Předčasný odtok plodové vody: Proč praská a jaká rizika hrozí?

Předčasný odtok plodové vody (zkratka PROM z anglického výrazu Premature Rupture Of Membranes) je rizikový stav, kdy plodová voda odteče ještě před začetím porodu. Lidově se komplikaci přezdívá předčasné prasknutí vody.

  • Pokud plodová voda praskne po 37. týdnu těhotenství, porodník dítě odrodí normálně.
  • Pokud ovšem voda praskne před 37. týdnem, dítě se narodí předčasně a mluvíme o předčasném porodu. Tuto možnost musí lékař pečlivě zvážit, protože při předčasných porodech hrozí riziko infekcí a dalších komplikací zdraví dítěte i matky. Může vám doporučit počkat s porodem a oddálit jej.

V článku vysvětluji, proč plodová voda praská předčasně, zda lze riziko snížit a jaké komplikace předčasný odtok plodové vody vyvolává.

předčasný odtok plodové vody

 

Co přesně je předčasný odtok plodové vody?

kdy je odtok plodové vody předčasný?

O předčasný odtok plodové vody jde, pokud praskne před 37. týdnem těhotenství

Plodová voda odtéká předčasně v důsledku předčasného protržení membrán ještě před porodem. Membrány totiž normálně praskají až po začetí porodu spolu s porodními kontrakcemi. O předčasný odtok jde, pokud voda „praskne“ před 37. týdnem těhotenství.

Membrány tvoří vak naplněný tekutinou (amniotický vak naplněný plodovou vodou). Plodová voda obklopuje plod, tlumí jeho prudké pohyby a chrání jej před infekcemi. Zároveň má vliv na vývoj svalů a kostí plodu.

Když membrány prasknou, protrhnou se a plodová voda odteče předčasně z pochvy. U některých žen jde o drobnější prosakování, u jiných o viditelné vytékání plodové vody. Záleží, v jaké míře se membrány protrhly.

Bez plodové vody strmě stoupá riziko infekcí, předčasného porodu a mnoha dalších komplikací. Proto pokud máte podezření nebo jste si vědomá, že vám plodová voda praskla, okamžitě kontaktujte lékaře prenatální péče nebo úrazovou ambulanci.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Předčasný porod: Proč k němu dochází a jaké má důsledky na zdraví dítěte?

předčasný porod

 

Co se stane, když dojde k předčasnému odtoku plodové vody?

  • Pokud membrány prasknou příliš brzy, hrozí riziko předčasného porodu a infekcí.
  • Pokud v těhotenství dosáhnete aspoň 37. týdne, porodní komplikace budou výrazně nižší, ale dítě bude pořád ohroženo riziky předčasného porodu (vyjmenovala jsem je v článku o předčasném porodu pod odkazem výše). Nejčastěji jde o problémy s dýcháním a špatnou termoregulaci plodu. Předčasný odtok vody může také změnit polohu plodu, kvůli čemu může dojít k porodním komplikacím.
  • Pokud plod přestane být chráněn plodovou vodou, on i vaše děloha budou ohroženy infekcemi, které mohou zdraví plodu významně ohrozit.

Jaká rizika vyvolává předčasný odtok plodové vody?

Za největší riziko lékaři považují předčasný porod, který je nežádoucí pokaždé. O předčasném porodu mluvíme, když se dítě narodí před 37. týdnem těhotenství.

Předčasně narozené děti typicky trpí dýchacími problémy, problémy se srdcem, problémy s regulací tělesné teploty, nízkou porodní hmotností, špatným vývojem a růstem. Děje se tak kvůli tomu, že dítě se nestihlo dostatečně vyvinout v děloze. Předčasně narození mají obvykle opozděný vývoj i později během života.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Nízká porodní hmotnost: Méně než 2,5 kg ohrožuje zdraví i v dospělosti.

nízká porodní hmotnost

 

Nejčastější příčiny předčasného odtoku plodové vody

Příčiny mohou být různé, přičemž se velmi často objevuje oslabení plodových blan pod vlivem kontrakcí. Tyto blány totiž normálně praskají až po začátku porodu.

Jako matka musíte počítat s tím, že se vaše tělo samo připravuje na porod a to i pokud zatím žádné kontrakce necítíte. Děloha se začne stahovat, děložní čípek ztenčovat a otevírat se aniž byste cokoliv cítila. V důsledku toho se amniotický vak oslabí a nakonec praskne.

Dalšími příčinami prasknutí mohou být různé vrozené poruchy, na které by vás ale měl upozornit lékař a také nedostatečnost děložního čípku (neschopnost čípku udržet plod).

 

Příznaky předčasného odtoku plodové vody

Předčasného odtoku si všimnete v první řadě podle pocitu, že vám z pochvy vytéká tekutina. Nejde však o jeden masivní příval vody, ale postupné vykapávání. Prasknutí plodové vody není nic, co byste dovedla ovládat a děje se zcela svévolně. Vodu nelze vědomě zastavit jako proud moči.

V těhotenství můžete mít problém rozeznat, zda již jde o plodovou vodu nebo „pouze“ o moč nebo poševní výtok. Těhotná žena močí častěji, protože plod tlačí na měchýř a zároveň mívá častější výtoky z pochvy.

Zde je vhodné tekutinu zachytit na papírovou utěrku.

  • Pokud bude žlutá s charakteristickým zápachem, mělo by se jednat o moč.
  • Pokud je ale čirá a bez zápachu, měla byste kontaktovat lékaře předporodní péče. Toho ostatně kontaktujte s jakýmikoliv nepříjemnými pocity a zvláštními nálezy.

 

Jak lékař diagnostikuje předčasný odtok plodové vody?

Lékař odtok diagnostikuje pomocí sterilního gynekologického zrcadla, které vsune do pochvy. Pomocí nástroje se podívá na děložní čípek, zároveň odebere vzorek tekutiny, která by mohla být plodovou vodou.

Prasknutí plodové vody může potvrdit hned, pokud během vyšetření uvidí, jak se hromadí v horní části pochvy.

Pomocí ultrazvuku může zjistit polohu plodu a množství plodové vody, která v děloze zůstala.

spekulum pro rozevření vagíny nebo análního otvoru

Nástroj spekulum, pomocí kterého lékař nahlédne do pochvy

Jako další test může lékař použít proužek papíru pro měření pH vagíny. Na proužek kápne kapku vaginální tekutiny a chvilku počká, zda papír nezmodrá. Modrý papírek dokazuje, že je pH vyšší než 6 bodů. Tato hodnota naznačuje, že by se mohlo jednat o plodovou vodu. Vaginální tekutina má nižší pH než plodová voda. Kromě papírku může lékař provést vaginální výtěr a změřit pH z něj.

 

Léčba předčasného odtoku plodové vody

Léčba zohledňuje gestační věk těhotenství, což je odhadované stáří plodu v děloze těhotné ženy. Dále musí vzít v potaz zdraví plodu, zdraví vás jako matky a celkovou závažnost situace.

Obecně má lékař 2 možnosti:

  • Provedení porodu, pokud lékař vyhodnotí, že porod dítě ani matku neohrozí.
  • Oddálení porodu, které zahrnuje klid na lůžku v porodnici, užívání léků oddalujících porod a důkladné sledování stavu plodu.

 

Léčba odtoku vody před 34. týdnem těhotenství

Zde hrozí vysoké riziko komplikací kvůli nedonošení plodu. Lékař vás bude držet v klidu na lůžku v nemocnici, bude se snažit oddálit porod a co nejdéle prodloužit těhotenství.

Bude vám podávat některé léky, typicky:

Během celé události bude lékař zkoumat případné známky infekce a monitorovat pohyby a srdeční frekvenci plodu. Cílem těchto postupů je dosáhnout, aby těhotenství trvalo déle než pouze 34 týdnů. Pokud ale dojde k infekci v době prasknutí plodové vody, porod je nezbytný a předčasně narozené dítě poputuje do inkubátoru.

 

Léčba odtoku vody mezi 34. až 37. týdnem těhotenství

Lékař důkladně posoudí rizika předčasného porodu a porovná je s riziky infekcí a dalších komplikací, které jsou spojeny s pokračováním těhotenství. Pokud to bude nezbytné, dítě odrodí.

 

Léčba odtoku vody po 37. týdnu těhotenství

Zhruba 90 % žen začne rodit spontánně do 24 hodin od prasknutí vody. Lékař může porod stimulovat podáním léků, ale pokud je to možné, bude se snažit, aby porod proběhl přirozeně sám od sebe. Porod do 24 hodin od prasknutí vody se považuje za nejbezpečnější.

 

Rizikové faktory předčasného prasknutí plodové vody

Předčasnému prasknutí membrán jsou vystaveny matky, které:

 

Existuje prevence před předčasným odtokem plodové vody?

Bohužel žádná preventivní metoda neexistuje. Je ale velmi rozumné dodržovat zásady zdravé životosprávy a hlavně nekouřit.

Kouření je velmi významným rizikovým faktorem nejenom předčasného prasknutí vody, ale i mnoha dalších těhotenských komplikací. Rovněž ohrožuje zdraví plodu. Snažte se zajistit, aby byl průběh vašeho těhotenství bezpečný, zároveň absolvujte všechna předporodní vyšetření.

V TĚHOTENSTVÍ NEPIJTE ŽÁDNÝ ALKOHOL: Fetální alkoholový syndrom poškozuje mozek a orgány dítěte. Vady si dítě ponese doživotně.

fetální alkoholový syndrom

 

Co jsme zjistili o předčasném odtoku plodové vody?

  • Plodová voda je tekutina v plodovém vaku, která chrání plod.
  • V ideálním případě plodová voda praská až během porodu.
  • Pokud praskne před začátkem porodu, jde o předčasné prasknutí a předčasný odtok.
  • Pokud voda praskne po 37 týdnech těhotenství, porodník dítě odrodí.
  • Pokud voda praskne před 37. týdnem, lékař se bude snažit porod oddálit pomocí léků, sledování a klidu na lůžku.
  • Snažte se vždy absolvovat všechna předporodní vyšetření a případné prasknutí plodové vody ihned hlaste lékaři. Ideálně i pokud si nejste jistá, zda jde o plodovou vodu nebo jinou tekutinu.

Máte vlastní zkušenost s předčasným prasknutím plodové vody? Jak se o vás lékař postaral a jak se má vaše děťátko dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem. Děkuji vám za ně a přeji vždy pevné zdraví a hlavně bezproblémové porody 🙂

vyvolání porodu, indukce porodu

Leave a Reply