Ovariální rezerva: Co ideálně dělat, pokud je snížená?

Ovariální rezerva je výraz pro množství vajíček ve vaječnících. Určení ovariální rezervy je velmi důležité při léčbě neplodnosti, protože lékaři říká, kolik vajíček mohou vaječníky ještě poskytnout k případnému oplodnění. Největší ovariální rezervu má žena v pubertě. S rostoucím věkem rezerva postupně klesá.

Pokud máte ve vaječnících méně vajíček než jiné ženy ve vašem věku, lze tvrdit, že trpíte sníženou ovariální rezervou (odborně ovariální insufuciencí). Stav snižuje šance na otěhotnění a může za ženskou neplodnost.

snížená ovariální rezerva

CO JSOU VLASTNĚ OVARIA?

Ovarium, a tedy vaječník patří mezi vnitřní ženské pohlavní orgány. Jeho funkcí je produkce pohlavních buněk a pohlavních hormonů.
Ovarium má oválný tvar, na dvou stranách zploštělý. Velikost závisí od věku. Délka se pohybuje mezi 2,5 cm, šířka 1–3 cm, tloušťka je 1–1,5 cm.

 

Co konkrétně je snížená ovariální rezerva?

Ovariální rezerva je zásoba vajíček ve vaječnících (ovariích). Sníženou ovariální rezervou trpíte, pokud máte ve srovnání s jinými ženami vašeho věku méně vajíček.

Vajíčka jsou společně s mužskými spermiemi základním stavebním kamenem pro těhotenství. Celkový počet vajíček se u každé ženy věkem snižuje, kvůli čemu gynekologové nedoporučují se snahou příliš dlouho čekat. Z určitých zdravotních příčin nebo vlivem špatné životosprávy se může zásoba vajíček vyčerpat ještě dříve, čímž jsou neplodností ohroženy pořád mladší ženy až dívky. Čím méně vajíček žena má, o to náročněji otěhotní a šance úměrně klesá.

Lékaře, konkrétně gynekologa, bude na vyšetření zajímat ovariální rezerva a posuzovat ji bude pomocí speciálních testů. Zde vás trochu uklidním, protože nízká ovariální rezerva automaticky neznamená, že nebudete moct otěhotnět. Znamená to pouze to, že pro vás bude otěhotnění obtížnější a může trvat déle. Možností je také otěhotnění pomocí metod umělého oplodnění (in vivo nebo in vitro). Lékař se bude případnou neplodnost snažit léčit.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Do kolika let může žena otěhotnět? Odpovídá embryoložka Alice Malenovská (PODCAST, 26 min.)

 

Kolik vajíček by měla zdravá a plodná žena mít?

Žena se se všemi vajíčky, které bude mít, již narodí. Další produkovat nebude a budou se postupně uvolňovat během každé ovulace. Zásadním faktorem, který ovlivňuje počet vajíček, je věk. Podle vědeckých studií se začne množství rapidně snižovat po 35. roce života ženy.

Gynekolog může vaši ovariální zásobu odhadnout pomocí speciálních testů ovariální rezervy.

Přesné číslo nelze určit, orientačně se ale počet vajíček mění následovně:

 

Lze se sníženou ovariální rezervou mít děti?

Ano, pořád je to možné, ale nesmíte se nikdy vzdávat a pořád zkoušet. Šance na otěhotnění je logicky nižší, ale jelikož vám bude stačit pouhé jedno zdravé a zralé vajíčko, šance pořád existuje.

Celkový počet vajíček zároveň není jediným faktorem pro otěhotnění. Velmi důležitá je také kvalita vajíček, funkce dělohy a vaječníků a ve veliké míře záleží i na kvalitě spermií, a tedy mužské plodnosti. Ideálním stavem je normozoospermie, což je lékařský výraz pro normální a prakticky bezchybné spermie.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Motilita spermií (pohyblivost a rychlost): Co ji zhoršuje a jak motilitu zlepšit pro úspěšné oplodnění partnerky?

motilita spermií

 

Má snížená ovariální rezerva nějaké jasné příznaky?

Za hlavní příznak můžeme považovat to, že se postižené nedaří otěhotnět ani při sexu bez ochrany a antikoncepce. Sex je pravidelný, snaha trvá měsíce až roky a dítě ne a ne přijít.

Některé ženy hlásily, že se u nich pořád zkracuje menstruační cyklus. Příznaky se nápadně podobají příznakům perimenopauzy:

 

Které faktory vyvolávají snížení ovariální rezervy?

Hlavní a nejčastější příčinou je vyšší věk postižené. Ojediněle se může stát, že žádná příčina neexistuje, případně ji lékař nedovede odhalit. Tehdy mluvíme o ženské idiopatické neplodnosti, a tedy o neplodnosti bez zjevné příčiny.

Snížení ovariální rezervy může vyvolat i genetická vada nebo některá speciální lékařská ošetření, typicky:

  • genetické defekty spojené s chromozomem X,
  • léčba rakoviny (radiační terapie nebo chemoterapie),
  • úrazy a operace vaječníků,
  • ztráta jednoho nebo obou vaječníků,
  • poruchy autoimunity.

Vědci se shodují, že stres nemůže vyvolávat snížení ovariální rezervy. Za jediné faktory, které k rychlejšímu úbytku prokazatelně vedou, považují kouření tabáku a jeho různých moderních alternativ.

 

Screeningové testy pro zjištění snížené ovariální rezervy

Lékaři vám budou sníženou ovariální rezervu zjišťovat pomocí tzv. screeningových, a tedy zobrazovacích testů. Pomocí nich lékař zjistí, kolik přesně vám ještě zůstalo vajíček. Co ale nedovede odhadnout je doba, po kterou zůstanete plodná, zároveň nedovede odhadnout, zda otěhotníte.

Screeningové testy zjišťují, zda budete správně reagovat na léky stimulující vaječníky pro zvládnutí in vitro oplodnění (ve zkumavce) nebo zda máte nějakou pravděpodobnost otěhotnět i bez léčby.

Pokud se snížená ovariální zásoba potvrdí, ještě pořád to neznamená, že neotěhotníte. Testy vykazují pouze orientační výsledek, ale vaši schopnost přirozeně otěhotnět nedovedou odhalit.

Ovariální rezervu lze změřit:

  • Krevními testy, kde se ve vzorku měří hladina Antimülleriánského hormou AMH, folikuly stimulujícího hormonu FSH a estradiolu. Testy změří, zda a jak dobře zareagujete na stimulaci vaječníků a plodnosti pomocí léků.
  • Vaginální ultrazvuk. Změří objem vaječníků a sečte počty folikulů v nich.
  • V ojedinělých případech ovariální nedostatečnosti lékař předepíše léky na plodnost (typicky Klomifen) a bude sledovat reakce vašeho organismu.

Ženy se sníženou ovariální rezervou mají vždy vyšší hladinu FSH hormonu a nižší hladinu AMH hormonu než ostatní ženy ve stejném věku. Uvedené testy nezjišťují, zda dovedete otěhotnět i bez léků proti neplodnosti. Pouze předpovídají, zda budete dobře reagovat na léky pro stimulaci funkcí vaječníků.

 

Existuje léčba snížené ovariální rezervy?

Bohužel v současnosti neexistuje metoda, která by zvrátila či vyléčila sníženou ovariální rezervu. Zároveň nelze nijak zařídit, aby vaječníky vyprodukovaly větší počet vajíček.

Pokud lékař získá podezření, že trpíte právě sníženou ovariální rezervou, začne s vámi blíže spolupracovat se záměrem dosáhnout vašich těhotenských cílů. Bude se vás proto ptát, za jak dlouho byste ráda otěhotněla a kolik dětí byste si přála.

V rámci možností „léčby“ lze vyjmout a zmrazit vaše existující vajíčka pro pozdější použití, pokusit se o přirozené otěhotnění častým sexem bez ochrany nebo podstoupení metod asistované reprodukce buď s vašimi nebo dárcovskými vajíčky.

 

Léčba snížené ovariální rezervy pomocí vajíček

Vajíčka si lze nechat odebrat, zmrazit je, uložit a zachovat si tak možnost otěhotnění, i pokud se zásoba vašich vajíček ve vaječnících sníží.

Během této procedury vám bude lékař dávkovat léky stimulující vaječníky tak, aby vytvořily co nejvíce vajíček. Zralá vajíčka se následně odeberou, zmrazí a uloží pro budoucí léčbu metodami asistované reprodukce.

 

Léčba snížené ovariální rezervy pomocí dárcovských vajíček

Pokud lékař uzná, že jsou vaše vajíčka nekvalitní, doporučí použití dárcovských vajíček. Vašemu partnerovi budou odebrány spermie a in vitro (ve zkumavce) oplodní dárcovské vajíčko. Následně se embryo umístí do vaší dělohy. Bude to tedy skutečně vaše dítě, protože se vyvine ze spermie vašeho partnera. Pouze vajíčko bude dárcovské. Geny ale budou logicky dárcovské.

 

Má na kvalitu vajíček nějaký vliv kyselina listová?

Kyselina listová je velmi častou součásti prenatálních vitamínových doplňků stravy. Přirozeně se nachází v listové zelenině, a tedy zelí, špenátu, různých salátech a tak dále. Doplňky dále obsahují hlavně vitamín B, D, C, jód, železo a hořčík.

Pokud usilujete o otěhotnění, některý z těchto doplňků vám doporučí i lékař. Užívat je je doporučeno nejméně 3 měsíce před plánovaným otěhotněním, ideálně i o něco déle.

Nezapomínejte, že na kvalitu vajíček má vliv i celková životospráva, a tedy to, zda se zdravě stravujete, zda sportujete, pijete alkohol nebo kouříte. Zde ale mluvím o kvalitě vajíček a ne o jejich počtu. Ten totiž bohužel nepomohou zvýšit ani zdravé návyky.

 

Lze nějak snížit riziko snížené ovariální rezervy v rámci prevence?

Podle expertů aktuálně bohužel neexistuje nic, co můžete dělat, abyste zabránila snižování ovariální rezervy, zvýšila počet vajíček nebo pozměnila vaši reakci na léky na plodnost.

Přesná úspěšnost asistované reprodukce se sníženou ovariální rezervou není známa. Vědci potvrzují, že úspěšnost metod asistované reprodukce klesá s věkem stejně jako je tomu u přirozeného těhotenství.

Pokud screeningové testy dokážou nízkou ovariální rezervu, je nepravděpodobné, že budete dobře reagovat na léky na stimulaci vaječníků, ale pořád to může být ta nejlepší volba. Promluvte si se svým gynekologem, prosím. Seznam gynekologů v blízkosti vašeho bydliště najdete pod tímto odkazem.

 

Je snížená ovariální rezerva signálem nastupující menopauzy?

Nelze nikdy zjistit, kdy přesně u vás menopauza začne. Nízká ovariální rezerva je pouze důkazem toho, že zásoba vašich vajíček se krátí.

Když vám lékař tento problém diagnostikuje, jistě ve vás vyvolá otázky, jak pokračovat a co vlastně dělat. Je pravděpodobné, že se u vás objeví pocity beznaděje, smutek, a možná i deprese. Vždy ale pamatujte na to, že otěhotnět lze mnohdy i s touto komplikací.

Nevzdávejte se svých snů o dětech předčasně, pokud ještě máte vajíčka a nejste v menopauze. Pomoc existuje, tak se o ni nestyďte ani nebojte požádat. Držíme vám v redakci pěsti 🙂

Máte vlastní zkušenost se sníženou ovariální rezervou? Existuje něco, co vám pomohlo? A povedlo se vám nakonec otěhotnět?

Vaše zkušenosti nám můžete psát do komentářů. Děkujeme za vaše ohlasy a názory. Ve jménu celé redakce Erekce.cz vám přeji hezký den.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply