Odstranění vaječníků (lékařsky ooforektomie) je chirurgické odstranění jednoho nebo obou vaječníků. Vaječníky produkují hormony estrogen a gestageny. Pokud budou odstraněny oba vaječníky současně, žena automaticky vstupuje do menopauzy. Znamená to, že ooforektomií obou vaječníků končí reprodukční období ženského života bez ohledu na to, kolik je postižené let.
Plodnost je možné zachovat, pokud bude odstraněn pouze jeden vaječník, přičemž ten druhý zůstane nepoškozený.
Vaječníky lze odstranit laparoskopicky (přes drobné řezy pomocí drobných nástrojů s kamerou), laparotomicky (přes větší otvor v břišní dutině) nebo přístupem přes vagínu.
V článku vysvětluji, z jakých důvodů je potřeba vaječníky vyjmout, jak přesně bude ooforektomie probíhat, jaká další rizika může zákrok vyvolat a co všechno se bude dít s vaším tělem po zákroku.
Co přesně je ooforektomie, a tedy chirurgické odstranění vaječníků?
SLOVNÍČEK: Vaječník latinsky – oophoron, …ektomie – vyříznutí/vyjmutí/odstranění orgánu nebo jeho části. Ooforektomie = vyjmutí vaječníků.
Ooforektomie je chirurgický zákrok pro odstranění jednoho nebo obou vaječníků. Vaječníky jsou reprodukční žlázy, kterých úkolem je produkce pohlavních hormonů estrogenu a gestagenů. Tyto hormony ovlivňují průběh menstruačního cyklu, takže pokud se dostanou do nerovnováhy, žena může mít problémy s plodností či dokonce až neplodnost a další typické ženské problémy (přehledně je jmenuje stránka Proerecta.cz pod tímto odkazem).
Zmíněné hormony mají „na starosti“ také zdraví kostí a srdce. I to je důvodem, proč právě ženy v menopauze velmi často trpí vysokým krevním tlakem a dalšími nemocemi srdce, rovněž také řídnutím a zvýšenou lámavostí kostí (osteoporóza). Ooforektomie vyvolává okamžitou menopauzu, takže se mohou pacientky potkat s uvedenými komplikacemi také.
Dalším úkolem vaječníků je růst vajíčka. Až uzraje, uvolní se a bude čekat na spermii, která jej oplodní. Oplodněné vajíčko se dále přesouvá do dělohy, kde bude růst plod.
Hlavním cílem odstranění vaječníků je léčba určitých ženských onemocnění, zároveň snížení rizika vzniku některých druhů rakoviny.
Důvody pro odstranění vaječníků
Chirurg vaječníky odstraní pouze v případě, že jim „nebude jiné pomoci“ a nebude je již možné je zachránit.
Jmenuji nejčastější příčiny, ale mohou existovat i jiné. Vždy prosím poslechněte lékaře, který o vás má podrobný přehled.
Endometrióza: | Buňky děložní výstelky rostou jinde v těle, velmi často i na vaječnících. |
Infekce vaječníků: | Infekce může vaječníky poškodit až natolik, že je potřeba je odstranit. |
Mutace genů: | Genetické mutace mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny vaječníků nebo rakoviny prsu. V rámci prevence rakoviny je někdy nutné tyto části odstranit. |
Nezhoubné nádory: | Cysty, které sice nezpůsobují rakovinu, ale mohou představovat překážku a vyvolat tak potíže. |
Preventivní operace: | Vaječníky lze někdy odstranit v rámci prevence vzniku některých druhů rakoviny |
Rakovina vaječníků: | Vaječníky prolezlé zhoubnými nádory je potřeba odstranit, aby se karcinom nešířil jinam do těla. |
Torze vaječníku: | Přiškrcení vaječníku v důsledku jeho přetočení kolem vazu, který jej připojuje k děloze. Pokud vaječník odumře, je nezbytné jej vyjmout. |
Tabulka příčin, kvůli kterým je ooforektomie nezbytná
Typy ooforektomie
Existují různé metody odstranění vaječníků. Pokud u vás lékař zákrok zvažuje, orientovat se bude podle vaší zdravotní anamnézy (zdravotní stav a prodělané nemoci nebo i operace) a celkových příznaků.
Všechny typy ooforektomie probíhají pod úplnou anestezií, takže zákrok přespíte. Vaječníky se pouze zřídka odstraňují při lokální anestezii.
Jednostranná unolaterální ooforektomie: | Odstranění pouze jednoho vaječníku. |
Oboustranná bilaterální ooforektomie: | Odstranění obou vaječníků. |
Salpingo-ooforektomie: | Odstranění jednoho vaječníku s jedním vejcovodem. |
Bilaterální salpingo-ooforektomie: | Odstranění obou vaječníků a s oběma vejcovody. |
Hysterektomie se salpingo-ooforektomií: | Odstranění dělohy (hysterektomie) s jedním vaječníkem a jedním vejcovodem. |
Totální hysterektomie s bilaterální salpingo-ooforektomií: | Odstranění dělohy, obou vaječníku, obou vejcovodů a děložního čípku. |
Tabulka různých typů chirurgického odstranění vaječníků
- Pokud vám budou odstraněny oba vaječníky s vejcovody, již nebudete moci spontánně otěhotnět. Zůstane pouze možnost otěhotnět pomocí metod asistované reprodukce a otěhotnění „ve zkumavce“. Oplodněné vajíčko vám bude do dělohy vloženo.
- Pokud zákrok nedovoluje zachovat plodnost bez narušení, možností může být zmražení vajíčka ještě před operací. Použije se později, až se žena rozhodne mít dítě.
Jakékoliv dotazy a případné obavy řešte přímo s lékařem, který se vám chystá vaječníky odstranit. Vysvětlí vám všechny dostupné možnosti asistované reprodukce i dopady operace.
VIDEO (anglicky, YouTube): Průběh laparoskopické ooforektomie
Průběh chirurgického odstranění vaječníků
Každý z chirurgických postupů má svá rizika a rozdílnou dobu zotavení. Liší se v metodě přístupu k vaječníku či oběma vaječníkům. Proto se lékaře ještě před ooforektomií ptejte na předoperační i pooperační péči a na to, zda se na operaci potřebujete nějak speciálně připravit.
Laparoskopické odstranění vaječníků: | Nejméně invazivní postup. Vaječník je odstraněn přes drobné otvory do břicha laparoskopickými nástroji. Rány se rychle hojí a pacientka se rychle zotaví. Zároveň hrozí nejnižší riziko infekcí a dalších negativních dopadů. |
Laparotomické odstranění vaječníků: | V některých případech je potřeba vytvořit větší otvor do břicha. Hojení rány a plné zotavení trvá déle, ale riziko závažnějších negativních dopadů zůstává nízké. |
Trans-vaginální odstranění vaječníků: | Přes vaginu se kromě vaječníků typicky odstraňuje i děloha. I tento postup má nízké riziko infekce a negativních dopadů. |
Tabulka průběhu různých chirurgických postupů ooforektomie
Pokud dopadne odstranění vaječníků dle očekávání, pacientka je většinou propuštěna domů. V případě nečekaných komplikací si vás může lékař nechat přes noc na pozorování a to někdy až 3 dny. Doba zotavení a tedy i nemocenská zabere přibližně 2 až 6 týdnů. Důležitá je proto i následná kontrola u lékaře v rámci pooperační péče. Vždy poslechněte jeho doporučení.
Doba zotavení a pooperační péče po ooforektomii
- Po laparoskopické operaci nebo operaci s trans-vaginálním přístupem odejdete z nemocnice zpravidla v ten samý den.
- Po laparotomické operaci si v nemocnici poležíte asi 3 dny.
- Lékař vás bude informovat, jak přesně máte pečovat o ránu.
- Podle konkrétní operace vám lékař doporučí zhruba 3 až 6 týdnů v klidu a bez fyzické námahy.
Další rady jsou kromě odstranění vaječníků platné i pro jiné druhy operací:
- žádný sex a pravděpodobně ani žádná masturbace, takže o krátké sexuální pauze informujte partnera,
- žádné cvičení, zvedání těžkých předmětů ani zvýšená fyzická námaha,
- používejte pouze vložky a do pochvy nezavádějte tampony,
- rány udržujte v suchu a čistotě, v případě potřeby zajděte na převaz,
- žádná koupel a na vhodnost sprchování se zeptejte lékaře,
- pokud je lékař předepíše, užívejte léky proti bolesti a antibiotika proti infekcím dle předpisu.
Kromě vyjmenovaných rad vždy poslouchejte, co vám doporučuje váš ošetřující lékař.
Jak to bude s možností mít dítě po odstranění vaječníků?
Pokud vám bude odstraněn pouze 1 vaječník, šance spontánně otěhotnět nijak rapidně neklesá. Ovšem pouze za předpokladu, že druhý vaječník, který vám ponechali, je funkční.
Pokud vám odstraní oba vaječníky případně i s vejcovody, sama již spontánně nebudete moci otěhotnět. V takovém případě existují možnosti asistované reprodukce.
Pokud víte, že vám budou odebrány oba vaječníky, informujte se o možnosti zmražení vajíček a následného použití podle potřeby v budoucnu.
Co se stane s mým tělem po ooforektomii?
Po zákroku můžete očekávat různé změny podle toho, kterou metodu odstranění vaječníků jste prodělala.
- Pokud jste zatím nebyla v menopauzálním věku a odstranili vám oba vaječníky, automaticky vstoupíte do menopauzy. S menopauzou se spojují různé negativní důsledky. Přehledně je jmenuje tento článek ze stránky Proerecta.cz pod odkazem. Kvůli odstraněným vaječníkům se u vás mohou důsledky objevit i když jste mladá a zatím máte daleko do menopauzálního věku (menopauza běžně nastupuje po 45 roce a později).
- Můžete přijít o menstruaci, pokud vám odstranili oba vaječníky. Pokud vám ale jeden funkční vaječník ponechali, pořád budete menstruovat.
Pokud budou příznaky podobné menopauze příliš závažné, lékař může doporučit hormonální substituční terapii. To je způsob doplňování scházejícího hormonu do těla, díky čemu lze tlumit nepříjemné příznaky menopauzy
Upozorňuji, že vaječníky nemohou opět dorůst. Pokud vám je odeberou, další vaječníky vám již nenarostou.
Vyvolá odstranění vaječníků nezvratnou menopauzu?
Ano, ooforektomie vás dostane do menopauzy bez ohledu na váš věk. Vaječníky produkují hormony, které stojí za menstruačními cykly. Pokud vaječníky tyto hormony neprodukují, menstruaci nemá co řídit a kvůli tomu menstruace zaniká. To samé se ženě děje i v menopauze.
Nelze předem předpovědět, jaké negativní důsledky menopauzy se objeví právě u vás. Typicky ale můžete počítat s:
- návaly horka a nepříjemným pocením,
- vaginální suchostí (odborně vaginální atrofie),
- řídnutím kostí a jejich zvýšenou lámavostí (odborně osteoporóza).
Očekávané přínosy odstranění vaječníků
Odstranění vaječníků je velmi vhodné pro ženy, které trpí některou specifickou nemocí, se kterou pomůže pouze ooforektomie. Zároveň je vhodná pro ženy se zvýšeným rizikem některých druhů rakoviny (vaječníků, prsou atp.).
Ooforektomie může přispívat v léčbě některých nemocí nebo fungovat jako prevence před jejich vznikem. Myslete na to, že chirurg vás nechce operovat „pro potěšení“, a pokud vám odstranění vaječníků doporučil, je pro vás jistě nezbytné.
Rizikové faktory odstranění vaječníků
Jako každá operace má i ooforektomie svá běžná rizika. Nelekejte se předčasně, protože právě u vás se nemusí objevit ani jedno z nich. Je ale vždy dobré mít je na paměti. Informovat vás o nich bude také lékař, který odstranění vaječníků navrhne.
- infekce, podráždění a záněty,
- poranění okolních orgánů v důsledku nesprávně provedené operace (močové cesty, střeva, děloha, vejcovody),
- silné krvácení,
- abnormální reakce na podanou anestezii,
- silné pooperační bolesti,
- vznik krevních sraženin, které mohou způsobit obstrukci (překážku),
- prasknutí karcinomu a rozšíření rakovinných buněk, pokud je přítomna rakovina vaječníků,
- celková neplodnost, pokud byly odstraněny oba vaječníky.
Odstranění vaječníků a často kladené otázky FAQ
Máte vlastní zkušenost s odstraněním vaječníků? Proč vám je chirurg odebral a jak se cítíte dnes? Splnila operace to, co jste od ní očekávala?
Na vaše zkušenosti se těšíme v redakci Erekce.cz spolu s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem. Děkuji vám za ně a přeji hlavně pevné zdraví s funkčními a zdravými vaječníky 🙂
Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen