Nadměrné pocení (odborně hyperhidróza) je problém. Tělo se potí více, než je normální a než potřebuje, velmi často bez zjevného důvodu. Nejenom že se kvůli nadměrnému pocení budete cítit nepříjemně, ale na oblečení vám budou vnikat nehezké mokré fleky.
Co je nejhorší, nadměrné pocení rychleji smyje deodoranty i antiperspiranty a postižený bude nehezky zapáchat. To může dokonce vadit lidem v okolí, pro které se nadměrně spocená osoba stane nežádoucí.
V článku se podíváme na příčiny nadměrného pocení a vysvětlím, co lze proti hyperhidróze dělat. Léčba ale existuje, takže vás to „trapné“ pocení nemusí trápit doživotně.
Co přesně je hyperhidróza, a tedy nadměrné pocení?
Nadměrné pocení znamená, že se potíte více, než reálně potřebujete pro regulaci tělesné teploty. Postižený se potí i v klidu a při nízkých teplotách, takže nepíšeme o pocení způsobené sportem nebo pobytem ve vysokých teplotách. Tělo se potí bez ohledu na okolní podmínky, a to klidně i v době, kdy byste žádné pocení neočekávali.
Pot je tekutina, kterou uvolňují potní žlázy. Pot má za úkol regulovat tělesnou teplotu a bránit přehřívání organismu. Pot se přesouvá přes potní kanálky až na povrch kůže. Jakmile vyjde z kanálků, začne se pomalu vypařovat, aby se tělo ochladilo. Hyperhidróza tak označuje nadměrnou funkci až přepracování potních žláz.
Co mohu očekávat, pokud trpím nadměrným pocením?
Hyperhidrózu bohužel aktuálně nelze zcela vyléčit, existuje ale řada metod i lékařských postupů, které vás mohou zbavit nepříjemného nadměrného pocení.
Hyperhidróza není život ohrožující stav, nicméně může mít velmi silný dopad na vaše pohodlí či dokonce mezilidské vztahy a duševní pohodu. Můžete se cítit zahanbeně a trapně, můžete se stydět o svém problému mluvit, můžete se vyhýbat některým lidem a činnostem.
Pokud hyperhidróza jakkoliv ovlivňuje vaše duševní zdraví, zcela určitě si promluvte také s psychologem. Pomůže vám cítit se lépe ve svém vlastním těle, i když se právě nadměrně potí. Držím vám pěsti, vážený čtenáři 🙂
Typy hyperhidrózy
Lékaři aktuálně rozlišují 2 typy hyperhidrózy:
Primární fokální hyperhidróza
Jde o chronické onemocnění kůže, které způsobuje genetická mutace. Postižený tento typ hyperhidrózy nejčastěji „zdědí“ od jiných členů rodiny. Zároveň je tento typ nejčastější. Obvykle postihuje podpaží, ruce, nohy a obličej a pacienta začne trápit ještě před 25. rokem života.
Sekundární generalizovaná hyperhidróza
Generalizovaná hyperhidróza je nadměrné pocení kvůli jiné nemoci či zdravotní komplikaci. Někdy se objevuje i po užívání specifických léků, zejména těch na cukrovku nebo Parkinsonovu nemoc. Tento typ velmi často vyvolává nepříjemné noční pocení, které postižené lidi často budí a nemohou se pořádně vyspat.
VÍTE, ŽE hyperhidróza je poměrně běžná? Odhadem až 3 % lidí mezi 20 až 60 lety trápí nadměrné pocení.
Příznaky hyperhidrózy, a tedy nadměrného pocení
Hlavním a nepřehlédnutelným příznakem je přílišné pocení a to i bez fyzické námahy či vysokých teplot.
Když se potíte, můžete cítit:
- vlhkost na pokožce,
- vlhké oblečení a ložní prádlo,
- kapky potu kapající z obličeje nebo kdekoliv z těla,
- a samozřejmě vlezlý a velmi nepříjemný zápach, kvůli kterému se můžete cítit trapně a zahanbeně.
Čím déle nadměrné pocení přetrvává, stav může dále přerůst až do:
- zánětů pokožky, které způsobí svědění a podráždění,
- silnějící zápach kvůli výskytu bakterii, které se potem krmí a vylučují zapáchající látky (to je onen zápach, pot by jinak sám o sobě nezapáchal),
- popraskané a olupující se kůže, jak se snaží zbavit starých buněk.
Příznaky se mohou různě lišit, protože každý postižený má jinak závažný stav a příčinu, která nadměrné pocení vyvolává. Příznaky mohou být nenápadné a objevovat se pouze občasně, ale také velmi výrazné. Ty mohou mít negativní dopad na zvládání vašich každodenních povinností a aktivit.
Musím upozornit, že hyperhidróza může mít i dopad na vaši psychiku a duševní pohodu. Postižení se kvůli svému problému obvykle cítí trapně, vyhýbají se společnosti jiných lidí a raději sedí doma, i když by chtěli ven na vzduch. Pokud hyperhidróza negativně ovlivňuje váš duševní stav, doporučuji vyžádat si od praktického lékaře kontakt na odborníka přes duševní zdraví.
Kde na těle zpozoruji příznaky hyperhidrózy?
Pot pochází z endokrinních potních žláz, které se nacházejí v kůži po celém těle. Nejčastějším nadměrně se potícím místem na těle jsou dlaně.
Nejvíce endokrinních žláz, a tedy i nejvíce potu můžete pozorovat v:
čelo a tváře | kraniofaciální hyperhidróza |
podpaží | axilární hyperhidróza |
dlaně a ruce | palmární hyperhidróza |
dolní část zad | – |
pohlavní orgány | – |
chodidla | plantární hyperhidróza |
Tabulka míst na těle, která se potí nejvíce
Příčiny nadměrného pocení
Hyperhidrózu způsobují nadměrně aktivní potní žlázy. U zdravého člověka se potní žlázy aktivují při fyzické námaze nebo když je prostě až moc horko. Spouštěčem nadměrného pocení může být nervozita a stres.
Při hyperhidróze jsou endokrinní potní žlázy nadměrně aktivní a produkují pot častěji, než pouze při sportu a v teple. Můžete se začít potit kdykoliv a náhodně, přičemž časté je i noční pocení, které snižuje kvalitu života a pohodlí postiženého.
Vědecký výzkum pořád pokračuje, takže ještě potřebujeme víc odborných důkazů o tom, proč se tělo potí nadměrně.
Spouštěče nadměrného pocení
Tělo se pomocí potu snaží ochladit a bránit pomocí něj přehřátí. Ve vašem okolí se vyskytují různé spouštěče pocení, které mohou způsobit, že potní žlázy produkují více potu než obvykle.
- silnější emoce jako stres a nervozita, úzkost a strach,
- vysoká teplota nebo přílišná vlhkost vzduchu,
- cvičení nebo fyzická práce,
- kofeinové nápoje (káva, čaj, energetické nápoje),
- alkohol,
- některá jídla a nápoje, typicky pikantní jídlo, tučná jídla, příliš sladké a doslazované potraviny a nápoje, potraviny s vysokým obsahem bílkovin.
Existují i konkrétní léky, které vyvolávají nadměrné pocení. Nebudu je jmenovat, ale pokud si na sobě všimnete pocení jako jejich vedlejší účinek, hlaste stav lékaři, který vám je předepisuje. Může změnit dávku nebo lék vyměnit za jiný. Určitě je ale nepřestávejte užívat bez vědomí lékaře. Léčba vaší nemoci je vždy nadřazená jakýmkoliv negativním účinkům včetně nadměrného pocení.
Nemoci, které mohou vyvolat nadměrné pocení
Hyperhidróza může být důsledkem jiného onemocnění, které s kůží či potem zdánlivě vůbec nesouvisí. Nejčastěji je to:
- akromegalie (hormonální porucha, která vzniká, když hypofýza v produkuje příliš velké množství růstového hormonu),
- infekční tuberkulóza (respirační onemocnění),
- úzkostná porucha,
- rakovina,
- diabetes (cukrovka),
- onemocnění srdce nebo selhání srdce,
- hypertyreóza (nadměrná funkce štítné žlázy),
- menopauza (u žen nastupuje zhruba po 45. roce života),
- nadváha až obezita,
- Parkinsonova nemoc (nevyléčitelné onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s odumíráním mozkových buněk).
DOPLŇKY PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:
Česká značka Proerecta vyrábí rostlinné doplňky stravy, které prokazatelně navozují hormonální rovnováhu a optimalizují hladiny specifických hormonů.
- Pro muže je určena Proerecta LONG,
- pro ženy je určena Proerecta WOMEN.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech potvrzených účincích. E-shop vám balíček doručí již do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s cílenou optimalizací hladin hormonů tak, abyste se nadměrně nepotili. Stránka Erekce.cz není výrobce ani prodejcem produktů Proerecta.
Jaké další komplikace může nadměrné pocení vyvolat?
Hyperhidróza může způsobovat další zdravotní komplikace. Nejčastěji jde o:
- infekce kůže,
- změny kůže jako bledost, změny barvy, praskliny a rány či vrásky,
- neobvykle vláčnou a vlhkou pokožku, která je na pocit jakoby „rozmočená“.
Smutné je i to, že hyperhidróza může pozměňovat i váš duševní stav. Mnozí postižení museli změnit své rutinní denní návyky, aby svůj problém ukryli před veřejností. Neustále mokré fleky v podpaží je donutily nezvedat ruce nad hlavu, co může být problém třeba v autobuse. Postižení si neradi s kýmkoliv podávají ruce, protože dlaně mají propocené jako první. Lidé se dokonce vzdávají svých zálib jen aby nezažili trapné situace. Pokud máte pocit, že vám nadměrné pocení omezuje a zhoršuje kvalitu života, jděte co nejdříve k praktickému lékaři.
Kdy bych měl kvůli nadměrnému pocení navštívit lékaře?
Pokud se potíte nadměrně, k lékaři (praktickému lékaři nebo dermatologovi) se objednejte, když:
- vám nadměrné pocení ovlivňuje a znepříjemňuje život,
- se začnete vyhýbat oblíbeným lidem nebo situacím, které máte jinak rádi a doposud vás těšily,
- se nadměrné pocení postupně zhoršuje,
- se potíte hlavně přes noc, takže nemůžete pořádně spát a budíte se celí mokří.
POZOR: V případě, že kromě nadměrného pocení pociťujete také bolest a tlak na hrudi, případně závratě a nevolnost, neprodleně volejte záchrannou službu. Tehdy již může jít o život ohrožující stav.
Jaké otázky mám pokládat lékaři?
Abyste naplno pochopili svůj stav, lékaře se můžete ptát:
- Co přesně způsobuje vaše nadměrné pocení?
- Jaké máte možnosti léčby?
- Která ošetření by vám doporučil jako první?
- Co můžete udělat pro zmírnění negativních příznaků a zlepšení celkového zdraví?
- Jak dlouho potrvá, než se nadměrné pocení zmírní nebo úplně ztratí?
- Jak můžete podpořit své duševní zdraví a pohodlí?
Jak lékař nadměrné pocení diagnostikuje?
Lékař bude nejdříve zjišťovat příčinu nadměrného pocení a využije k tomu některý z následujících testů:
Test s jódem a škrobem: | Lékař nanese jódový roztok na spocené místo, následně místo zasype škrobem. Nadměrně potící se místo zbaví roztok do tmavěmodré barvy. |
Test s proužkem papíru: | Lékař na spocené místo přiloží proužek papíru, který pot absorbuje. O něco později papírek zváží, aby viděl, jak moc se potíte a zda je množství nadměrné. |
Krevní a zobrazovací testy: | Lékař vám může odebrat vzorek krve případně detailně vyfotit vaši pokožku, aby zjistil více o vaší případné hyperhidróze. |
Tabulka diagnostických testů při nadměrném pocení
Léčba nadměrného pocení
- Na fokální hyperhidrózu neexistuje žádný lék. Léčba se snaží „pouze“ na maximum zmírnit negativní příznaky.
- Generalizovaná hyperhidróza může vymizet, pokud se lékaři povede vyléčit její základní příčinu. Ne všechny případy generalizované hyperhidrózy mají svůj účinný lék.
Léčba musí vždy zohledňovat příčinu hyperhidrózy. Léčebné postupy se liší v závislosti na tom, která část těla je postižená a na tom, jaká metoda léčby je pro vás vhodná a účinná.
Léčit vás bude nejspíše dermatolog, a tedy specialista na nemoci kůže. Dermatologa ve svém okolí můžete najít a hned se k němu i objednat přes stránku ZnámýLékař.cz.
Léky proti hyperhidróze
Lékař, nejčastěji dermatolog, může doporučit lék pro snížení příznaků hyperhidrózy:
- anticholinergní léky,
- antidepresiva,
- beta-blokátory,
- ubrousky napuštěné léčivou látkou,
- gel s chloridem hlinitým.
Vždy užívejte pouze léky, které vám předepíše lékař. Neshánějte žádná léčiva načerno a bez předpisu či po známosti od kamarádů s podobnými problémy. Lékař musí předepsat konkrétní lék a konkrétní dávku přesně pro vás.
Pokud vám nepomohou domácí rady proti nadměrnému pocení (viz odstavec níže) a nezaberou ani lékařem předepsané léky, dále může léčba postupovat následovně:
- Iontoforéza: Ruce nebo nohy ponoříte do mělké vany naplněné čistou vodou. Lékař bude přes speciální přístroj do vody vysílat slabé elektrické výboje. Cílem je postupně zablokovat potní žlázy. Sezení trvá do 20 minut a obvykle je potřeba absolvovat jej opakovaně. Své zdravotní pojišťovny se můžete zeptat, zda vám přispěje na vybavení, které budete potřebovat pro domácí ošetřování hyperhidrózy.
- Injekční aplikace botulotoxinu: Injekce botoxu do hyperaktivního nervu může zastavit nadprodukci potu až na několik měsíců. I zde je potřeba opakované aplikace botulotoxinu.
- Mikrovlnná terapie: Na postiženou oblast bude lékař působit tepelným zářením. Cílem je zničit potní žlázy a vyřadit je tak z funkce. Zákrok trvá zhruba hodinu, přičemž jej obvykle není nutné podstupovat opakovaně, pokud lékař nedoporučí jinak.
Operace proti nadměrnému pocení
Pokud všechny ostatní léčebné metody selžou a příznaky pořád přetrvávají, lékař může zvážit operaci jako poslední možnost léčby.
- Endoskopická hrudní sympatektomie: Minimálně invazivní operace. Chirurg přeruší nerv, který jinak přenáší signál, který potním žlázám signalizuje, aby produkovaly pot. Operace má trvalý účinek.
- Odstranění potních žláz: Chirurg pomocí laseru, seškrábání (kyretáže), vyřezání (exceze) nebo odsátí (liposukce) odstraní potní žlázy z postiženého místa.
Operace hyperhidrózou postižených žláz přináší obvykle trvalé výsledky. Lékaře se před operací zeptejte na případné vedlejší účinky a na svůj výhled do budoucna.
Může mít léčba nadměrného pocení nějaké vedlejší účinky?
Ano, ovšem. Jako každý typ léčby může mít i léčba hyperhidrózy své negativní vedlejší účinky:
- podráždění a praskání kůže, puchýře,
- změna barvy (pigmentace) kůže,
- bolest, nepohodlí, otoky a záněty,
- jizvy a viditelné pozůstatky operace.
Váš lékař bude mít nejlepší přehled o všech možných vedlejších účincích různých typů léčby. Mluvte s ním o všech rizicích.
Za jak dlouho po léčbě se již nebudu potit nadměrně a budu se cítit lépe?
V závislosti na zvoleném typu léčby se můžete začít cítit lépe prakticky okamžitě. Jiná léčba zaúčinkuje až v řádu týdnů či měsíců. Na citelné zlepšení kvality života si tak můžete pár měsíců počkat. Váš lékař bude mít lepší přehled o tom, kdy by vám mělo být lépe.
Domácí pomoc proti nadměrnému pocení
Není to pouze lékař, kdo vám s hyperhidrózou pomůže. Určité kroky můžete podniknout ještě dnes doma:
- Používejte antiperspiranty nebo deodoranty. Antiperspirant zabraňuje pocení, protože ucpává potní kanálky, přes které se pot nedostane ven. Deodoranty pouze maskují zápach, ale pocení nezabrání. Ideální pro vás může být ucpání kanálků antiperspirantem a navonění se deodorantem. Pozor na podráždění kůže, které mohou tyto výrobky velmi jednoduše způsobit. Co se týče deodorantů, odborníci doporučují ty na báze hliníku. Informaci najdete vždy na konkrétním výrobku, takže čtěte etikety.
- Častěji se sprchujte nebo koupejte: Změna návyků a zařazení častějšího sprchování může velmi jednoduše zmírnit nepříjemné příznaky, i když hyperhidrózy vás nezbaví.
- Noste dostatečně prodyšné oblečení: Ideálním materiálem je bavlna. Je dobře prodyšná, rychle vysychá a také dobře saje pot. I když se sice pořád budete potit, budete se cítit příjemněji a ne tolik „ulepeně“. Snažte se nenakupovat oblečení z polyesteru a podobných umělých materiálů, protože zvyšují tělesnou teplotu a budete se potit ještě víc. Umělých textilií se ideálně zbavte nadobro.
Existuje prevence před nadměrným pocením?
Některým případům nadměrného pocení zabránit lze, některým ne. Pokud je vaše hyperhidróza způsobena genetickou vadou, zabránit jí nelze. Pokud máte generalizovanou hyperhidrózu, léčba základního onemocnění vám může pomoct zmírnit projevy hyperhidrózy.
Spolupracujte se svým lékařem, abyste zvládli případné vedlejší účinky léků a co nejvíce snížili riziko hyperhidrózy.
Proč vlastně pot páchne?
Pot sám o sobě je téměř bez zápachu. Když se v něm ale začnou množit bakterie, začnou se potem krmit a jejich výměšky mají ten charakteristický spocený zápach. Bakterie doslova rozkládají molekuly potu a z toho pramení onen štiplavý zápach.
Kromě endokrinních žláz má vaše tělo i apokrinní žlázy. Nacházejí se v oblasti vlasových folikulů v podpaží a na genitáliích. Produkují hustší tekutinu, než je pot z endokrinních žláz. I na této tekutině hodují bakterie, které produkují zápach. Zápach spocených genitálií je skutečně specifický puch, takže se sprchujte co nejčastěji.
Co jsme zjistili o nadměrném pocení?
Nadměrnému pocení se lékařsky říká hyperhidróza. Může být náhodná a ojedinělá, ale také trvalá a chronická. Někdy se lze pocení zbavit rychle, jindy si léčba vyžádá až několik měsíců.
Kvůli nadměrnému pocení se můžete začít vyhýbat společnosti a přestat se objevovat na veřejnosti. Můžete se cítit trapně i kvůli obyčejnému podání ruky.
Lék proto hyperhidróze zatím neexistuje, nicméně lékařská pomoc je dostupná (praktický lékař, dermatolog, endokrinolog). Lékař vám může předepsat léky nebo zvážit operaci.
Doma používejte deodoranty, antiperspiranty, častěji se sprchujte a noste co možná nejvolnější bavlněné prodyšné prádlo.
Trpíte nebo jste trpěli nadměrným pocením? Povedlo se vám hyperhidrózy zbavit? Co vám pomohlo a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s našimi čtenáři. Děkujeme za každý váš příspěvek do diskuze pod článkem 🙂
DÁLE ČTĚTE: Polyurie (nadměrné močení nad 2,5 l za den): Příčiny, projevy a možnosti pomoci.