Postmenopauza: Doživotní období po menopauze

Postmenopauza je přirozené a zcela normální období v životě každé stárnoucí ženy. Označuje období po aspoň 12 měsících od poslední menstruace. Roční období od poslední menstruace odborně nazýváme jako menopauza, i když toto období může trvat i 3 až 5 let. Během menopauzy se žena přizpůsobuje všem hormonálním změnám, přirozeně zpomaluje, zklidňuje se a pomalu se připravuje na zasloužený odpočinek a tedy důchod.

Postmenopauzu tedy chápeme jako období po 12 měsících od poslední menstruace, během kterého postupně slábnou až zcela mizí některé nepříjemné příznaky menopauzy. Postmenopauzu může žena vnímat jako úlevu a jakési vítané „vysvobození“, protože mnohé menopauzální ženy své příznaky nezvládají dobře.

I přesto, že negativní příznaky slábnou, jiné se mohou naopak objevit právě během postmenopauzy. Nejčastěji jde o zvýšené riziko vzniku osteoporózy (řídnutí a zvýšená lámavost kostí) nebo nemocí srdce a dalších. V článku se blíže podíváme na možná negativa postmenopauzy a samozřejmě na dostupné metody léčby a úlevy od příznaků.

postmenopauza

 

Co přesně je postmenopauza?

Postmenopauza označuje období po tom, co si žena již prošla menopauzou. Když jste v postmenopauze, znamená to, že jste minimálně 12 měsíců po sobě neměla ani jednu menstruaci. Pokud jste menstruaci měla, zatím jste byla pouze v perimenopauze. Až se ztratí na 12 měsíců, již jste vstoupila do menopauzy. Až se tělo přizpůsobí všem změnám, vstoupila jste do postmenopauzy.

V postmenopauzálním věku již nemůžete ovulovat a tedy uvolňovat vajíčka, co znamená, že váš reprodukční věk skončil a nyní jste již neplodná.

Dobrou zprávou je, že pokud jste trpěla nepříjemnými příznaky menopauzy, ty by nyní měly slábnout nebo se až úplně ztratit. Je ale pravdou, že některé ženy tyto příznaky pociťují někdy i 10 let nebo i déle po menopauze.

Konkrétní věk nástupu postmenopauzy nelze specifikovat. Jde o období po menopauze a tedy po 12 měsících bez menstruace.

 

Jak dlouho trvá postmenopauza?

Jakmile do postmenopauzy vstoupíte, zůstanete v ní až do konce svého života. Trvání tedy může být různě dlouhé. Hladiny pohlavních hormonů (estrogeny, progesteron) budou velmi nízké, kvůli čemu již nebudete nikdy menstruovat a tím se stanete neplodnou. Bez působení hormonů vaječníky přestávají uvolňovat vajíčka, takže již nemůžete otěhotnět. Setkat se bohužel můžete s negativními příznaky hormonální nerovnováhy, protože dochází k masivnímu úbytku hormonů.

VÍTE, že mnohé ženy si právě až v postmenopauzálním věku začínají užívat sex naplno? Již se nemusí bát, že by otěhotněly, nemusí užívat antikoncepci ani se chránit jinak. Díky této úlevě se dovedou dokonale uvolnit a mnohem lépe si sex vychutnat.

Otázkou je ovšem, zda jejich stárnoucí partneři sex ještě „ustojí“ a také to, zda negativní příznaky postmenopauzy neoberou ženu o sexuální libido. Nejlepší rada je zde vyzkoušet vše přímo na sobě a podle toho se dále zařídit.

Pánům v seniorském věku, které trápí problematická erekce, doporučuji vybrat si některý z redakčně hodnocených doplňků stravy pro podporu erekce pod tímto odkazem.

 

3 fáze menopauzy

Menopauza je již definitivní stav, ale má období které jí předcházejí. Postmenopauza je obdobím po skončení menopauzy.

  • Perimenopauza: Různě dlouhé období vedoucí k menopauze. Trvá zhruba 4 až 8 let, ale může trvat i pouze několik měsíců nebo až 10 let. Má své příznaky velmi podobné příznakům menopauzy, typicky jde o návaly horka, silnější pocení, vaginální suchost (vaginální atrofii), přibírání na váze a emocionální změny. Je to doba, kdy vaječníky přestávají pracovat a produkovat pohlavní hormony (estrogeny). Kvůli vzniklé hormonální nerovnováze se menstruace stávají nepravidelné, příliš silné nebo naopak slabé až nepostřehnutelné. Během perimenopauzy je žena pořád schopná otěhotnět, i když takové těhotenství je již rizikové a lékaři v tomto věku otěhotnění nedoporučují. Hrozí zdravotní komplikace pro těhotnou ženu i její dítě.
  • Menopauza: Zhruba roční období, které se může „protáhnout“ klidně až na 10 nebo i více let. Žena již neprodukuje hormony řídící menstruaci, takže menstruaci ztrácí a nemůže již otěhotnět, dítě vynosit ani kojit. O menopauze mluvíme, pokud žena neměla menstruaci minimálně 12 měsíců po sobě. Po uplynutí roku žena vstupuje do postmenopauzy.
  • Postmenopauza: Následuje po menopauze. Jakmile do ní žena vstoupí, zůstává v ní až do konce života. Postmenopauzální ženy jsou vystaveny zvýšenému riziku osteoporózy, nemocí srdce a dalších rizikových stavů.

Přibližný nástup premenopauzy, menopauzy a postmenopauzy v letech

Premenopauza přecházející do perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy. Uvedené věky jsou orientační a všechny etapy mohou u ženy nastoupit i předčasně nebo opožděně.

 

Příznaky postmenopauzy

Postmenopauza se bohužel projevuje velmi podobně jako menopauza. Příznaky zpravidla postupně slábnou až mizí, ale opět nelze předem vědět, které příznaky zůstanou ani jak závažné a intenzivní budou.

Většina uvedených příznaků je důsledkem snížené hladiny reprodukčních hormonů, které žena přestává produkovat:

S těmito příznaky je vhodné zajít k lékaři v případě, že vám významně zasahují do běžného života. Lékař by měl posoudit, zda komplikace nevyvolává jiný stav než postmenopauza.

TIP PRO ZMÍRNĚNÍ PŘÍZNAKŮ: České bylinné kapsle Proerecta WOMEN pro navození menopauzálního komfortu díky extraktům z Drmku obecného, Macy peruánské a Ženšenu obecného.

Jelikož jsou příznaky menopauzy téměř stejné jako příznaky postmenopauzy, WOMEN vám pomůže navodit i postmenopauzální komfort a žít spokojenější život. Kapsle užívejte denně až do doby, než negativní příznaky nezeslábnou.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí WOMEN přímo na e-shopu Proerecta.cz. Obchod vám balíček doručí diskrétně do 2 pracovních dnů a ihned můžete bezpečně zmírnit nepříjemné příznaky postmenopauzy.

 

Krvácení během postmenopauzy

Vaginální krvácení v postmenopauze není normální a nejde o důsledek menstruace, protože tu již postmenopauzální žena mít nemůže. Nejde ani o důsledek snížené hladiny hormonů.

V mnoha případech je příčinou právě zmíněná vaginální suchost, kdy poševní sliznice přestává plnit své někdejší funkce a dostatečně se nezvlhčuje. Tehdy může sex nebo masturbace jemnou poševní sliznici poranit a výsledkem je postmenopauzální vaginální krvácení nebo špinění. Je vhodné používat lubrikační gely, které seženete v každé drogerii nebo lékárně.

Příčina ale může být i závažnější, proto je vhodné zajít ke gynekologovi, pokud si všimnete jakéhokoliv podezřelého krvácení. Z možných příčin vybírám ty nejčastější:

  • hyperplazie endometria: nadměrný růst tkáně sliznice dělohy může vyvolat krvácení
  • děložní fibroidy: narušují strukturu stěny dělohy a ztlušťují povrch děložní sliznice, zároveň zvyšují prokrvení, což přispívá k abnormálnímu krvácení
  • infekce endometria (endometritida): způsobuje zánět a podráždění děložní sliznice, což vede k abnormálnímu krvácení
  • rakovina endometria: nádorové buňky narušují strukturu a funkci tkáně endometria, což způsobuje abnormální krvácení

Opakuji, že tyto zdravotní stavy mohou být až život ohrožující, proto s jakýmkoliv nezvyklým krvácením zajděte na gynekologii nebo aspoň k praktickému lékaři.

 

Zdravotní rizika, které může postmenopauza vyvolat nebo zhoršovat

Nemoci srdce a cév: Vznikají v důsledku sníženého estrogenu. Ženy v postmenopauze žijí více sedavým životem, takže se zvyšuje i jejich hladina cholesterolu a s ní roste i krevní tlak. Kombinace faktorů zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Pomůže zdravá dietní strava, dostatek pohybu, odnaučení od kouření a samozřejmě správná léčba již existujících onemocnění.
Osteoporóza: Další dopad sníženého estrogenu. Osteoporóza postihuje nejčastěji kyčle, páteř a zápěstí, ale může napadnout kterékoliv kosti. Pomohou léky, vhodná strava (potraviny s vápníkem), případně doplňky stravy (vitamín D). Vyhledejte osteologa, ortopeda, endokrinologa nebo revmatologa.
Vaginální atrofie: Snížený estrogen ztenčuje poševní sliznici, kvůli čemu je suchá a lehce se poraní. Pomůže lubrikační gel, případně oslovte gynekologa.
Psychické problémy Kolísání hormonů vyvolává špatné nálady. Některé ženy upadají do deprese, protože se nesmíří s tím, že jsou jejich plodné roky pryč. Pomůže psychiatr nebo psycholog.

Tabulka možných zdravotních komplikací u postmenopauzálních žen

 

Jak lékař zjistí, zda už jste v postmenopauze?

Lékař může postmenopauzu potvrdit podle vašich konkrétních příznaků a podle toho, kolik času uběhlo od vaší poslední menstruace. Někdy od vás lékař bude potřebovat vzorek krve, aby v něm změřil hladiny hormonů a potvrdil, že jste si již prošla menopauzou.

Pamatujte, že po menopauze jste až pokud jste měla poslední menstruaci před nejméně 1 celým rokem. Pokud ano, nyní jste již pravděpodobně v postmenopauze.

 

Léčba postmenopauzy

Léčba postmenopauzy ve skutečnosti neexistuje. Jde o normální a očekávané období v životě každé ženy. Neléčí se proto samotná postmenopauza, ale její negativní příznaky, pokud významně zasahují do života ženy a omezují ji.

Jednou z metod je hormonální léčba, ta se však nedoporučuje ženám starším 60 let. Zároveň je vhodná pouze krátkodobě. Při dlouhodobém působení totiž zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin a mrtvice. Vždy poslouchejte svého lékaře.

Mezi další metody tlumení příznaků patří:

  • antidepresiva proti negativním náladám nebo depresím,
  • léky proti záchvatům pro zmírnění návalům horka a silnému pocení,
  • různé lubrikační a vaginální krémy proti vaginální suchosti a bolesti při sexu (ty seženete i bez předpisu).

Lékař vám doporučí i několik změn životosprávy, které zmírní nepříjemné příznaky a zároveň vám pomohou zlepšit své celkové zdraví, zejména co se hormonální rovnováhy týče.

Záměrně neuvádím žádná konkrétní léčiva ani značky léků. Všechny jsou totiž na lékařský předpis. Snažím se pouze, aby žádná čtenářka nesháněla léky načerno a bez předpisu. Každý lék musí být předepsán podle zdravotního stavu konkrétní ženy. Myslete vždy na to, prosím.

 

Domácí „babské rady“ pro lepší zvládání příznaků postmenopauzy

Tyto rady vám doporučí i lékař, ale můžete s nimi začít ještě dnes a to i pokud jste u lékaře zatím nebyla. Jde o klasické zásady zdravé životosprávy:

Zdravě jezte: Jezte zeleninu, ovoce, dietní maso a ryby, celozrnné pečivo, zakysané mléčné výrobky a zdravé tuky. Vyřaďte průmyslově zpracované potraviny, trvanlivá, balená, konzervovaná a přesolená jídla, nejezte sladkosti. Nejezte pikantní jídla, aby nezhoršovaly návaly horka a pocení. Pijte čistou vodu a bylinkové čaje. Nepijte horké nápoje, které by vás ještě více zahřívaly.
Vyřaďte zlozvyky: Nepijte alkohol, nekuřte tabák ani jeho náhrady, ignorujte drogy. Volný čas věnujte aktivitám nebo odpočinku.
Dobře spěte: Spěte, abyste nebyla unavená. Usínejte a vstávejte ve stejnou dobu. Před spaním vypněte mobil i televizi, nepijte tekutiny a odstraňte rušivé vlivy. Větrejte, ať vás nebudí návaly horka.
Buďte aktivní: Vhodné jsou sporty střední zátěže jako jóga, tanec, chůze, turistika, cyklistika, plavání, bruslení nebo cokoliv vás baví a co ještě zvládnete.
Udržujte si zdravou váhu: Nadváha a obezita zhoršují hormonální rovnováhu. Stravou a sportem se zbavte nechtěných kilogramů. Získáte tak energii, budete se méně potit a zadýchávat. Zlepšíte si náladu, protože pohyb vyplavuje hormony štěstí.
Meditujte: Eliminujete nadměrný stres. Vyberte si oblíbenou aktivitu, ať už už je to četba, práce na zahrádce, vaření nebo cokoliv, při čem si odpočinete a budete spokojená.
Zařaďte Proerecta WOMEN: Kapsle pomocí extraktů z bylin obohacených o minerály a vitamíny navozují menopauzální komfort, který tlumí stejné negativní symptomy, jaké vyvolává postmenopauza. Kapsle WOMEN užívejte po celou dobu, po kterou se vyjmenované příznaky objevují.

Tabulka domácích „babských rad“ pro úlevu a zmírnění příznaků postmenopauzy

 

Co jsme zjistili o postmenopauze?

Postmenopauza je normální součástí života každé ženy. Nastupuje po menopauze a tedy po období, kdy žena neměla menstruaci aspoň 12 po sobě následujících měsíců. Postmenopauza trvá až do konce života.

V postmenopauze vaječníky přestávají pracovat, takže žena již nemá menstruaci, neovuluje ani nemůže otěhotnět.

Během postmenopauzy slábnou nepříjemné příznaky menopauzy, bohužel se mohou rozvinout jiné. Je rozumné podstupovat pravidelné lékařské prohlídky a léčit všechny existující nemoci.

Postmenopaza může vylepšit váš sexuální život, protože se již nemusíte obávat otěhotnění a sex si můžete užívat naplno.

Máte vlastní zkušenost s postmenopauzou? Kdy vám ji diagnostikovali, jak se projevovala a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím. Přeji vám hlavně pevné zdraví bez negativních symptomů postmenopauzy, vážené čtenářky 🙂

Proerecta WOMEN koupit

DÁLE ČTĚTE: Předčasná menopauza: Proč přichází ve 45 letech nebo i dříve?

předčasná menopauza

Leave a Reply