Předčasné selhání vaječníků (lékařsky primární ovariální insuficience, předčasné selhání ovarií, primární ovariální nedostatečnost) je poměrné vzácný, ale nežádoucí stav, kdy vaječníky přestávají fungovat správně ještě před dovršením 40 let postižené. Výraz předčasné selhání vaječníků se v lékařské praxi běžně nepoužívá, ale lidé poruchu znají právě pod tímto laickým pojmenováním.
Kromě toho, že vaječníky přestanou pravidelně uvolňovat zralá vajíčka, přestávají produkovat i normální množství hormonu estrogenu. Tyto aspekty vedou k ženské neplodnosti.
Stává se, že postižená si předčasné selhání vaječníků zamění za předčasnou menopauzu, protože některé příznaky jsou si velmi podobné. Typicky jde hlavně o nepravidelnou nebo pouze „občasnou“ menstruaci. Postižená může v některých případech otěhotnět, ale není to pravidlem. Žena, která vstoupí do menopauzy, již otěhotnět nemůže a to ani pokud menopauza nastoupí předčasně. Pokud nyní jste těhotná, vaše ovaria možná selhala předčasně, ale jednoznačně zatím nejste v menopauze.
Léčba předčasného selhání vaječníků se zaměřuje na obnovu a navození správné hladiny estrogenu, a jde tedy o hormonální terapii. V článku vyjmenuji typické příznaky a případná rizika, které může porucha způsobit.
Co přesně je předčasné selhání vaječníků?
Předčasné selhání vaječníků je stav, kdy postižené vaječníky selžou dříve, než by průměrně měly. U zdravé ženy vaječníky končí činnost s nástupem menopauzy, a tedy až někdy kolem 55 let. Pokud selžou kolem 40 let, jde o předčasné selhání.
Vaječníky jsou malé žlázy po stranách dělohy. Během ovulace je jejich úkolem produkce a následné uvolňování vajíček. Vaječníky zároveň produkují některé specifické ženské hormony, které jsou zodpovědné za menstruaci i těhotenství. Pokud kvůli selhání vaječníků dojde k oslabení produkce hormonů, stav se následně projevuje problematickými menstruacemi a reprodukčními komplikacemi.
Produkce vajíček typicky končí s nástupem menopauzy mezi 50 až 55 lety. U žen postižených předčasným selháním může menstruace zmizet ze dne na den, častější je ale dlouholetá nepravidelná menstruace. Ta sice postiženou upozorní, že něco není v pořádku, ale sama obvykle nedovede zjistit, že jí vaječníky selhaly, kvůli čemu nevyhledá lékařskou pomoc.
I s předčasným selháním vaječníků otěhotní kolem 10 % postižených
Výzkum doložil, že i přes předčasné selhání vaječníků mohou mít postižené ženy nepravidelnou, resp. přerušovanou ovulaci. Znamená to, že i s ovariální nedostatečností mohou uvolnit vajíčko, otěhotnět a dítě porodit, může to být ale náročnější, než u zdravé ženy.
Průměrně až 10 % žen s předčasným selháním vaječníků otěhotní spontánně a bez vážnějších problémů. Jelikož tyto ženy pořád nějaká vajíčka uvolňují, nabízí se i označení snížená ovariální rezerva. Počet schopných vajíček je tehdy nízký, ale nerovná se nule. Ani šance na otěhotnění se tak nerovná nule.
Jedna ze sta žen trpí předčasným selháním vaječníků
Primární ovariální insuficience je vzácná a postihuje 1 % žen, a tedy jednu ze sta ve věku mezi 15 až 44 lety. Vaječníky tedy mohou selhat již v pubertálním věku a věk nad 40 let není podmínkou. Častější je ale u žen starších 30 let. Selhání postihuje ženy, které již děti měly i ty, které ještě nerodily.
Vliv primárního selhání vaječníků na zdraví postižené
Nejzávažnějším důsledkem předčasného ovariálního selhání je snížení hladiny estrogenu, který vyvolává hormonální nerovnováhu. Snížení nebo až ztráta estrogenu vyvolává příznaky podobné menopauze. Postiženou trápí návaly horka a výrazné pocení, soustavná únava, křehnutí a zvýšená lámavost kostí (osteoporóza), zvýšené riziko onemocnění srdce, změny nálady s převahou těch nepříjemných a slabé až žádné sexuální libido.
Ženin problém se tak může rychle stát i problémem v sexuálním vztahu, potažmo ve vztahu jako takovém. Žena může při sexu trpět nepříjemnými pocity a bolestmi (lékařsky dyspareunie) kvůli vaginální suchosti a nedostatečné lubrikaci. Když původně sexuálně aktivní pár začne mít najednou sexuální problémy, výsledkem je obvykle oboustranná sexuální frustrace, která trápí nejenom postiženou, ale také jejího partnera, kterému sex chybí.
Zhruba až 90 % postižených žen trpí neplodností. V takovém případě je vhodnou cestou užívání léků pro podporu plodnosti, případně in vitro fertilizace, a tedy „otěhotnění ve zkumavce„.
Jakékoliv léky či jiné metody prosím konzultujte se svým lékařem. Konkrétní názvy léků neuvádím záměrně, protože již byly případy, kdy se o nich naše čtenářky dočetly a začaly je shánět bez předpisu a načerno někde po známých nebo přes inzeráty. To je krajně nebezpečné, proto již žádná konkrétní léčiva v článcích nejmenujeme.
Příznaky předčasného selhání vaječníků
Předčasné selhání ovarií se projevuje velmi podobně jako menopauza nebo rizikově snížená hladina estrogenu. Pozor, ne každá žena si všímá příznaků. Mohou být slabé nebo dokonce žádné.
Postižená si typicky zažívá:
- Nepravidelnou nebo vynechanou menstruaci, přičemž příznak se může objevovat dlouhá léta. Problémy s menstruací se však mohou objevit i po porodu nebo po vysazení antikoncepce. Ne vždy tedy musí jít o selhání vaječníků.
- Problematické otěhotnění.
- Návaly horka a noční pocení.
- Vaginální suchost (lékařsky vaginální atrofie).
- Bolest při sexu nebo masturbaci (dyspareunie) kvůli vaginální suchosti.
- Náladovost s převahou negativních emocí (stres, úzkost, hněv až deprese).
- Problémy udržet pozornost, výpadky paměti.
- Suché a podrážděné oči.
- Snížené sexuální libido.
MĚJTE PŘEHLED: Pokud si nejste jistá, zda již nejste v menopauze, podrobný seznam nejčastějších příznaků jmenuje stránka Proerecta.cz v článku Menopauza: 33 nepříjemných příznaků a nejlepší rady, jak je tlumit a žít komfortní život.
Příčiny předčasného selhání vaječníků
Primární ovariální insuficience je dalším ze stavů, u kterých lékaři obvykle neznají přesnou příčinu. V lékařském slovníku mluvíme o idiopatickém předčasném selhání vaječníků.
Statisticky až třetina případů může být zděděná. Pokud se s problémem setkala vaše maminka, babička či jiné ženy z rodiny, riziko, že se objeví i u vás, je významné.
Z dalších známých příčin, respektive aspektů, které riziko vzniku poruchy zvyšují, lze jmenovat:
Autoimunitní nemoci: | Poruchy funkce štítné žlázy, revmatoidní artritida, Addinsonova nemoc (zánětlivé onemocnění ledvin) a další. |
Léčba rakoviny: | Typicky ozařování nebo chemoterapie. |
Hysterektomie: | Chirurgické odstranění části nebo celé dělohy. |
Infekce: | Typicky příušnice (mumps) nebo HIV. Organismus proti nim vytváří protilátky a ty mohou napadat i vaječníky. |
Expozice škodlivinám: | Dlouhodobé vystavování se různým chemikáliím, pesticidům, cigaretovému kouři a jiným toxinům v ovzduší, stravě, vodě, oblečení, kosmetice a tak dále. |
Genetické poruchy: | Turnerův syndrom (výhradně ženská genetická porucha), fragile X syndrom a další. |
Tabulka známých příčin předčasného selhání vaječníků
Jak lékař diagnostikuje předčasné selhání vaječníků?
Zda vaše vaječníky selhaly předčasně sama bohužel nezjistíte. Svého gynekologa nebo aspoň praktického lékaře navštivte, pokud si na sobě všimnete příznaků, které v článku jmenuji výše.
Lékař vám udělá nejdříve hmatové vyšetření a zeptá se vás na všechny příznaky. Zajímat se bude i o vaši zdravotní a rodinnou anamnézu. Pro lékaře jsou velmi důležité informace jako délka a pravidelnost vašeho menstruačního cyklu, zda používáte antikoncepci a zda jste již někdy rodila.
Po rozhovoru a hmatovém vyšetření obvykle odebere krev, kterou odešle do laboratoře pro měření hladiny některých hormonů (estrogen, prolaktin a folikostimulační hormon).
Dále může lékař postupovat následujícími vyšetřeními:
- Ultrazvukové vyšetření pánve, aby si lékař zobrazil vaječníky a dělohu.
- Krevní testy pro zjištění některých genetických poruch.
- Těhotenský test, aby vyloučil těhotenství.
- Testy krve na protilátky proti autoimunitním poruchám.
Lékař diagnostikuje předčasné selhání vaječníků, pokud jste mladší 40ti let, ale zároveň:
- nemáte menstruaci nebo máte nějakým způsobem abnormální menstruaci,
- testy doloží, že máte hladinu hormonů jako menopauzální žena, i když jste výrazně mladší.
Léčba předčasného selhání vaječníků
Lékař musí při nastavování léčby brát v potaz více aspektů. Musí zohlednit věk postižené, závažnost příznaků i to, zda žena plánuje otěhotnět.
K léčbě primární ovariální insuficience může lékař přistupovat několika různými způsoby:
- Doplnění hormonu, který již vaječníky neprodukují (hormonální substituční terapie).
- Snížení rizika nebo závažnosti stavů, které selhání vaječníků vyvolaly.
- Léčba všech ostatních stavů, které mohou příznak selhání vaječníků zhoršovat.
- Léčba vedlejších příznaků jako vaginální suchost, noční pocení a pod., přičemž tato léčba vyléčí pouze důsledek, a ne příčinu.
V rámci hormonální substituční terapie vám bude lékař do těla doplňovat scházející hormony. Obvykle se předepisuje užívání pouze estrogenu nebo estrogenu společně s progesteronem. Cílem léčby je zmírnit negativní příznaky selhání ovarií jako noční pocení s návaly horka, vaginální suchost, osteoporóza a další stavy, které porucha způsobila. Hormony vám budou do těla vpraveny v pilulkách, v krému, gelu, mastičce nebo vaginálním kroužku. Terapie bude pokračovat až do doby, než u vás začne přirozená menopauza, a tedy do cca 50. roku. Po nástupu menopauzy by již hormonální léčba neměla smysl.
Lékař vám může doporučit užívání vápníku s vitamínem D, aby snížil riziko osteoporózy. Celkové zdraví je velmi vhodné udržovat pomocí pravidelného cvičení a zdravé stravy.
Co se týče bezpečnosti užívání antikoncepce, pokud nechcete otěhotnět, promluvte si o ní se svým lékařem.
Primární ovariální insuficienci nelze kompletně vyléčit a není ani reverzibilní, takže se sama od sebe neztratí. Zároveň před ní neexistuje možnost prevence, takže se může objevit u každé ženy. Lékaři mohou léčit „pouze“ nepříjemné příznaky, které porucha vyvolala. Stejně tak neexistuje léčba, která by donutila vaječníky znovu pracovat správně. Drobnou útěchou může být fakt, že asi 25 % postižených zaznamená ovulace i po diagnóze onemocnění. Zyto ženy mají pořád šanci otěhotnět, i když u nich bude porucha pořád aktivní.
Jak se mi bude žít s předčasným selháním vaječníků?
Předčasné selhání vaječníků je trvalý stav. Až vám jej lékař potvrdí, předepíše hormonální terapii až do nástupu „skutečné“ menopauzy. Hormonální léčba se zaměří na zvládnutí všech nepříjemných příznaků a na snížení všech potenciálních rizik.
Postižená může trpět smutkem, stresem nebo až depresemi v případě, že chtěla otěhotnět, ale brání jí v tom porucha. Lékař vás může doporučit do podpůrné skupiny žen s podobnými problémy, kde získáte cenné rady a podporu.
Předčasné selhání vaječníků a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o předčasném selhání vaječníků?
- K předčasnému selhání vaječníků dochází, když přestanou fungovat správně před dovršením 40 let.
- Porucha způsobuje nepříjemné příznaky a zvyšuje riziko vzniku některých onemocnění typických pro ženy v menopauze.
- Přibližně čtvrtina žen dovede otěhotnět i přes poruchu vaječníků, není to ale zaručené a nelze se na to spoléhat.
- Díky cílené léčbě lze ve většině případů žít spokojený život bez větších komplikací.
- Dodržujte pravidelné gynekologické prohlídky a k lékaři jděte i tehdy, pokud si všimnete jakýchkoliv menstruačních problémů jako nepravidelnost nebo úplná absence.
Máte vlastní zkušenost s předčasným selháním vaječníků? Jak se na vás porucha projevila a jakou léčbu jste podstoupila? A hlavně – povedlo se vám otěhotnět a dítě donosit?
Vaše názory a zkušenosti zajímají naše čtenářky i nás v redakci Erekce.cz. Děkuji vám za každou odezvu a přeji hlavně pevné zdraví bez jakýchkoliv intimních komplikací 🙂
DÁLE ČTĚTE: PCOS (polycystické vaječníky): Podrobně o léčbě, příznacích a příčinách syndromu.