Předčasná puberta je nežádoucí, způsobí problémy v dospívání i dospělosti

Předčasná puberta (latinsky pubertas praecox) označuje pubertu, která začne dříve, než by normálně měla. Období puberty má své normální rozmezí mezi 9 až 14 lety u kluků a mezi 8 až 13 lety u děvčat. Pokud nastoupí dříve, mluvíme již o předčasné pubertě.

V článku jmenuji nejčastější příčiny předčasného nástupu puberty a léčbu, která tlumí až zastavuje produkci pohlavních hormonů. Jsou to totiž právě hormony, co spouští předčasnou pubertu. Jde tedy o důsledek hormonální nerovnováhy v mladém věku.

předčasná puberta

 

Co přesně je předčasná puberta?

Předčasná puberta je taková, která začne dříve než ve věku 9 let u kluků a 8 let u dívek. V ideálním případě puberta začíná až po dosažení tohoto věku.

Puberta je životní etapa, během které začíná dítě rychleji růst a dozrává i jeho reprodukční soustava. Dítě pomalu nabývá rysy dospělého člověka.

V mozku leží hypotalamus, který uvolňuje určité hormony. Tyto hormony stimulují hypofýzu (podvěsek mozkový), aby produkovala gonadotropiny (gonadotropní hormony). Gonadotropiny dále stimulují růst gonád, což jsou pohlavní žlázy. Varlata u chlapců a vaječníky u děvčat. Varlata produkují hormon testosteron, vaječníky hormon estrogen. Jde o pohlavní hormony, díky kterým se dítě pohlavně vyvíjí, získává plodnost a erotické libido.

Děti postižené předčasnou pubertou vstupují do puberty významně dříve, než ve věku 8 let u dívek a 9 let u kluků. Bohužel nelze přesně předpovědět, kdy přesně vstoupí do puberty vaše dítě. Lze pouze sledovat, zda se vyvíjí a dospívá normálně. Důležité jsou proto pravidelné prohlídky u praktického lékaře.

 

Typy předčasné puberty

Lékaři aktuálně rozlišují 2 typy předčasné puberty:

 

Centrální předčasná puberta

Centrální předčasná puberta postihuje děti častěji. Dochází k ní, když začne hypotalamus v mozku příliš brzy uvolňovat hormony, které stimulují produkci androgenů ve varlatech nebo vaječnících. Zjednodušeně se začne dítě měnit a dospívat mnohem dříve, než by mělo.

Setkat se můžete i s výrazy předčasná puberta závislá na gonadotropinu nebo skutečná předčasná puberta, které označují ten samý typ předčasné puberty.

 

Periferní předčasná puberta

K periferní předčasné pubertě dochází, když vznikne nějaký problém nebo poranění reprodukčních orgánů a tedy varlat nebo vaječníků. Některé hormony produkují i nadledviny (kortizol, adrenalin, aldosteron), takže periferní předčasnou pubertu může vyvolat i nemoc nebo úraz nadledvin.

V jiných případech může být tento typ způsoben vystavováním se hormonům v životním prostředí, ve vodě, půdě, drogérii a kosmetice nebo potravinách.

Setkat se můžete i s výrazem předčasná puberta nezávislá na gonadotropinu.

 

Koho postihuje předčasná puberta?

Každé dítě může vstoupit do puberty předčasně, přičemž stav většinou nelze předem předpokládat.

Předčasná puberta je až 10x častější u děvčat, ale může postihnout i chlapce.

Mezi nejčastěji postižené skupiny dětí patří:

 

Jak častá je předčasná puberta?

jak častá je předčasná puberta?

Předčasná puberta postihuje zhruba 1 % dětí

  • Statisticky předčasná puberta postihuje 20 z 10 000 dívek
  • a méně než 5 kluků z 10 000.

Jde tedy o nízký počet, ale právě kvůli své ojedinělosti mnohé případy unikají pozornosti lékaře. Dítě samo netuší, jak by mělo vypadat a vyvíjet se, proto samo žádné příznaky nehlásí. Rodiče mají své děti na očích každý den, takže si mnohdy ani oni nevšimnou, že je jejich dítě „nějak napřed“. To všechno zhoršuje diagnostiku a oddaluje léčbu, pokud je potřebná.

 

Proč je předčasná puberta až 10x častější u děvčat?

Předčasná puberta trápí častěji děvčata v důsledku vzrůstající míry obezity, která je právě v Česku enormně vysoká. Vědci spojují vyšší index tělesné hmotnosti BMI s předčasným vývojem prsů. Konzumace velkého množství průmyslově zpracovaných potravin může vyvolat předčasný nástup puberty.

Roli hraje i rasa, přičemž předčasná puberta je častější u negroidní a tedy černé rasy. Tyto rasy postihuje obezita častěji, čímž přispívá k nárůstu případů předčasné puberty.

 

Příčiny předčasné puberty

Příčiny předčasného nástupu puberty mohou být různé v závislosti na jejím typu:

 

Příčiny centrální předčasné puberty

K centrální předčasné pubertě dochází, když organismus dítěte produkuje a uvolňuje androgeny do krve příliš brzy.

Ve většině případů, zejména co se předčasné puberty u děvčat týče, je základní příčina neznámá a to až v 70 až 95 % případů (idiopatická předčasná puberta). U chlapců je předčasná puberta idiopatická v „pouhých“ 35 % případů.

Ze známých příčin jde nejčastěji o:

  • úrazy mozku, kvůli kterým začne stimulovat produkci hormonů příliš brzy,
  • nádory na mozku,
  • infekce mozku,
  • vývojové abnormality mozku,
  • onkologická léčba ozařováním.

 

Příčiny periferní předčasné puberty

Periferní předčasnou pubertu vyvolávají úrazy nebo nemoci reprodukčních orgánů nebo nadledvin.

Ze známých příčin jde nejčastěji o:

Dítě může trpět hormonální nerovnováhou i pokud se nedobrovolně vystavuje působení hormonů ve svém okolí. Existují různé kosmetické přípravky (krémy, léky, drogerie a podobně, které obsahují testosteron nebo estrogen). Pokud na dítě působí dlouhodobě, tato zvýšená koncentrace hormonů vyvolává různé vývojové poruchy včetně předčasného nástupu puberty.

 

Dá se předčasné pubertě předejít v rámci prevence?

Naprosté většině případů předčasné puberty nelze nijak zabránit. Snažte se proto svoje dítě ochránit před možnými zdroji působení pohlavních nebo růstových hormonů. Na tyto rizikové produkty vás upozorní i endokrinolog, pokud se k němu s dítětem vydáte. Pokud máte podezření na předčasnou pubertu u svého dítěte, jděte co nejrychleji za endokrinologem nebo aspoň praktickým lékařem.

 

Příznaky předčasné puberty

Předčasnou pubertu může být někdy náročné poznat, protože rodič netuší, zda již je vhodná doba na vznik akné nebo růst prsou či intimního ochlupení.

U obou pohlaví se může v důsledku předčasné puberty objevit akné, výraznější tělesný pach a růstový spurt, což je období velmi rychlého tělesného růstu.

Kvůli předčasné pubertě se vyvíjejí mnohem dříve a rychleji i sexuální charakteristiky a tedy:

U chlapců se časná puberta projevuje:

  • prohlubujícím se hlasem,
  • růstem vousů na obličeji a chlupů v ohanbí a podpaží,
  • růstem penisu a varlat,
  • růstem svalů a nabýváním typicky mužských rysů.

K lékaři se s dítětem vydejte, pokud vykazuje jasné známky předčasné puberty, zvlášť pokud je mladší 8 let.

 

Jaké komplikace může předčasná puberta vyvolat?

Menší vzrůst: Pokud začne dítě rychle růst během předčasné puberty, paradoxně může mít menší vzrůst po skončení puberty.
Problémy se zdravím kostí: Předčasná puberta ovlivňuje normální vývoj kostí a zvyšuje riziko vzniku osteoporózy v pozdějším věku.
Problémy s reprodukčním zdravím: Postižené dívky mohou mít pozdější problémy s menstruací. Obě pohlaví jsou ohroženější neplodností.
Vyšší riziko rozvoje nemocí: Předčasná puberta zvyšuje riziko rozvoje cukrovky nebo srdečních onemocnění v dospělosti.
Psychické problémy: Postižené děti mohou trpět úzkostmi, depresemi a sníženým sebevědomím.
Problémy s přijetím sebe sama: Postižené děti se mohou hůře vyrovnávat s přijetím svého těla kvůli velmi rychlým změnám jeho vzhledu.
Sociální problémy: Děti se mohou cítit odlišně od vrstevníků, stydět se za svůj rychlý vývoj a mít problém zařadit se do společnosti spolužáků a kamarádů.

Tabulka možných komplikací způsobených předčasným nástupem puberty

Kvůli sociálním problémům a pocitům vyčlenění z „normální“ společnosti mají děti zvýšenou tendenci k závislostem a tedy k alkoholu, nikotinu, drogám celkově nebo počítačovým hrám a sociálním sítím.

 

Jak lékař diagnostikuje předčasnou pubertu?

S podezřením na předčasnou pubertu jděte s dítětem k praktickému lékaři. Ten vás doporučí pravděpodobně k dětskému endokrinologovi, což je specialista na zdraví a nemoci endokrinní soustavy.

Lékař provede tělesnou prohlídku a bude zkoumat, zda již je dítě v pubertě. Ptát se bude na celkovou zdravotní anamnézu.

Dítě může poslat na rentgen rukou, podle kterého zjistí tzv. kostní věk. Ten lékaři poskytuje informace o fyzickém vývoji kostí a pomůže mu určit, zda je vývoj dítěte v souladu s jeho chronologickým věkem a zda skutečně došlo k předčasnému nástupu puberty. Informace je důležitá pro stanovení vhodné léčby a sledování dalšího vývoje dítěte. Pokud dítě nadměrně produkuje určité hormony, kosti dozrávají dříve a rychleji, což může být signálem předčasné puberty.

Lékař dítěti odebere vzorek krve, ve které bude zkoumat hladinu folikuly-stimulujícího a luteinizačního hormonu. To jsou hormony zodpovědné za nástup a průběh puberty. Lékař se bude zajímat i o hladinu pohlavních hormonů.

Pomocí zobrazení magnetickou rezonancí lékař odhalí případné nádory či abnormality v mozku.

V případě podezření na periferní předčasnou pubertu lékař pošle dítě na ultrazvuk pánve. Tento test zkontroluje možné nádory na vaječnících nebo nadledvinách, což je častou příčinou předčasné puberty u dívek.

 

Léčba předčasné puberty

Včasná léčba pomocí léků nebo operace ve většině případů předčasnou pubertu zastaví. Díky léčbě se dítě může vyvíjet správně a dostat se do dospělosti normální rychlostí.

Léčba závisí od konkrétního typu předčasné puberty:

 

Léčba centrální předčasné puberty

Hlavním cílem léčby centrální předčasné puberty je „vypnout“ produkci luteinizačního a folikuly-stimulujícího hormonu. Toto cílené snížení jejich produkce zpomalí vývoj příznaků puberty a děvčatům oddálí menstruaci.

Lékař dítěti podává tzv. agonistu a tedy syntetický hormon, který působí na zastavení produkce pohlavních a růstových hormonů. Agonistu lze hovorově pojmenovat jako blokátor puberty. Lék se podává injekčně v pravidelných intervalech a to až do doby, než dítě nedoroste do věku bezpečného pro začetí normální puberty. Poté lze léky vysadit.

Žádné názvy ani značky konkrétních léků nejmenuji záměrně. Chci se vyhnout riziku, že by tato hormonální léčiva některý rodič nebo dítě v předčasné pubertě nesháněli načerno a bez předpisu.

Léky může předepsat pouze lékař, protože mají mnohé různé negativní účinky. Vždy komunikujte pouze s lékařem.

 

Léčba periferní předčasné puberty

V případě periferní předčasné puberty je nutno odstranit zdroj reprodukčních nebo růstových hormonů. Některé děti budou potřebovat operaci pro odstranění nádorů na mozku, nadledvinách nebo pohlavních žlázách. Jiné děti budou potřebovat hormonální léčbu, ale žádná konkrétní léčiva opět z bezpečnostních důvodů nejmenuji.

Někdy může stačit pouhé vyhýbání se různým estrogenovým či testosteronovým krémům a další kosmetice. Pečlivě sledujte, co všechno vaše dítě používá a pozorně čtěte etikety a příbalové letáky.

 

Předčasná puberta a často kladené otázky FAQ

Co je předčasná puberta?
Předčasná puberta je puberta, která nastoupí před 8. rokem u děvčat a před 9. rokem u chlapců.

Postiženým dětem začínají dříve růst prsa a tělesné ochlupení. Dívky mají předčasný nástup menstruace a kluci spontánní erekce a noční výrony ejakulátu, tzv. poluce.

Jaká je příčina předčasné puberty?
Příčinou může být nadváha a obezita, nádory nebo podezřelé výrůstky na vaječnících a varlatech, v mozku na nadledvinách nebo v hypofýze.

V mnoha případech příčina není známá a tehdy mluvíme o idiopatické předčasné pubertě.

Které děti jsou nejohroženější předčasnou pubertou?
Předčasná puberta je 10x častější u dívek.

Ohroženější jsou děti s nadváhou a obézní děti.

Jaké problémy s chováním může způsobit předčasná puberta?
Kvůli předčasné pubertě jsou dívky často náladové a podrážděné. U kluků je častá agresivita.

Obě pohlaví mohou mít sexuální touhu nepřiměřenou jejich věku.

Jak lze dítě ochránit před časným nástupem puberty?
Předčasné pubertě obvykle nelze zabránit. Je ale vždy vhodné dítě správně krmit a potraviny často střídat. Zcela nevhodné jsou průmyslově zpracované potraviny, laskominy a fastfoody. Dále také sója a produkty z ní.

Dítě nevystavujte chemikáliím narušujícím endokrinní systém (chemikálie v plastech, pesticidech, obalovinách, palivech, drogérii a kosmetice). Snažte se, aby vaše dítě nemělo nadváhu a tedy jej motivujte sportovat, dobře jíst a dostatečně odpočívat.

Co se může stát, pokud zůstane předčasná puberta neléčená?
Neléčená předčasná puberta může způsobit nízký vzrůst a může způsobit výrazné emocionální a behaviorální problémy.
Může za předčasnou pubertu strava dítěte?
Ano, je to častá příčina předčasné puberty. Škodlivé a nežádoucí jsou nadměrně solené, přeslazené a příliš tučné potraviny a tedy všechno to, co má běžné dítě rádo.

Myslete na své dítě a v rámci ochrany před předčasnou pubertou jej krmte zdravě, pestře a čerstvě.

Může za předčasnou pubertu stres?
Jaké problémy může způsobit předčasná puberta v pozdním věku?
Předčasná puberta může způsobit závažné zdravotní následky. Časté jsou metabolické poruchy, nemoci srdce a cév, nadváha a obezita.
Je možné, aby mělo 10leté dítě pubické ochlupení?
Ano, je to možné, protože puberta může začínat již v 8 letech. V 10 letech je již pubické ochlupení normální.
Lze předčasnou pubertu zastavit?
Ano a zastavení puberty je rovněž cílem hormonální léčby. Podávají se tzv. blokátory puberty, což jsou různé hormonální supresory. Komunikujte se svým endokrinologem.

Léky se dítěti podávají až do doby, než nedosáhne normálního věku pro nástup puberty.

Máte vlastní zkušenost s předčasnou pubertou u sebe nebo u svého dítěte? Co bylo příčinou, jak se puberta projevovala a jak vás lékař léčil?

Na vaše zkušenosti se těšíme v redakci Erekce.cz i s ostatním čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskuzi, prosím 🙂 Přeji vám pevné zdraví bez předčasné puberty.

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

 

Leave a Reply