Nykturie, polakisurie a dysurie – bolestivé problémy s močením, které je nutno léčit

Trápí vás potíže s močením? Setkal jste se s pojmy jako „nykturie, polakisurie a dysurie”, ale nevíte, co přesně z toho vás trápí? Pojďme si to objasnit.

V tomto článku vám každou zmíněnou nemoc popíši, vysvětlím vám, jak se projevují, jaké jsou jejich příznaky, proč vznikají a hlavně, jak se léčí. Nebudeme dále na nic čekat a rovnou se do toho pustíme.

nykturie, polakisurie a dysurie

 

Nykturie

Co je nykturie?

A začneme onemocněním s názvem nykturie. Nykturie je zdravotní problém, který se projevuje častým chozením na malou během noci. Odborníci za nykturii považují stav, kdy musíte na záchod už dvakrát za noc, a to navíc pravidelně. Pokud musíte na záchod v noci jednou za čas, ještě se podle lékařů o nykturii nejedná.

Nykturie se vyskytuje ve všech věkových skupinách u obou pohlaví, ale nejčastěji jsou nykturii postižení starší muži.

Nykturie byla zjištěna u 4 % dětí ve věku 7-15 let.

Pro dospělou populaci je výskyt udáván u 58 % žen a 66 % mužů ve věku 50-59 let a 72 % a 91 % ve věku nad 80 let.

Lékař MUDr. Radovan Vrtal z Urologické kliniky, Fakultní nemocnice Olomouc, g-centrum.cz
Lékař MUDr. Radovan Vrtal z Urologické kliniky, Fakultní nemocnice Olomouc

Nykturie je tedy komplikace týkající se spíše mužského osazenstva. Navíc lidé, kteří trpí na nykturii, často bohužel nevyhledají odbornou pomoc a se svými problémy žijí dál. Myslí si totiž, že je to naprosto normální a že tedy není potřeba to nějak řešit.

Nykturie patří u mužů i žen mezi nejčastější důvody přerušení nočního spánku, které uvádějí pacienti v ordinaci praktického lékaře. Přitom kvalitní spánek je nezbytný pro fyzickou i psychickou regeneraci organismu.
Praktická lékařka MUDr. Simona Habrovcová, ekarnusle.cz
Praktická lékařka MUDr. Simona Habrovcová

 

PREVENTIVNÍ TIP: Český doplněk Proerecta PROSTATE chrání močovou soustavu mužů před komplikacemi. 

Lze díky němu zmírnit i bolavé močení a bolestí prostaty. Předejděte soustavnému nutkání na malou.

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na e-shopu Proerecta.cz. V případě objednávky je diskrétní balík do 48 hodin u vás. 

 

Příznaky nykturie

Jak se nykturie projevuje?

 

Příčiny nykturie

Odkud se nykturie vzala? Staráte se o sebe, zdravě jíte, pravidelně se hýbete, tak jak to, že vás trápí časté noční močení?

Příčin nykturie může být několik. Na vině může být velké množství vypitých tekutin před spaním, nedostatečné vymočení před spaním, anebo tzv. noční polyurie. Co to znamená?

Pacienti s noční polyurií produkují v noci větší množství moči než je jejich močový měchýř schopen pojmout, a tak se následně v noci vzbudí, i když toho moc nevypili, a musí navštívit toaletu.

Příčiny častého nočního močení

zbytnělá prostata
rakovina prostaty
důsledek léčby nebo některých léků
následek operace, například tříselné kýly nebo prostaty
nadváha
nachlazení
zánět močového měchýře
nervozita
stres
nykturie - časté noční močení
hyperaktivní močový měchýř

 

Domácí léčba nykturie

Ruku na srdce, asi nikdo nechodíme k doktorovi rádi. Lze tedy nějak nykturii vyléčit svépomocí?

Pokud jste si svého problému vědomi, můžete vyzkoušet tradiční babské rady :

  • pořádně se vyčůrat před spaním,
  • nic nepít těsně před tím, než se uložíte ke spánku,
  • nepít na večer žádné kofeinové nápoje ani alkohol,
  • snažit se spát při ideální pokojové teplotě mezi 17 až 19°C, aby vás během noci nevzbudila teplotní nepohoda a vy jste nemusel řešit, zda se vám chce nebo nechce na záchod.

 

Klasická léčba nykturie

Pokud nic z toho nepomůže, nezbyde vám nic jiného než navštívit vašeho praktického lékaře. Neléčená nykturie totiž může mít velice vážné důsledky. O nich si ale povíme až za chvíli.

Ten vás nejprve vyslechne a prohlédne. Vyšetří vaši moč, preventivně vyšetří také tzv. prostatický specifický antigen PSA, jehož hladina je zvýšená u nádorového onemocnění prostaty, případně provede ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře.

Nic z toho není nijak bolestivé. Samozřejmě vám i lékař nejprve doporučí výše uvedené rady. Pokud se mu zmíníte, že už jste to zkoušel a nic z toho nepomohlo, může vám předepsat léky.

 

Léky na nykturii

Mezi nejpoužívanější účinnou látku při léčbě nykturie patří desmopressin. Tato látka napomáhá snižovat tvorbu moči, čímž předchází nutkání na malou v nočních hodinách. Konkrétně působí na receptory v ledvinách, čímž dochází ke zvýšení zpětného vstřebávání vody.

Látka desmopressin se užívá v noci před spaním, a po jejím užití už nesmí pacient nic pít. Desmopressin se nachází například v léku Minirin, Octostim nebo třeba Nocdurna. Všechno to jsou léky pouze na lékařský předpis. Volně v lékárně si je tedy nezakoupíte.

 

Důsledky neléčené nykturie

Nechce se vám to moc řešit? Říkáte si, že přece o nic hrozného nejde? „Tak co, budu prostě častěji chodit v noci na záchod?! Vždyť to není žádná tragédie…

Jenže i taková banalita, jako je časté noční močení, se může proměnit v obrovský problém.

Nykturie a časté vstávání na toaletu přerušuje spánek a tím postupně zhoršuje kvalitu vašeho života.

  • Nejprve jste jen trochu unavený, což ale rychle spraví pár káv.
  • Za chvíli si musíte jít lehnout i během dne.
  • A ani se nenadějete, a už nechodíte ven, nemáte žádné přátele ani koníčky, protože už na to prostě nemáte energii.

Nykturie způsobuje denní únavu, závratě, poruchy koncentrace a koordinace, změny nálad a sníženou imunitu.

Nedostatečný spánek vede k ospalosti během dne, ke snížení výkonnosti v zaměstnání, k depresím, k celkovému zhoršení kvality života.
Praktická lékařka MUDr. Simona Habrovcová, ekarnusle.cz
Praktická lékařka MUDr. Simona Habrovcová

Nykturii proto rozhodně nepodceňujte a vyřešte ji co nejdříve. Váš život vám za to rozhodně stojí.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Polakisurie

Co je polakisurie?

Jelikož je celý tento článek o poruchách močení a problémech s močením, asi si dokážete domyslet, že i další zdravotní komplikace s názvem polakisurie bude nějakým způsobem souviset s močením.

Polakisurie představuje stav, kdy máte časté nutkání jít na malou, ale při močení vyčůráte pouze malinké množství moči. Na záchod tedy klidně jdete co čtvrt hodiny, máte pocit, že už to vůbec nevydržíte, takže čekáte mocný proud, ale přitom vyčůráte jen pár kapek.

 

Příznaky polakisurie

Mezi naprosto typické příznaky polakisurie se řadí:

  • Velmi časté nutkání na malou
  • Návštěvy toalety klidně i několikrát do hodiny
  • Malé množství moči nebo dokonce jen pár kapek moči při močení

 

Příčiny polakisurie

Mezi klasické příčiny polakisurie patří zánět močového měchýře. Ten je lékaři diagnostikován zcela nejčastěji.

Dále může být na vině zánět ledvin, cysta v močovém měchýři, cukrovka, kameny v močovém měchýři, zvětšená prostata, anebo za tím může stát vaše psychika. Přesnou příčinu polakisurie ovšem může určit pouze váš lékař.

NAPROSTÁ NOVINKA V LÉČBĚ ZVĚTŠENÉ PROSTATY: Metoda Rezūm léčí poškozenou tkáň vstřikováním horké vodní páry. V rozhovoru jsme vyzpovídali přímo pana primáře MUDr. Josefa Stolze

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

Domácí léčba polakisurie

Jak se s polakisurií vypořádat aniž byste navštívili lékaře? Jelikož je příčin polakisurie více, je velice těžké vám doporučit jedno konkrétní řešení.

Navíc příčiny polakisurie nejsou vůbec banální, vizte například hned první zánět močového měchýře, takže bych vám domácí léčbu polakisurie vůbec nedoporučila.

Můžete vyzkoušet třeba extrakt z brusinek, nebo urinální čaje, ale nejlepší bude, pokud rovnou navštívíte svého praktického lékaře.

 

Klasická léčba polakisurie

Lékař vás opět vyšetří a určí správnou diagnózu. Pokud se bude jednat o něco banálního, předepíše vám třeba pouze čaj nebo brusinky a za pár dní budete opět jako rybička.

Jestliže ale bude na vině něco vážnějšího, jako například kameny v močovém měchýři, bude potřeba vsadit na účinnější léčbu. O té už vás ale informuje váš lékař.

 

Léky na polakisurii

A ani u léků nelze zmínit pouze jeden přípravek. Jak už jsem několikrát uvedla, příčin polakisurie je několik. A navíc jsou naprosto různorodé.

Jinak se tedy bude léčit zánět močových cest, jinak zbytnělá prostata, jinak kameny v močovém měchýři a jinak vaše psychické potíže. To už musí určit váš ošetřující lékař.

 

Důsledky neléčené polakisurie

Co se stane, pokud se polakisurie nebude nijak řešit? V případě zánětu, a to ať už močového měchýře nebo ledvin, může dojít k jeho nekontrolovanému rozšíření. Zánět se může přemístit do celých močových cest a napáchat zde pořádnou paseku.

V případě cysty v močovém měchýři, může dojít k jejímu zvětšení a ucpání celého močového měchýře. Pak by se muselo přejít k jejímu chirurgickému odstranění, jinak by se mohla moč hromadit v ledvinách, čímž by mohlo dojít k otravě krve.

V případě psychických problémů, by mohlo dojít ke zhoršení vašeho stavu, ke vzniku úzkostí či dokonce depresí.

 

Dysurie

Co je dysurie?

Poslední nepříjemností, kterou si zde popíšeme, je tzv. dysurie. Dysurie představuje stav, kdy během močení prožíváte silnou pálivou a řezavou bolest vycházející z močové trubice nebo z jejího okolí.

Dysurie je asi ze všech zde zmíněných problémů nejbolestivější a nejnepříjemnější. Dysurií trpěl například i hlavní hrdina v hollywoodském velkofilmu „Zelená míle”.

 

Příznaky dysurie

Příznaky dysurie jsou zcela jasné a nemůžete si je s ničím splést:

  • Pálení během močení
  • Řezavá bolest při močení
  • Problémy s močením
  • Podrážděná močová trubice
  • Začervenání kolem výstupu z močové trubice
  • Častější nutkání na malou
  • Nemožnost vymočit se najednou
  • Zvýšená frekvence nočního močení

 

Příčiny dysurie

Ovšem ani v tomto případě není zcela jasné, co u vás dysurii způsobilo. Na vině může být více faktorů:

  • lokální podráždění ústí močové trubice například agresivním mýdlem nebo sprchovým gelem,
  • dehydratace,
  • zánět močových cest,
  • léky dráždící sliznici močového měchýře,
  • mykóza u muže nebo vaginální mykóza u žen.

 

Domácí léčba dysurie

Léčit si dysurii sám doma vám vůbec nedoporučuji. Už proto, že je to skutečně velice nepříjemné onemocnění, se kterým se člověk jen tak „nezžije”. Navíc příčiny dysurie nejsou vůbec banální, a tak je potřeba za každých okolností toto onemocnění řešit s vaším lékařem.

Obrátit se můžete jak na svého praktického lékaře, tak i na svého urologa. Oba vám s vaším trápením dokáží pomoci. Pokud vám však dysurii způsobil pouze nevhodný sprchový gel, stačí jej samozřejmě přestat používat. V tom žádnou vědu hledat nemusíme.

 

Klasická léčba dysurie

I v tomto případě nejprve proběhne klasické vyšetření, otestování vaší moči, případně lékař provede ultrazvukové vyšetření vašich ledvin a močového měchýře. Následně vám předepíše účinné léky, které vám s dysurií pomohou.

 

Léky na dysurii

Ani v tomto případě bohužel nemohu jednoznačně říct, jaký lék vám lékař předepíše. K léčbě dysurických potíží se většinou přistupuje z komplexního hlediska, tudíž vhodnou léčbu může zvolit pouze lékař.

 

Důsledky neléčené dysurie

Pokud se dysurie nebude řešit, může to, stejně jako u polakisurie, přerůst v mnohem horší problémy. Zánět se vám může výrazně rozšířit, může být pro vás prakticky nemožné se vymočit a vše může přerůst do zbytečně gigantických rozměrů.

Pánové, chápu, že se vám k lékaři příliš nechce, ale nebojte se toho. Rozhodně to za tu pohodu na záchodě stojí. Nenechte si zničit radost ze života jen kvůli čůrání. Přece vám taková banalita nebude řídit každodenní program. Proto své potíže rychle vyřešte a vraťte se opět do spokojeného a pohodového života

TIP PRO VÁS: Proerecta PROSTATE preventivně chrání prostatu před zvětšováním, díky čemu nevznikne problém s častým a přerušovaným močením.

Proerecta PROSTATE

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply