Od hodného ňoumy k neodolatelnému muži – 14. DÍL – Jak přijmout a projevit vlastní pocity?

V této části našeho seriálu se vrátíme opět více k práci s vlastním podvědomím a naší šamanské transformaci. Není to úplně lehké čtení, ale garantuji vám, že pokud budete číst a uvádět cvičení za našeho seriálu do praxe, váš život se rapidně změní.

V několika minulých dílech jsme řešili, jak nechat některé věci plavat. Půjdeme trochu více do hloubky a ukážeme si, jak vést řízenou meditaci k uvolnění zbytečného balastu. Nebudeme se soustředit přímo na myšlenky nebo emoce. Pouze se naučíme ovládnout umění “Nechat to jít. Nebojte se, nejde o žádné ezoterické žvásty, ale pouze o pochopení sebe a lidí v okolí. 

Od ňoumy k alfasamci 14

 

Náš emoce a myšlenky fungují na principu asociací

Když jedna myšlenka dokáže vyprodukovat miliony dalších, říká se tomu asociace. Například budete myslet na něco strašidelného. Vynoří se vám najednou miliony myšlenek. Strašidelný dům, duchové a tak dále. Vaše mysl bude zaměstnána navždy.

S emocemi je to podobné. Umíte je nějak pojmenovat. Jste smutní, veselí a tak dále. Tyto emoce máte rádi, nebo ne. Soudíte je a porovnáváte. Každý máte svoji vlastní interpretaci toho, co je být šťastný, smutný a tak dále. Tím pádem na této definici lpíte a přemýšlíte nad ní. Někdy velmi, velmi dlouho.  

 

Síla přítomného okamžiku

Naše meditační cvičení bude jiné. Zaměřuje se na okamžik TEĎ a TADY, ale předtím, než přijde do hry mysl a začne stav jakkoliv popisovat a komplikovat. Například ucítíte stažený žaludek a mysl to interpretuje jako stres.

Umění nechat jít není lehké zvládnout. Zvlášť v dnešní době, kdy je naše mysl odpojena od zbytku těla.

U mužů je to navíc dáno výchovou. Když cítíme smutek, nebo úzkost lidé nám říkají: “Vzmuž, se chlape!” Chtějí, abychom potlačili svoje pocity. Pravý chlap nikdy necítí. Takový je mýtus naší doby.

Naším cílem v meditaci bude nechat jít nejen špatné myšlenky, ale i ty dobré.

 

Vychovávají z nás terminátory

Dejme tomu, že se cítíte špatně. Jste naučeni necítit nic. Jako terminátor ignorujete veškeré pocity. Když se snažíte od pocitu utéct, začnete se cítít špatně. Protože se cítíte špatně, díky asociacím se nepříjemný pocit ještě zhorší. Takhle negativní spirála pokračuje. Tak dlouho potlačujeme svoje tělesné pocity, až spadneme do apatie a absolutního nezájmu.

Doba nás nutí tvářit se, že se nic neděje, i když uvnitř trpíme stresem nebo depresí

 

Zbraně proti tomu, abychom nemuseli cítít jsou všude

Moderní doba nabízí spoustu cest, jak naše pocity potlačit. Drogy, alkohol, léky a různé pochybné psychologické metody typu: “Buďte vždy pozitivní a pište si affirmace”. Podobných rad pro Strnada je celá řada.

Tento způsob potlačování emocí je důvodem, proč mnoho lidí nejí dobře. Utíkají totiž od něčeho a zároveň nejsou dostatečně přítomní, aby jim došlo, že už mají dost. Nevnímají, že jídlo které jedí není pro ně dvakrát prospěšné. Jen ho do sebe nasoukají.

Když jste pouze ve vaší hlavě, užijete si jen jedno první sousto. Zbytek jídla už si ne, protože se vrátíte zpět do vaší hlavy.  

Podobné je to s lidmi, kteří jsou velmi často nemocní. Nežijí ve svém těle a nevnímají malé signály, které jim organismus posílá. Tak dlouho neslyší až je nemoc položí a vyřadí na celý týden.

 

Být přítomný může být každý

Představte si, že jste v prostředí, kde máte volnost na projevení svých pocitů. Víte, že je OK je projevit a nebudou žádné hranice. Asi jako, když si třeba zpíváte sami ve sprše.

Budete se pravděpodobně projevovat velmi expresivně a překvapivě rychle. Ve sprše je to v pohodě. Nikdo vás neslyší. Mezi lidmi to máme jinak. Je to jen naše prostředí, kde není OK projevit naše skutečné pocity.

Existuje obrovský rozdíl, když se necháte v soukromí unést emocemi a tím, jak vás ovlivňují na veřejnosti

Krok číslo #1 – Začněte tím, že začnete vnímat

Krokem číslo 1 ve vaší transformaci je tedy fakt, že začnete opět vnímat. Jak se cítíte ve svém těle, co je vám nepříjemné a proč? Naučte své tělo znovu prožívat sílu okamžiku, to jak reaguje na různé podněty. Přestaňte žít v prázdnu, neopouštějte sebe sama.

 

Věčně pozitivní sluníčkář je bullshit

Lidé, kteří si namlouvají, že budou stále šťastní. Je to pěkná představa, ale naprosto naivní. Můžeme mít dobrou náladu, nebo úplně na ho***. Důležité je být OK s tím, jak se cítíme.

Přijmout to jako součást nás samých a neutíkat sami od sebe. Určitě nedávat svým pocitům nálepky podobné těm na FB typu: “Cítím se špatně” Pamatujte, že cítít cokoliv je OK. Jen tomu nedávejte jmenovky.

 

Jsou to naše mechanismy přežití

Pokud člověk cítí, že je třeba vyděšený, začne ještě více panikařit. “Jsem vyděšenej! Co budu dělat?! ” Tak to není. Tělo nám pouze posílá cennou informaci. Jde o prastaré mechanismy přežití, které nám dříve často zachránili život.

 

Ignorace pocitů vás přivede leda k nemoci

Pokud ignorujete úzkost, strach, bolest a tak dále, nebudete schopni přežít. Také je třeba vědět, že tyto pocity netrvají věčně. Žijeme ve světě duality. Přijdou a zase odejdou. Pocit pouze pošle informaci. Vy na ní můžete reagovat, pokud je to nutné. Poté ovšem odejde. Tělo pošle informaci do mozku , ten jí chvíli drží a pak ji pustí.

Co často děláme je, že odmítáme některé pocity přijmout. Jakémukoliv pocitu se budete bránit, přetrvá ve vás. Přijměte pocit strachu, úzkosti i ty další.

Špatnou reakcí je pouze obrana. Takhle žije život většina lidí. Panikaří, když cítí úzkost a strach. Odpor! Zůstaň kde jsi můj strachu a moje obavo! Chci od toho utéct a budu pak utíkat navždy. Časem tělo zareaguje tak, že se bude cítit velmi špatně. Dokonce možná onemocní.

Jakmile svoje pocity přijmete a akceptujete objeví se na chvíli a pak zmizí. Smířit se s tím, co cítíte. Přestat utíkat od sebe sama. To je věc, která rozvíjí empatii k sobě samému. Teprve až ve chvíli, kdy si ji vypěstujete k sobě, budete ji moci cítit i vůči druhým lidem.

Nedostatek empatie je věc, která postupem času zruinuje všechny vaše vztahy. Zavažte se tedy znovu cítit, zavažte se k životu. Žijte svůj život otevřeně.

 

Je to vaší součástí

To, co se děje uvnitř vás je vaší součástí. Zastavte snahu odříznout to a dávat pryč. Neutíkejte od sebe. Buďte tady a teď. Děláte to hlavně pro sebe. Samozřejmě to chce kuráž. Není to lehké, ale život bez pocitů není žádný život 🙂

Pokud se uhnete, najde si vás to později a mnohem tvrdším stylem. Útěk vede k izolaci. Najednou jste sami a osamělí. To znamená odpojení od sebe sama, bez nároku na své potřeby.

 

Praktické přestávky během dne

Doporučuji vám během dne udělat pauzu a odpojit se od každodenního shonu. Stačí třeba 3 – 5 krát denně. Udělejte si rychlý sken svého těla. Dovolte si na chvíli cítit. Zeptejte se sebe: “Co se děje právě teď?

Dostaňte se z vaší hlavy do vašeho těla. Je život ve vašich rukou, nohách a těle, nebo je vše ve vaší hlavě? Možná to zpočátku bude těžké, ale je to jen o cviku. Po chvíli budete o trochu více OK s tímto odporem.  

 

Jak si být více vědomý svého těla?

Zkuste si doma chodit bosí a bez trička. Jen tento úkon vám pomůže uvědomit si více své vlastní tělo.

Dalším dobrým směrem je jóga. Tam je pozornost upřena na to, jak ve vašem těle probíhá život. Více vnímáte své tělo skrze dýchání a pohyb.

 

Cvičení na základní čakru

Toto cvičení pomáhá nejvíce v uvědomění si vlastního těla. Na spodku vaší pateře se nachází základní čakra, která reprezentuje spojení s vaším tělem. Vaším cílem je dostat se z vaší hlavy do vašeho těla.

Nejprve přeneste své vědomí z hlavy do základu páteře, zhruba tam, kde máte bedra a kostrč. Celou tuto cestu si vizualizujte. Jste nyní uzemněni. Zvyšuje to vaši celkovou přítomnost a fyzičnost. Tento postup pak skvěle doplní pronické dýchání.

Nadechněte se po dobu 6 sekund a na 3 sekundy dech zadržte. Poté vydechujte po dobu 6 sekund. Výdech by měl být doprovázen hlaistým “šššššš” Po výdechu opět  zadržte dech na 3 sekundy.

Nádech i výdech. Vše je soustředěno kolem základní čakry v dolní části páteře. Tato technika vás nádherně uvolní a dostane vás z vaší hlavy.

Toto cvičení je jedno z velmi účinných a řada lidi jej považuje za daleko lepší, než obyčejnou meditaci.

S hlubokým nádechem půjde všechno lépe. Vyzkoušejte to sám.

 

Krok číslo #2 – Dovolte si prožívat věci naplno

Dalším krokem v transformaci je dovolit si prožít svoje vjemy, pocity a emoce na plno. Jakmile začnete prociťovat své tělo a to, co se v něm děje, budete mít nutkání dělat něco, abyste od pocitu utekli. Budete se chtít pocitu zbavit.

To posiluje paradigma, že jde o něco špatného. Jakmile tomu dáte nálepku “špatné”, bráníte se tomu a stáváte se na tom závislí. Navěky! Jediná cesta jak z toho ven je přijmout a akceptovat daný pocit.

Také je hloupost dané pocity jakkoliv racionalizovat, nebo o nich přemýšlet. To rozhodně nedělejte. Není nic co byste měnili, spravovali, nebo předělávali. Není třeba vjemy ospravedlňovat, jsou prostě vaše a máte je.

Berte je tak, jak přicházejí. Bezpodmínečně. Otevřete se svým pocitům a ponořte se do nich.

Další lží je, když si namlouváme, že musíme změnit to, jak se cítíme. Není to tak.

Proto jsou nesmyslné rady na některých internetových fórech, nebo od kamarádů typu: “Když se cítíš blbě, udělej XY.” Správně je prožít si je a oni zmizí samy.

Když své pocity přijmete, nečekejte, že se vždy změní k lepšímu. Může se stát, že se i zhorší. Opět je bezpodmíněčně přijměte. Nakonec zmizí.

erekce_cz na facebooku

 

Krok číslo #3 – Nechte pocity přijít a odejít

Důležitá je vědomost toho, nechávat prostor pocitům tak, aby přišly, my si je prožili a ony pak zmizí tam, odkud pocházejí. Vaše pocity chtějí přijít a zase odejít, dovolte jim to udělat.

Co můžete během vjemu udělat? Nakombinovat celý moment s pronickým dýcháním. S nádechem vnímejte své pocity a s výdechem je nechte pomalu odcházet.

Nedávejte jim žádnou nálepku ani jméno.  Tato technika vám pomůže navnímat je a přitom se více uvolnit. Nechte věci plynout, dostaňte se do stavu flow.

To je z dnešního dílu o osobní transformaci vše. Příště sí více probereme, jak funguje naše podvědomí a jak tuto transformaci udržet permanetně. Do té doby nezapomeňte trénovat několikrát během dne. Ať vás provází síla 😉

Leave a Reply