Oligurie: Snížená produkce moči pod 500 ml za den není normální

Oligurie je lékařský termín pro nízký výdej moči. Nejčastější příčinou je nějaká překážka (obstrukce) v močových cestách, kdy ledviny sice produkují moč, ale kvůli obstrukci ji nelze uspokojivě vyloučit. Obstrukce močových cest může být jednou z příčin oligurie.

Někteří postižení nedovedou kvůli onemocnění ledvin nebo dokonce srdce či plic produkovat moč vůbec. I tito pacienti mohou trpět zároveň oligurií.

V článku se podíváme na typické příznaky a příčiny oligurie, na možnosti prevence a na léčebné metody, které se budou odvíjet od konkrétní příčiny sníženého výdeje moči.

oligurie

 

Co je to oligurie?

Oligurie je lékařský termín pro snížený výdej moči. Postižený močí méně, než byl zvyklý.

 

Rozdíl mezi oligurií, polyurií a anurií

Všechny termíny označují nějakou komplikaci s vylučováním moči a všechny popisují, kolik moči postižený produkuje.

  • Oligurie znamená snížený nebo abnormálně nízký výdej moči pod 500 ml za den u dospělé osoby. Neléčená oligurie může přerůst až do anurie a z původního sotva půl litru moči za den se tak může stát naprostá absence moči.
  • Polyurie naopak označuje zvýšenou až nadměrnou tvorbu moči, kdy dospělák za den vymočí více než 2 až 3 litry moči.
  • Anurie označuje těžký pokles vylučování moči až úplné zastavení močení. U dospělých je to méně než 50 ml moči za den.

Frekvence a objem močení je pro lékaře velmi dobrým vodítkem i pro diagnózu jiných onemocnění nebo zdravotních komplikací. Lékaři sledují celkový objem moči, dále jeho složení a přítomnost nežádoucích látek (bílkoviny, krev, bakterie) a také barvu, zápach a konzistenci.

Pokud máte podezření, že je s vaší močí nebo močovou soustavou něco v nepořádku, objednejte se na urologické nebo nefrologické vyšetření. Pokud urologa ani nefrologa neznáte, klikněte a najděte si nějakého v blízkosti přes stránku ZnámýLékař.cz, případně zajděte za praktickým lékařem, který vás na specializované vyšetření doporučí.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Nykturie, polakisurie a dysurie: Bolestivé problémy s močením, které je nutno léčit.

nykturie, polakisurie a dysurie

 

Koho oligurie nejčastěji postihuje?

Oligurie může postihnout kohokoliv a tedy muže i ženy každého věku od kojenců až po seniory. Ohroženější jsou pacienti s nějakým onemocněním, poškozením nebo selháním ledvin, kdy ledviny nedovedou produkovat adekvátní objem moči.

Pacienti s překážkami (obstrukcemi) močových cest, typicky kvůli ledvinovým kamenům nebo zvětšené prostatě, mohou také trpět oligurií. Postihuje také pacienty po různých operacích nebo úrazech.

Snížený výdej moči je běžný u pacientů na dialýze, protože jejich ledviny nedovedou dostatečně filtrovat ani vylučovat moč, takže je nutné odstraňovat tekutiny a odpadní látky z těla uměle přes dialyzační cívku.

Dalšími ohroženými jsou těžce dehydrovaní lidé, kdy se tělo snaží šetřit tekutiny a kvůli tomu snižuje produkci moči.

 

Jak častá je oligurie?

Snížený výdej moči je poměrně běžný stav, ale přesný výskyt nelze odhadnout. Ne každý postižený se svými příznaky oligurie zajde k lékaři, takže se nemusí dostat do statistik. Oligurie může mít různé příčiny.

Obvykle nejde o život ohrožující stav, ale v některých závažnějších případech může být ohrožen i život. Pokud oligurii způsobily vážné stavy jako je selhání ledvin, těžká dehydratace nebo šok, snížené vylučování moči může v těle nebezpečně hromadit toxiny a tekutiny. Bez včasné léčby může dojít k život ohrožujícím komplikacím (metabolická acidóza, srdeční selhání a pod.).

 

Příčiny oligurie

Některé příčiny dočasné oligurie se mohou ztratit i samy. Jako laik bez lékařského vzdělání to ale nikdy nemůžete předpokládat, proto by měl příčinu posoudit v první řadě lékař.

Příčiny oligurie mohou být prerenální, renální a postrenální:

  • Prerenální oligurie vzniká tím, že se „něco“ stane ještě předtím, než se moč a odpadní látky dostanou do ledvin. Může jít o dehydrataci, kdy je v těle nedostatek tekutin, takže se stalo „něco“, kvůli čemu do ledvin nepřitéká moč. Může jít také o důsledek masivní ztráty krve při úrazu, kdy dojde k náhlému poklesu krevního tlaku a snížení prokrvení ledvin, kvůli čemu nemohou správně filtrovat krev a produkovat moč.
  • Renální oligurie je způsobená něčím v ledvinách, třeba poškozením ledvinných kanálků nebo zánětem filtračních jednotek a tak podobně.
  • Postrenální oligurie je způsobena něčím, co pozměnilo proces odstraňování odpadu z ledvin. Typicky jde o nějakou blokádu v močovém traktu. Příčinou mohou být ledvinové kameny nebo zúžení močovodu (striktura). Tělo sice moč vytváří, ale přes překážku nemůže plynule odtékat.

 

Kdy bych měl s podezřením na oligurii navštívit lékaře?

K lékaři zajděte, pokud si všimnete náhlého úbytku moči, zvlášť pokud neznáte příčinu. Do té doby se pokuste zvýšit pitný režim a pijte hlavně čistou vodu. Pokud pijete málo, moč bude tmavě žlutá a páchnoucí.

Zároveň si sledujte vlastnosti moči jako barva, hustota, zápach, případná pěna nebo zákal (proteinurie), stopy krve (hematurie) a podobně.

Pokud se k úbytku moči přidá horečka, bolesti břicha, silná únava a symptomy podobné nachlazení, zvažte návštěvu pohotovostní ambulance. Může jít o příznak akutního selhání ledvin nebo dokonce otravy krve (sepse).

K lékaři přineste také vzorek ranní moči odebrané nalačno.

MĚJTE PŘEHLED: Barva moči: Jaká je zdravá a co když je žlutá, zelená, oranžová, hnědá atd.?

barva moči

 

Jak lékař diagnostikuje oligurii?

Oligurii léčí obvykle nefrolog, což je specialista na zdraví a nemoci ledvin. Pomoct může také urolog jako specialista na obstrukce a onemocnění močového traktu, případně internista, který se věnuje celkovému stavu vnitřních orgánů pacienta.

Lékař bez ohledu na to, o kterého specialistu půjde, provede základní vyšetření a posoudí zdravotní anamnézu.

Postiženého pak doporučí na testy, které mohou zahrnovat:

  •  rozbor moči pro zjištění, co přesně moč obsahuje a v jakém množství,
  • krevní testy na obsah kreatininu a močoviny, podle kterých zjistí, jak efektivně a zda vůbec ledviny pracují,
  • a různá zobrazovací vyšetření jako počítačová tomografie nebo ultrazvuk ledvin či močového měchýře, aby lékař viděl aktuální stav podezřelých orgánů.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Uroflowmetrie: Jak probíhá vyšetření proudění moči, jak se na něj připravit a kolik stojí?

uroflowmetrie

 

Léčba oligurie

Léčba oligurie se vždy odvíjí od konkrétní příčiny.

  • Pokud produkujete málo moči nebo se vůbec nedovedete vymočit kvůli nějaké překážce, lékař se ji bude snažit odstranit.
  • Pokud máte v močové soustavě nějakou infekci, lékař předepíše antibiotika, která ji zahubí.
  • Pokud je oligurie vedlejším účinkem nějakých léků, které jste užívali, lékař je vymění za jiné, které takový účinek nemají.
  • Pokud močíte málo kvůli dehydrataci, zvracení nebo průjmu, lékař vám doporučí rehydrataci a tedy doplnění chybějících tekutin pitím nebo žilou (intravenózně).
  • Pacienti, kterým selhaly ledviny, je budou potřebovat nahradit pomocí dialýzy.
  • Kromě obnovení normálního odtoku moči vám lékař může doporučit i dietní změny pro zajištění dostatečného příjmu kalorií a bílkovin.

K lékaři (nefrolog, urolog, internista, praktik) se vydejte, pokud si všimnete podezřele nízkého objemu moči, který trvá déle než 2 dny, přičemž neznáte příčinu.

 

Lze nějak oligurii zabránit v rámci prevence?

V rámci ochrany před oligurií je důležité mít dostatečný a pravidelný pitný režim minimálně 2 l vody za den. Pokud sportujete nebo těžce fyzicky pracujete, pijte ještě více. Je lepší močit častěji, než močit málo nebo vůbec. Snažte se také dodržovat zásady zdravé životosprávy a tedy strava, pohyb, pitný režim, odpočinek a žádné zlozvyky.

  • Pokud máte průjmy nebo zvracíte, příjem vody zvyšte hned jak se tyto příznaky objeví.
  • Pijte vodu před, během i po cvičení nebo namáhavé práci.
  • V teplých měsících, kdy se více potíte, pijte více.
  • Pijte, když jste nemocní.
  • Pijte pravidelně i pokud jste senior, protože senioři mívají sníženou úroveň žízně a mají pocit, že tolik nepotřebují pít. Není to ale pravda.
  • Dodržujte všechny léčebné plány, které máte aktuálně předepsané, i pokud se nejedná o nemoci močového ústrojí.

Pokud si všimnete úbytku moči, přičemž neznáte jasnou příčinu, je rozumné zajít k lékaři. Může včas odhalit i rizikovou příčinu, se kterou byste si jinak sami neporadili.

Zároveň pokud trpíte onemocněním ledvin, srdce, plic nebo jakýmikoliv jinými, dodržujte vždy léčbu a pokyny svého lékaře.

 

Oligurie a často kladené otázky FAQ

Co je oligurie?
Oligurie je vylučování nedostatečného množství moči.

U dospělých je to méně než 0,5 l za 24 hodin. U kojenců je to méně než 1 ml za hodinu na kilogram tělesné váhy. U větších dětí je to méně než 0,5 ml na kg váhy za hodinu.

Proč je oligurie nebezpečná?
Neléčená oligurie může být nebezpečná až život ohrožující, protože snižuje funkce ledvin a vystavuje tím organismus přítomnosti toxinů, odpadních látek a riziku vzniku infekcí.

Při dlouhodobém působení může zapříčinit až otravu krve (sepsi).

Jak zjistím, že mám oligurii?
Hlavními příznaky jsou snížený objem moči, méně časté močení a tmavší barva moči.

Přidat se může zrychlená srdeční frekvence a závratě.

Je oligurie nakažlivá nebo sexuálně přenosná?
Ne, oligurie není nakažlivá.
Jak se oligurie léčí?
Léčba spočívá v rehydrataci a tedy doplnění scházejících tekutin. Pokud je příčnou překážka v močovém ústrojí, lékař ji musí rozbít nebo vyjmout.

Máte vlastní zkušenost s oligurií? Co bylo příčinou a jak jste se léčili?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez oligurie a dalších potíží s močením.

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply