Opožděný porod po termínu: Ohrozí zdraví dítěte narození po 42. týdnu?

Opožděný porod ve vás jistě vyvolává mnohé otázky. Podle výpočtů by již mělo být dítě dávno na světe, ale pořád se nic neděje. Přemýšlíte, zda je v pořádku a zda můžete porod nějak přirozeně urychlit.

V článku se podíváme, co znamená, pokud se dítě narodí po termínu, zda hrozí zdravotní rizika spojená s opožděným porodem vám nebo dítěti a co očekávat, pokud termín porodu uplyne.

opožděný porod

 

Co přesně znamená, když je porod opožděný?

kdy je porod opožděný

Opožděně narozené dítě se rodí po 42. týdnu těhotenství a jde zhruba o 1 z 10 dětí

Děti se rodí v různých termínech a dnes je pro vás možná náročné zjistit, kdy své děťátko konečně uvidíte. Porodní specialisté definují délku těhotenství a termíny porodů následovně:

O předčasně narozeném dítěti tedy mluvíme, pokud se narodí před 37. týdnem těhotenství. O opožděně narozeném v případě, že těhotenství přesáhlo 42 týdnů. Tehdy mluvíme o opožděném nebo prodlouženém těhotenství.

Obecně přibližně 60 % žen rodí v termínu nebo krátce po něm. Po termínu, a tedy po 42. týdnu těhotenství se rodí zhruba každé desáté dítě.

MĚJTE PŘEHLED: Předčasný porod: Proč k němu dochází a jaké má důsledky na zdraví dítěte?

předčasný porod

Jak se počítá termín porodu?

Přesný termín porodu je poměrně náročné zjistit i pro specialisty. Proto se termín počítá podle tzv. gestačního stáří, které předpovídá, jak již stihlo těhotenství pokročit. Gestační stáří (gestační věk) je odhadované stáří plodu v děloze těhotné ženy. Udává se v týdnech a počítá se od prvního dne poslední menstruace.

Průměrná délka normálního těhotenství je 40 týdnů, a tedy 280 dnů. Přesně tato délka určuje váš odhadovaný termín porodu. Zdůrazňuji ale slovo „odhadovaný“, protože ani porodní specialista nedovede na 100 % zaručit, zda dítě přijde na svět přesně v tomto datu.

Porod lze tedy předpokládat někdy v týdnech kolem vypočítaného, ale pořád jenom odhadovaného termínu. Pokud se dítě narodí po 42. týdnu, narodí se opožděně.

Možná ale nemáte poznačeno, kdy byla vaše poslední menstruace, případně jste užívala antikoncepci nebo máte nepravidelnou menstruaci, která může celému výpočtu bránit. V takových případech vám lékař doporučí ultrazvukové vyšetření plodu, aby zjistil jeho gestační věk. Díky ultrazvuku lékař uvidí určité proporcionální vlastnosti, podle kterých gestační stáří odhadne.

  • Děti v prvním trimestru těhotenství rostou přibližně stejným tempem, takže odhad je přesnější. Vyšetření je vhodné dělat v prvních 3 měsících.
  • Ve 2. a 3. trimestru již děti rostou různě rychle, kvůli čemu se snižuje přesnost lékařova odhadů termínu.

 

Příčiny opožděného porodu

Dítě se může narodit opožděně, pokud:

  • čekáte první dítě,
  • jste již někdy v minulosti rodila po termínu,
  • jiné ženy ve vaší rodině rodily opožděně,
  • pokud máte nadváhu nebo jste obézní,
  • je dítě chlapec, protože chlapečkové se rodí opožděně častěji, než děvčátka,
  • lékař špatně vypočítal předpokládaný termín porodu.

 

Jaká zdravotní rizika hrozí opožděně narozenému dítěti?

Pokud k porodu dojde až po 42 týdnech nebo ještě později, vzrůstá riziko zdravotních komplikací. Pozdní porod po termínu nejčastěji způsobuje:

  • fetální makrosomii a tedy výrazně větší porodní hmotnost a rozměry než je běžný průměr u narozených v termínu (může vyžadovat porod císařským řezem, protože se velké dítě nedovede dostat ven přes porodní cesty),
  • problém se správným přibíráním na váze po porodu,
  • příliš volná kůže hned po narození, příliš dlouhé nehty na rukou a nohou,
  • snížený objem plodové vody, který negativně ovlivňuje tepovou frekvenci dítěte a během kontrakcí může stlačit pupeční šňůru, takže k plodu neproudí dostatek okysličené krve,
  • dýchací problémy novorozence,
  • dítě může dokonce zemřít ještě před opožděným porodem a matka tak zažije potrat.

Kvůli opožděnému porodu a prodlouženému těhotenství hrozí zdravotní rizika i matkám. Typicky se může objevit silný vaginální výtok, infekce porodních cest nebo silné poporodní krvácení.

 

Co se stane, pokud již dítě přenášíte, ale ještě se nenarodilo?

Pokud jste nestihla vypočítaný termín porodu, lékař vás bude pečlivě sledovat. Pravděpodobně vás vyzve na častější předporodní kontroly a gynekologa i porodní asistentku potkáte častěji.

Na těchto kontrolách bude lékař měřit velikost dítěte a sledovat, zda jeho srdíčko pracuje správně. Pohmatem nebo ultrazvukem prozkoumá polohu dítěte a bude se vás ptát, jak se v děloze pohybuje. Lékař vás možná poprosí, abyste si začala lépe počítat a zapisovat kopání a všechny další pohyby dítěte.

Může také doporučit další lékařské testy, pomocí kterých se bude chtít přesvědčit, zda je dítě po všech směrech zdravé. Lékař vám tyto častější kontroly doporučí začít absolvovat kolem 40. týdnu těhotenství.

S blížícím se termínem porodu může lékař doporučit:

  • měření srdečního tepu dítěte po dobu několika desítek minut.
  • měření tepu dítěte při kontrakcích dělohy,
  • kombinaci ultrazvuku a měření srdeční frekvence,
  • test objemu plodové vody,
  • test kondice děložního čípku, pomocí kterého lékař zjistí, zda je porod již velmi blízko.

Podle svých zjištění může lékař vyhodnotit, že v rámci ochrany zdraví vás a vašeho dítěte může být vhodné porod indukovat, a tedy vyvolat. Při rozhodování o vyvolaném porodu bude lékař zohledňovat váš věk, aktuální zdravotní stav a celkové zdraví během celého těhotenství.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Vyvolání porodu: Proč se někdy musí indukovat? A jaká rizika hrozí?

vyvolání porodu, indukce porodu

 

Jak porod podpořit a urychlit?

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro „postrčení“ porodu na dřívější termín. Některé můžete udělat sama, jiné provede pouze lékař.

S lékařem vždy komunikujte a žádné postupy nezkoušejte bez jeho vědomí. Má nejlepší přehled o zdraví vás i vašeho dítěte, takže dovede doporučit, co je vhodné a bezpečné právě pro vás.

 

Opožděný porod a často kladené otázky FAQ

Jaká je příčina opožděných porodů?
Přesný důvod opožděného porodu obvykle není znám. Narození po 42. týdnu těhotenství obvykle není pro dítě příliš nebezpečné.

Riziko je vyšší u žen, které již někdy rodily opožděně a tedy po termínu.

Jaké narození po termínu lze ještě vnímat jako bezpečné?
Někteří lékaři nechávají ženy přenášet dítě i 2 týdny po normálním termínu. Pokud se nenarodí, porod vyvolají uměle.

Riziko pro zdraví dítěte i matky ale roste, pokud těhotenství překročí 42 týdnů. Tato problematická těhotenství mohou končit až potratem.

Je možné rodit až ve 43. týdnu těhotenství?
Naprostá většina těhotenství trvá 37 až 42 týdnů. Pokud se dítě narodí až po 42. týdnu, narodí se výrazně po termínu.

Po termínu se rodí pouze málo dětí a i když existují určitá zdravotní rizika, většina z nich se narodí zdravá.

Jsou děti narozené až po 40. týdnu zdravější?
Obecně ano. Dítě bude mít výhody z úplného donošení. Bude správně vyvinuté, díky čemu se ochrání před riziky předčasného či opožděného porodu.
Jsou opožděně narozené děti větší?
Ano, mohou být, protože delší pobyt v děloze pochopitelně prodlužuje dobu jejich růstu a vývinu. Odborně jde o fetální neonatální makrosomii.
Měla bych si po 41. týdnu těhotenství nechat porod vyvolat?
Tzv. indukce porodu je při delším těhotenství vhodná, protože riziko potratu kvůli opožděnému porodu roste až trojnásobně.
Mohu ve 42. týdnu odmítnout vyvolání porodu?
Indukce a tedy vyvolání porodu se obvykle plánuje dostatečně předem. S lékařem budete mluvit o výhodách a rizicích. Vysvětlí vám, proč je pro vás indukce porodu vhodná.

Zůstává ale pouze na vás, zda si porod necháte nebo nenecháte vyvolat. Zde velmi důrazně doporučuji poslechnout doporučení lékaře.

 

Co jsme zjistili o opožděném porodu?

  • Většina dětí se narodí krátce po předem vypočítaném termínu.
  • Opožděně se častěji rodí chlapci, než děvčata.
  • Pokud se termín porodu blíží, můžete udělat několik kroků pro jeho urychlení.
  • Vždy se ale poraďte s lékařem, které jsou pro vás vhodné a hlavně bezpečné.
  • Pro rodiče může být náročné „jen tak“ čekat, než se dítě přihlásí. Někdy je ale vhodnější dopřát dítěti dostatek času pořádně se vyvinout, než přijde na svět.
  • Pokud rizika ponechání dítěte v děloze převáží výhody, lékař se bude snažit porod vyvolat uměle. Pokud budou naopak převažovat rizika porodu, lékař s jeho indukcí nebude spěchat. Vždy se řiďte podle jeho doporučení.

Máte vlastní zkušenost s opožděným porodem? Jak u vás probíhal a jak se má dítě dnes?

Na vaše komentáře jsme v redakci Erekce.cz zvědaví v diskuzi pod článkem. Děkuji vám za ně a zároveň přeji pevné zdraví vám i vašemu děťátku 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?

délka těhotenství

Leave a Reply