Prostatektomie je chirurgický zákrok pro odstranění prostaty. Prostatektomie se nejčastěji provádí v rámci léčby rakoviny prostaty nebo jejího nezhoubného zvětšení (benigní hyperplazie prostaty). BHP totiž může u některých mužů riziko vzniku rakoviny prudce zvyšovat. Prostatektomii dělíme na jednoduchou a radikální.
V článku vysvětluji, kdo prostatektomii typicky potřebuje, jak chirurgické odstranění prostaty probíhá, jaká rizika může vyvolat a jaký bude sexuální život po zahojení.
VÍTE, ŽE prostatektomie je poměrně častou a běžnou operací pro léčbu rakoviny prostaty, která se zatím nerozšířila nikam do okolí?
Rakovina prostaty je totiž nejčastějším druhem rakoviny u českých mužů a postihuje zhruba 1 z 8 mužů v průměrném věku 66 let.
Co přesně je prostatektomie?
Prostatektomie je operace s cílem chirurgického odstranění celé nemocné prostaty nebo zasažené části.
- Úplné odstranění celé prostaty se lékařsky nazývá radikální prostatektomie a využívá se nejčastěji pro léčbu rakoviny prostaty.
- Odstranění pouze části prostaty se nazývá částečná prostatektomie a využívá se v případě nezhoubně zvětšené prostaty.
Prostata je v mužském těle velmi důležitou součástí reprodukční soustavy. Produkuje prostatickou tekutinu, která v ejakulátu chrání a vyživuje spermie. Dále také produkuje dihydrotestosterom, díky kterému muži získávají své mužné rysy.
Prostata leží pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici. Právě její poloha způsobuje problémy mužům se zvětšenou nebo rakovinou napadenou prostatou.
Jak se prostata zvětšuje, tlačí na močovou trubici i měchýř a postiženého tak trápí různě závažné problémy s močením (časté močení, nevydatný a přerušovaný proud moči, samovolný únik moči (inkontinence), zadržování zbytků moči (retence) a podobně).
Pokud máte dnes problémy s močením nebo vás trápí ostrá bolest v místech prostaty, je velmi rozumné zajít na urologické vyšetření. Po 50 roce se Čechům doporučuje absolvovat preventivní vyšetření prostaty aspoň jednou ročně. Riziko onemocnění prostaty totiž značně roste právě po dosažení 50 let.
Typy prostatektomie
Lékaři aktuálně rozlišují 2 základní typy prostatektomie:
Jednoduchá (též částečná nebo otevřená) prostatektomie
Svou prostatu si představte jako pomeranč. Má vnitřní část (dužinu) a vnější obal (kůrku). Právě vnitřní část prostaty se věkem přirozeně zvětšuje (nezhoubně ale i zhoubně) a dále tlačí na okolní tkáně, cévy, nervy nebo močovod. Z nežádoucího tlaku vznikají problémy s močením nebo problémy se získáním a udržením erekce (odborně erektilní dysfunkce).
Během jednoduché prostatektomie vytvoří chirurg řez přes podbřišek a chirurgickým nástrojem odstraní vnitřní část („dužinu“) prostaty. Vnější obal ponechá nedotčený.
Jednoduchá prostatektomie vzdáleně připomíná konzumaci pomeranče, kdy si zpod kůrky postupně vybíráme jednotlivé měsíčky dužiny. Při operaci za tyto měsíčky považujte postižené části výplně prostaty.
Jednoduchou prostatektomii lze provést i laparoskopicky a tedy méně invazivně za použití laparoskopu. Chirurg vytvoří několik malých řezů do břicha. Do jednoho řezu zavede laparoskop, což je nástroj opatřený kamerou a světlem. Přes laparoskop se chirurg dívá dovnitř těla. Přes zbylé řezy zavede další chirurgické nástroje a postižené části prostaty vyoperuje bez toho, aby musel otevírat břišní dutinu.
VIDEO (anglicky, YouTube): Jednoduchá robotická prostatektomie
Radikální (úplná) prostatektomie
Radikální prostatektomii může lékař provést laparoskopicky nebo otevřeně.
- Při otevřené radikální prostatektomii vytvoří chirurg řez mezi pupíkem a stydkou kostí. Přes otvor prostatu odstraní.
- Při laparoskopické radikální prostatektomii bude lékař pracovat přes drobné řezy, přes které zavede laparoskop a chirurgické nástroje.
Při radikální prostatektomii vám chirurg odstraní celou prostatu a velmi často také okolní tukové či jiné tkáně. Mezi ně patří semenné váčky a lymfatické uzliny.
Při odstraňování prostaty je nutné přerušit močovou trubici. Po prostatektomii lékař trubici připojí k močovému měchýři tak, abyste opět normálně močil.
Aktuálně získává na popularitě robotická radikální prostatektomie, kdy lékař ovládá robotická ramena přes počítač. Tento způsob umožňuje mnohem přesnější operaci s mnohem menšími dopady.
Laparoskopická i robotická laparoskopická prostatektomie je méně invazivní, než-li otevřená prostatektomie. Na možnosti se vždy ptejte lékaře, který odstranění prostaty navrhuje. Jelikož jde o poměrně nový postup, mnohé české ambulance ještě nejsou novými možnostmi vybaveny.
Kteří muži typicky potřebují prostatektomii?
Prostatektomie je běžně doporučovaná operace prostaty v případě karcinomu prostaty a tedy rakoviny, pokud zasahuje pouze prostatu a dále se zatím nerozšířila.
Jednoduchou prostatektomii vám může lékař doporučit i v případě, že máte kvůli prostatě nějak zablokovanou močovou trubici a omezuje vám bezproblémový odtok moči či ejakulátu. Tyto problémy může vyvolat právě nezhoubné zvětšení prostaty.
Výhody a přínosy prostatektomie
Za hlavní výhodu považujte vyléčení se z rakoviny prostaty nebo vyléčení benigní hyperplazie prostaty. Prostatektomie je posledním stupněm léčby, pokud žádná jiná terapie nezabere. Neléčená rakovina prostaty je totiž ve většině případů smrtelná a právě prostatektomie vám tehdy může zachránit život.
Nevýhody a rizika prostatektomie
Jako každý chirurgický zákrok sebou nese i prostatektomie určitá běžná rizika:
- infekce rány,
- vznik krevních sraženin,
- problémy s hojením ran,
- hromadění tekutin v ráně,
- riziko potřeby krevní transfuze,
- nežádoucí reakce na anestezii.
Prostatektomie může bohužel vést také k:
- samovolnému úniku moči (močová inkontinence),
- erektilní dysfunkci kvůli případnému poškození nervů nebo krevního zásobení,
- penilní atrofii a tedy scvrkávání a zmenšení penisu v důsledku problematického zásobení krví,
- sníženému objemu ejakulátu nebo žádné ejakulaci (odborně anejakulace, lidově suchý orgasmus),
- depresím a zhoršenému duševnímu stavu.
Závažnější dopady prostatektomie
Upozorňuji, že většina pacientů se po zákroku dočasně setká s močovou inkontinencí minimálně do doby, než se rány plně nezahojí. Po radikální prostatektomii bývá inkontinence zpravidla závažnější, než po jednoduché.
Inkontinence může po zákroku být:
- Urgentní: Náhlý a nekontrolovatelný únik moči.
- Stresová: Únik moči způsobený nějakým stresorem, typicky kvůli fyzické námaze při práci nebo cvičení, ale také při smíchu, kašli nebo kýchání.
- Orgastická: Únik moči při sexuálním vzrušení nebo v důsledku sexu a vyvrcholení (lékařsky klimakturie). Při orgasmu a ejakulaci tehdy můžete zároveň močit.
Pacienti obvykle začnou močit normálně hned jak lékař odstraní cévku. Někteří pacienti mohou ale trpět močovou inkontinencí až 12 týdnů po operaci.
K sexu se lze obvykle vrátit až po plném uzdravení a dovolení lékaře. Někteří muži si ale budou muset počkat až 6 týdnů. Vždy poslouchejte svého lékaře, protože pouze on zná váš zdravotní stav a detaily dopadu prostatektomie.
Problémy s erekcí po prostatektomii
- Po jednoduché prostatektomii nejsou problémy s erekcí příliš běžné.
- Bohužel po radikální prostatektomii je erektilní dysfunkce poměrně častá a trápí skoro všechny pacienty.
Erektilní dysfunkce u pacientů vzniká kvůli nějakému poškození nervů odpovědných za vznik erekce. Někdy chirurg dokonce musí odstranit společně s prostatou část nervu nebo celý nerv.
I pokud se chirurgovi povede zachovat všechny nervy, většina pacientů bude trpět dočasnou erektilní dysfunkcí. Do 6 měsíců by se měla erekce vrátit. Tak jak jste ji znal může někdy vypadat až po 2 letech od operace.
I pokud po prostatektomii nedosahujete erekci, dosažení orgasmu by nemělo být ohroženo. Ejakulace ale nebude tak silná, jak byla, případně nebudete nějakou dobu ejakulovat vůbec. Je ale důležité, abyste se k sexu nebo aspoň k masturbaci vrátil. Přítok krve do penisu je žádoucí a urychlí hojení ran. Zároveň také postupně „vycvičí“ erekci tak, aby byla opět pevná a spolehlivá.
Co se děje před prostatektomií?
Před operací budete s lékařem diskutovat o tom, proč je nebo není prostatektomie vhodná a který konkrétní typ pro vás bude nejvhodnější.
Následně lékař vyšetří váš celkový zdravotní stav, proto se nelekejte, pokud bude vyšetřovat i části těla, které s prostatou zdánlivě nijak nesouvisejí.
Během debaty lékaře informujte o všech lécích i doplňcích stravy, které užíváte nebo které jste ještě donedávna užíval. Protizánětlivé léky nebo léky na ředění krve by mohly zvyšovat riziko pooperačního krvácení. Pokud vám lékař doporučí lék na nějaký čas vyřadit, stejně vám doporučuji hlásit tuto změnu lékaři, který vám lék předepsal. Léčba jiné závažnější nemoci může být nadřazená prostatektomii.
Lékaře informujte také o všech případných alergiích.
Další informace jako stravování před prostatektomií vám již poskytne lékař, takže vám doporučuji vše si dobře poznačit.
Průběh prostatektomie
Prostatektomii typicky provádí tým lékařů, konkrétně urolog nebo urologický chirurg, anesteziolog, který vám podá anestezii a zdravotní sestry jako výpomoc. Celý zákrok by měl trvat zhruba 4 hodiny.
Anesteziolog vás uspí, takže během prostatektomie nebudete nic cítit. Během uspání vám lékař do měchýře zavede močový katetr (lidově cévku), což je tenká hadička, přes kterou bude během operace a hojení odtékat moč.
Následný průběh bude záležet na typu zvolené prostatektomie.
Průběh otevřené prostatektomie
Otevřená prostatektomie s přístupem přes břicho nebo nastřiženou hráz (zdroj obrázku)
Při otevřené prostatektomii provede chirurg skalpelem svislý řez mezi pupíkem a pubickou kostí. Ojediněle může chirurg provést tzv. nastřihnutí hráze (perinea) v místě mezi konečníkem a varlaty. Tento postup sice není běžný, ale setkat se s ním můžete.
Řez měří průměrně 15 až 30 cm. Lékař potřebuje tak velký otvor, aby dobře viděl na prostatu i její okolí. Následně provede zákrok a ránu zašije stehy. Pokud z rány uniká krev, hnis nebo jiná tekutina komplikující hojení, lékař ji může odvádět pomocí silikonové hadičky (odborně drenáž).
VIDEO (anglicky, YouTube): Průběh otevřené prostatektomie
Průběh laparoskopické robotické prostatektomie
Při laparoskopické prostatektomii lékař vytvoří několik řezů, přes které vsune laparoskop a chirurgické nástroje až k prostatě.
Pomocí nástrojů odstraní celou prostatu a s ní obvykle i semenné váčky a okolní tuk. Následně přišije močovou trubici k měchýři a rány zašije. V případě podezření na riziko pozdějšího šíření rakoviny může odstranit i okolní lymfatické uzliny, aby je vyšetřil na rakovinné bujení.
Po laparoskopické prostatektomii lékař zašije rány, případně zavede drenážní cévku pro odtok krve, hnisu a nežádoucích tekutin.
VIDEO (anglicky, YouTube): Průběh laparoskopické radikální prostatektomie
Život po prostatektomii
Až se po prostatektomii vzbudíte z anestezie, vždy dodržujte lékařem doporučená opatření. Jako po každé operaci se můžete i po prostatektomii připravit na nepříjemné pooperační bolesti, které bude lékař tlumit. Ačkoliv je robotická a laparoskopická operace obvykle méně bolestivá než otevřená prostatektomie, léky proti bolesti budete potřebovat určitě.
V nemocnici si na lůžku poležíte zhruba 2 dny, pokud se nevyskytnou žádné pooperační komplikace a lékař nerozhodne jinak.
Až účinky anestezie vyprchají, můžete pociťovat krátkodobou nevolnost. Tu hlaste lékaři, aby vám podal další léky proti nevolnosti.
Následně dodržte všechna lékařská doporučení. Pravděpodobně vám bude nařízena tekutá kašovitá strava, která méně zatěžuje organismus. To je důležité pro správné a rychlé hojení ran. O vhodné době pro návrat k pevné stravě vás informuje lékař.
Po jednom dni ležení na lůžku vás lékař vyzve, abyste vstal a snažil se chodit. Chůze totiž podporuje prokrvení oblasti prostaty a s ním i rychlejší hojení ran. Pohyb je zároveň důležitý v rámci ochrany před vznikem krevních sraženin.
Připravte se, že vám bude při prostatektomii zaveden močový katetr (cévka). Dobu, po kterou budete mít cévku zavedenou, určuje typ vaší prostatektomie a odhad lékaře, kdy se vám zahojí močový měchýř respektive místo napojení močové trubice, které lékař zašíval také. Pacienti mají zavedený katetr zhruba 3 dny při jednoduché prostatektomii a někdy až 14 dnů v případě radikální prostatektomie.
Lékař vám může předepsat léky proti bolesti, antibiotika, léky na ředění krve a změkčovadla stolice.
Až lékař uzná, že se vám po operaci vede dobře a nehrozí vám žádné komplikace, propustí vás domů. U některých lehčích zákroků jde pacient domů již v ten samý den. Obvykle si ale v nemocnici poleží 1 – 3 dny.
Počítejte s tím, že několik dnů po operaci se můžete cítit ospale a oslabeně. Lékař vám možná vypíše neschopenku na zhruba 3 týdny, a pokud pracujete manuálně, na neschopence můžete pobýt až 6 týdnů. Snažte se během celé rekonvalescence vyhnout zvedání těžkých předmětů a taky řízení auta, abyste neusnul za volantem. Přestávku si dejte také se sportem a cvičením, aby se všechny rány rychle zahojily.
Kdy mám po prostatektomii opět kontaktovat lékaře?
K lékaři jděte kdykoliv si všimnete nějakých nepříjemných důsledků. Zároveň dodržte doporučené pooperační kontroly.
Pokud vám provedli prostatektomii v rámci léčby rakoviny, lékař musí pravidelně testovat, zda již rakovina zmizela. Během prvního roku vám bude pravidelně měřena hodnota prostatického specifického antigenu PSA. Ten se zvyšuje nejenom v případě rakoviny, ale také v případě jakéhokoliv podráždění prostaty. Jelikož po operaci prostata podrážděná bude, lékař musí sledovat, co přesně zvýšená hladina PSA prokazuje.
K lékaři na pohotovost jděte, pokud:
- začnou místa řezu silně krvácet nebo z nich začne silněji vytékat hnis či jiná tekutina,
- máte teplotu zvýšenou nad 38 °C,
- máte příznaky podobné nachlazení, protože mohou prokazovat infekci rány,
- rány začnou zapáchat,
- se vám rozvázaly stehy,
- pociťujete nepříjemné bolesti nebo jakékoliv jiné podráždění.
Prostatektomie a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o prostatektomii?
Radikální prostatektomie a tedy chirurgické odstranění celé prostaty je v Česku běžná a velmi účinná metoda léčby rakoviny prostaty nebo benigní hyperplazie.
Prostatektomie může být jednoduchá nebo radikální. Jednoduchá se využívá při zvětšené prostatě, radikální při rakovině prostaty.
Pokud vám lékař prostatektomii doporučí, zákrok neodmítejte. Mnohdy jde o poslední možnost, jak si zachránit nejenom celkové zdraví, ale také holý život.
Po zákroku vždy dodržte veškerá lékařská doporučení a všechny komplikace co nejrychleji hlaste lékaři.
Máte vlastní zkušenost s prostatektomií? Který typ jste podstoupil a z jakých důvodů vám ji lékař doporučil? Jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím. Přeji vám hlavně zdravou prostatu bez nutnosti prostatektomií 🙂
Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě