Oligomenorea je abnormální menstruační komplikace definovaná jako občasná menstruace. Intervaly mezi dvěma menstruacemi jsou u postižených dlouhé až 35 dnů nebo i více.
Nejčastější příčinou oligomenorey je hormonální nerovnováha. Příčiny mohou být i jiné a ty nejčastější si vyjmenujeme v článku. Pokud si procházíte občasnými a nepravidelnými menstruacemi, je rozumné zajít za svým gynekologem. Pouze lékař je schopný určit konkrétní diagnózu a nejvhodnější léčbu.
Co přesně je oligomenorea?
Oligomenorea je lékařský výraz pro občasné menstruace. Normální menstruační cyklus zdravé ženy nastane průměrně každých 28 dní a a trvá 4 až 7 dní.
U zdravých a normálně menstruujících žen se může cyklus různě posouvat od 21 až do 35 dnů. I taková menstruace ale pořád může být považovaná za normální. Obecně platí, že po ustálení cyklů budou trvat stejný počet dnů, ale někdy se mohou kvůli nějaké příčině o den dva posunout.
Ženy postižené oligomenoreou mají menstruační cykly nepředvidatelné. Cyklus může někdy přesáhnout 35 dnů, a někdy postižená nezačne krvácet a špinit vůbec. Postižené tak mohou mít třeba pouze 7 – 8 menstruací za rok namísto spolehlivé menstruace každý jeden měsíc.
Rozdíl mezi oligomenoreou a amenoreou
- Amenorea označuje úplnou absenci menstruace. Pacientky s amenoreou nedostanou menstruaci vůbec nikdy, nebo ji dostanou, ale poté na několik měsíců zase přestanou menstruovat.
- Oligomenorea označuje nepravidelnou menstruaci přicházející pokaždé v jiném čase. S oligomenoreou budete pořád menstruovat, ale menstruace nepřijde pokaždé podle plánu. Kvůli tomu budete menstruovat méně často, než lékaři považují za normální. Odtud také označení abnormální menstruace.
MĚJTE PŘEHLED: Amenorea (ztráta menstruace): Proč nemenstruuji? Mohu mít vlastní dítě?
Jak častá je oligomenorea?
Až 13,2 % žen bude někdy trpět oligomenoreou. Výskyt je vyšší u žen s problematickou plodností nebo se syndromem PCOS.
- Zhruba 12 až 13,2 % menstruujících žen se někdy v životě potká s oligomenoreou.
- Častější je u žen, které mají problémy s plodností nebo jsou přímo neplodné (infertilní nebo sterilní). Až do 20 % žen s problematickou plodností trpí oligomenoreou.
- Problém je velmi častý u pacientek trpících syndromem polycystických vaječníků PCOS. Oligomenorea se vyskytuje až u 85 % z nich.
Příznaky oligomenorey
Oligomenorea se typicky projevuje vynecháváním a opožďováním menstruací. Na základě konkrétní příčiny se mohou objevit další příznaky, které mohou být rovněž důsledkem hormonální nerovnováhy. Ta je zároveň obvyklou primární příčinou oligomenorey.
Mezi další možné příznaky patří:
- akné a problémy s pletí,
- bolesti hlavy až silné migrény,
- návaly horka typicky v noci,
- bolesti a pocity tlaku v břichu, nafouklé břicho,
- nezvyklý poševní výtok,
- zhoršený zrak,
- nadměrný růst nechtěného ochlupení na obličeji a různě po těle (lékařsky hirsutismus).
DOPLNĚK PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:
České bylinné kapsle Blendea Woman’s Vitality s obsahem macy, ženšenu, kotvičníku a drmku. Obsažené byliny navozují hormonální rovnováhu a menstruační komfort. Díky tomu vám mohou pomoci s pravidelností vašich menstruací.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích přímo na stránce Blendea.cz. Obchod vám balíček doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete cíleně navodit hormonální rovnováhu a s ní podpořit i pravidelnost menstruací.
Příčiny oligomenorey
Oligomenorea ale také jiné typy menstruačních abnormalit jsou mnohdy důsledkem hormonální nerovnováhy. Tu může vyvolávat mnoho různých příčin, které bez specializovaného vyšetření sama nejspíše nezjistíte. Přesně proto je důležité lékařské vyšetření na gynekologii nebo aspoň u vašeho praktického lékaře.
Reprodukční žlázy (gonády), mozek, ledviny a další žlázy a orgány produkuji různé hormony, které ovlivňují menstruační cyklus (konkrétně estrogen, progesteron, folikulostimulační, luteinizační a gonadotropin uvolňující hormon).
Pokud jsou uvedené hormony v rovnováze, menstruační cykly by měly být pravidelné a předvidatelné. Pokud je hladina hormonů vyšší nebo nižší, výsledkem může být nepravidelná a občasná menstruace.
Možnou příčinou jsou také vrozené nebo získané abnormality v reprodukční soustavě, bakteriální a virové infekce nebo záněty.
Další možné příčiny občasné menstruace
Syndrom PCOS: | Kvůli PCOS tělo produkuje více androgenů. Ty mohou přerušit proces ovulace a s ním i pravidelnost menstruací. |
Nádory: | Nádory na vaječnících nebo nadledvinách mohou produkovat androgeny, které narušují normální průběh menstruace. Příčina je podobná jako u syndromu PCOS. |
Cushingův syndrom: | Tělo produkuje zvýšené množství stresového hormonu kortizolu, což opět vyvolává hormonální nerovnováhu. |
Prolaktinom: | Nezhoubný nádor na hypofýze, který produkuje zvýšené množství hormonu prolaktinu a snižuje produkci estrogenu nezbytného pro normální menstruaci. |
Ovariální syndrom: | Vaječníky přestávají produkovat vajíčka a estrogen ještě před nástupem menopauzy. |
Hypertytreóza: | Zvýšená činnost štítné žlázy stimuluje hypofýzu k vyšší produkci prolaktinu a k nižší produkci estrogenu. |
Adrenální hyperplazie: | Nadledviny neprodukují dostatek enzymů potřebných pro produkci hormonů nezbytných pro normální průběh menstruace. |
Zánětlivé onemocnění pánve: | Záněty v pánevní oblasti mohou mít různé příčiny, velmi často pohlavně přenosné infekce. Infekce a záněty mohou narušovat menstruační cykly. |
Ashermanův syndrom: | Zjizvená a porušená děložní tkáň zhoršuje prokrvení a omezuje tak menstruační krvácení. |
Cukrovka (diabetes): | Zvyšuje hladinu inzulínu a inzulínové rezistence, což může narušovat hormonální rovnováhu a zhoršit tak pravidelnost menstruačního cyklu. |
Poruchy příjmu potravy: | Podvýživa, anorexie, bulímie, ale také přejídání se a obezita způsobují výživové nedostatky, které mohou menstruační cykly různě oddalovat |
Extrémní fyzická zátěž: | Nadměrné přetěžování svých sil může tělu bránit ve výkonu rutinních procesů, mezi které patří i menstruace. |
Léky na předpis: | Oligomenorea může být vedlejším účinkem hormonální antikoncepce, antiepileptik, antipsychotik a dalších. |
Tabulka dalších možných příčin oligomenorey
Lze oligomenoree zabránit v rámci prevence?
Oligomenoree bohužel nelze nijak cíleně zabránit. Nicméně lékař vám nastaví vhodnou léčbu hned jak zjistí, co vám občasné menstruace způsobuje. Pokud dnes pociťujete komplikace, vyšetření zbytečně neodkládejte.
Jak lékař diagnostikuje oligomenoreu?
K lékaři se vydejte, pokud máte etapy mezi menstruacemi dlouhé 35 dnů nebo déle, případně pokud vám začala menstruace vynechávat náhle bez zjevné příčiny.
Lékař s vámi nejdříve povede rozhovor, takže si odpovědi připravte předem. Své nepravidelné menstruace si zapisujte, abyste lékaři mohla sdělit přesné počty dnů mezi menstruacemi a všechny další nepravidelnosti. Doporučeno je sledovat své menstruace po dobu aspoň 2 měsíců.
Lékaře bude dále zajímat, jak vypadá vaše normální menstruace a tedy taková, jakou jste měla před nynějšími komplikacemi. Zeptá se vás, jak dlouho vám menstruace trvá, jak je silná a jak dlouhá je doba mezi nimi. Až lékař zjistí, co je u vás normální, lépe pochopí, co se aktuálně z normálu vymyká.
Žen z vaší rodiny se zeptejte na jejich případné menstruační komplikace. Výskyt oligomenorey ve vaší rodině zvyšuje riziko, že se porucha objeví i u vás. O svém zjištění informujte lékaře.
Lékař se bude zajímat také o vaše návyky a celkovou životosprávu, hlavně co se týče stravování a fyzické aktivity. Oligomenorea může být důsledkem podvýživy, nadváhy nebo příliš vyčerpávajících tréninků nebo práce.
Předmětem diskuse bude i váš sexuální život a to, zda užíváte antikoncepci nebo jestli používáte kondom a chráníte se před pohlavně přenosnými nemocemi.
Lékaře nezapomeňte informovat o všech lécích a doplňcích stravy, které právě užíváte. Oligomenorea může být vedlejším účinkem antipsychotik nebo antiepileptik.
Kromě rozhovoru a hmatového vyšetření břicha a pánevní oblasti vás může lékař poslat také na:
- počítačovou tomografii CT, která zjistí případnou příčinu abnormálního krvácení,
- magnetickou rezonanci MRI, která může zjistit případný prolaktinom,
- ultrazvukové vyšetření břicha a pánve, které zjistí případné záněty nebo PCOS syndrom.
Gynekolog vás může doporučit i na další specializovaná vyšetření u jiných odborníků. Dále již proto diskutujte hlavně se všemi lékaři.
Které testy mohou diagnostikovat oligomenoreu?
Jak jsem již psala, oligomenorea je nejčastěji důsledkem hormonální nerovnováhy. Tu vám lékař zjistí pomocí krevních testů. Z krve zároveň zjistí hladinu krevního cukru, která by mohla dokazovat cukrovku.
Lékař bude z krve měřit hodnoty:
Hormon stimulující štítnou žlázu: | Nízká hladina může prokazovat hypotyreózu. |
Folikulostimulační hormon: | Zvýšená hladina může prokazovat předčasné selhání vaječníků. |
Luteinizační hormon: | Zvýšený LH hormon oproti FSH hormonu může být důsledkem PCOS. |
Prolaktin: | Zvýšená hladina může prokazovat prolaktinom. |
17-OHP: | Může prokazovat adrenální hyperplazii. |
Glukóza (krevní cukr): | Může prokazovat cukrovku. |
Tabulka látek, které měří lékař z krve pro zjištění příčiny oligomenorey
Léčba oligomenorey
Léčba občasné menstruace vždy záleží na příčině.
- Hormonální terapie v podobě antikoncepčních pilulek nebo jiné hormonální léčby je vhodná, pokud oligomenoreu způsobuje hormonální nerovnováha.
- Operace může odstranit nádory, které produkují zvýšené množství androgenů.
- Změny životosprávy jako změna jídelníčku a zapojení mírné, ale pravidelné sportovní aktivity může podporovat udržení hormonální rovnováhy.
Co se týče dalších doporučení, vždy poslouchejte svého lékaře. Ten ví nejlépe, co způsobuje oligomenoreu právě u vás a která terapie pro vás bude nejvhodnější.
Jaký je výhled na další život s oligomenoreou?
Oligomenorea sama o sobě není nijak závažný problém a není ani život ohrožující. Vždy je ale potřeba zjistit konkrétní příčinu. Některé z nich již mohou byt nebezpečné, a pokud by se včas neléčily, již mohou ohrožovat celkové zdraví a dokonce i život.
Třeba neléčený syndrom polycystických vaječníků může vést až k neplodnosti a stejně tak zánětlivá onemocnění pánve.
Pokud kvůli občasné menstruaci nedochází k opakovanému vylučování děložní sliznice (endometria), může u vás narůst riziko hyperplazie endometria (abnormální zmnožení buněk) nebo dokonce rakoviny děložní výstelky nebo dělohy.
NEZAPOMEŇTE, že české bylinné kapsle Blendea Woman’s Vitality s macou, ženšenem, kotvičníkem a drmkem navozují hormonální rovnováhu a menstruační komfort. Blendea.cz vám je doručí diskrétně do 48 hodin.
Co jsme zjistili o oligomenoree?
Oligomenorea znamená, že je vaše menstruace méně častá a spíše občasná. Nelekejte se ale předčasně. Může jít o logický důsledek nějaké aktuální změny ve vaší životosprávě. Nejčastěji jde o hormonální nerovnováhu.
Menstruace mohu být mnohdy nepravidelné kvůli jinak neškodným problémům. Vždy je ale rozumné zajít za lékařem, zvlášť pokud si nepravidelností všímáte delší dobu. V sázce je mimo jiné i vaše plodnost. Na gynekologii jděte co nejrychleji, pokud se připojí nezvyklé bolesti nebo výtoky.
Máte vlastní zkušenost s oligomenoreou? Co u vás bylo spouštěčem, jak vás lékař léčil a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví bez oligomenorey i dalších menstruačních komplikací.
Další články o menstruaci a menstruačních komplikacích