PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

Až 8 % žen trpí premenstruační dysforickou poruchou (PMDD). Jste mezi nimi? Jak poznat, zda skutečně trpíte PMDD?

Pokud máte několik dnů před menstruací tak silné a nezvladatelné stavy, jako se dočtete níže, tak ano: i vy můžěte trpět premenstruační dysforickou poruchou. Vysvětlíme, jak se PMDD projevuje, proč je pro ženy čistým utrpením a jak tyto trýznivé příznaky co nejvíce zmírnit.

pmdd, premenstruační dysforická porucha

 

Co přesně je premenstruační dysforická porucha?

Je to závažná, těžce snesitelná forma PMS, která ženu obírá o radost ze života a snižuje životní komfort. Postihuje 3 až 8 % žen, které mají menstruaci (a tedy ne ženy v menopauze, kdy se menstruace zastaví).

PMDD se objevuje přibližně 10 až 7 dní před začátkem menstruace a příznaky mohou vymizet krátce po začátku menstruace. Znamená, to, že vás kromě nepříjemné menstruace může dalších 10 dnů v měsíci trýznit PMDD.

PMDD je totiž cyklická porucha. To znamená, že se opakuje a ženu trápí pravidelně v cyklech. Příznaky se objeví na konci luteální fáze menstruace po ovulaci a končí zlehka po začátku menstruace.

*CO JE PMS?

Je to zkratka premenstruačního syndromu (také premenstruační stres či premenstruační tenze). Jde o fyzické, psychologické a emocionální příznaky spojené s menstruačním cyklem. Závažná, méně rozšířená, ale o to více nesnesitelná forma PMS je právě PMDD.

 

Proč píšeme o PMDD?

Protože vám chceme pomoct zlepšit životní komfort a co nejvíce vás odbřemenit od nesnesitelných projevů PMDD. Pamatujte, že žena, která si PMDD právě prožívá, má kolem sebe partnera, rodinu, přátele a kolegy, kteří musí tyto stavy snášet chtě nechtě také. Kromě toho, že potřebujete ulevit sobě, chcete myslet i na své okolí, které to v mnoha případech nemá vůbec lehké.

Nejeden nevysvětlený a nepochopený syndrom PMDD již skončil rozchodem nebo výpovědí. Pomoc existuje, jen je potřeba mít zájem nechat si pomoct.

SOS POMOC s nepříjemnými součástmi menstruace, menopauzy, PMS a PMDD > české tobolky Proeretca WOMEN. 

Díky prospěšným bylinám, vitamínům a minerálům navozují správnou hormonální hladinu. PMDD je totiž poruchou hormonální aktivity, a díky WOMEN srovnáte hormony na optimální hodnoty.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky u vás WOMEN bude do 48 hodin.

 

Příznaky PMDD – jak na sobě poruchu poznáte?

Příznaky mohou být zcela nezvladatelné až paralyzujicí

Jde o velice nepříjemné, často nezvladatelné symptomy. PMDD z vás udělá doslova jiného člověka. Nesnesitelnou hysterku nebo hromádku neštěstí, které chybí jakákoliv energie do běžných denních úkolů.

PMDD mění chování, náladu a zasahuje i do fyzické kondice. Může se stát, že doslova „vyskočíte z kůže a nevejdete se do ní zpátky“. Objevuji se i poruchy paměti, takže si žena své záchvaty nemusí uvědomovat.

To je škoda, protože tehdy má tendenci věc zlehčovat až bagatelizovat ve smyslu „Co si nepamatuji, to se nestalo„. Bohužel přesně tak vzniká zástup zkroušených partnerů, přátel a kolegů, kteří si s postiženou ženou neumějí poradit. PMDD negativně ovlivňuje vztahy postižené s okolím. Bohužel izolace nepomáhá, protože může vyústit do dalších návalů hněvu, smutku nebo agrese právě kvůli samotě.

PMDD dovede narušit jak osobní, tak veřejný život postižené a celý stav má mnohem širší přesah. Nekončí se u prahu vlastních dveří.

Více rozšířené jsou emoční příznaky. Zásadní jsou náhlé a rapidní změny nálad.

 

Jak poznám, zda skutečně trpím PMDD a ne „pouze“ PMS nebo běžnými příznaky menstruace?

Sečtěte si, zda můžete být v rizikové skupině

U postižené se musí vyskytovat aspoň 5  z níže uvedených příznaků a to po dobu 7 až 10 dnů před začátkem menstruace. Tyto příznaky příchodem menstruace odezní. Pokud jich na sobě pozorujete 5 nebo více a ztrpčují vám pravidelně život, je veliké riziko, že trpíte PMDD.

 

Psychické příznaky, které změní osobnost postižené

  • silný smutek
  • pocity bezmocnosti
  • úzkost
  • přecitlivělost na názory okolí, problém snášet kritiku nebo se smířit s odmítnutím
  • panické záchvaty
  • rapidní změny nálad, klidně v řádech minut je z usměvavé ženy hromádka neštěstí nebo rozzuřený pittbull
  • pláč a to často bez příčiny
  • vztek, agrese, nutkání s každým se hádat bez ohledu na okolnosti – zde si postižená vůbec neuvědomuje, že svým chováním někomu škodí a zraňuje jej (častá příčina rozchodů i nevěry nebo výpovědi od zaměstnavatele)
  • totální nezájem o běžné činnosti nebo povinnosti, apatický přístup
  • poruchy soustředění, výpadky paměti – postižená si často své chování neuvědomuje nebo na něj velice rychle zapomene a tváří se jakoby nic
  • únava, vyčerpání, soustavná potřeba spánku a polehávání
  • přejídání se, emoční zajídání špatných nálad
  • nespavost, neschopnost usnout ani za ideálních podmínek
  • pocit vyhoření, pocit „životní prohry“, žena propadá úzkosti, že v životě nic nedokázala, nikdo ji nepotřebuje a nikomu nechybí
  • extrémně zvýšené (žena chce spatné myšlenky zahnat sexem) nebo extrémně nízké sexuální libido (žena se nedovede do sexu odhodlat, nevidí v něm žádný smysl, upadá do apatie)
  • dožadování se pozornosti, vyžadování emocionální blízkosti, potřeba „boutlavé vrby“

 

Fyzické příznaky, které ženu vyřadí z denních činností

  • brnění, pnutí a natékání prsů
  • otoky obličeje a nosu
  • poruchy srdečního tepu, bušení
  • bolesti hlavy, svalů a kloubů, křeče a zatuhlost
  • poruchy ve vnímání vlastního těla – postižená se cítí nateklá, tlustá, napjatá
  • skutečný nárůst váhy

 

Nejrychlejší léčba PMDD

Prioritou je srovnat hladiny hormonů

Hlavním cílem je postižené zlepšit kvalitu života, ulevit jí od trápení a co nejvíce snížit negativní vliv na její život a vztahy.

Nejčastěji se ženy léčí pomocí inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu. Jsou efektivní a nemají mnoho vedlejších účinků.

Jako účinná se zatím jeví léčba pomocí antikoncepčních pilulek (Beyaz, Yasmin, Yaz). Bohužel část žen na léčbu reaguje naopak a to dalším zhoršením příznaků. Je tedy nutné otestovat metodu sama na sobě.

Vliv hladin serotoninu potvrdily i výzkumy. Během nich se podávaly postiženým ženám inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, které zaznamenaly dobrý účinek na náladovost.

Velmi důležitý je životní styl postižené a pozitivní změny v něm. Pravidelné cvičení a fyzická zátěž, zdravá strava, nepřejídaní se, nehladovění. Vyhýbání se neduhům. Dostatečný odpočinek, spánek. Co nejvíce sexu a radost ze života. Záliby a aktivní trávení volného času, přítomnost přátel. Jde vlastně o klasické zásady zdravé životosprávy, které jistě dávno znáte.

Za zmínku stojí také vitamín B6, který podporuje tvorbu serotoninu. Toho mají ženy s PMDD málo a je potřeba jeho tvorbu stimulovat přirozeně, nebo mu dopomoct právě doplňky stravy. Nezapomeňte, že dostatek vitamínu B6 obsahuje Proerecta WOMEN.

PODROBNÁ RECENZE: Externí radaktorka Daniela na sobě 2 měsíce testovala Proerecta WOMEN. Zde je její pozitivní zkušenost

recenze Proerecta WOMEN

 

Co způsobuje premenstruační dysforickou poruchu?

Jde o poruchu tvorby hormonů a hormonální aktivity

Pro laika je pochopení vztahů a aktivity mezi hormony poměrně nesrozumitelné, takže co nejvíc zjednodušeně:

Ženy trpící PMDD reagují abnormálně na normální hladiny hormonů. Jejich hladiny hormonů jsou tedy v normálu, ale PMDD je nutí na tuto ideální hladinu reagovat nepřirozeně.

Dalším problémem je snížená tvorba hormonu serotoninu (hormon lásky a štěstí). Láska, duševní pohoda a dobrá nálada jsou vlastně stavem, kdy se nám vyplavují hormony štěstí včetně serotoninu. Pokud je ho dlouhodobě málo a existuje porucha tvorby, je jasné, že žádná láska, pohoda ani dobrá nálada nemůže existovat. Vše je o chemii. Ženy s PMDD mají obecně sníženou produkci serotoninu.

Nedostatečnou produkci zapříčiňuje kolísavá hladina pohlavních hormonů během luteální fáze menstruace (estrogen, progesteron a testosteron). Důležitý vliv má také míra stresu a čím je žena více ve stresu, tím vyšší je předpoklad vzniku PMDD.

Bohužel přesná příčina vzniku PMDD není zcela objasněná a opíráme se pouze o studie, statistiky a teorie.

 

PMDD – často kladené otázky

Které jsou nejčastější příznaky PMDD?
  • rapidní změny nálad, nervozita, deprese, úzkosti, pláč a emocionální přecitlivělost
  • potíže se soustředěním
  • poruchy srdečního rytmu
  • paranoja a poruchy vnímání sebe sama
  • poruchy koordinace, závratě a nestabilita
  • zapomnětlivost
  • nezřízená chuť do jídla a přejídání se
  • bolesti hlavy
  • bolesti zad
  • svalová bolest
  • návaly horka
  • závratě a mdloby
  • nespavost
  • změny vidění, poruchy zraku
  • problémy s dýcháním, rychlejší rozvoj alergií a infekcí
  • bolestivá menstruace
  • snížené libido
  • tvorba modřin a pomalé hojení ran
Jak se PMDD vyšetřuje?
Musí se objevit nejméně 5 příznaků 7 až 10 dní před menstruací, a zároveň odezní během prvních dnů menstruace.
Je PMDD duševní nemoc?
Ano, PMDD je klasifikovaná jako mentální nemoc. Vyznačuje se souborem psychických změn, které se během roku opakují v luteální fázi menstruačního cyklu.
Jaká je nejúčinnější léčba PMDD?
Jako první volba se předepisují léky, tzv. inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (léky Prozac, Zoloft, Paxil). Serotonin je hormon, který má úzký souvis s náladou a ovlivňuje ji.
Zhoršuje se PMDD věkem?
Může se objevit kdykoliv mezi pubertou a menopauzou, co je klidně úsek 40ti let. Nejčastějším věkem výskytu je 20. až 30. rok. Věk a stres může příznaky zhoršovat. Základní příčiny bohužel nejsou dostatečně známé.
Je PMDD hormonální nerovnováha?
PMDD se jeví jako negativní reakce ženy na výkyvy hormonálních hladin. Hormonální nerovnováha obecně není příčinou PMDD, ale existují případy, kdy žena s PMDD trpí i hormonální nerovnováhou.
Je PMDD podobné bipolární poruše?
Mezi bipolární poruchou a PMDD existuje mnoho podobných rysů. Mají podobné příznaky a jsou to cyklické poruchy (objevují se v pravidelných intervalech). Rozdíl je v tom, že bipolární porucha je závažná psychiatrická porucha a PMDD souvisí s poruchami hormonální aktivity (endokrinní systém).
Může PMDD vymizet i bez léčby?
Bohužel PMDD samo nezmizí a vyžaduje si přesně cílenou, odbornou léčbu.
Partnerka má PMDD. Jak s ní mohu vydržet a nezbláznit se?
Během problematických dnů se snažte být vstřícný a být oporou. Dohlížejte na pravidelné návštěvy lékaře, sledujte, zda si správně dávkuje léky.
Pomůže odstranění vaječníků zlepšit nebo vyléčit PMDD?
Odstraněním vaječníků dojde k zabránění ovulace a udržení hormonální rovnováhy. Eliminují se tak výkyvy hormonů, které vyvolávají PMDD.
Který hormon stojí za PMDD?
Jde o vzájemné působení estrogenu a serotoninu. Způsobují poruchy nálady, a kromě PMDD také perimenopauzální deprese.
Jaký je to pocit mít PMDD?
Příznaky PMDD jsou podobné příznakům PMS a menstruace. Ženy si je kvůli tomu často pletou.

Zažívají pocity deprese, úzkost, podrážděnost a vztek. Všechno doslova „z ničeho nic“. Často až zbytečný pláč kvůli ničemu.

Jak dlouho cyklus PMDD obvykle trvá?
Příznaky se opakují a začínají obvykle 7 až 10 dní před menstruací. Snižují se začátkem menstruace. Poté vymizí a vrátí se před další menstruací. Připravte se tedy, že se s nimi setkáte každý měsíc.
Může PMDD pokračovat i během menstruace?
Nejsilnější příznaky PMDD se objevují obvykle před menstruací, ale mohou se objevit i několik dní po začátku menstruace.
Jaké jsou spouštěče PMDD?
Přesná příčina zatím není známa. Může jít o abnormální reakci na hormonální změny, ke kterým dochází s každou menstruací. Hormonální změny způsobují nedostatek serotoninu.
Mohu při PMDD užívat hořčík a pokud ano, kolik?
Hořčík užívejte, pokud trpíte nadýmáním, zadržováním tekutin, citlivými prsy nebo svalovou ztuhlostí. Doporučeno je 360 mg za den.
Vyléčí PMDD hysterektomie?
Ženy, které podstoupily hysterektomii, zaznamenaly výrazné zlepšení nálady po 6 měsících od operace. Cítily se spokojenější se životem, zvýšila se jeho kvalita. Studie dokazuje, že chirurgická řešení (ooforektomie, hysterektomie a kontinuální náhrada estrogenu) jsou pro zmírnění příznaků PMDD účinná.
Jaký je rozdíl mezi PMS a PMDD?
PMDD je závažnější, mnohem náročnější na zvládání. Žena často nepoznává sebe sama a své chování. Někdy si své záchvaty ani neuvědomuje.
Budu s PMDD trpět depresemi?
Depresivní poruchy se vyskytly u 18 až 69 % žen s PMDD. Riziko výskytu je tedy vysoké.
Je PMDD dědičná?
Ano. Existuje genetická složka PMDD, kterou může dcera dědit.
Které vitamíny pomáhají s PMDD?
Mayo Clinic doporučuje vyzkoušet vápník, hořčík, vitamín E a vitamín B6.

TIP PRO DOPLNĚNÍ VHODNÝCH MINERÁLŮ A VITAMÍNŮ:

České tobolky Proerecta WOMEN pro zmírnění negativních součástí menopauzy, menstruace a projevů PMS (obsahují hořčík, zinek a vitamíny B2, B3, B6, B12 a D3).

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky u vás WOMEN bude do 48 hodin.

 

Je vůbec PMDD normální?
Až 75 % menstruujících žen může mít mírný PMS. PMDD je méně častá a postihuje od 3 do 8 % žen.
Zmizí PMDD po menopauze?
PMDD není přítomno mimo menstruačního cyklu. Jelikož žena v menopauze o menstruaci ztrácí, vytrácí se i PMDD.
Jak si mohu udržet dobrou náladu co možná nejdéle?
Cvičte. Fyzická vitalita a kondice úměrně zlepšuje psychickou kondici. Nepijte alkohol, nekuřte, omezte kofein a nejezte přeslazená jídla a cukrovinky. Jezte zdravě. Naučte se zvládat stres. Dobře spěte a objednejte si Proerectu WOMEN, která zmírňuje příznaky menstruace, PMS a zlepšuje životní komfort.

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

Leave a Reply