Přibírání v menopauze je naprosto běžné a s nějakým nárůstem hmotnosti se setká většina menopauzálních žen. Odborníci odhadují, že 60 až 70 % žen v menopauze přibere.
Hlavní, ale zcela přirozenou příčinou přibírání v menopauze jsou hormonální změny, náhlé snížení hladiny hormonu estrogenu a zpomalení metabolismu, i pokud byl původně rychlý.
K přibírání v menopauze ale nemusí dojít, pokud si žena udrží racionální jídelníček a bude se pravidelně hýbat.
Hubnutí v menopauze může vyžadovat více úsilí a námahy, zároveň výsledky nepřijdou ze dne na den. Pořád ale existují možnosti, jak se ubránit nadměrnému přibírání v menopauze a udržet si zdravou váhu a štíhlou postavu.
Proč ženy v menopauze přibírají na váze?
V menopauze dochází k přirozenému snížení estrogenu. Kromě dalších nepříjemných příznaků menopauzy ovlivňuje snížený estrogen způsob ukládání tělesného tuku. Nejvíce se ukládá kolem břicha a méně na bocích a stehnech.
Přibývajícím věkem se zároveň zpomaluje metabolismus a tělo spaluje méně kalorií, i když příjem potravy zůstává stejný nebo i nižší, pokud žena zařadí nějakou dietu.
Menopauza snižuje i objem svalové hmoty, čímž také přispívá k pomalejšímu spalování tuku.
Tyto „nové“ menopauzální faktory dohromady způsobují, že menopauzální žena snadněji a rychleji přibírá na váze, i když má pocit, že nijak významně nezměnila svou stravu ani míru pohybu.
Možná jste již někdy slyšela ženy říkat, že přiberou i když se jenom podívají na krabici sušenek 🙂 A částečně je to pravda.
Každým rokem stárneme a náš metabolismus se zpomaluje. Kolem menopauzy tak vidíme výrazné zpomalení metabolismu a rychlé přibírání na váze,vysvětluje geriatrička Lynn Pattimakiel, MD z Interní a geriatrické kliniky
Udržet si v menopauze váhu nebo se vrátit ke své zdravé váze může vyžadovat více úsilí, ale je to možné,doplňuje lékařka pro dospělé Pelin Batur, MD z Centra pro specializované zdraví žen
DOPLNĚK PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY U MENOPAUZÁLNÍCH ŽEN: Rostlinné kapsle Proerecta WOMEN.
Díky obsahu drmku, macy a ženšenu navozují rovnováhu hormonů včetně estrogenu a dále také menopauzální komfort.
Kapsle WOMEN nespalují uložený tuk, ale udržují normální hladinu estrogenu, díky čemu mohou pomoct udržet si původní váhu. Abyste hubnutí urychlila, ke kapslím ideálně přidejte zdravý jídelníček a pravidelný pohyb.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí WOMEN přímo na Proerecta.cz. Obchod vám případnou objednávku doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete navodit rovnováhu estrogenu, kvůli kterému dnes možná přibíráte, protože hladina je kriticky nízká.
Přiberu v menopauze?
Existuje až 70% riziko, že v menopauze na váze skutečně přiberete. Hladina estrogenu zodpovědného za přibírání začíná klesat již během perimenopauzy, což je poslední etapa před definitivním nástupem menopauzy. Vzniklá hormonální nerovnováha zpomaluje metabolismus.
To znamená, že i pokud budete jíst pořád tu samou stravu, kterou jste jedla až do menopauzy, je velmi pravděpodobné, že stejně přiberete na váze.
Vysvětlení fází menopauzy
Menopauza přichází ve fázích a nejde tedy o změnu „ze dne na den“. Každá z těchto fází zároveň přináší změny, které pro ženy nejsou příliš příjemné. Jsou ale přirozené a je dobré o nich vědět a být na ně připravená. Změny se týkají tělesného, duševního i sexuálního zdraví.
Lékař potvrdí menopauzu, pokud žena neměla menstruaci 12 po sobě jdoucích měsících. Pokud je menstruace nepravidelná či jinak abnormální, ale pořád přítomná, žena ještě v menopauze není. Věk nástupu menopauzy se u každé ženy liší, ale průměrně do ní vstupují ve věku 51 let.
Pokud se menstruace neobjevila jeden celý rok, žena již je v menopauze. Dosažení menopauzy je ale pouze jakási „přestupní stanice“, protože na ženu čeká ještě postmenopauza, což je doživotní období po dosažení menopauzy.
Přibírání na váze není jediným negativním příznakem menopauzy. Ženy si obvykle stěžují i na časté změny nálady s převahou těch negativních, nepříjemné návaly horka a pocení, změny sexuálního libida, které spíše slábne a tak dále.
Tato negativa se mohou objevit již dlouhá léta před nástupem menopauzy a tedy ještě během perimenopauzy. Ta může trvat až 10 let. Po nástupu menopauzy a postmenopauzy mají příznaky často tendenci zhoršovat se a žena přibírá ještě více.
Proč je přibírání v menopauze běžné?
Metabolismus zpomaluje a hladiny hormonů klesají již během perimenopauzy a tedy zhruba až 10 let před nástupem menopauzy. Tyto změny ženám komplikují udržení uspokojivé hmotnosti.
Tyto změny jsou ale přirozené, i když je jasné, že ne každá menopauzální žena si je připustí a bude je ignorovat. Snaha udržet si zdravou váhu a přitažlivé křivky je pro nás ženy důležitá během celého života a žádná nechceme být tlustá, i pokud přirozené přibírání očekáváme.
Menopauzální úbytek svalové hmoty zpomaluje metabolismus z důvodu, že svaly spalují více energie než tuková tkáň a to i v klidu bez fyzické námahy. S menšími svaly tělo spotřebuje méně energie, což také vede k ukládání přebytečné energie v podobě tuku a přibírání na váze.
Menopauzální ženy často trpí různými dalšími nemocemi, které mohou přibírání přispívat. Mezi nemoci, které přispívají tloustnutí, typicky patří:
- Cukrovka: Menopauzální diabetičky mají zvýšenou hladinu inzulinu, který podporuje ukládání tuku hlavně v okolí břicha. Menopauzální změny hladin hormonů zhoršují schopnost regulovat hladinu krevního cukru, čímž zesilují pocity hladu a nutí ženu přejídat se.
- Syndrom polycystických vaječníků: I ženy s PCOS mívají vyšší hladinu inzulinu a hormonální nerovnováhu, takže mají vyšší tendenci přejídat se a přibírat.
- Spánková apnoe: Porucha přerušuje spánek, čímž ovlivňuje hormon ghrelin regulující hlad a chuť do jídla. Nedostatek spánku navíc zpomaluje metabolismus a omezuje zásoby energie potřebné na fyzickou aktivitu. Žena se kvůli tomu nechce pravidelně hýbat a i proto přibírá.
- ale také mnohá další onemocnění.
Pokud se menopauzální žena nedovede pořádně vyspat, protože se celou noc přehazuje, je jí teplo a potí se, přes den je unavená a nic se jí nechce. To je jedním z důvodů, proč některé ženy v menopauze nechtějí cvičit ani jíst zdravě. Únava je nutí sedět doma bez pohybu a jíst kaloricky vydatné, a tedy sladké nebo smažené nezdravé potraviny coby vydatné zdroje energie. Přibírání v menopauze je pouze logickým důsledkem této nečinnosti, i když za ni žena vlastně vůbec nemůže a pouze snáší to, co sebou menopauza nese.
Jak zhubnout v menopauze?
Ve snaze zhubnout by žena měla podstoupit měření hladin hormonů, aby se potvrdilo, zda přibírání skutečně souvisí s hormonální nerovnováhou. Jejich hladinu změří endokrinolog.
Jelikož přibírání je společně s dalšími příznaky normální součástí menopauzy, pomoct může hormonální terapie pro potlačení příznaků menopauzy. Tu ovšem musí nastavit lékař a nelze ji podstupovat doma bez odborného dohledu. Pomocí hormonální terapie lze tlumit i další negativní příznaky jako návaly horka a pocení, problémy se spánkem, bolest prsou, vaginální suchost, otoky končetin, bolesti hlavy a tak dále.
Ženy, které podstoupily hormonální léčbu, zlepšily celkovou kvalitu života, a pokud se příznaků menopauzy přímo nezbavily, aspoň je snížily na snesitelnou úroveň. Tato léčba ale může mít vedlejší účinky, proto ji může předepisovat pouze lékař. Pro některé ženy hormonální terapie nemusí být vhodná, což opět zjistí pouze lékař.
Odborníci se shodují, že nejlepším přirozeným způsobem hubnutí v menopauze je strava a pohyb. Příjem kalorií ze stravy a nápojů by měl být nižší, než příjem. Je vhodné nainstalovat si do mobilu kalorické tabulky a příjem i výdej si zapisovat.
Co se týče sportu, doporučeno je 30 až 60 minut středně intenzivní zátěže většinu dnů v týdnu. Takové cvičení udrží svalovou hmotu, která bude při zátěži dále pálit uložené tuky.
Hubnutí v menopauze pomocí stravy
Věřím, že víte, co je to zdravá strava. Pokud jste jí doposud neholdovala, právě nástup menopauzy je ideální čas, kdy ji konečně zařadit. Kromě snížení váhy může strava zmírnit i další nepříjemné příznaky.
Významně omezte, ale ideálně úplně vyřaďte všechny průmyslově ultrazpracované potraviny. Již ty přispívají hormonální nerovnováze, čímž by zhoršovaly nerovnováhu v menopauze.
Zaměřte se na zdravé zdroje kalorií, které vás nebudou unavovat, ale naopak vás nabijí energií. Jezte zeleninu a ovoce, dietní druhy masa a ryby, luštěniny, ořechy, obiloviny a zakysané mléčné výrobky. Tento zdravý jídelníček má smysl dodržovat celoživotně a nezačínat s ním až v okamžiku menopauzální nadváhy. Omezte také pečivo a zdroje sacharidů, protože je tělo déle zpracovává, kvůli čemu byste se mohla v noci budit.
V rámci pitného režimu se zaměřte na čistou vodu a minerálky nebo bylinkové čaje. Vyřaďte alkohol, slazené limonády i různé džusy či šťávy, i když vypadají zdravě. Nejsou zdravé a představují pouze kalorickou bombu, kterou nepotřebujete.
Zároveň se snažte jíst během dne, ale ne na noc. Poslední jídlo dne jezte mezi 17. až 18. hodinou nebo maximálně 4 hodiny před spánkem.
Do mobilu si stáhněte aplikaci kalorické tabulky, protože mnohé ženy nemají žádnou představu o tom, kolik kalorií která potravina obsahuje. Možná budete překvapená.
Hubnutí v menopauze díky cvičení
Pravidelná fyzická zátěž zvýší váš kalorický výdej, takže tělo neuloží tolik tuků. Budování a zvětšení svalové hmoty rovněž zrychlí spalování tuků, což je nyní vaším cílem.
Je jasné, že každá žena zvládne jinou zátěž a každá bude cvičit různě často. Obecně je ale doporučeno 30 až 60 minut nepřetržité fyzické aktivity denně několikrát za týden. Čím různorodější budou vaše tréninky, tím lépe. Vaše síla se bude postupně zvyšovat, takže po čase zvládnete vyšší zátěž. Důležitá je trpělivost.
Ze začátku to možná nebude jednoduché, zvlášť pokud jste na sport nebyla zvyklá. Časem si ale zvyknete.
Dr. Batur doporučuje zaměřit se na různé kombinace a střídání sportů během celého týdne. Zaměřte se hlavně na:
- aerobní kardio cvičení, které zvyšuje tepovou frekvenci a posiluje svaly i srdce (rychlá chůze, turistika, jízda na kole, plavání, tanec, aerobik, zumba a podobně),
- silový trénink se závažím, který posilní a udrží objem svalové hmoty (dřepy s činkou, výpady, mrtvý tah atd.),
- flexibilní cvičení jako jóga nebo pilates pro zrychlení metabolismu a udržení pevnosti svalů a kostí (menopauzální ženy mají vlivem hormonální nerovnováhy zvýšenou lámavost kostí).
Hubnutí v menopauze díky odborné pomoci
Jak jsem již vysvětlila, až 70 % menopauzálních žen přibere na váze. Nepříjemný je fakt, že se těmto ženám někdy nepovede zhubnout ani po zařazení správné stravy a pravidelného pohybu. Příčinou totiž mohou být i podmínky, které strava ani sport nijak neovlivní. Pokud se snažíte již delší dobu, ale bez úspěchu, mluvte o svých cílech s lékařem. Může vás doporučit ke specialistům, kteří vás navedou správným směrem.
Mohu existovat další důvody pro přibírání v menopauze. Třeba problémy se štítnou žlázou, vedlejší účinek některých léků nebo deprese, takže potřebujete vyloučit ostatní příčiny,upozornila geriatrička Lynn Pattimakiel, MD
Máte vlastní zkušenost s přibíráním v menopauze? Jak jste začala hubnout, co všechno se vám povedlo a jak se cítíte dnes? Máte nějakou dobrou radu pro naše menopauzální čtenářky?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně bezproblémový průběh menopauzy a žádné přibírání na váze.
Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace