Noční pomočování u dospělých je velmi nepříjemný intimní problém, který může být způsoben nějakou zdravotní komplikací nebo přímo nemocí. Mezi časté příčiny patří problémy s kontrolou činnosti močového měchýře, bakteriální infekce močových cest, spánková apnoe a další.
Postižený v mnoha případech nezná konkrétní příčinu a spíše, než by zajel k lékaři, naivně doufá, že se noční pomočování samo ztratí. Mnohdy se ale stane pravý opak a noční pomočování se ještě více zhorší.
Pokud jste se vzbudili s mokrým pyžamem a prostěradlem jednou, dvakrát, zatím nepanikařte. Pokud se ale během spánku pomočujete pravidelně, již jde o významné omezení kvality vašeho života a to již je případem pro lékaře. Nepodceňujte návštěvu urologa nebo aspoň praktického lékaře, prosím.
V článku se podíváme na další možné příčiny pomočování v noci, na diagnostické postupy a na dostupné možnosti léčby.
Nejčastější příčiny nočního pomočování u dospělých
K nočnímu pomočování u dospělých dochází, když močový měchýř postiženého nereaguje na signál z mozku, který hlásí, že měchýř potřebuje vyprázdnit.
- Zdravého člověka mozkový signál v podobě nutkání na močení vzbudí, člověk se vymočí a rychle opět usíná.
- Postižený člověk ale toto vítané nutkání nepociťuje, tudíž se nevzbudí, měchýř nevyprázdní a nedobrovolně se pomočí.
K problému v komunikaci mezi mozkem a močovým měchýřem může docházet kvůli těmto příčinám:
Cukrovka (diabetes)
V důsledku neléčené nebo nesprávně léčené cukrovky zůstává v krvi vysoká hladina cukru, který se organismus snaží vyloučit častějším močením. Ledviny cukrovkáře jsou přetížené a moč nemusí udržet až do rána. Diabetik se tak může pomočit i během spánku a tento stav se lékařsky nazývá noční polyurie.
Diabetici často trpí zároveň diabetickou neuropatií, což je nezánětlivé poškození nervových funkcí v důsledku dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru (hyperglykémie).
MĚJTE PŘEHLED: Polyurie (nadměrné močení nad 2,5 l za den): Příčiny, projevy a možnosti pomoci.
Hormonální nerovnováha
Noční pomočování u dospělých může být důsledkem nerovnováhy antidiuretického hormonu.
Když organismus uvolňuje hormon normálně, během noci signalizuje ledvinám, aby snížily noční produkci moči a tím zabránily nočnímu nutkání na močení až pomočení.
Pokud je ale antidiuretický hormon v nerovnováze a je ho příliš málo, ledviny mohou uvolňovat příliš velké množství moči. Pokud se postižený kvůli problematické komunikaci mezi mozkem a ledvinami včas nevzbudí, nakonec se pomočí. Močový měchýř je problém kontrolovat, protože hormonální nerovnováha narušuje schopnost zadržovat vodu a nepomočit se.
Hyperaktivní močový měchýř
Lidé s hyperaktivními svaly močového měchýře se mohou v noci pomočovat v důsledku nedobrovolných stahů těchto svalů a to i pokud je v měchýři pouze málo moči. Tito lidé tak potřebují močit náhle, navíc močení nedovedou dostatečně kontrolovat a tak se mohou pomočit i během spánku.
Vědci s lékaři odhadují, že až 80 % dospěláků, kteří se v noci pomočují. mohou mít hyperaktivní svaly močového měchýře.
MĚJTE PŘEHLED: Hyperaktivní močový měchýř: Psychika, léky, cviky, bylinky a babské rady.
Infekce močových cest
Infekce močových cest je poměrně běžná infekce, která postihuje močový systém a dráždí močový měchýř, ledviny nebo močovou trubici.
Infekce močového měchýře snižuje jeho kapacitu a zejména během spánku nad ním ztěžuje kontrolu. Infekce zároveň narušuje citlivost nervů, takže postižený správně nebo včas nevnímá nutkání na močení.
Organismus se snaží infekce přirozeně zbavit podporou vylučování moči a zvýšeným nutkáním na močení. Pokud ale postižený nepociťuje nutkání na močení kvůli jiné poruše, může se v noci pomočit. Infekce zároveň zhoršují kontrolu nad proudem moči.
MĚJTE PŘEHLED: Infekce močových cest: Všechny příčiny, domácí pomoc a nejrychlejší léčba.
Neurologické problémy
Noční pomočování u dospělých může být důsledkem některých neurologických poruch nebo nemocí.
Problém ovládat močový měchýř mívají pacienti s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou nemocí, poraněním míchy nebo po mrtvici a podobně. Pokud nějakou nemocí trpíte nebo jste se začali pomočovat v důsledku poranění, diskutujte vždy s lékařem.
Rakovina
Rakovina močového měchýře, rakovina prostaty, rakovina čípku dělohy nebo vaječníků patří mezi potenciální základní příčiny nočního pomočování u dospělých. S podezřením zajděte k urologovi nebo aspoň k praktickému lékaři, který vás doporučí ke vhodnému specialistovi.
TIP PRO MUŽE POSTIŽENÉ NOČNÍM POMOČOVÁNÍM: České bylinné kapsle Proerecta PROSTATE.
Kapsle obsahují výtažky z Kopřivy dvoudomé, Serenoy plazivé a Slivoně africké, které mají uklidňující účinky na podrážděnou prostatu. Pokud pomočování způsobuje právě zvětšená či jinak podrážděná prostata, pomocí kapslí PROSTATE ji zklidníte a cíleně tak zabráníte nočnímu pomočování.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí PROSTATE přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně bojovat proti nočnímu pomočování u dospělých mužů.
Spánková apnoe
Spánková apnoe je závažné onemocnění, při kterém postižený během spánku opakovaně přestává na několik sekund dýchat. Při tomto přerušení nádechů dochází k poklesu hladiny kyslíku a také ke zhoršení kontroly nad močovým mechýřem. Přerušované dýchání totiž vyvolává stresovou reakci a hormonální změny, které podporují nadměrnou tvorbu moči a oslabují svaly, které ovládají močový měchýř.
Dospěláci i děti se tak mohou v noci pomočovat právě v důsledku spánkové apnoe.
Rizikové faktory životního stylu
Existují určité návyky, které mohou negativně ovlivňovat ovládání močového měchýře nebo omezovat správný spánkový cyklus, kvůli čemu se postižený pomočí právě v noci.
Mezi faktory životního stylu vedoucí k nočnímu pomočování u dospělých patří:
Konzumace alkoholu: | Alkohol má močopudné účinky, takže působí jako diuretikum. Tím zvyšuje produkci moči, zároveň narušuje signály mezi mozkem a močovým měchýřem, čímž snižuje schopnost vzbudit se na nutkání včas. Dále oslabuje kontrolu svalů a prodlužuje jejich reakční dobu, čímž zvyšuje riziko nočního pomočení. Snažte se nepít alkohol vůbec. |
Konzumace kofeinu: | Kofein má povzbudivé a močopudné účinky, takže zvyšuje produkci moči a dráždí močový měchýř. Tím kofein zvyšuje frekvenci a naléhavost močení, přičemž zároveň oslabuje kontrolu nad měchýřem. Zdroje kofeinu nekonzumujte aspoň 3-4 hodiny před spánkem. |
Některé léky na předpis: | Některé léky mohou náhle zvýšit produkci moči v rámci svých vedlejších účinků. Pokud takové léky užíváte, problém nahlaste lékaři, který je předepsal. Může vám změnit dávkování nebo lék vyměnit za jiný. Dávkování si ale nikdy neupravujte bez vědomí lékaře. Léčba je vždy nadřazená případnému nočnímu pomočování. |
Psychická nepohoda: | Stres, úzkost, strach, deprese, smutek a další negativní emoce mohou narušovat spánkové vzorce a v důsledku toho přispívat k nočnímu pomočování u dospělých. |
Tabulka možných rizikových vlivů pro vznik nočního pomočování u dospělých
Diagnóza noční pomočování u dospělých
Jak jste se již dočetli výše, noční pomočování může zvlášť u dospělých vyvolávat jiná zdravotní komplikace, která s močovou soustavou zdánlivě ani nemusí souviset. Může jít třeba o cukrovku nebo roztroušenou sklerózu, kdy je pomočování pouze doprovodným příznakem.
Právě proto je nezbytné co nejrychleji zjistit konkrétní příčinu a nastavit na ni léčbu. Zajděte na urologii nebo aspoň k praktickému lékaři. Pomoct může i nefrolog, což je specialista na zdraví a nemoci ledvin.
Během vyšetření buďte připravení na:
- posouzení vaší zdravotní anamnézy a tedy toho, kdy a jaké nemoci jste prodělali nebo jakými aktuálně trpíte, jaká je vaše životospráva, co jíte, kolik pijete a jaké léky případně užíváte,
- rozhovor o vašich příznacích a tedy o tom, za jakých podmínek se v noci nebo i jindy pomočujete, případně zda máte i další komplikace s močením,
- hmatovou prohlídku, pomocí které lékař zjistí případné abnormální útvary v močových cestách nebo jejich okolí,
- jednoduchý test, zda dojde k úniku moči při pouhém zakašlání nebo smíchu,
- odběr vzorku moči, ve které bude lékař hledat známky infekce, stopy krve (lékařsky hematurie), bílkovinu (proteinurie) nebo jiné abnormální látky, které by v moči být neměly.
Pokud lékař uzná za vhodné, může vás poslat na další doplňující vyšetření:
- neurologické vyšetření pro zjištění, zda existuje nějaký problém v komunikaci mezi mozkem a ledvinami nebo jiná neurologická komplikace,
- urodynamické vyšetření, které zjišťuje, jak dovede měchýř ukládat a uvolňovat moč,
- cystografie, která pomocí rentgenových snímků zjišťuje, kolik moči zůstává v močovém měchýři po vymočení.
Lékař vás může vyzvat, abyste si vedli „močový deník“. Budete si do něj zapisovat kolik vymočíte, jak často a v kterou denní dobu. Zároveň si poznačíte všechny nehody a tedy každé noční pomočení. Pro lékaře jsou tyto informace cenné z hlediska pochopení vaší močové rutiny a možných odchylek od ní.
Léčba nočního pomočování u dospělých
Léčba nočního pomočování se bude vždy odvíjet od jeho příčiny. Tu s jistotou zjistí pouze lékař, takže se určitě nevyhýbejte jeho návštěvě. Až lékař pozná příčinu, nastaví funkční léčebný plán. Léčba se může různě lišit podle individuálních potřeb a omezení postiženého.
Léky proti nočnímu pomočování
Některé příčiny nočního pomočování je potřeba léčit léky. Žádné konkrétní názvy léků neuvádím záměrně. Snažím se totiž o to, aby je žádný čtenář nesháněl někde načerno a bez předpisu. Léky jsou určené pro nemocné a zda jste nemocní zjistí až lékař. Ten vám zároveň vhodný lék předepíše.
- Mezi tyto léky patří takové, které napodobují účinky některých chemikálií řídících produkci moči.
- Dále léky, které uvolňují hyperaktivní svaly močového měchýře.
- A do třetice léky, které tlumí nebo blokují svalové kontrakce močového měchýře, uklidňují jej a zvyšují jeho kapacitu.
V některých případech lékař nemusí předepsat žádné léky a doporučí pouze změny životosprávy, nebo přistoupí k operaci, protože samotné léky ani změny návyků by problém nevyřešily.
Změny životosprávy
Pokud noční pomočování způsobuje nějaký nezdravý návyk či zlozvyk, je logické, že je ideální začít se mu vyhýbat.
- 3 až 4 hodiny před spaním nepijte žádné tekutiny a vyhněte se hlavně močopudnému alkoholu a kofeinu.
- Nepijte ani různé limonády, slazené a sycené nápoje, které rovněž podporují produkci moči.
- Pokud se v noci pomočujete pravidelně, objednejte si inkontinenční kalhotky, abyste se probouzeli za sucha i v případě nočního pomočení (klikněte a objednejte si inkontinenční kalhotky diskrétně a rychle z on-line lékárny Pilulka.cz).
- Snažte se snížit úroveň stresu, často meditujte a odpočívejte, zbytečně se nestresujte a případné závažnější duševní komplikace řešte s psychologem nebo psychiatrem.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak zlepšit kvalitu spánku a jak mít lepší spánkovou hygienu poradí blog zdravého e-shopu Blendea.cz.
Operace
V závislosti na konkrétní příčině může být poslední léčebnou možností chirurgický zákrok:
- Stimulace sakrálního nervu je terapeutická metoda spočívající v aplikaci elektrických impulsů na sakrální nervy pro zlepšení kontroly nad močovým měchýřem. Léčba může pomoci zmírnit noční pomočování tím, že podpoří normální funkci nervového systému a zvýší schopnost měchýře udržet moč. Procedura se provádí pomocí drobného implantátu, který impulzy stimuluje měchýř a dovede výrazně zlepšit kvalitu života pacientů.
- Augmentační cytoplastika je operace pro zvětšení objemu močového měchýře pomocí transplantace tkáně odebrané zpravidla z tenkého střeva. Operace se využívá u pacientů s pokročilým nočním pomočováním a dalšími poruchami močového měchýře, které zmenšují jeho objem a zhoršují jeho funkce. Zvětšení močového měchýře snižuje frekvenci močení, protože se do něj vejde více moči a procedura zároveň výrazně zlepšuje kontrolu nad měchýřem.
Bez ohledu na to, jaká léčba nočního pomočování vám bude předepsaná, se svého ošetřujícího lékaře zeptejte i na vhodnost a bezpečnost zařazení doplňku stravy.
Redakčně doporučujeme české rostlinné kapsle Proerecta PROSTATE, které jsou nenávykové a díky bylinkám uklidňují podrážděnou prostatu, ale také i měchýř nebo ledviny.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí PROSTATE přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít cíleně bojovat proti nočnímu pomočování u dospělých mužů.
Co jsme zjistili o nočním pomočování u dospělých?
Zjistili jsme, že kvůli nočnímu pomočování byste se neměli stydět ani v dospělosti. Může jít o příznak nějaké zdravotní komplikace, o které dnes ani nemusíte tušit. Zajděte na urologii nebo aspoň k praktickému lékaři.
Problém nejčastěji způsobuje problém v komunikaci mezi mozkem a ledvinami nebo měchýřem. Mezi tyto příčiny patří třeba hormonální nerovnováha, cukrovka, spánková apnoe, Parkinsonova nemoc nebo vedlejší účinky některých léků na předpis.
V rámci babských rad pro domácí pomoc se snažte nepít tekutiny aspoň 3 hodiny před spánkem a omezte, ideálně ale vyřaďte alkohol a zdroje kofeinu.
Pokud problém přetrvává, kupte si inkontinenční kalhotky a pod prostěradlo použijte absorpční nebo nepromokavou podložku.
Léčba spočívá v úpravě návyků a zařazení léků na předpis. Pokud tyto metody léčby nezaberou, jako poslední možnost lze zvolit operaci. Dále již prosím mluvte s vaším lékařem.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |