Preejakulát znáte i pod názvem preejakulační či předejakulační tekutina a lidově jako kapičky lásky. Jde o malé množství tekutiny, úkolem které je zvlhčit močovou trubici těsně před mužským orgasmem a ejakulací.
Úkolem preejakulátu není oplodnění ženského vajíčka. Existuje ale vysoké riziko, že preejakulát přenese spermie a velmi jednoduše tak způsobí nechtěné těhotenství. Přerušovaná soulož proto není spolehlivou ochranou před těhotenstvím a spolehnout se dá pouze na kondom nebo antikoncepci.
V článku vysvětlím přesný úkol preejakulátu a odpovím na nejčastěji kladené otázky. Hned na začátek ale zopakuji: ANO, žena může otěhotnět i z preejakulátu.
Co přesně je preejakulát?
Preejakulát je čirá tekutina, kterou produkuje muž na základě sexuálního vzrušení. Preejakulát putuje přes močovou trubici, ze které okapává nebo stříká podobně jako ejakulát. K úniku preejakulátu může dojít i bez ejakulace, pokud dojde k přerušení sexuálního dráždění. Riziko oplodnění ženy tak vzniká i bez ejakulace.
Preejakulační tekutina není totéž co ejakulát. Má lubrikační funkci a přirozeně zvlhčuje močovou trubici zevnitř, aby umožnila a zjednodušila spermiím a ejakulátu cestu. Preejakulát produkují jiné žlázy, a proto neobsahuje spermie. Může ale obsahovat spermie, které v močové trubici ulpěly po předešlé ejakulaci. Přesně kvůli tomu není bezpečný opakovaný sex bez kondomu, vymočení nebo krátké pauzy.
Preejakulát produkují Cowperovy žlázy (bulbouretrální žlázy) o velikosti hrášku. Leží uvnitř těla mezi močovou trubicí a konečníkem v místě přechodu močové trubice do sedacího oblouku. S močovou trubicí je spojují kanálky.
Předejakulační tekutina obsahuje živiny a látky, které spermie potřebují pro přežití. Spermie se s preejakulátem mohou smíchat na jeho cestě ven ze žláz.
Co je úkolem preejakulátu?
Úkolem je usnadnit spermiím průchod močovou soustavou a jejich ochrana. Nebezpečné prostředí pro spermie představuje moč, která má vysokou kyselost. Ta spermie poškozuje a zabíjí, takže pokud se s močí smísí v močové trubici, snižuje se šance na oplodnění vajíčka. Preejakulát je zásaditá tekutina, která kyselé prostředí neutralizuje a tím zvyšuje životnost spermií.
Kromě toho močovou trubici zvlhčuje, takže přes ni mohou spermie rychleji a lépe klouzat.
Jaký je normální objem preejakulátu?
Zdravý dospělý muž uvolňuje přibližně 4 ml preejakulátu na jednu ejakulaci
Objem preejakulátu u zdravého muže má přibližně stejný nebo o něco málo menší objem než samotný ejakulát. Zde neexistuje žádná norma ani „bezpečný“ průměrný objem. Někteří muži tvoří více preejakulátu, jiní méně. Dospělý muž uvolňuje zhruba 4 ml preejakulátu, přičemž opakovaným vyvrcholením se objem snižuje.
Objem může být tak malý a nevýrazný, že si muž často ani nevšimne, že preejakulát uvolnil. To ale není znakem toho, že se z penisu neuvolňuje a riziko otěhotnění pořád existuje.
Může žena otěhotnět z preejakulátu?
Ano, je to možné. Preejakulát může spermie cestou nabrat a vyplavit z močové trubice přímo do pochvy. Spermie produkují varlata a přídatné pohlavní žlázy produkují semennou tekutinu (seminální plazma). Preejakulát produkují drobné Cowperovy žlázy a sám spermie neobsahuje.
Stává se ale poměrně běžně, že při opakované souloži se spermie smísí s preejakulačí tekutinou, která je připravena na opětovné uvolnění. Tehdy dojde k tzv. kontaminaci preejakulátu a zde již může být oplodnění partnerky velmi jednoduché.
Statisticky nejde o časté případy, ale pokud o dítě zájem nemáte, jistě nechcete být právě vy tím párem, který otěhotní nechtěně. Snažte se proto chránit dostupnými metodami a nespoléhejte se na přerušovanou soulož. Mužské tělo je od přírody naprogramováno, aby se co možná nejúspěšněji množilo a spermie se vždy snaží najít možnost dostat se k vajíčku.
Vědecká studie dokonce doložila, že preejakulát obsahoval pohyblivé spermie až u 37 % sledovaných mužů. V jiné studii je mělo „pouze“ 17 % mužů. Pokud by se při sexu nechránili, oplodnili by ženy pouze kvůli preejakulátu a to by do nich nemuseli ani ejakulovat.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Životnost spermií ve varlatech, na vzduchu, v pochvě, v děloze, ve vodě a v mrazáku.
Co dělat, pokud se preejakulát uvolnil do pochvy, ale vy nechcete otěhotnět?
Tento odsek je určen pro vylekané ženy. Doufám, že jsem vás článkem příliš nevystrašil 🙂 Jak jsem psal, při dodržení bezpečnostních zásad je riziko otěhotnění nízké. Nelze jej ale ignorovat.
Pokud máte podezření, že se vám do pochvy dostal preejakulát nebo ejakulát, v lékárně seženete pohotovostní antikoncepční pilulku po i bez receptu nebo si ji objednejte diskrétně až domů. Klikněte na tlačítko níže a pilulku objednejte přímo z on-line lékárny Pilulka.cz.
Přesun oplodněného vajíčka do dělohy trvá asi 10 dnů, proto jednejte co nejrychleji. Potratová tabletka je nejúčinnější při užití do 3 dnů po nechráněném sexu. U gynekologa se můžete informovat o zavedení nitroděložního tělíska. Je ale nutné implantovat ho do 5 dnů od soulože, takže ani tuto možnost neodkládejte.
Přenáší preejakulát pohlavní nemoci?
Ano, může a i zde je potřeba chránit se aspoň kondomem. Kontaminovaný preejakulát přenáší nebezpečné bakterie, viry a mikroorganismy. Pokud často střídáte sexuální partnery, kromě kondomů se nechte pro jistotu pravidelně vyšetřit na pohlavně přenosné nemoci. Počet sexuálních partnerů doporučuji omezit na minimum.
Pamatujte, že pohlavní nemoci nemusí mít vždy jasné příznaky. Lékaře (ideálně venerologa, sexuologa nebo gynekologa) navštivte kdykoliv se u vás objeví bolest, svědění a pálení, nebo výtok z penisu či pochvy. Přes tělní tekutiny včetně preejakulátu se lze nakazit virem HIV, chlamydiemi, kapavkou nebo hepatitidou typu B.
NAUČTE SE: Jak vybrat správou velikost kondomu a jak ho nasadit?
Co jsme o preejakulátu zjistili?
Prejakulát je důležitým výměškem, který bulbouretrální žlázy vylučují těsně před orgasmem a vyvrcholením. Zvlhčuje močovou trubici, usnadňuje spermiím pohyb a neutralizuje kyselé pH v močové trubici.
Sám spermie neobsahuje, může je na sebe ale navázat během odchodu z močové trubice. Při sexu se chraňte kondomem, protože preejakulát může šířit pohlavně přenosné nemoci.
Preejakulát a často kladené otázky FAQ
Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu