Perimenopauza: Poslední etapa před menopauzou. Jaké má příznaky a má smysl se jí bát?

Perimenopauza je etapa v ženském životě, která přechází menopauze. Má typické příznaky, které ale nepostihují všechny ženy a většina z nich projde perimenopauzou pohodlně bez vážnějších problémů.

Během perimenopauzy pomalu slábne plodnost, která trvale končí právě nástupem menopauzy. Hlavní příčinou ztráty plodnosti a dalších projevů je hormonální nerovnováha. Tu způsobuje oslabená tvorba specifických hormonů.

V článku vyjmenujeme příznaky, podle kterých na sobě perimenopauzu poznáte, ale zároveň vás uklidníme. Perimenopauza není konec života a dá se s ní žít poměrně pohodlně. Poradíme, jak negativní stavy tlumit. Je ale potřeba být připravená na to, že po této etapě dojde k menopauze, během které žena ztrácí schopnost otěhotnět a mít další děti.

perimenopauza

TIP: O menopauze, projevech a možnostech jak projevy zmírnit jsme psali v podrobném článku Menopauza – jak zpomalit příchod hlavního strašáka žen a co všechno se bude dít, až přijde?

Co je to perimenopauza?

Perimenopauza je období před nástupem menopauzy. Obecně perimenopauza trvá přibližně 5 až 10 let, ale přesná doba se liší vždy od ženy k ženě. Příznaky mohou být méně patrné a ženy si mnohdy neuvědomují, že již do perimenopauzy vstoupily. Příznaky jsou velmi často podobné samotné menopauze, kvůli čemu mohou mít ženy problém rozeznat, ve kterém stadiu přesně jsou.

Hlavním důvodem perimenopauzy a souvisejících komplikací je snížená hladina hormonu estrogenu důležitého pro ženské zdraví, vitalitu a plodnost. Ten produkují vaječníky, žluté tělísko a placenta, kterých funkce slábne přirozeně věkem. Otěhotnění je možné, ale není zaručené a ne každý pokus vyjde úspěšně.

Perimenopauza pokračuje přímo k menopauze, což je stav, kdy žena nedostane menstruaci aspoň 12 měsíců. Pokud nebudete mít menstruaci celý rok, dosáhla jste menopauzy. Perimenopauzu i menopauzu si můžete nechat potvrdit u gynekologa.

Perimenopauza je přirozená, běžná a musíte s ní počítat. „Připravuje“ tělo na menopauzu. Činnost vaječníků a produkce estrogenu slábne, čímž signalizuje postupné zastavení uvolňování vajíček.

 

Kdy přichází perimenopauza a jak dlouho potrvá?

jak dlouho trvá perimenopauza?

Perimenopauza trvá 5 až 10 let a nastupuje obvykle po 40. roce života.

Perimenopauza přichází zhruba po 40. roce a čím jste blíže padesátky, tím pravděpodobnější je i nástup perimenopauzy. Nástup lze čekat zhruba 10 nebo méně let před menopauzou. Ženská hormonální nerovnováha někdy trápí i mladší ženy, kvůli čemu může perimenopauza zasáhnout i ženy po 30. roce. Je to ale méně obvyklé.

Perimenopauza může trvat i velmi krátce v rozmezí několika měsíců až let. Oficiálně se její trvání odhaduje na 5 až 10 let, přičemž končí příchodem menopauzy a úplnou ztrátou plodnosti. Někdy může trvat i méně než 5 let.

Cykly začnou být nepravidelné a nelze je tak naplánovat ani předpovědět. Právě tyto otázky vedou k nejistotě, strachu, stresu a podrážděnosti žen v perimenopauze.

 

Dostane se do perimenopauzy každá žena?

Ano, produkce hormonů i plodnost se přirozeně zastaví u každé stárnoucí ženy a tak je to normální. Rozdílem je pouze přesný věk nástupu perimenopauzy (zhruba po čtyřicítce), síla a snesitelnost přirozených vedlejších příznaků.

Perimenopauza trápí výrazněji pouze některé ženy, takže ty zbylé si jí často vůbec nevšimnou a jejím projevům nepřikládají větší váhu. Zároveň se ženy po 40. až 50. roce obvykle nechystají zplodit další dítě, takže ani perimenopauzální neplodnost obvykle až tolik nevadí, pokud vznikne.

 

Co zhoršuje příznaky perimenopauzy nebo zrychluje její nástup?

Nezdravou životosprávou a prodělanými nemocemi můžete příchod perimenopauzy urychlit a zhoršit její projevy. Proto se co nejvíce vyhýbejte rizikovým faktorům.

Perimenopauzu sice zažijete, ale nebude předčasná a nezastihne vás v mladosti. Cílem je žít v pohodě i s ní bez větších komplikací.

  • nekuřte tabák ani moderní náhrady tabáku (elektronické cigarety, vapování, zahřívání tabáku a podobně)
  • pátrejte po výskytu perimenopauzy a závažnosti menopauzy v rodině a zeptejte se maminky, babičky nebo i prababičky
  • v případě výskytu rakoviny u vás nebo v rodině informujte lékaře, stejně tak o všech zákrocích na děloze a vaječnících

 

Perimenopauza, estrogen a hormonální změny

Za nepříjemnými příznaky stojí hlavně klesající produkce estrogenu, dalších důležitých hormonů a výsledná hormonální nerovnováha (také hormonální dysbalance).

Estrogen tak ztrácí rovnováhu s progesteronem, který produkují vaječníky. Oba řídí menstruaci i ovulaci a vzájemně ovlivňují ženskou fertilitu. Tyto výkyvy bohužel nelze předpovědět a hladiny se mění výrazně a příliš rychle.

Hladina estrogenu nakonec klesne na úroveň, kdy se přestanou uvolňovat vajíčka. Výsledkem je ztráta menstruace (amenorea), menopauza, neplodnost a některé zdravotní komplikace.

CÍLENÁ POMOC PROTI NEPŘÍJEMNÝM PŘÍZNAKŮM:

Proerecta WOMEN jsou lehce polykatelné tobolky pro navození menopauzálního komfortu. Tlumí i nepříjemné příznaky perimenopauzy.

Díky nim lze zvládat menopauzu včetně perimenopauzy snesitelně a bez negativních důsledků.

Prospěšný je hlavně obsažený drmek, ženšen a maca. WOMEN doplňuje i další látky, které organismus potřebuje pro zvládnutí zvýšené zátěže organismu a mysli během perimenopauzy.

Proerecta WOMEN

 Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích českých tobolek pro ženy Proerecta WOMEN přímo na e-shopu Proerecta.cz.

 

Příznaky perimenopauzy

Ubezpečujeme vás, že některé příznaky na sobě vůbec nepoznáte a jiné pouze ve slabé míře. Nebojte se proto předčasně. Perimenopauza se vám nevyhne, ale kvůli ní nekončí ani život ani zájmy, které vás těší a naplňují.

 

První příznaky rané perimenopauzy

Většina žen si všimne zvláštností spojených s menstruací. Pokud byla doposud pravidelná, od nástupu perimenopauzy může přicházet předčasně, opožděně nebo úplně vynechat. Stejně tak může sílit nebo slábnout krvácení.

Velmi časté jsou návaly horka až záchvaty tělesné teploty, které doprovází silné pocení. Objevují se i v noci, takže má žena problémy se spánkem a ty ji unavují ještě více.

Ženy často hlásí změny sexuálního libida. Některé mají chuť na sex častěji, jakoby se tělo podvědomě snažilo využít poslední záblesky plodnosti pro možná poslední šanci otěhotnět. Dalším ženám ale libido slábne a na sex ani nepomyslí. To logicky trápí jejich partnery, kteří se mohou divit, proč „ženská v nejlepších letech“ najednou nechce vůbec souložit.

Navíc se často přidává i vaginální suchost (vaginální atrofie). Kvůli ní slábne přirozená lubrikace, vagina je suchá, sex může kvůli tomu bolet a může dojít i k problému zasunout penis či erotickou pomůcku.

 

Negativní příznaky pokročilé perimenopauzy

Perimenopauza se kvůli poklesu estrogenu projevuje na těle i na psychice. Hormonání dysbalance ovlivňuje mnohé tělesné procesy, a zároveň náladu a emoce.

Příznaky a to i ty méně patrné pomůže zjistit lékař na pravidelných prohlídkách, proto je nikdy neignorujte.

Tyto základní příznaky se v určité míře objeví u většiny perimenopauzálních žen. Některé je v klidu zvládají, ale některým způsobují značné problémy v běžném životě.

TIP NA ÚČINNÝ A NENÁVYKOVÝ DOPLNĚK:

Hormonální nerovnováhu, perimenopauzu a její nepříjemné příznaky můžete spolehlivě tlumit pomocí tobolek Proerecta WOMEN pro dospělé a zralé ženy.

Klikněte na odkaz a podívejte se na všechny pozitivní účinky.

Proerecta WOMEN

 

Jak se perimenopauza vyšetřuje?

Lékař bude měřit folikulostimulační (FSH) hormon ze vzorku krve. Na vyšetření určitě zajděte, pokud jsou nepříjemné stavy silné, straší vás nebo vám znemožňují pracovat či trávit volný čas tak, jak jste byla zvyklá. Objednejte se na gynekologii nebo k praktickému lékaři. V případě potřeby vás pošle k dalším specialistům.

Za lékařem určitě jděte, pokud se objeví:

  • krevní sraženiny při menstruaci
  • krvácení i mimo období menstruace
  • krvácení, bolest či jiné komplikace během sexu
  • změny nálady a chování, které reálně vadí vám nebo vašemu okolí

Pokud vaše příznaky nejsou příliš vážné, snášíte je dobře a nezhoršují vám život, nemáte žádnou povinnost ihned utíkat na vyšetření. Je pro vás ale ale vždy lepší vědět, co přesně se s vámi děje, protože i drobná nepříjemnost časem může přerůst v závažný problém.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Návrat menstruace po menopauze není možný. S krvácením jděte k lékaři.

návrat menstruace po menopauze

 

Měření hladiny folikulostimulačního hormonu

folikostimulační hormon, optimální hladina u ženy

Za normální se považuje hladina do 21,5 jednotek na litr krve. Vyšší hodnota může signalizovat perimenopauzu nebo menopauzu.

Folikostimulační nebo folikuly stimulující hormon (zkatka FSH) produkuje mozek a vaječníky řídí tak, aby během ovulace uvolňovaly vajíčka. Je proto velmi důležitý pro ženskou plodnost.

Během perimenopauzy i menopauzy se jeho hladina výrazně zvyšuje. Lékař jej měří ze vzorku krve a pokud je hladina trvale zvýšená, dovede podle něj určit, zda se žena nachází v menopauze.

Bohužel pouze podle vysokého FSH nelze s jistotou tvrdit, zda je žena zatím „pouze“ v perimenopauze nebo má po ní. Během ní hladiny hormonů strmě stoupají a zase klesají, takže vyšetření mohou zkreslovat reálný stav.

Výsledky měření ovlivňuje také hormonální antikoncepce, kterou ženy před menopauzou často užívají. Výsledky může zkreslovat i nemoc a některé léčebné metody, třeba hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy), která zvyšuje hladinu hormonu prolaktinu. Kvůli tomu se měření musí někdy opakovat.

 

Co se ptát lékaře při vyšetření na perimenopauzu?

Problémem, který ženy často přivádí do ordinací, je nepravidelná menstruace. Její příčinou mohou být i jiné důvody, proto je rozumné nechat se vyšetřit. Pokud je problém dlouhodobý, veďte si menstruační deník, aby měl lékař podrobný přehled. Zároveň si zapisujte všechny negativní projevy a všechny léky a doplňky, které užíváte.

Na vyšetření se lékaře zeptejte:

  • zda jsou vaše komplikace příznakem perimenopauzy,
  • co všechno můžete dělat pro jejich zmírnění,
  • zda jsou u vás možné i jiné příčiny vzniku,
  • zda lékař předpokládá, že budou příznaky dlouhodobé nebo ne,
  • zda je pro vás vhodné užívání hormonální antikoncepce,
  • které vitamíny, minerály či doplňky zařadit a v jakých dávkách,
  • zda můžete zajít i na další vyšetření a testy,
  • zda pro vás vznikají nějaká omezení,
  • zda jste pořád plodná a můžete ještě otěhotnět,
  • pokud máte další nemoci, zda je můžete bezpečně řešit dohromady,
  • podle čeho zvážit další vyšetření v budoucnu.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Sex a orgasmus v menopauze: Co přesně se bude dít? A budu je vůbec mít?

sex a orgasmus v menopauze

 

Léčba perimenopauzy – existuje vůbec lék?

Samotnou perimenopauzu nelze léčit a lék přímo na perimenopauzu neexistuje. Není to nemoc ani úraz, ale přirozená etapa života. Pokud je vaše perimenopauza nepříjemná a těžce jí snášíte, držte se rad vašeho lékaře a vydržte.

Až přijde menopauza, perimenopauza skončí. Tehdy se mohou mnohé nepříjemnosti vyřešit i samy, případně se o ně postará opět lékař. Bohužel nelze předpovídat, jak bude vypadat právě vaše budoucí menopauza. Některé projevy se mohou zhoršovat, ale také zlepšovat.

Pokud bude perimenopauza nezvladatelná, lékař se zaměří na pomoc a léčbu konkrétních negativ a příznaků.

Zmiňujeme i hormonální terapii pro podporu produkce nebo doplnění estrogenu. Tehdy ale přísně poslechněte doporučení lékaře, protože terapie má i rizika. Nejčastěji může dojít ke vzniku krevních sraženin, infarktům či mrtvicím, nemocem žlučníku, problémům se zažíváním nebo rakovině dělohy.

Negativní příznak perimenopauzy: Lék / pomoc:
většina vážných příznaků hormonální terapie (doplnění a podpora produkce estrogenu)
náladovost, smutek, úzkost, deprese antidepresiva
hormonální nerovnováha a s ní spojená negativa antikoncepce
nerovnováha estrogenu estrogenové pilulky, náplasti, mastičky, gely
návaly horka a nadměrné pocení lék Neurontin
vaginální suchost krémy pro podporu vaginální lubrikace, lubrikanty na bázi vody
nadměrné krvácení léky na srážení krve

Tabulka léčby a pomoci s negativními příznaky perimenopauzy. Léky vám musí předepsat vždy lékař. V rámci bezpečnosti je neshánějte bez jeho vědomí.

V rámci zvýšení kvality života vám lékař i naše redakce doporučuje jíst zdravě, pestře a čerstvě, udržet si optimální váhu, nekouřit ani nepít alkohol, snažit se každý den aspoň 25 minut zlehka sportovat a hýbat se pravidelněji.

Zároveň se vyhýbejte činnostem, při kterých se nadměrně potíte a ohříváte (moc vrstev oblečení, přílišná námaha, příliš horké nápoje nebo kořeněná jídla, teplo kvůli spaní vedle partnera).

 

Změny životosprávy a domácí metody pro mírnější negativa perimenopauzy

Pokud se vám projevy nezdají příliš závažné nebo si chcete udržet zdraví a dobrou kondici až do stáří, zapojte tyto rady. Pomohou vám prožít perimenopauzu, ale také menopauzu a důchodový věk příjemněji a snesitelněji. Zdravé tělo a mysl jsou základem, takže si je chraňte 🙂

  • Ještě dnes si můžete objednat doporučené tobolky Proerecta WOMEN pro navození hormonální rovnováhy a perimenopauzálního komfortu. E-shop vám je doručí diskrétně do 2 pracovních dnů.
  • Jezte čerstvě, pestře, vydatně a co nejméně zpracovaných výrobků a polotovarů. Naučte se pravidelně vařit a nemusíte se tak spoléhat na kantýny, obědová menu v okolí ani rychlé a nezdravé svačinky.
  • Navykněte si na pravidelný pohyb a denně se snažte hýbat aspoň 25 minut. Časem zvládnete více a na sport si rychle zvyknete. Jezděte na kole, běhejte, dejte se na jógu, plavejte, vyzkoušejte turizmus a procházky. Pomocí lehkého sportu zhubnete, budete silnější a s lepší kondicí a zmírníte negativa perimenopauzy.
  • Vydatný a nerušený spánek si nastavte jako prioritu. Nesledujte TV ani mobil do noci, před spaním se vymočte, mějte lehkou peřinu i pyžamo, v ložnici vyvětrejte a nepřetápějte v ní.
  • Proti návalům horka si do bytu sežeňte větrák nebo mobilní klimatizaci, aby vám teplota vždy vyhovovala.
  • Zkuste začít meditovat a zpomalit životní tempo. Čtěte knihy, cvičte jógu nebo si zajděte za skupinou lidí, kteří se meditaci věnují pravidelně.
  • Co nejvíce omezte nebo spíše úplně vyřaďte kofein, alkohol a nikotin. Ovlivňují vaši náladovost a oslabují tělo.

NAUČTE SE: Jak rychle usnout ve 25ti zaručených krocích?

Jak se připravit na perimenopauzu a vyrovnat se s ní? Fakta, se kterými je rozumné počítat

Neradi bychom strašili předčasně, zvlášť pokud ještě v perimenopauze nejste. Někdo si perimenopauzou projde prakticky bez negativních příznaků a naprosto v klidu. Nemá tedy smysl obávat se perimenopauzy ani menopauzy dřív, než reálně přijdou. Nepříjemný průběh má menší část žen a vy mezi ně patřit nemusíte.

 

Perimenopauza může být nejasná a matoucí

Závěrečná fáze v podobě menopauzy je jasná. Žena ztratí menstruační cyklus a stane se neplodnou.

Naopak perimenopauza je nejisté období, ve kterém menstruace přichází později a vynechává, takže se žena může cítit zmateně a nevědět, v jaké fázi se právě nachází. Přesný nástup totiž nelze vypočítat a lze se orientovat pouze podle příznaků.

Projevy se liší u žen, proto u sebe každá vnímá perimenopauzu jinak. Má jiné zkušenosti a postřehy, kvůli čemu mezi ženami vzniká mnoho dohadů, nejasností, nesrovnalostí a mylných dojmů.

Ženy se tak mohou perimenopauzy obávat zcela zbytečně, protože příznaky, které trápí jejich kamarádky, se mohou lišit nebo se neobjeví vůbec.

 

Perimenopauzu nelze odložit na později

Podle vědců je nástup perimenopauzy zakódovaný od narození. Nelze ji tak oddálit ani se jí vyhnout.

Bohužel je možné příchod menopauzy urychlit svým škodlivým životním stylem. Vliv mají také nemoci, kterými si žena během života projde.

 

Chlupy a vlasy mohou růst i tam, kde nikdy předtím

Ochlupení nebo vlasy se mohu objevit i na místech, která vypadala zcela prázdná. Často na obličeji, zádech, břiše nebo dekoltu. Ochlupení na nich ale rostlo v podobě sotva viditelného „chmýří“.

Vlivem hormonálních změn se z chmýří stávají silné chlupy či vlasy a může jich růst i více (hirsutismus). Příčinou jsou hormonální změny.

 

Některé příznaky potřebují pomoc lékaře

Vždy záleží na síle a nepříjemnosti příznaků. Všímejte si hlavně tato negativa:

Nepravidelná menstruace: Cyklus se může zkrátit i prodloužit, krvácení sílit nebo slábnout, mezi cykly může vznikat dlouhá mezera nebo vynechají úplně.
Snížená plodnost až neplodnost: Žena je ještě plodná, ale plodnost až do menopauzy slábne a není spolehlivá.
Návaly horka: Příčinou je snížená hladina estrogenu. Návaly mohou trvat pár minut i dlouhé hodiny.
Silné pocení (i v noci): Pocení je odpověď organismu na návaly horka. Může způsobit i zhoršenou kvalitu spánku, neschopnost usnout a únavu během dne.
Vaginální komplikace: Často vaginální suchost, bolest, oděrky a úrazy během sexu nebo při použití pomůcek, ztráta elasticity a lubrikace, snížené sexuální libido.
Problematické močení: Močení je obvykle častější, budí ženu i v noci, močová trubice je suchá nebo podrážděná, častější jsou infekce a záněty močových cest nebo močová inkontinence (i při kýchání, kašlání nebo smíchu) kvůli ztrátě tonusu tkání.
Úbytek kostní hmoty: Kvůli poklesu estrogenu řídnou a křehnou kosti a ohrožuje je osteoporóza. Přijímejte dostatek vápníku a vitamínu D ve stravě nebo v doplňcích.
Nárůst váhy: Nejčastěji vlivem sníženého estrogenu, ale také kvůli nedostatku pohybu, přejídání a nezdravé stravě, kterou žena zajídá nepříjemnou náladu nebo stres.
Celková změna vzhledu: Problémy s pletí (suchá pokožka, akné a vznik pigmentových skvrn, podrážděná pleť), vypadávání vlasů, růst ochlupení na různých místech.
Výkyvy nálad, negativní emoce: Úzkost, smutek, podrážděnost, hněv a návaly agrese, deprese, pocity méněcennosti, špatné vnímání sebe a velmi časté nálad i během minut.
Problémy s pamětí: Výpadky paměti jsou časté v perimenopauze i v menopauze, ale časem se obvykle zlepšují.

Pokud negativní příznaky omezují váš spokojený život, je čas nechat si odborně poradit.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Akupunktura pravděpodobně nepomůže, homeopatie určitě ne

Mnohé ženy věří v přínosy akupunktury. Upozorňujeme, že akupunktura není uznaná jako léčebná metoda a s nepříjemnými projevy perimenopauzy nemusí vůbec nijak pomoct.

Existují ženy, které si účinky akupunktury v rámci úlevy od příznaků pochvalují, ale neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrzovaly, že jakkoliv pomáhá. Pokud funguje, tak pravděpodobně pouze na bázi placeba, takže ji nelze doporučovat.

Homeopatie patří mezi pavědy a homeopatika nemají žádný účinek. Jde o vodu bez jakékoliv účinné látky nebo cukrové pastilky zcela bez účinků. Nevyhazujte své peníze zbytečně a investujte je raději do zdravého jídelníčku, fitka nebo doporučených doplňků, které pomohou navodit hormonální rovnováhu. Vždy dodržujte doporučení a předpisy od ošetřujícího lékaře.

 

To, že se necítíte ve své kůži, je normální a dá se to čekat

Je úplně normální, že časté výkyvy nálad a zhoršená psychická kondice vás společně se změnami těla a jeho vzhledu mohou štvát, děsit a uvádět do rozpaků či smutku.

Perimenopauza se tehdy podobá pubertě, protože je žena na soustavné „houpačce“ pocitů a tělesných změn. To přirozeně naštve a rozhodí kohokoliv. Žádné nepříjemné pocity, zmatení, zlost nebo lítost nejsou cizí a v nějaké míře si je prožije většina žen. Buďte na ně pro jistotu připravená již dnes a počítejte s nimi. Není se určitě za co stydět.

 

Pro chápavé partnery: Co dělat, pokud je partnerka v perimenopauze?

jak se chovat k ženě v perimenopauze?

Podle těchto rad se můžete k partnerce chovat po celý život a ne pouze v perimenopauze.

Žena v perimenopauze může být podrážděná a na svého partnera často nepříjemná. Vnímavý partner ale ženu chápe a snaží se jí ulevit od potíží a vycházet vstříc.

Pokud máte podezření, že vaše partnerka již je v perimenopauze, zkuste tyto tajné rady pro muže 🙂 Pomohou vám udržet si hezký vztah. Společně zvládnete perimenopauzu a další nesnáze lépe.

  • Mějte o perimenopauze přehled. Partnerky se často ptejte, jak se cítí a co by jí pomohlo nebo udělalo radost. Zároveň si načtěte celý tento článek a zkuste pohledat další diskuze nebo zkušenosti mužů (a žen) ve stejné situaci. Pamatujte, že „sdílený problém je poloviční problém„.
  • Nedožadujte se sexu pořád. Partnerka může mít snížený zájem o sex a sex samotný jí nemusí být příjemný. Proto se sexu nedožadujte a zkuste se více mazlit. Unavená žena navíc miluje různé masáže, hlazení a nesexuální stimulaci, takže jí potěšte i takto a zkuste se domluvit na jiných metodách vzájemného uspokojení. Nakupte si lubrikační gely a erotické pomůcky.
  • Nechte ji v klidu vyspat. Možná bude chtít spát sama kvůli návalům horka a pocení nebo častému močení. Pokud to byt dovoluje, jděte vy nebo partnerka spát na gauč nebo do jiné místnosti. Odpočinek je v této době důležitý pro vás oba.
  • Buďte oporou a pomocí. Její nepříjemné stavy nezlehčujte. Trápí ji tělo i psychika. Snažte se více naslouchat a pomoct, pokud to bude potřebovat. Celkově dejte najevo, že vám záleží, jak se cítí a co si prožívá. Nikdy si nedělejte legrácky a vtípky si raději nechte pro sebe.
  • Ujistěte ji, že je pro vás pořád přitažlivá, že jí milujete a zůstáváte s ní i během této životní fáze.

 

Perimenopauza: Nejčastěji vás zajímají tyto otázky (FAQ)

Co je to perimenopauza?
Je to dlouhodobý stav, kdy tělo přestává produkovat estrogen, uvolňovat vajíčka a žena ztrácí plodnost. Perimenopauza je nedílným předstupněm menopauzy.
V jakém věku průměrně perimenopauza nastupuje?
Ženy si příznaků všímají zhruba mezi 40. až 60. rokem života. Samotná menopauza nastupuje obecně po 50. roce a perimenopauza je její vstupní etapou.

Perimenopauza se někdy může objevit i u žen mladších 40 let. V případě závažnějších problémů informujte lékaře.

Jak dlouho trvá perimenopauza?
Perimenopauza trvá přibližně 5 až 10 let a končí ztrátou menstruace kvůli nástupu menopauzy.
Co se vlastně se ženou během perimenopauzy děje?
Organismus pomalu vstupuje do fáze menopauzy. Vaječníky začnou produkovat měně hormonů (estrogeny, progesterony). Tato hormonální nerovnováha vede k výpadkům menstruace. Ta může být opožděná, vynechávat a chovat se nepředvídatelně.

Žena v perimenopauze se musí smířit s tím, že se blíží ke konci reprodukčního věku. Ženská plodnost končí nástupem menopauzy.

Jaké jsou příznaky (symptomy) perimenopauzy?
Problémy a vynechávání menstruace, výkyvy hormonů, náladovost, únava i nespavost, časté močení.
Jak s jistotou poznat perimenopauzu?
S jistotou perimenopauzu potvrdí až lékař podle krevních testů.
Existuje test na perimenopauzu?
Existují testy, které odhalí zvýšenou šanci, že jste již v perimenopauze. Nejsou ale přesné, často ukazují různé výsledky a nelze se podle nich orientovat najisto.
Mohu během perimenopauzy ještě otěhotnět?
Je to možné, protože reprodukční orgány pořád ještě fungují. Může ale docházet k problémům a ne každý pokus o početí se skončí úspěšně. Lze tedy pouze zkoušet a snažit se.
Jaký je rozdíl mezi perimenopauzou a menopauzou?
Menopauza je konec ženské plodnosti a žena během ní nemůže otěhotnět. Perimenopauza je předstupeň, během kterého žena sice může v některých případech  otěhotnět, ale po nástupu menopauzy tuto schopnost přirozeně ztratí.
Budu mít během perimenopauzy pořád ovulaci?
Pokud pořád menstruujete, pořád také ovulujete, a tedy uvolňujete vajíčka. Až zmizí menstruace, zmizí také ovulace.
Jak poznám perimenopauzu podle menstruace?
Menstruace se chová jinak, než běžně. Nejčastěji:

krvácení trvá déle než 7 dnů, menstruace přichází častěji, než každých 21 dní, krvácení se objevuje i mimo období menstruace, krvácení je náhle příliš silné a musíte měnit vložky či tampony příliš často (zvažte praktický a cenově výhodnější menstruační kalíšek).

Ovlivní perimenopauza můj sexuální život?
Ano, může. Sex komplikuje vaginální suchost, kterou lze částečně řešit lubrikačními gely na bázi vody. Časté je i snížené sexuální libido. Zde je dobré vyzkoušet afrodiziakální byliny a potraviny. Snažte se souložit tak často, jak je to možné a nevzdávejte se při prvních komplikacích.
Je během perimenopauzy běžná únava?
Ano, únava je důsledkem problémů se spánkem a častého buzení během noci.
Zvyšuje perimenopauza nějaká zdravotní rizika?
Ano, zvyšuje. Hlavně riziko osteoporózy, a tedy lámavosti kostí kvůli sníženému estrogenu. Křehké kosti se snáze poškodí nebo zlomí. Pomůže vápník a vitamín D.

Dále perimenopauza zvyšuje riziko nemocí srdce a cév a také nebezpečné hladiny cholesterolu v krvi. Klesá dobrý HDL a zvyšuje se špatný LDL cholesterol. Pomůže zdravá strava (s dostatkem vápníku) a pravidelný pohyb.

Mám během perimenopauzy užívat antikoncepci?
Pokud nechcete otěhotnět, tak ano. I během perimenopauzy lze otěhotnět, takže se chraňte antikoncepcí až do doby, než nedosáhnete menopauzy a menstruaci nebudete mít aspoň 12 měsíců.
Budu kvůli perimenopauze přibírat na váze?
Ano, přibírání je možné kvůli výkyvům hormonů, hlavně poklesu estrogenu, nedostatku sportu a přejídání se.

Proerecta WOMEN koupit

Proerecta WOMEN pomůže optimalizovat hormonální rovnováhu a tak bezpečně tlumit negativa perimenopauzy. Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 2 pracovních dnů.

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

 

Leave a Reply