtějí sledovat, jak a zda vůbec se jejich dítě vyvíjí a ve které fázi puberty právě je. Zároveň jim pomůže nastínit, jaké další pubertální změny mohou očekávat a kdy.
1. fáze: | před 9. rokem | Předpubertální fáze, kdy kluk nezaznamená žádné viditelné změny. |
2. fáze: | 9 až 14 let | Začátek puberty. Růst varlat a šourku, růst ochlupení v podpaží, pubické oblasti a na obličeji. Prudký nárůst výšky (tzv. růstový spurt), který může vyvolat krátkodobé bolesti. Kluk za rok vyroste zhruba o 5 až 7 cm. |
3. fáze: | 10 až 16 let | Změny se zrychlují a jsou výraznější. Penis a varlata dále rostou, objevují se noční poluce (samovolné výrony ejakulátu, lidově mokré sny). Ochlupení je výraznější a hustější. Kluk se více potí a je zřetelný tělesný zápach. Hlas začíná mutovat, roste svalová hmota a výška pořád roste. |
4. fáze: | 11 až 16 let | Penis dosahuje maximální délky, pokožka na něm a na šourku tmavne. Na šourku se vytvářejí viditelné záhyby. Tělesné ochlupení je na úrovni dospěláka. Kluk za rok vyroste zhruba o 10 cm. Na obličeji i jinde po těle se tvoří akné. Hlas již připomíná hlas dospělého muže. |
5. fáze: | po 16. roce | Konec puberty. Končí růst a tělesný vývoj. Některým klukům ještě pořád nerostou vousy, ale to není zdravotní problém. Pubické ochlupení je výrazné a sahá až k pupíku. Růst se obvykle zastavuje kolem 17 let, ale mnozí mladí muži rostou až do zhruba 20 let. |
Tabulka 5 fází puberty u chlapců
VÍTE, ŽE u zhruba 50 % dospívajících kluků mezi 11 až 15 lety se objevuje gynekomastie a tedy nadměrné zvětšení prsou? Příčinou gynekomastie jsou rozbouřené hormony a problém se obvykle ztratí s koncem puberty. Pokud vám dělají větší prsa problémy, kontaktujte svého praktického lékaře nebo dětského endokrinologa.
Jaké jsou typické chlapecké pubertální emoce?
Obecně záleží na výchově a na tom, v jakém prostředí kluk vyrůstal. To formuje jeho chování i nálady, které může mít.
Stejně tak ale nemusíte zaznamenat žádné specifické změny nálad ani chování. Pokud jste jako rodiče spíše tišší, dítě vás chováním kopíruje a může být tiché a klidné i v pubertě.
U puberťáka převládá hormon testosteron a jeho hladina pořád roste. Testosteron může za časté změny nálad s převahou těch negativních. Kluk každou chvíli emočně vybouchne, hádá se a vyhraňuje své názory. V domácnosti vznikají časté hádky a neshody. Puberťák se snaží obhájit své místo na světě a získat si respekt (v dnešní době spíše obdiv) veřejnosti.
Jako rodič můžete synovi naslouchat a ptát se na jeho názory, pocity a na to, zda je ochotný mluvit o nich s vámi. Chlapce ubezpečte, že jej milujete a že se na vás může vždy spolehnout. Věřte, že to rád uslyší i když vypadá, že nechce slyšet vůbec nic. Snažte se nastavit určité mantinely, které by svým chováním neměl přesáhnout. Pokud ano, domluvte se na vhodném trestu.
Pokud by kluk vykazoval příznaky vážnějších stavů jako je deprese, úzkosti a strach, je vhodné oslovit specialistu. Deprese se typicky projevuje ztrátou zájmu o původně oblíbené činnosti. Kluk se uzavírá, chce být sám a izoluje se, s nikým nechce mluvit. Velmi časté je i zhoršení školního prospěchu. Třídního učitele se můžete zeptat na pomoc školního poradce nebo poproste o kontakt na specialistu.
Předčasná a opožděná puberta u chlapců
Žádný chlapec do puberty nevstoupí v ten samý den jako ostatní. Normální chlapecké rozmezí puberty je od 9 do 14 let. Může ale nastoupit i dříve nebo později.
Předčasná puberta u chlapců
Pokud si na klukovi všimnete pubertálních změn ještě před dosažením 9 let, jde o předčasný nástup puberty. Ta může být důsledkem problémů s hypofýzou v mozku nebo nějakého neurologického problému. V každém případě by měl chlapce zkontrolovat lékař (praktik nebo dětský endokrinolog).
Mezi možné příčiny předčasného nástupu chlapecké puberty patří:
- zvýšená funkce hypofýzy, která začne produkovat hormony příliš brzy,
- snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza),
- nádor na nadledvinách nebo někde jinde v těle.
V případě hormonální příčiny předčasné puberty předepíše endokrinolog hormonální inhibitory (blokátory puberty), které ji „odsunou“ než přijde vhodný čas. Tyto léky brání tělu produkovat pohlavní hormony, které jinak stojí za pubertálními fyzickými změnami. Žádné léky ale nikdy neshánějte bez předpisu a načerno. O všem musí mít přehled lékař.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Předčasná puberta je nežádoucí, způsobí problémy v dospívání i dospělosti.
Opožděná puberta u chlapců
Pokud váš syn vstoupil do puberty až po 14. roce, jde o opožděnou pubertu. I zde je rozumné zajít za lékařem. Vzpomeňte si, kdy jste byl v pubertě jako otec vy sám. Je velmi časté, že syn vstoupí do puberty v podobném věku jako jeho otec.
Kromě dědičných faktorů mohou pubertu oddalovat různé hormonální nebo endokrinní problémy. Jelikož příčiny mohou být různé, nechte synka zkontrolovat u lékaře.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Opožděná puberta: Dobře léčitelná a obvykle bez závažných důsledků.
Kdy začíná puberta u dívek?
Dívky jsou v dospívání rychlejší a do puberty vstupují zpravidla až 2 roky dříve než kluci. Rozmezí je tedy mezi 8 až 13 lety. Stejně jako kluci mohou i dívky vstoupit do puberty předčasně nebo opožděně.
Fáze puberty u dívek
Fáze dívčí puberty a jejich nástup rovněž definuje Tannerova stupnice, která stejně jako u kluků rozlišuje 5 pubertálních fází.
1. fáze: | před 8. rokem | Předpubertální fáze, kdy dívka nezaznamená žádné viditelné změny. |
2. fáze: | 8 až 13 let | Začátek puberty. Začínají růst prsa, zvětšují se prsní dvorce, objevuje se jemné pubické ochlupení a dívka roste o zhruba necelých 5 cm za rok. |
3. fáze: | 9 až 14 let | Změny se zrychlují, prsa dále rostou, chloupky jsou silnější a rostou i v podpaží, zrychluje se i růst do výšky, pleť je mastnější a vytváří se akné. |
4. fáze: | 10 až 15 let | Prsa rostou dále, bradavky jsou výraznější a vyčnívají, pubické ochlupení je husté, dívka pořád roste a s hmotností nabírá oblejší křivky, problémy s pletí pokračují. |
5. fáze: | po 15. roce | Konec puberty. Dívka dosahuje dospělost, v 16 letech obvykle dosahuje své maximální výšky, ale růst může pokračovat až do 20 let. |
Tabulka 5 fází puberty u děvčat
VÍTE, ŽE dívky dostávají svou první menstruaci (odborně menarché) zhruba ve 12 letech? Je to přibližně ve stejném věku, ve kterém poprvé menstruovala jejich matka nebo sestry. Zeptejte se žen ze své rodiny.
O první menstruaci podrobně píšeme v článku První menstruace (menarché): Kdy přijde a co očekávat?
Jaké jsou typické dívčí pubertální emoce?
Stejně jako u kluků ovlivňuje chování a nálady dívek to, jak a kde byly vychovány. Za kolotoč emocí je zodpovědný hormon estrogen a progesteron.
Děvčata sice jsou křehká stvoření, ale puberta jim vyvolává emocionální výbuchy, časté změny nálad a hádky s rodiči i kamarády. Mnozí rodičové mají pocit, že se jejich puberťačka změnila z vysmáté princezny na zlomyslnou a nabručenou ježibabu.
Snažte se proto svou dceru poslouchat a pochopit všechny její pubertální emoce. Buďte jí oporou a ujistěte ji, že se na vás může kdykoliv obrátit.
Případné známky deprese, úzkosti nebo chronického stresu řešte se specialistou na psychické zdraví. Mnohdy jsou ale účinné antikoncepční prostředky, které zmírní špatné nálady vyvolané kolísáním hormonů. V případě jakýchkoliv léků je konzultujte s lékařem a nikdy je neshánějte načerno. Stejně tak se dětského gynekologa zeptejte, zda je vůbec bezpečné užívat antikoncepci v tak mladém věku.
Předčasná a opožděná puberta u dívek
Stejně jako kluci mohou i dívky vstoupit do puberty předčasně nebo opožděně. Normální rozmezí dívčí puberty je mezi 8 až 13 lety.
Předčasná puberta u děvčat
Pokud si na dívce všimnete pubertálních změn ještě před dosažením 8 let, jde o předčasný nástup puberty.
Předčasná puberta se u děvčat může projevovat:
- jsou u nich patrné příznaky puberty před dosažením 8 let,
- tělesné změny mají velmi rychlý spád a dívka se mění takřka „před očima“,
- časový nesoulad vývoje prsou a pubického ochlupení (puberťačka již může mít vyvinutá prsa, ale žádné ochlupení nebo naopak výrazné intimní ochlupení, ale skoro žádná prsa).
Pokud si těchto nebo jakýchkoliv jiných změn všimnete, zajděte s dcerkou k praktickému lékaři nebo dětskému endokrinologovi či gynekologovi. Pomocí testů lze poměrně jednoduše zjistit příčinu předčasného nástupu puberty, mezi které patří:
- hypofýza začala produkovat hormony příliš brzy,
- vystavování dívky estrogenům (typicky v krémech a další kosmetice),
- nádor na nadledvinách nebo jinde v těle.
Lékař může předepsat blokátory puberty i děvčatům. To jsou léky bránící produkci pohlavních hormonů, které vyvolávají tělesné změny, v tomto případě bohužel příliš brzy.
Opožděná puberta u děvčat
Pokud máte pocit, že dcerka již měla být v pubertě ale není, případně již puberta začala, ale nevypadá, že by pokračovala normálně, opět je vodné zajít za lékařem. Jako matka si zkuste vzpomenout, kdy jste začala menstruovat sama. Vaše dcera začne pravděpodobně menstruovat ve velmi podobném věku.
Pubertu však může oddálit i nějaký hormonální problém nebo nesprávné stravování a životospráva. Zvažte všechny faktory, ale pokud již dceři bylo 13 let, ideálně s ní zajděte k lékaři.
Co jsme zjistili o pubertě?
Puberta je přirozené období přechodu z dětství do dospělosti a pohlavní zralosti.
Klučičí puberta trvá od 9 do 14, holčičí od 8 do 13 let. V obou případech může být puberta z různých příčin předčasná nebo opožděná.
Puberťák svůj stav nemusí zvládat příliš dobře kvůli hormonální bouři, která mění jeho vzhled i chování. Snažte se být puberťákovi oporou a vydržet, než se trošku neuklidní. Pokud by to nebylo možné, případně pokud by došlo k nějakým problémům s nástupem nebo ukončením puberty, zajděte s dítětem k lékaři (praktik, dětský endokrinolog nebo dětský gynekolog).
Jaké máte zkušenosti se svou pubertou? A jak prožívaly pubertu vaše děti? Bylo všechno klidné nebo se vaše domácnost změnila na bojové pole?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně co nejméně pubertálních problémů a hladký průběh.
Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen