Prolaktinom je nezhoubný a tedy nerakovinný nádor, který může vzniknout na hypofýze (podvěsku mozkovém), respektive na její přední části adenohypofýze.
Prolaktinom produkuje nadměrné množství hormonu prolaktinu, což je nežádoucí. Vzniká negativní stav hyperprolaktinémie, která může mít negativní důsledky na postižené ženy i muže.
Hyperprolaktinémie může způsobit neplodnost, zhoršení sexuálních funkcí, abnormální menstruace, mléčný výtok z bradavek a to i u mužů nebo silné bolesti hlavy a problémy se zrakem.
V článku se podíváme na příčiny vzniku a příznaky prolaktinomu, na léčbu a možnosti prevence.
Co přesně je prolaktinom?
Prolaktinom je nezhoubný (benigní) nádor na adenohypofýze. Buňky tohoto nádoru produkují větší množství hormonu prolaktinomu, než zdravý člověk potřebuje.
Až 50 % všech nádorů hypofýzy postihuje právě prolaktinom, takže jde o nejčastější typ nádoru na hypofýze.
Hormon prolaktin je důležitý hlavně pro ženy. Podílí se za vývoj prsních žláz (proto se v nižší míře nachází i v mužském těle) a účastní se také ženské schopnosti laktace a tedy tvorby mateřského mléka a kojení. Dále se účastní mnoha dalších tělesných procesů jako regulace menstruačního cyklu, stav imunitního systému, metabolismu a některých psychologických funkcí.
Pokud je hladina prolaktinu rizikově zvýšená, lékařsky mluvíme o hyperprolaktinémii. Je vzácná a postihuje méně než 1 % lidí. Může ale být příčinou neplodnosti, abnormálních menstruací, tvorby mléka aniž by byla žena těhotná nebo kojila a mléko se může začít tvořit i v mužských prsou.
Prolaktinom není život ohrožující nádor. Vždy je ale vhodné zachytit jej včas, aby byla léčba co nejrychlejší a co možná nejúčinnější. Pokud si na sobě všimnete níže uvedených příznaků, zajděte aspoň ke svému praktickému lékaři. To, že máte na hypofýze nádor, sami bohužel nezjistíte.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Hyperprolaktinémie: Zvýšený prolaktin zhorší plodnost, libido i erekci.
Typy prolaktinomu
Lékaři rozlišují 2 základní typy prolaktinomů podle jejich velikosti:
Mikroprolaktinom: | Velmi malý prolaktinom menší než 1 cm. Častější jsou u žen a tvoří více než 50 % zachycených případů. |
Makroprolaktinom: | Prolaktinom větší než 1 cm. Častější jsou u mužů a vyskytují se spíše ve vyšším věku. |
Typy prolaktinomů
Pacienti s prolaktinomem trpí až v 60 % makroprolaktinomem. Až 90 % postižených žen trpí mikroprolaktinomem.
Příznaky prolaktinomu
Příznaky prolaktinomu se mohou různě měnit na základě velikosti nádoru a podle toho, jaké množství prolaktinu nádor produkuje.
Příznaky u žen: | u mužů: |
|
|
Tabulka příznaků prolaktinomu
- Neléčený prolaktinom a dlouhodobě zvýšená hladina prolaktinu může způsobit osteoporózu a tedy řídnutí a zvýšenu lámavost kostí.
- Ženy si příznaků obvykle všimnou dříve, protože na sobě dříve zpozorují změny své menstruace nebo podezřelý mléčný výtok z bradavek.
- Mnohé ženy ale užívají hormonální antikoncepci nebo podstupují substituční hormonální terapii. Tehdy nemusí pociťovat žádné výrazné příznaky.
- Ženy, které již prošly menopauzou a také muži mají často opožděnou diagnózu prolaktinomu, protože si na sobě nevšímají žádných podezřelých symptomů.
- U dětí je výskyt prolaktinomu velmi vzácný. Pokud se ale objeví, velmi často je příčinou opožděné puberty.
Tabulka výše jmenuje spíše příznaky mikroprolaktinomu. Pokud prolaktinom naroste na víc než 1 cm, jde již o makroprolaktinom a ten může mít závažnější příznaky:
- silné bolesti hlavy až migrény, protože nádor tlačí na své okolí,
- nevolnost až zvracení, protože nádor tlačí na nervy zodpovědné za dávící reflex,
- zhoršení zraku, zdvojené nebo rozmazané vidění, protože nádor tlačí i na oční nervy a okohybné svaly,
- zhoršení čichu ze stejných důvodů,
- bolest dutin a zvýšení tlaku v nich.
Příčiny vzniku prolaktinomu
Vědci ani lékaři zatím konkrétní příčinu vzniku prolaktinomu neznají. Většina případů vzniká náhodně. Určitou roli hrají genetické predispozice a dědičnost, čili výskyt prolaktinomu u jiných členů rodiny.
Existuje prevence před vznikem prolaktinomu?
Bohužel nemůžete udělat žádné konkrétní preventivní kroky, které by vás ochránily před vznikem prolaktinomu. Hlavním rizikovým faktorem je dědičnost a tedy výskyt proklaktinomu nebo jiných nádorů u členů rodiny.
Existuje také tzv. mnohočetná endokrinní hyperplazie. To je stav, kdy dochází k nadměrnému růstu a zbytnění endokrinních žláz, což může vést k jejich nadměrné produkci hormonů. Hypofýza také patří mezi endokrinní žlázy.
Pokud se tato porucha objevila i ve vaší rodině, promluvte si s lékařem o genetickém vyšetření, které zjistí, zda máte poruchu také. Díky včasnému vyšetření lze prolaktinom včas diagnostikovat a začat léčit.
Jak lékař diagnostikuje prolaktinom?
Pokud si na sobě všímáte vyjmenovaných příznaků, zajděte na vyšetření k praktickému lékaři. Podle svého zjištění vás doporučí ke vhodnému specialistovi.
Lékař se vás bude ptát na všechny příznaky a provede základní vyšetření. Pokud máte i mléčný výtok z bradavek, může vám prohmatat prsa.
Pokud získá podezření na prolaktinom, dále vás může poslat na:
Krevní test prolaktinu: | Test zjišťuje hladinu prolaktinu v krvi. Pokud ji lékař naměří vyšší, doporučí zobrazovací vyšetření, aby nádor potvrdil nebo vyvrátil. |
Krevní test testosteronu: | Mužům se z krve měří i hladina testosteronu, protože zvýšený prolaktin může produkci T snižovat. Kvůli tomu postižené muže trápí erektilní dysfunkce a snížené sexuální libido. |
CT nebo MRI: | Pomocí zobrazovacích vyšetření lékař zjistí přesnou polohu nádoru a jeho velikost. Magnetická rezonance je častější, ale počítačová tomografie je přesnější. |
Tabulka diagnostických testů prolaktinomu
Pokud se prolaktinom potvrdí, lékař vás může poslat k dalším specialistům. Pokud je nádor větší a ovlivňuje své okolí, lékař vás může doporučit k očnímu či ušnímu lékaři nebo na otolaryngologii.
Léčba prolaktinomu
Dobrou zprávou je, že prolaktinomy jsou obvykle dobře léčitelné. Opět ale zdůrazňuji význam včasné diagnózy, proto pokud na sobě pociťujete jakékoliv nepříjemné příznaky, jděte aspoň k praktickému lékaři.
Menší prolaktinomy se léčí pomocí léků. Větší nádory je někdy nezbytné ozařovat nebo chirurgicky odstranit.
Léčba prolaktinomu léky
Hladinu prolaktinu mohou snížit tzv. agonisté dopaminu. Agonisté dopaminu napodobují účinek dopaminu, který přirozeně podporuje uvolňování prolaktinu z hypofýzy a z nádoru v ní. Tímto způsobem mohou snížit hladinu prolaktinu a také zmenšit velikost prolaktinomu.
Konkrétní názvy ani značky léků neuvádím záměrně, aby je nikdo nesháněl bez lékařského předpisu někde načerno. Velmi častým negativním účinkem je nevolnost, zvracení a závratě.
Léky na prolaktinom se užívají dlouhodobě a to minimálně 2 roky. Zabrání dalšímu růstu nádoru. Až se povede nádor stabilizovat a ten již dále neroste, lékař začne pomalu snižovat dávky. Až hladina prolaktinu klesne na normální úroveň nebo když se nádor zmenší a na zobrazovacích testech není vidět, lékař může léčbu léky ukončit.
Léčba prolaktinomu operací
Operace prolaktinomu jsou poměrně vzácné. Obvykle se totiž povede nádor zmenšit pomocí léků.
Lékař doporučí nádor operovat v případě, že:
- pacient reaguje negativně na léčbu agonisty dopaminu a nezabírají mu,
- agonisté dopaminu nádor nezmenšily,
- pacient užívá další léky, které s agonisty dopaminu působí negativně,
- je prolaktinom příliš veliký, ale žena se jej potřebuje zbavit dříve, než se pokusí otěhotnět, takže jej nestíhá zmenšit pomocí léků.
Aktuálně se pro chirurgickou léčbu prolaktinomu využívají 2 typy operací:
- Transsfenoidální operace: Nejčastější chirurgický postup operace prolaktinomu. Chirurg se přímo k nádoru dostane přes nosní dutinu. Zákrok probíhá endoskopicky, kdy se lékař k prolaktinomu dostává endoskopem – tenkým nástrojem opatřeným svítilnou, kamerou a kleštičkami.
- Transkraniální operace: V případě nadměrně velikého makroprolaktinomu se k němu lékař dostane přes otvor v lebce.
V případech, že rizika operace převažují očekávané přínosy, vás lékař může léčit pouze léky. Jako každá operace představuje i operace prolaktinomu různá zdravotní rizika, takže její vhodnost lékař posuzuje podle konkrétního případu.
Léčba prolaktinomu ozařováním (radioterapie)
Radioterapie je také vzácnou možností léčby. Ozařování prolaktinomu totiž může poškodit mozek. Radioterapie může poškodit okolní zdravé tkáně mozku a mít i další negativní účinky (kognitivní poruchy, hormonální nerovnováha, poškození nervů a pod.).
K ozařování lékař přistupuje ve vzácných případech, kdy ani léky ani operace nádor nezmenší ani neodstraní. Míru ozařování lékař stanoví podle velikosti a umístění prolaktinomu.
Jaký je výhled na další život s prolaktinomem?
Výhled na další život je obecně dobrý. Pomocí léků lze nádor zmenšit nebo se jej úplně zbavit. Tato léčba ale trvá obvykle nejméně 2 roky. Léčba prolaktinomu léky je úspěšná až u 4 z 5 pacientů.
Operace prolaktinomu jsou také vesměs úspěšné. Hladinu prolaktinu se povede srazit na optimální úroveň až u 90 % pacientů s mikroprolaktinomem a u 50 % pacientů s makroprolaktinomem.
Pokud je nádor až příliš velký a chirurgicky jej lze odstranit pouze částečně, lékař po operaci předepíše léky.
Dále již o léčbě mluvte se svým lékařem. Pouze on zná závažnost vašeho prolaktinomu, takže pouze on dovede doporučit nejvhodnější metodu léčby pro vás.
Prolaktinom a často kladené otázky FAQ
Máte vlastní zkušenost s prolaktinomem? Jak se na vás projevoval, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez prolaktinomu.
Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen