Oligohydramnion označuje snížené množství nebo-li objem plodové vody během těhotenství. Lékař zjistí oligohydramnion na předporodním ultrazvukovém vyšetření.
Nízký objem plodové vody může vyvolat různé zdravotní komplikace plodu i matce. Zároveň může být důkazem jiné nemoci, která s těhotenstvím někdy vůbec nesouvisí.
Většina dětí se narodí zdravá i navzdory oligohydramnionu, takže se nemusíte obávat předčasně. Důležité je stav včas zachytit a začít léčit.
VÍTE, ŽE závažnější oligohydramnion může být příčinou rizikového těhotenství?
Pokud by lékař stav neošetřil včas, mohl by způsobit vývojové vady plodu, zejména co se týče vývoje plic a ledvin, problémy se zásobením plodu kyslíkem a živinami, poruchy růstu a zpomalený růst, porodní komplikace, nutnost porodit císařským řezem nebo vyvolat (indukovat) předčasný porod.
Co přesně je oligohydramnion?
Oligohydramnion je nežádoucí stav, kdy má žena během těhotenství snížený objem plodové vody, než se podle gestačního věku plodu očekávalo.
Plodová voda je pro plod životně důležitá. Obklopuje plod v děloze a chrání jej před nárazy, díky čemu se může poměrně volně pohybovat. To je důležité pro normální vývoj kostí a svalů. Zároveň plod chrání před infekcemi a stlačením pupeční šňůry, přes kterou by právě kvůli oligohydramnionu mohlo dojít k přerušení dodávky kyslíku a živin. Dále pomáhá rozvíjet trávící a dýchací soustavu a reguluje teplotu plodu.
Pokud je plodové vody příliš málo, nedovede plně uspokojovat potřeby plodu během těhotenství. To může vyvolat zdravotní důsledky u dítěte i v pozdějším věku a rovněž ohrožuje zdraví matky během těhotenství. Nedostatek plodové vody může být i důkazem nějakého matčina onemocnění.
Oligohydramnion se vyskytuje ve zhruba 4 % všech těhotenství
Snížený objem plodové vody postihuje asi 4 % těhotných žen. Nejčastěji se objevuje v posledním trimestru těhotenství. Výskyt oligohydramnionu může vzrůst až na 12 % těhotenství u žen, které budou rodit po termínu a tedy po 42. týdnu. Objem plodové vody totiž významně klesá po 40. týdnu těhotenství.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?
Kolik plodové vody mám normálně mít během těhotenství?
Objem plodové vody záleží na tom, jak dlouho je žena těhotná. Plodová voda se začíná tvořit přibližně 12 dnů po početí. Objem plodové vody dosahuje své maximum mezi 34. až 36. týdnem těhotenství (800 ml). Poté začne množství přirozeně klesat (cca 600 ml). Během celého těhotenství se objem plodové vody různě mění v rozmezí od 500 ml až do 1 litru.
Příznaky oligohydramnionu
Těhotné ženy obvykle netuší, zda mají nebo nemají snížený objem plodové vody. Lze se tak orientovat spíše pouze podle podezření a zjištění lékaře.
Lékař získá podezření na oligohydramnion, pokud:
- vám vytéká z pochvy tekutina,
- máte abnormálně malou dělohu,
- necítíte pohyby dítěte nebo jsou pouze velmi slabé,
- nepřibíráte na váze tak, jak by se u normálního těhotenství očekávalo,
- jste již někdy v minulých těhotenstvích snížený objem plodové vody měla.
Příčiny oligohydramnionu
Snížený objem plodové vody může být důsledkem:
- vrozených anomálií ledvin nebo močových cest plodu,
- problémů s placentou,
- přetrvávajícího těhotenství 2 nebo více týdnů po termínu,
- hypertenze nebo preeklampsie,
- cukrovky (diabetu),
- dehydratace,
- protržení membrán delší dobu před porodem,
- těhotenství s jednovaječnými dvojčaty.
Oligohydramnion mohou vyvolat i jiné zdravotní komplikace. Uvedené vnímejte jako ty nejčastější, ale tu konkrétní odhalí až lékař. Absolvujte všechna doporučená předporodní vyšetření.
Těhotné ženy se často ptají, zda může pití většího množství vody zvětšit objem plodové vody. Některé vědecké studie tuto úvahu potvrzují. Vždy ale uděláte nejlépe, pokud se na zvýšení pitného režimu zeptáte lékaře, který oligohydramnion diagnostikoval. Pravděpodobně budete potřebovat i další léčbu, protože pouhá voda zřejmě nebude stačit.
Jaké zdravotní komplikace může oligohydramnion vyvolat?
Nízký objem plodové vody je nejnebezpečnější právě v prvních 6 měsících těhotenství. Plodová voda se v tomto čase podílí na vývoji orgánů, kostí a chrání plod před infekcemi.
Oligohydramnion může v prvních měsících těhotenství způsobit:
- deformace plodu kvůli jeho stlačení v děloze,
- předčasný porod,
- samovolný potrat,
- narození mrtvého dítěte,
- infekce, pokud plodová voda praskla a odtekla příliš brzy.
Oligohydramnion v posledním trimestru (28. až 40. týden těhotenství) může způsobit:
- stlačení (kompresi) pupeční šňůry,
- zpomalení až omezení růstu plodu,
- špatný vývin plic a vznik respiračních problémů,
- zvýšené riziko nutnosti porodu císařským řezem,
- nutnost předčasného vyvolání (indukce) porodu,
- infekce, pokud plodová voda praskla a odtekla příliš brzy.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Polyhydramnion (zvýšený objem plodové vody): Vážná těhotenská komplikace?
Může plod přežít oligohydramnion?
Vaše dítě se pravděpodobně narodí zdravé i navzdory oligohydramnionu. Snížený objem plodové vody sice může být vážný, ale díky moderním léčebným metodám je většina případů dobře léčitelná. Děti budou žít spokojený a zdravý život, problém by zároveň neměl nijak omezit budoucí zdraví matky.
Musím ale upozornit i na fakt, že pokud byl oligohydramnion diagnostikován až ve druhém trimestru, úmrtnost plodů byla mezi 80 až 90 %.
Kdy mám s podezřením na oligohydramnion zajít za lékařem?
Váš lékař vám již oligohydramnion možná diagnostikoval na některém předporodním vyšetření. Pokud ne, k lékaři předporodní péče se vydejte, když si na sobě všimnete některý z těchto příznaků:
- únik velkého množství plodové vody z pochvy,
- abnormální vaginální krvácení,
- silné bolesti pánve a svalové křeče (kontrakce),
- zdá se vám, že se plod pohybuje méně nebo se nepohybuje vůbec.
Jak lékař diagnostikuje oligohydramnion?
To, že máte snížený objem plodové vody sama pravděpodobně nezjistíte. Lékař vás musí vyšetřit, protože výše uvedené příznaky mohou prokazovat jiný a zcela nesouvisející zdravotní problém.
Jako první vás lékař vyšetří na ultrazvuku, kde se bude snažit změřit objem plodové vody. Orientovat se bude podle gestačního věku plodu, což je počet týdnů od prvního dne poslední menstruace těhotné do aktuálního data těhotenství. Pokud máte množství plodové vody nižší, než je průměr podle gestačního věku plodu, lékař může diagnostikovat oligohydramnion.
Léčba oligohydramnionu
Léčba oligohydramnionu se bude odvíjet podle toho, ve kterém měsíci těhotenství právě jste a jaké další případné těhotenské komplikace máte. Pokud jste zhruba v 37. týdnu a máte těsně před porodem, lékař může rozhodnout, že pro vás bude nejbezpečnější vyvolat porod předčasně (lékařsky indukovat).
V některých případech vám může lékař podat amnioinfuzi, což je vstříknutí tekutiny do amniotického vaku pro zvýšení objemu plodové vody.
Po potvrzení diagnózy počítejte s častějšími předporodními (prenatálními) testy, ultrazvukovými vyšetřeními, nezátěžovými testy plodu a sledováním biofyzikálního profilu plodu pro kontrolu jeho svalového napětí, pohybů a dýchání,
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Vyvolání porodu: Proč se někdy musí indukovat? A jaká rizika hrozí?
Existuje prevence před oligohydramnionem?
Bohužel neexistuje žádný preventivní krok, který byste mohla udělat, abyste zabránila oligohydramnionu. Snažte se absolvovat všechna prenatální vyšetření, na která vás lékař pozve. K lékaři buďte vždy upřímná a informujte jej o všech případných nežádoucích příznacích a zároveň o své celkové zdravotní anamnéze.
Během těhotenství, ale i před ním a po něm se snažte mít vždy zdravý jídelníček. Vyřaďte polotovary a průmyslově zpracované potraviny. Naopak se zaměřte na zeleninu a ovoce, dietní druhy masa, luštěniny, obiloviny a mléčné výrobky, ideálně zakysané.
Nejlepším způsobem, jak zvládnout svůj oligohydramnion, je začít jednat s lékařem hned jak vám stav potvrdí.
TIP NA VHODNÝ DOPLNĚK STRAVY: České kapsle s důležitou kyselinou listovou od značky Blendea.
Kyselina listová je nezbytná pro správný vývoj plodu a funguje také jako prevence vrozených vad, zejména vad neurální trubice. Oligohydramnion může vyžadovat specifické léčebné metody, ale kyselina listová má pro zdraví plodu další nezávislý přínos navíc.
Klikněte a podívejte se na účinky kapslí s kyselinou listovou. Případnou objednávku vám Blendea.cz doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s cílenou podporou správného vývoje plodu a normálního těhotenství.
Oligohydramnion a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o oligohydramnionu?
Snížený objem plodové vody může být závažný stav. Může ohrožovat růst a vývin plodu, stejně tak může vyvolat těhotenské komplikace jako předčasný porod nebo nutnost císařského řezu.
Pokud jste právě těhotná, snažte se zůstat v klidu. Většina matek s diagnózou oligohydramnionu porodí zdravé děti, zároveň zůstávají samy zdravé. Lékař vás bude potřebovat pečlivěji sledovat a bude provádět více předporodních kontrol a vyšetření. Podle svých zjištění nastaví optimální plán léčby. Pro vlastní bezpečnost se účastněte všech prenatálních vyšetření a lékaře informujte o všech případných příznacích.
Máte vlastní zkušenost s oligohydramnionem? Jak vás lékař léčil, jak jste zvládla porod a jak se vám s děťátkem vede dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a vždy pouze bezproblémová těhotenství i porody.
Další články o přípravě a průběhu těhotenství