Nesnesitelná bolest při menstruaci není normální. Jednejte ihned.

Nesnesitelná bolest při menstruaci je abnormální. Velmi často může prokazovat jiný zdravotní problém, který by neměl zůstat bez pozornosti lékaře. Navíc čím rychleji se necháte vyšetřit, o to rychleji se vám může ulevit, což je dnes jistě vašim hlavním cílem.

Nesnesitelná a příliš silná menstruační bolest se odborně nazývá dysmenorea. Tento stav se může rozvinout prakticky kdykoliv u každé menstruující ženy.

Aktuálním problémem je, že mnohé ženy se svými nesnesitelnými bolestmi lékaře nekontaktují. Proč? Protože si myslí, že se „nějaká“ míra bolesti bude při menstruacích objevovat pokaždé a nechtějí s tím lékaře otravovat. Případně si myslí, že by jejich problém nikoho nezajímal, nebo že je to tak prostě normální. Existují i ženy, které tvrdí, že lékaři jejich silné bolesti bagatelizují a nepřikládají jim adekvátní význam.

Nesnesitelná bolest při menstruaci ale normální není a nelze ji ignorovat. V článku vysvětlím možné příčiny příliš bolestivých menstruací a dostupné možnosti léčby.

nesnesitelná bolest při menstruaci

VÍTE, ŽE nesnesitelná bolest při menstruaci se lékařsky nazývá dysmenorea a takovou menstruaci lékaři považují za abnormální menstruační komplikaci?

Jde o tak silnou menstruační bolest, že narušuje pohodlný život postižené. Tyto bolesti v některých případech nereagují na léky proti bolesti a mnohdy je doprovází příliš silné krvácení, nevolnosti a nutkání na zvracení, závratě až mdloby a podobně.

S nesnesitelnou menstruační bolestí je vždy rozumné zajít na gynekologii, protože se může jednat o příznak jiného onemocnění, které s menstruací zdánlivě nijak nesouvisí.

 

Co přesně je nesnesitelná bolest při menstruaci?

Nějakou míru menstruačních bolestí uvádí až 91 % menstruujících žen. Až 29 % z nich si stěžuje na nesnesitelnou menstruační bolest a tedy dysmenoreu.

Nesnesitelná bolest ale není normální a vyžaduje lékařskou péči, takže s ní oslovte ideálně svého gynekologa nebo aspoň praktického lékaře. Menstruace by neměla být natolik bolestivá, že by omezovala ženu ve výkonu běžných aktivit. Taková menstruace je abnormální.

Kromě nesnesitelných bolestí si některé postižené zažívají také:

  • neschopnost zvládat své běžné úkoly nebo záliby (pokud nějaký vliv ve významné míře zhoršuje a narušuje kvalitu života, lékař již může stanovit diagnózu dysmenorey),
  • silná únava a vyčerpání,
  • bolesti hlavy až migrény,
  • závratě, poruchy orientace případně až ztráta vědomí,
  • silné menstruační krvácení.

Co se týče míry bolesti, neexistuje žádný měřící přístroj, který by míru bolesti číselně vyjádřil. Každá žena má jinak položený práh bolesti. Lze se tedy orientovat podle toho, co postižené ženy nahlásí lékařům.

 

Kdy již lze považovat menstruační bolest za nesnesitelnou?

O nesnesitelné bolesti při menstruaci můžeme mluvit, pokud je natolik silná, že má postižená pocit, že ji již dále nemůže tolerovat a tedy snášet. Taková bolest zasahuje do běžného života, povinností a zálib postižené, kvůli kterým je nezvládá a tím trpí kvalita jejího života nebo i vztahů.

Okamžitou lékařskou pomoc lze postižené doporučit, pokud:

  • je bolest soustavná a neslábne nebo se pořád zhoršuje,
  • se bolest objevila náhle a je velmi silná (v takovém případě můžete namísto gynekologie zajít rovnou na pohotovost),
  • se k nesnesitelné bolesti přidají další symptomy jako horečka, migréna, zapáchající vaginální výtok, příznaky podobné nachlazení a podobně,
  • postižená nedávno porodila nebo překonala potrat, což by mohlo signalizovat přítomnost infekce.

 

Příčiny nesnesitelné bolesti při menstruaci

Příčin nesnesitelných menstruačních bolestí může být celá řada a vaši konkrétní příčinu dovede odhalit pouze lékař. Tento článek berte spíše jako informaci.

  • Pokud neexistuje žádná známá a zjevná příčina nesnesitelných menstruačních bolestí, lékař stav klasifikuje jako primární dysmenoreu.
  • Pokud se lékaři povede příčinu odhalit, stav diagnostikuje jako sekundární dysmenoreu.

 

Primární dysmenorea

Bohužel lékaři přesně netuší, proč mají některé ženy nesnesitelné menstruační bolesti a jiné si svých menstruací skoro ani nevšimnou.

Kontrakce dělohy během menstruací jsou stimulovány skupinou hormonům podobných látek zvaných prostaglandiny. Pokud je jejich hladina příliš vysoká, nadměrně stimulují stahování svalů dělohy a o to nesnesitelnější bolesti při menstruaci jsou.

Určitou roli hraje také antidiuretický hormon vazopresin, který vyvolává silnější stahy dělohy a snižuje prokrvení děložní tkáně. Dochází tak k omezení přísunu kyslíku a to podporuje menstruační bolesti. Zvýšená hladina vazopresinu se spojuje se silnějšími příznaky dysmenorey.

Ženy s primární dysmenoreou obvykle nemají žádné viditelné zdravotní problémy, které jim mohou způsobovat příznaky v podobě nesnesitelné bolesti při menstruaci.

 

Sekundární dysmenorea

Sekundární dysmenoreu lékař diagnostikuje, pokud najde zjevnou příčinu nesnesitelně bolestivé menstruace.

Příčin může být celá řada, proto uvádím pouze ty nejčastější. Opakuji, že tu vaši konkrétní dovede odhalit pouze lékař.

endometrióza Tkáň podobná výstelce děložní sliznice roste mimo dělohu, reaguje na hormonální změny a vyvolává záněty, podráždění a srůsty v okolních orgánech.
myomy na děloze Myomy zvyšují tlak na dělohu, narušují její normální kontrakce a kromě nesnesitelné bolesti vedou k silnějšímu krvácení a zánětům.
děložní adenomyóza Tkáň děložní sliznice vrůstá do svalové stěny dělohy, což vede k jejímu ztluštění, zánětu a bolestivým stahům během menstruace.
zánětlivá onemocnění pánve Tkáň sliznice dělohy vrůstá do svalové stěny, což při menstruaci vede ke ztluštění, zánětům a bolestivým kontrakcím.
uvolněné nebo nesprávně zavedené nitroděložní tělísko Tělísko dráždí stěnu dělohy, vyvolává záněty nebo nepravidelné děložní kontrakce.

Tabulka možných příčin nesnesitelné bolesti při menstruaci v případě sekundární dysmenorey

Nesnesitelná bolest při menstruaci se může objevit i v době, kdy žena nemůže menstruovat, a tedy během těhotenství. I těhotenství totiž může vyvolávat nesnesitelnou bolest, kterou si žena nesprávně zamění za menstruační bolest. Děje se tak typicky při mimoděložním těhotenství, kde embryo rostoucí mimo dělohu vyvolává nesnesitelnou bolest, i když k menstruaci reálně nedochází.

Pokud je menstruace velmi bolestivá náhle, přičemž taková původně nebyla, může se jednat dokonce o příznak některého typu rakoviny.

 

Jak zvládnout nesnesitelnou menstruační bolest?

V první řadě jděte na gynekologii! Čím déle se doma trápíte, o to horší váš stav může být a o to nesnesitelnější budou i menstruační bolesti. Pouze lékař a nikdo jiný dovede s jistotou zjistit, co přesně vyvolává ty vaše.

Pokud jde o sekundární dysmenoreu a příčina je tedy známá, v mnohých případech pomůže léčba této konkrétní příčiny. Třeba v případě infekce vám lékař předepíše antibiotika, případné nežádoucí útvary na děloze a v okolí lékař chirurgicky odstraní a tak podobně.

Pokud ale jde o primární dysmenoreu, lékař se bude snažit nesnesitelné bolesti pouze tlumit nějakými léky. Konkrétní značky ani názvy neuvádím záměrně. Obvykle jde o léky na předpis, které byste neměla nikde shánět bez receptu nebo po známostech.

Bolesti může tlumit užívání hormonální antikoncepce. Pokud ale chcete vlastní dítě a potřebujete si zachovat plodnost, promluvte si opět s lékařem.

Dále se již snažte udržet si zdravou životosprávu a tedy pestrou racionální stravu, pravidelný pohyb a dostatečný odpočinek. Zdravé a vitální tělo je obecně méně náchylné na přehnané bolesti a dovede jim lépe čelit.

 

Kdy mám s nesnesitelnou bolestí při menstruaci zajít za lékařem?

Osobně bych vám doporučovala zajít za svým gynekologem při jakýchkoliv opakujících se menstruačních komplikacích a to včetně nesnesitelné bolesti při menstruaci.

Pokud je bolest natolik nesnesitelná, že sotva vstanete z postele, můžete si zavolat záchranku.

Na gynekologii jděte, pokud: Na pohotovost jděte, pokud:
 

  • se vám jakkoliv nepříjemně změnila menstruace,
  • je vaše menstruace náhle bolestivější, než byla,
  • vám nezabraly domácí metody na tlumení bolesti jako teplé obklady, horká koupel nebo volně dostupné léky proti bolesti.
 

  • se nesnesitelná bolest objevila po porodu, po potratu nebo po nějaké operaci v oblasti dělohy a blízkého okolí,
  • nesnesitelnou bolest doprovází horečka a pocity podobné nachlazení,
  • začnete bolestivě vaginálně krvácet po nějakém úrazu.

Tabulka vhodného „okamžiku“, kdy zajít kvůli dysmenoree k lékaři

 

Nesnesitelná bolest zad při menstruaci

Bolest může různě vystřelovat a nesnesitelně rozbolet i záda. Právě kvůli bolavým zádům možná sotva vstanete z postele 🙂 Tato bolest by se měla sama ztratit společně s menstruací.

Nesnesitelná menstruační bolest může vyvolat bolest zad tím, že výrazné děložní kontrakce a existující záněty vystřelují bolest do dolní části zad, kde jsou svaly a nervy propojené s pánevní oblastí. Přenesený bolestivý signál může vyvolat napětí a křeče ve svalech zad, což zesiluje celkovou bolest.

I zde působí zmíněné prostaglandiny, které kromě podpory děložních kontrakcí ovlivňují také napětí a stahování svalů v dolní části zad. I bolest zad je zde příznakem zvýšené hladiny určitých hormonů a tedy hormonální nerovnováhy.

 

Tipy pro tlumení nesnesitelných menstruačních bolestí zad

  • Použijte termofor nebo aspoň obklad namočený do horké vody, dávejte si horké koupele.
  • Bříško i záda si můžete jemně masírovat nebo je nechte pomasírovat někoho jiného.
  • Několik dnů před nástupem menstruace se zásobte volně prodejnými léky proti bolesti a protizánětlivými léky.
  • Vyzkoušejte hormonální antikoncepci, která dovede tlumit abnormální menstruační bolesti.
  • Pravidelně cvičte, protože pravidelně sportující ženy mají méně bolestivé menstruace a také slabší bolesti zad.
  • Stravujte se pestře, čerstvě a racionálně, aby vám nescházely žádné látky důležité mimo jiné i pro normální průběh menstruace (vitamín B a hořčík).
  • Pijte dostatek čisté vody a zůstaňte hydratovaná.
  • Aspoň dočasně se vyhněte alkoholu, kouření a zdrojům kofeinu, které mohou bolesti zhoršovat.

S bolavými zády z menstruace má smysl zajít k lékaři, pokud:

  • bolest trvá déle než 10 dnů,
  • bolest doprovází necitlivost nebo mravenčení končetin,
  • máte kvůli bolestem problémy s normálním pohybem,
  • ztrácíte kontrolu nad močovým měchýřem nebo análním svěračem, takže se objevila močová nebo fekální inkontinence,
  • bolest doprovází horečka a příznaky podobné nachlazení.

 

Nesnesitelná bolest při menstruaci a často kladené otázky FAQ

Co mám dělat, pokud je moje menstruační bolest nesnesitelná?
S nesnesitelnou menstruační bolestí zajděte ke gynekologovi nebo praktickému lékaři, a pokud je bolest obzvlášť nesnesitelná, můžete zajít i na pohotovost.
Proč je menstruace nesnesitelně bolestivá?
Nesnesitelnou menstruační bolest může vyvolávat nějaký základní zdravotní problém, který by měl posoudit lékař (sekundární dysmenorea). Možností existuje mnoho.

Pokud zjevná příčina neexistuje nebo ji lékař nedovede zjistit, jde o případ primární dysmenorey.

Mám s nesnesitelnou menstruační bolestí zajít na pohotovost?
Nesnesitelná menstruační bolest obvykle není život ohrožující stav, takže pohotovost možná nebude potřebná.

Sledujte si ale také doprovodní příznaky a pokud si kromě bolesti všimnete i horečky a příznaky podobné nachlazení, případně jste čerstvě porodila nebo potratila, je vhodné zajít na pohotovost.

Kdy lze menstruační bolest označit za nesnesitelnou?
O nesnesitelnou menstruační bolest se jedná, pokud nedovoluje postižené vykonávat své běžné povinnosti nebo záliby.

 

Co jsme zjistili o nesnesitelné menstruační bolesti?

Zjistili jsme, že až 91 % menstruujících žen pociťuje menstruační bolesti v nějaké míře. Každá v jiné a každá jim dovede jinak čelit a odolávat.

K lékaři je vhodné zajít, pokud vás bolesti omezují ve výkonu povinností. Pokud se nepovede ihned odhalit příčinu, možná budete muset navštívit hned několik různých specialistů a vyzkoušet různé léčebné terapie.

Pokud se silná bolest objeví pouze jednou, obvykle se nejedná o závažný zdravotní problém. Pokud ale netušíte, co vám nesnesitelné bolesti vyvolává, vždy je vhodné stav konzultovat s odborníkem.

Máte vlastní zkušenost s nesnesitelnou bolestí při menstruaci? Víte, co bylo příčinou? Jak jste se léčila a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi 🙂 Přeji vám pouze bezproblémové a bezbolestné menstruace.

 

Další články o menstruaci a menstruačních komplikacích

Menstruační bolesti bez menstruace: Co se to děje a proč vznikají?
Akné před menstruací lze zmírnit i vyléčit. Proč vzniká a jaké jsou možnosti?
Nepravidelná menstruace: Příčiny, domácí pomoc a léčba, která cyklu navrátí řád
Opožděná menstruace není pouze signálem těhotenství. Způsobí ji i stres nebo dieta.
Menstruační bolest lze zmírnit, ale ne se jí zcela zbavit. Pomohou čaje, cviky a nahřívání.

 

Leave a Reply