Opožděná puberta: Dobře léčitelná a obvykle bez závažných důsledků

Opožděná puberta je stejně jako její opak a tedy předčasná puberta riziková a může ohrožovat zdraví i v pozdějším dospělém věku.

V článku se podíváme na příčiny a příznaky opožděné puberty u kluků i děvčat, na lékařskou diagnostiku a metody léčby.

opožděná puberta

 

Co přesně je opožděná puberta?

Puberta je obdobím v životě mladých lidí, kdy jejich těla rostou, vyvíjejí se, pohlavně dozrávají včetně reprodukčních orgánů a celkově se mění z dětí na dospěláky.

To, že si právě procházíte pubertou, poznáte podle dobře viditelných tělesných i duševních změn.

Pokud si na sobě nevšimnete pubertálních změn, případně máte pocit, že vaše dítě zůstalo ve srovnání s vrstevníky „nějak pozadu“, je velmi rozumné zajít za dětským lékařem. Za hraniční považujte věk 14 let u děvčat a 15 let u kluků. V tomto věku by již měly být pubertální změny dobře viditelné.

Nerad bych někoho vystrašil, protože i normální puberta může nastoupit o zhruba 1 až 2 roky později. Není ale vhodné nad touto anomálií „mávnout rukou“ a čekat doma, kdy začne dítě dospívat. Doporučuji vám s dítětem absolvovat 13letou prohlídku, která je zaměřená mimo jiné i na zkoumání jak a zda vůbec začalo dítě dospívat. Na tuto prohlídku by vás měl upozornit sám pediatr, který má dítě v lékařské péči.

Některé děti v pubertálním věku totiž nevykazují žádné tělesné změny. Tento nežádoucí a potenciálně rizikový stav nazýváme opožděná puberta (latinsky a lékařsky pubertas tarda).

Léčba opožděné puberty existuje. Lékař se snaží pubertu různými způsoby „dohnat“ tak, aby vyvíjející se dítě dohnalo své vrstevníky.

MĚJTE PŘEHLED I O OPAČNÉM STAVU: Předčasná puberta je nežádoucí, způsobí problémy v dospívání i dospělosti.

předčasná puberta

 

Jak se projevuje normální puberta?

Následujících změn si dítě s normální pubertou nebo jeho rodiče všimnou podle těchto typických znaků:

Příznaky puberty u chlapců: Příznaky puberty u děvčat:
 

 

  • růst prsou,
  • nástup menstruace,
  • růst pubického ochlupení,
  • nabývání ženských rysů (ukládání tuku na bocích, stehnech a bříšku).

Tabulka normálních pubertálních tělesných změn u obou pohlaví

Tyto přirozené pubertální změny vyvolávají zejména pohlavní hormony a tedy testosteron u chlapců a estrogen u dívek. Právě během puberty jich organismus produkuje více, aby co nejrychleji umožnil vyjmenované změny.

 

Příznaky opožděné puberty

jak častá je opožděná puberta?

Opožděnou pubertou trpí zhruba 3 % všech dětí, přičemž je až 10x častější u chlapců

Opožděná puberta u chlapců: Opožděná puberta u děvčat:
 

  • do 14 let se chlapci nezvětší penis ani varlata,
  • genitálie rostou déle než běžných 5 let,
  • nízký vzrůst ve srovnání s vrstevníky,
  • pořád dětské rysy postavy i obličeje.
 

  • do 14 let se dívce nezačnou zvětšovat prsa,
  • dívka nezačne menstruovat do 5 let od začetí růstu prsou nebo nedostane menstruaci ani do 16 let,
  • pořád dětské rysy postavy i obličeje.

Tabulka příznaků opožděné puberty u obou pohlaví

 

Časté příčiny opožděné puberty

Konkrétní příčinu opožděné puberty u vás nebo u vašeho dítěte musí vždy posoudit lékař. Pouze on dovede zjistit příčinu a navrhnout možnosti léčby. Není rozumné čekat doma, zda dítě „nedoroste“. Opět zdůrazňuji důležitost 13leté zdravotní prohlídky.

 

Opožděná puberta u jiných členů rodiny

V první řadě se zeptejte členů vaší rodiny, zda se problém s opožděnou pubertou neobjevil i u nich. Je běžné, že se tyto vývojové anomálie mohou přenést i na další potomky.

Tato příčina opožděné puberty obvykle nevyžaduje léčbu a dítě se nakonec vyvine normálně, pouze o něco později. Vždy si ale poslechněte i názor a doporučení pediatra.

 

Zdravotní komplikace a nemoci, které mohou za opoždění puberty

Chronická onemocnění: Chronicky nemocné děti si mohou projít pubertou až o něco později. Tyto nechtěné komplikace může vyvolat mimo jiné cukrovka (diabetes), cystická fibróza (chronické onemocnění dýchacích cest), nemoci ledvin, astma a další. Tyto nemoci mohou zkomplikovat správný vývoj i růst a tím zvyšovat riziko vzniku opožděného nástupu puberty. Je důležité správně a včas léčit každou nemoc i zdravotní komplikaci!
Podvýživa: Nedostatečné porce nebo zcela nevyhovující potraviny (polotovary, fast-foody, sladkosti, slazené nápoje) mohou rovněž zpomalovat a oddalovat růst a vývoj dítěte. Dívky dnes mnohdy trpí mentální anorexií a porucha se začíná častěji objevovat i u kluků. K podvýživě může vést i příliš silná fyzická zátěž, kterou se děti inspirují na sociálních sítích. Kluci potřebují tuk a bílkoviny pro růst svaloviny. Dívky potřebují správnou výživu pro správný nástup menstruace. Dbejte vždy na zdravý, pestrý, čerstvý a co nejméně průmyslově zpracovaný jídelníček. Zároveň hlídejte, jak dítě tráví svůj volný čas a čemu se věnuje.
Problémy s funkcí žláz: Varlata, vaječníky, hypofýza, hypotalamus, nadledviny nebo štítná žláza produkují hormony, které jsou nezbytné pro správný růst a dospívání. Dítě může trpět hormonální nerovnováhou. Pokud na ni máte podezření, dítě vyšetří dětský endokrinolog. 
Turnerův syndrom (postihuje výhradně dívky): Stav, kdy chybí jeden ze dvou chromozomů X nebo je poškozený. U většiny postižených děvčat se neobjeví menstruace ani sekundární pohlavní znaky (ženské ochlupení, růst prsou, vývin vaječníků, produkce pohlavních hormonů, ženský tvar postavy).
Klinefelterův syndrom (postihuje výhradně chlapce): Stav, kdy se chlapec narodí s jedním chromozomem X navíc (XXY namísto XY). Stav zhoršuje produkci testosteronu a zpomaluje normální vývoj pohlavního ústrojí. Postižení jsou typicky nižší než vrstevníci.

Tabulka nemocí a zdravotních stavů, které mohou způsobit opoždění puberty

 

Jak lékař diagnostikuje opožděnou pubertu?

Lékaři dnes dovedou velmi úspěšně pomoct s opožděnou pubertou tak, že se postižené dítě nakonec vyvine správně a bez závažnějších komplikací v dospělém věku. Opět ale zdůrazňuji pravidelné lékařské prohlídky a zejména tu 13letou. Pokud jste na ní s dítětem zatím nebyli, přičemž si všímáte, že se nevyvíjí tak jako jeho vrstevníci, domluvte si návštěvu praktického lékaře.

Zároveň pokud jste sami dítětem v pubertálním věku a nezdá se vám, že se vyvíjíte jako ostatní, svěřte se rodičům.

Lékař následně:

  • provede běžnou lékařskou prohlídku,
  • změří vzrůst dítěte a bude hledat případné vývojové abnormality,
  • zeptá se na možné případy opožděné puberty u jiných členů rodiny,
  • zeptá se na všechny léky nebo doplňky stravy, které dítě užívá,
  • zároveň na případné nemoci, kterými dítě možná trpí nebo se s nimi léčí.

Následně bude lékař pravděpodobně vyžadovat:

  • krevní testy, kterými bude zjišťovat činnost pohlavních žláz, hypofýzy, nadledvin nebo štítné žlázy,
  • ze vzorku krve bude měřit hladiny hormonů a případné chromozomální problémy,
  • pomocí rentgenu zjistí tzv. kostní věk, což je informace pro zjištění biologického vývoje kostí, podle které určí, zda je tělo dospívajícího ve fázi, která odpovídá očekávanému věku puberty.

 

Léčba opožděné puberty

V některých případech se lékaři nepovede odhalit přesnou příčinu opožděné puberty. Nicméně většina postižených dětí se sice vyvine o něco málo později, ale nakonec své opoždění doženou.

Praktický lékař dítě pošle pravděpodobně k dětskému endokrinologovi, který bude vyšetřovat endokrinní soustavu, ve které se tvoří hormony. Jak jsem již psal, opožděná puberta je mnohdy důsledkem hormonální nerovnováhy u dítěte. V případě potřeby může lékař poslat dítě i k dalším specializovaným lékařům v závislosti na tom, jaká příčina stála za jeho opožděnou pubertou.

Pokud se příčinu nepovede zjistit, léčba se bude zaměřovat na negativní důsledky opožděné puberty. Zde již ale žádná konkrétní léčiva záměrně nejmenuji.

Chci se vyhnout riziku, že by některý pubertální čtenář nebo jeho rodič sháněl léčiva bez předpisu někde načerno. Vždy poslechněte pouze dětského lékaře.

Opožděná puberta se nejčastěji léčí hormonální terapií:

  • klukům se předepisuje krátkodobá terapie testosteronem (zhruba 4 až 6 měsíců), přičemž úkolem doplňovaného testosteronu je nastartovat pubertální změny a dohnat vzniklý rozdíl,
  • děvčatům se předepisuje podobně dlouhá terapie estrogenem se stejným cílem.

Tato hormonální léčba (zdůrazňuji nezbytnost lékařského předpisu) obvykle úspěšně nastartuje průběh puberty. Tělo si díky léčbě začne produkovat dostatek vlastních hormonů. Pokud by k tomu náhodou nedošlo, hormonální terapie může trvat i déle než půl roku. Další informace vám již poskytne ošetřující lékař.

 

Jak se vyrovnat s opožděnou pubertou?

Pro dítě i jeho rodiče může být náročné sledovat, že pořád nezačalo dospívat i přesto, že jeho spolužáci již rostou, dospívají a jejich vzhled se rapidně mění. Dítě se může začít bát, že již své kamarády nedožene a zůstane dítětem navždy.

Pokud si na sobě či svém dítěti všímáte příznaky deprese, úzkosti, pocity méněcennosti nebo sociální vyloučení, je rozumné diskutovat s odborníkem. Obraťte se na své rodiče, případně zajděte za školním psychologem (poradí vám i třídní učitel). Pomůže vám utřídit si myšlenky a navrhne kroky, jak se se svým stavem vyrovnat.

Pamatujte, že obvykle jde o dobře léčitelný problém, který vás nemusí omezovat doživotně. Je vždy potřeba otevřeně mluvit se všemi odborníky a hlavně svůj strach z opožděné puberty neskrývat. Pamatujte, že pomoc existuje 🙂

 

Opožděná puberta a často kladené otázky FAQ

Co je opožděná puberta?
Při opožděné pubertě se známky pohlavní zralosti objevují až po normálním časovém rozmezí a tedy po 13. roce u děvčat a po 14. roce u kluků.

Mezi očekávané změny patří růst penisu a varlat nebo prsou, růst pubického ochlupení, změny hlasu a nabývání vzhledu dospělého člověka.

Je opožděná puberta dobrá nebo špatná?
Opožděná puberta může negativně ovlivnit chování a vztahy postiženého dítěte. Získá pocit, že je ve všem pozadu.

Lidé, kteří si prošli opožděnou pubertou, mohou mít v dospělosti zvýšené riziko kardiovaskulárních a metabolických poruch. Jelikož ale lékař zkoumá dítě již od puberty, většinu těchto rizik dovede včas zachytit a léčit.

Jaké jsou příčiny opožděného nástupu puberty?
Opožděnou pubertou jsou až 10x ohroženější kluci.

Mezi rizikové faktory patří přítomnost různých nemocí nebo jejich léčba, podvýživa, problémy s funkcí žláz nebo výskyt opožděné puberty u jiných členů rodiny.

Jak se léčí opožděná puberta?
Většina léčebných metod je zaměřena na doplňování pohlavních hormonů do těla. Dodané hormony aktivují vlastní produkci hormonů a ty rozběhnou celý proces průběhu puberty.
Budou opožděně pubertální děti trpět nízkým vzrůstem?
Děti, které prošly opožděnou pubertou, ale byly správně léčeny, obvykle v dospělosti dosahují standardní výšku.

Bude to sice trvat déle, ale většina z těchto dětí normálně doroste a na opožděnou pubertu si v dospělosti ani nevzpomene.

Mohu být pořád v pubertě i ve 20 nebo 25 letech?
Lidé tento stav někdy nazývají druhá puberta, nejedná se však o lékařsky přesný termín. Lidské tělo se přirozeně mění i ve 20, 25, 30 a všech dalších letech.

Výraz druhá puberta je spíše lidový a lidé jím nazývají různé tělesné i duševní změny. Ty jsou způsobeny změnami hladin hormonů v průběhu života. Nejde však o pubertu v pravém významu slova.

Lze nějak zjistit, že puberta už skončila?
Děvčata se po skončení puberty mění na ženy, mají větší prsa dospělého tvaru a mají pravidelné menstruace.

Klukům po skončení puberty naroste penis a varlata do dospělé velikosti a začnou jim růst vousy na obličeji. Obě pohlaví jsou pohlavně zralé a tedy schopné soulože i reprodukce (oplodnění a narození vlastních dětí).

Máte vlastní zkušenost s opožděnou pubertou? Co bylo příčinou, jak se projevovala a jak se cítíte dnes? Nebo bylo postiženo vaše dítě?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám i vašim dětem hlavně pevné zdraví bez opožděné puberty.

 

MLADÉ ČTENÁŘE BUDE ZAJÍMAT: Růst penisu: Jak roste věkem, lze mu nějak pomoct a co určitě nefunguje?

růst penisu

Leave a Reply