Morfologie spermií určuje jejich velikost a tvar. Morfologie je důležitým, ne však jediným faktorem mužské plodnosti. Pro bezpečné oplodnění a silnou plodnost je důležitý vysoký počet spermií se správnou morfologií. Partnerku lze oplodnit i pokud je morfologie zhoršená a malých nebo abnormálně tvarovaných spermií je více. Šance ale logicky klesá.
V článku se podíváme:
- jak vypadají morfologicky normální a abnormální spermie,
- kolik jich má být, aby nebyla ohrožená plodnost,
- jak lze morfologii zlepšit.
Co přesně je morfologie spermií?
Morfologie spermií určuje procento spermií s normálním tvarem a velikostí. Na základě zjištěného procenta lze vyvodit míru šance na úspěšné oplodnění ženy.
Spermie vypadají různě a různé jsou i u jednoho muže. Uvažujeme s miliony spermií, které muž pravidelně produkuje, takže při takovém množství nelze čekat, že budou všechny spermie navlas stejné.
Rozdíly tvaru a velikosti se projevují na hlavě spermie, střední části a bičíku (ocas). Tyto anomálie spermii ohrožují, ale v některých případech se i malá, nedostatečně vyvinutá nebo zdeformovaná spermie dovede dostat k vajíčku. Problém s morfologií tak nemusí vždy znamenat neplodnost u muže.
Může ale dojít k problému s plodností, pokud:
- se spermie nepohybují správně,
- jsou spermie slabé a nemají sílu proniknout přes obal vajíčka,
- jsou spermie pomalé právě kvůli špatné morfologii (pohyblivost spermie se nazývá motilita).
Lékař, konkrétně sexuolog zkoumá morfologii spermií pomocí mikroskopického vyšetření spermiogram. Pokud není možné odevzdat vzorek ejakulátu, plodnost a morfologii lze zjistit i jinými metodami.
Abnormální morfologie ani snížený počet spermií s normální morfologií nemusí být důvodem neplodnosti. Důležitý je i počet zdravých spermií a jejich schopnost dostat se z mužského těla do ženského.
Spermiogram podstoupil na pražské klinice i redaktor Erekce.cz. Sexuolog ve vzorku naměřil 20 milionů spermií se správnou morfologií.
Test morfologie spermií
Běžnou metodou testování morfologie spermií je zmíněný spermiogram. Pod mikroskopem lékař zkoumá vzorek ejakulátu a celkové procento spermií s normální morfologií, a tedy s normálním tvarem a velikostí.
Na levé straně vidíte spermie s normální morfologií, na pravé straně spermie s abnormální morfologií (zdroj obrázku)
Vlastnosti spermií s normální morfologií
Za minimum pro oplodnění se považují aspoň 4 % morfologicky normálních spermií
hlavička | oválná a hladká |
velikost hlavičky | šířka 2,5 – 3,5 mikrometrů, délka 5 až 6 μm |
akrozom (útvar na hlavičce podobný čepici) | pokrývá 40 až 60 % hlavičky |
vakuoly v hlavičce (dutiny naplněné tekutinou) | max. 2, zabírají méně než 20 % |
středová část spermie | dlouhá jako hlava, štíhlejší |
bičík (ocas) | 45 μm, dlouhý, stočený a štíhlý |
vady na hlavě, středové části nebo ocasu | ne |
Je běžné, když má muž vyšší procento zdeformovaných spermií (teratozoospermie). Podle Světové zdravotnické organizace jsou i 4 % spermií normální morfologie pořád dost.
Podle Krugerova kriterií pro měření plodnosti jsou šance na oplodnění následovné:
- vysoká šance je, pokud má normální morfologii nad 14 % spermií,
- mírně snížená šance na oplodnění je mezi 4 až 14 % normálních spermií,
- výrazně nízká šance je, pokud má normální morfologii méně, než 3 % spermií.
Pro úplné posouzení morfologie a plodnosti nemusí stačit pouze jedno vyšetření. Různé vzorky od jednoho muže se mohou lišit. Proto počítejte s tím, že vás může lékař požádat o dvě nebo tři návštěvy. Celkové zhodnocení dovede vydat až když budou morfologie a další vlastnosti spermií stejné nebo velmi podobné.
Výsledky testování morfologie
Zvýšené množství spermií s abnormální morfologií se nazývá teratozoospermie. Tehdy je spermií s normální morfologií ve vzorku pouze 4 až 15 %. Množství pod 4 % již výrazně snižuje šance oplodnit ženu, ale pořád to není nemožné.
Pokud ejakulát neobsahuje žádné morfologicky normální spermie, ženu lze oplodnit pouze ve zkumavce (in vitro) nebo díky dárci spermatu. Spermie se odebere přímo z varlete, pokud je pořád produkuje a ve zkumavce spojí s vajíčkem nebo se k vajíčku zavede pomocí metod asistované reprodukce.
Opakujeme, že i spermie s abnormálním tvarem a velikostí mohou pořád obsahovat zdravý a kvalitní genetický materiál. V současnosti mají mnozí plodní muži vyšší procento spermií s abnormální morfologií, a i přesto jsou schopni ženu oplodnit a mít dítě. Je potřeba snažit se a nevzdávat pouze kvůli výsledkům testu.
Abnormální morfologie spermií
Za abnormální se spermie považuje, pokud je některá její část viditelně zdeformovaná, poškozená nebo chybí. Nerovnoměrně zakulacená hlavička, chybějící čepička, dvě hlavičky, krátký, zdeformovaný nebo zdvojený bičík, malá velikost a tak dále.
- primární abnormalita morfologie je ta, která vznikne vývinem spermie, třeba když jim naroste malá hlavička
- sekundární abnormalita vzniká během ejakulace, kdy se jinak normální spermie na své cestě poškodí (kyselé prostředí, dlouhý pobyt na vzduchu, překážky na cestě a pod.)
VIDEO: Ukázka různých defektů spermií a abnormální morfologie
Jak přirozeně zlepšit morfologii spermií?
Obecně je procento normálních spermií vyšší v mladém věku. Někteří odborníci dokonce doporučují zmrazit spermie v mladém věku a nechat si je uchovat až do doby, kdy se začnete zajímat o dítě. Pokud se o zhoršené morfologii dovíte až v tomto čase, na odběr a uchování může být pozdě.
PODPOŘTE PLODNOST: Proces tvorby spermií se nazývá spermatogeneze. Čtěte, jak můžete sám zlepšit spermatogenezi a s ní i počet a kvalitu spermií.
Varlata každopádně produkují spermie neustále, takže prospěšnou změnou návyků lze prospět i morfologii a celkovému počtu spermií. Mezi základní změny patří:
- snažit se zhubnout a udržet si optimální váhu,
- zdravě, pestře, čerstvě a dostatečně jíst,
- pravidelně cvičit a nežít sedavým způsobem,
- nekouřit, nepít často a nadměrně alkohol, neužívat žádné drogy,
- nezahřívat varlata těsným oblečením ani pokládáním elektroniky do blízkosti varlat,
- v rámci pestré a dostatečné stravy lze zařadit doplněk pro podporu mužské plodnosti Blendea Man’s Vitality.
Další faktory, které ovlivňují plodnost
Celková morfologie je pouze jedna z vlastností, které určují plodnost muže. Lékař bude při hodnocení spermiogramu hodnotit i jiné:
- počet spermií v ejakulátu
- celkový počet živých spermií
- pohyblivost, rychlost a směr pohybu spermií (motilita)
- objem ejakulátu
- rychlost zkapalnění ejakulátu (je důležitá pro schopnost spermií plavat a přesouvat se)
- viskozitu (vazkost) ejakulátu
- celkový vzhled a barvu ejakulátu
- kyselost a zásaditost ejakulátu (pH)
- hladinu testosteronu, folikostimulačního hormonu (FSH), prolaktinu a estradiolu
- přítomnost bakterií a nežádoucích látek v ejakulátu
- přítomnost leukocytů (bílých krvinek)
- přítomnost buněk jiných částí reprodukční soustavy
Má morfologie spermií vliv na plodnost?
Tato otázka je poměrně kontroverzní a nelze na ni s jistotou odpovědět. Hodnoty a vlastnosti morfologicky normálních spermií se podle lékařů často mění. Aktuálně pokud má muž nízký počet morfologicky normálních spermií, je mu standardně doporučeno oplodnění in vitro, a tedy ve zkumavce. Zároveň se lékaři domnívali, že nízké morfologické skóre snižuje celkovou kvalitu spermií a zvyšuje riziko jejich poškození.
Nové a moderní studie vědce přesvědčují, že morfologie nemusí mít tak zásadní vliv na neplodnost, jak se doposud myslelo. Studie z roku 2017 zjistila, že i muži s 0 % morfologicky normálních spermií mohou mít téměř normální plodnost a to i bez asistované reprodukce. Na druhé straně u mužů s méně než 4 % normálních spermií dochází k častým problémům s oplodněním in vitro.
Zavádějí se nové DNA testovací metody, které slibují lepší pohled na neplodnost a kvalitu spermatu než doposud využívané metody.
Vy jako muž, který se snaží zjistit kvalitu svých spermií a plodnost máte možnost podstoupit „pouze“ vyšetření, která se v Česku běžně provádějí. Plodnost a kvalitu spermií si určitě nechte vyšetřit a objednejte se na sexuologii nebo se nechte doporučit obvodním lékařem. Po zjištění morfologie a stavu spermií můžete se sexuologem postupovat dále na základě jeho zjištění. Bez jeho názoru se neobejdete.
Pro zlepšení kvality a zvýšení počtu spermií doporučujeme české tobolky Blendea Man’s Vitality. Podporují činnost varlat a doplňují důležité živiny, které varlata potřebují pro správnou produkci spermií.
Man’s Vitality užívejte během snahy o oplodnění partnerky 1 až 3 měsíce. Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích. Případnou objednávku vám Blendea.cz rychle a diskrétně doručí do 48 hodin.
Morfologie spermií a často kladené otázky FAQ
Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu