Mimoděložní těhotenství je nechtěný stav, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu. Nikde jinde přitom nepřežije. Pokud k tomu dojde, vajíčko se nejčastěji uhnízdí ve vejcovodu. Ten ale není určen pro růst ani vývoj embrya, proto stav ohrožuje zdraví matky. Plod mimoděložní těhotenství nikdy nepřežije.
Mimoděložní těhotenství je život ohrožující stav, kvůli čemu je nezbytná okamžitá léčba.
V článku vysvětluji, kdo je mimoděložním těhotenstvím ohrožen nejčastěji, jak se projevuje a co všechno může lékař dělat, aby zachoval dobré zdraví matky a její plodnost pro další úspěšné otěhotnění.
SLOVNÍČEK: Víte, že mimoděložnímu těhotenství se odborně říká také tubární těhotenství nebo ektopická gravidita?
Co přesně je mimoděložní těhotenství?
Mimoděložní těhotenství je to, které se odehrává mimo vaši dělohu. Dochází k němu, když se oplodněné vajíčko uchytí mimo dělohu a tedy nesprávně. Děloha je totiž jediné místo, kde může plod normálně růst a prosperovat.
Nejčastěji se mimoděložní těhotenství odehrává ve vejcovodu, což je místo propojení vaječníků a dělohy. Vzácně se vajíčko může uhnízdit i ve vaječníku, v děložním čípku nebo v břišní dutině. V těchto částech ženského těla ale těhotenství nemůže pokračovat.
Mimoděložní těhotenství může způsobit prasknutí vejcovodu a to již je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pohotovost. Kvůli poškozenému vejcovodu dojde k masivnímu krvácení, následné infekci a ve vzácných případech až ke smrti. Kvůli prasklému vejcovodu umírá průměrně až 15 % mimoděložně těhotných žen.
Kde se vajíčko uhnízdí při mimoděložním těhotenství?
Mimoděložní těhotenství, kdy se vajíčko uhnízdilo ve vejcovodu
V případě mimoděložního těhotenství se oplodněné vajíčko uhnízdí někde na cestě mezi vaječníky a dělohou. Normálně totiž vajíčko putuje z vaječníků přes vejcovody až do dělohy. Pokud ale po cestě zastaví a uhnízdí se, vzniká mimoděložní těhotenství.
Vajíčko se může dále vyvíjet pouze v děloze, takže jakékoliv jiné místo je zcela nevhodné. Někde ve vejcovodech skončí až 90 % mimoděložních těhotenství.
Až dvě ze sta těhotných žen si zažijí mimoděložní těhotenství
Příznaky mimoděložního těhotenství
Důrazně doporučuji chodit na všechna předporodní vyšetření. To, že je těhotenství mimoděložní, sama nemusíte vůbec poznat. Časné mimoděložní těhotenství se totiž projevuje velmi podobně, jako to normální. Včas jej proto dovede odhalit pouze lékař.
Typicky se můžete potkat s vaginálním krvácením, bolesti v oblasti podbřišku, pánve a spodní páteře, podrážděným žaludkem a zvracením, se závratěmi a celkovou slabostí. Tyto příznaky může ale způsobit i jiná příčina, takže opět zdůrazňuji předporodní kontroly u lékaře.
Pokud stav vyeskaluje až do životu nebezpečného prasknutí vejcovodu, ve kterém sídlí vajíčko, můžete pociťovat tyto příznaky:
- mdloby, závratě a pocity na odpadnutí,
- rizikově snížený krevní tlak (hypotenze) kvůli krvácení,
- bolesti ramenou kvůli krvácení do břicha,
- problematické vyměšování a tlak nebo bolest v konečníku.
Prasklý vejcovod doprovází výrazně ostrá bolest v podbřišku, která vás pravděpodobně dovede na pohotovost. Snažte se neignorovat žádné nepříjemné příznaky a určitě nečekejte, až se stav zhorší. Může již totiž být pozdě.
ODHALTE TĚHOTENSTVÍ VČAS: Příznaky těhotenství: Kdy se objeví, na co čekat a kdy si udělat těhotenský test?
Příčiny mimoděložního těhotenství
Většinu případů způsobuje nějaký stav, který zpomaluje pohyb vajíčka ve vejcovodu nebo brání jeho správnému pohybu. Příčinou tak může být i nějaká nečekaná překážka (obstrukce) na cestě, kterou vajíčko putuje do dělohy.
Zde je několik možných příčin:
- prodělala jste operaci v oblasti pánve, kvůli které vznikly jizvy, srůsty tkání nebo záněty,
- prodělala jste pohlavně přenosnou nemoc, která poškodila vejcovody (chlamydie, kapavka, mykoplazmata),
- narodila jste se s abnormální poruchou vejcovodu, o čem by vás měl informovat gynekolog,
- ve vejcovodech vám roste nějaký útvar, který v něm růst nemá.
Vlevo správně uhnízděné vajíčko na stěně dělohy, vpravo mimoděložně uhnízděné vajíčko na vejcovodu (zdroj obrázku)
Komu nejčastěji hrozí mimoděložní těhotenství?
Jak jsem psala, mimoděložní těhotenství zažijí 2 ze 100 žen. Existuje několik faktorů, které riziko tubárního těhotenství zvyšují.
Riziko je u vás zvýšené, pokud:
- jste si již někdy mimoděložní těhotenství zažila,
- jste prodělala některé zánětlivé onemocnění v oblasti pánve (třeba zánět vaječníků) nebo nějakou infekci, která mohla vytvořit jizvy a srůsty ve vejcovodech, děloze, vaječnících a děložním čípku,
- jste podstoupila operaci vejcovodů či jiných orgánů v oblasti pánve,
- vám lékař diagnostikoval neplodnost (infertilitu),
- jste prodělala in-vitro fertilizaci a tedy „otěhotnění ve zkumavce„,
- jste trpěla nebo trpíte endometriózou, což je růst děložní tkáně (endometria) mimo dělohu jinde v těle,
- jste prodělala nebo se aktuálně léčíte s pohlavně přenosnou nemocí,
- jste během těhotenství používala nitroděložní tělísko,
- jste aktivně kouřila nebo kouříte (kouření je dokonce hlavním rizikovým faktorem).
Svého gynekologa informujte v případě, že máte zavedeno nitroděložní tělísko nebo vám byly podvázané vejcovody. Tyto případy zvyšují riziko mimoděložního těhotenství.
Riziko stoupá také s věkem a ohroženější jsou ženy nad 35 let. Lékaři se shodují, že ideální a nejbezpečnější věk pro otěhotnění je mezi 20 až nejpozději 30 lety.
Upozornit musím i na to, že až 50 % žen s mimoděložním těhotenstvím žádné z těchto rizikových faktorů nenaplňuje. To je opět důvod pro gynekologické vyšetření. Pokud gynekologa nemáte, můžete si některého ve vaší blízkosti vyhledat přes stránku ZnámýLékař.cz pod tímto odkazem a ihned se k němu objednat.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Jak dlouho trvá otěhotnění po sexu? Dá se podpořit? A jak poznám, že jsem těhotná?
Komplikace, které může mimoděložní těhotenství vyvolat
Tubární těhotenství je případem pro lékařskou pohotovost. Děloha je totiž jediný orgán, který dovede udržet rostoucí plod. Jak plod roste, zvětšuje a roztahuje se i děloha.
Když se vajíčko ocitne ve vejcovodu, vzniká problém. Vejcovody totiž nejsou tak pevné ani pružné, aby plod udržely a mohl se v nich bezpečně vyvíjet. Pokud včas nezasáhne lékař, obvykle praskají. Tehdy vznikne masivní vnitřní krvácení, které ohrožuje matku na životě.
Přesně proto je potřeba stav co nejrychleji zachytit a ihned léčit. Jinak může poranit i další orgány, vyvolat jejich krvácení a zapříčinit až smrt.
Jak lékař diagnostikuje mimoděložní těhotenství?
Žena typicky netuší, že je její těhotenství mimoděložní až do doby, než se nevydá k lékaři na předporodní vyšetření, které obvykle zahrnuje ultrazvuk a odběr krve.
Aby lékař potvrdil nebo vyvrátil mimoděložní těhotenství, provede několik testů:
Testy krve: | Z krve specialista měří hladinu lidského choriového gonadotropinu, který se tvoří pouze v těhotenství. Pokud se vajíčko uhnízdí v děloze, hladina je vysoká. Pokud se uhnízdí mimo dělohu, hladina bude mnohem nižší. |
Testy moči: | Vzorek moči můžete k lékaři přinést nebo vám jej odebere přímo v ordinaci. |
Ultrazvukové vyšetření: | Ultrazvuk lékaři zobrazí polohu plodu na obrazovce počítače. Ultrazvuk tak poskytuje nejlepší přehled o průběhu těhotenství. |
Tabulka vyšetření, které mohou zjistit mimoděložní těhotenství
Jakmile lékař zjistí, kde přesně se vajíčko uhnízdilo, prodiskutuje s vámi plán léčby tak, abyste zůstala zdravá a plodná. Cílem je zachovat vaši plodnost, abyste se mohla o dítě opět pokusit.
Kdy se vlastně dozvím, zda je moje těhotenství mimoděložní?
Mimoděložní těhotenství by vám měl lékař zjistit na začátku těhotenství v prvním trimestru, a tedy do prvních 12 týdnů. Většina postižených žen zjistí svůj problém dříve kolem 8. týdne těhotenství.
Léčba mimoděložního těhotenství
Možností léčby je aplikace léků nebo chirurgický zákrok.
Léky pro mimoděložní těhotenství
V některých případech lékař doporučí podání injekce s metotrexátem. Tento lék má za cíl zastavit růst oplodněného vajíčka a ukončit tak těhotenství.
- Lék by neměl poškodit vejcovody, takže by neměl bránit v dalších otěhotněních.
- Metotrexát však nelze podávat, pokud již vejcovod praskl.
Lék vám bude obvykle podán jako jedna injekce. Dle studií až 35 % žen s mimoděložním těhotenstvím splňuje podmínky pro medikamentózní terapii. Následně je důležité pravidelné měření lidského choriového gonadotropinu z krve. Pokud by hladina hormonu neklesala, lékař může podat i druhou injekci.
Operace mimoděložního těhotenství
Pokud již kvůli rostoucímu plodu vejcovod praskl nebo je riziko prasknutí velmi vysoké, lékař může doporučit operaci.
Operace je nezbytná pro zachování života těhotné. Provádí se laparoskopicky při úplné narkóze přes drobné řezy v břiše (viz video).
- Chirurg může odstranit celý vejcovod i s vajíčkem, tehdy je ale plod usmrcen,
- nebo vajíčko odsát, ale vejcovod zachovat. V některých případech je ještě možné znovu otěhotnět, vždy ale záleží na míře poškození vejcovodu.
VIDEO (anglicky, YouTube): Počítačová simulace operace mimoděložního těhotenství
Mohu po mimoděložním těhotenství znovu otěhotnět?
Ano, zatím zůstaňte pokojná. Většina žen, které si prožily mimoděložní těhotenství, mohla opětovně otěhotnět a mít zdravé dítě. Při dalším rozhodování ale myslete na to, že je u vás výrazně vyšší riziko opětovného mimoděložního těhotenství. Pokud jste jej překonala již dávněji, vždy mluvte s lékařem o jeho průběhu, a pokud jste je znala, také o příčinách a rizikových faktorech, kterým se vystavujete.
Další otěhotnění může být možné velmi rychle, dokonce ihned po doléčení. Určitě však počkejte aspoň 3 měsíce, ideálně ale déle. Postižený vejcovod potřebuje čas na uzdravení, a čím jste starší, tím potřebuje času více. O svých plánech vždy mluvte s lékařem.
Lékař zjistí, jaká je vaše šance mít dítě, takže se určitě nevzdávejte. Otěhotnět můžete znovu i pokud by si to vyžádalo delší snahu. Držím vám pěsti 🙂
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Délka těhotenství týden po týdnu. Jak bude probíhat a jak dítě poroste?
Mohu mít dítě, i pokud mi chirurgicky odstranili vejcovod?
Pokud vám byl odstraněn pouze jeden vejcovod, pořád je šance, že budete mít další dítě. Žena má 2 vejcovody, přičemž k otěhotnění stačí pouze jeden.
Možností jsou také metody asistované reprodukce. Pokud byste již neměla vejcovody, s těmito metodami můžete otěhotnět i bez nich. I zde je nezbytné mluvit s lékařem, který má důkladný přehled o stavu vaší rozmnožovací soustavy. Pouze on vám dovede doporučit nejvhodnější a hlavně co nejbezpečnější možnost.
Může moje těhotenství nějak pokračovat, i pokud bylo mimoděložní?
Bohužel nemůže. Mimoděložní těhotenství končí smrtí plodu a nemůže pokračovat, aniž by nebyl ohrožen matčin život. Již usazené vajíčko totiž nelze nijak přesunout do dělohy, kde by mělo normálně být. Mimo dělohu se mu nedostává krevní zásoba a bez ní umírá.
Přesně to je důvodem, proč se mimoděložní těhotenství musí co nejdříve zachytit a urychleně léčit.
Lze mimoděložnímu těhotneství nějak zabránit v rámci prevence?
Bohužel mimoděložnímu těhotenství nelze nijak cíleně zabránit.
Určitě ale můžete dodržovat zásady zdravé životosprávy, takže:
- vůbec nekuřte, protože kouření tabáku i jeho moderních alternativ je častou příčinou,
- si udržte zdravou váhu pomocí sportu a zdravé stravy, a pokud máte nadváhu nebo jste obézní, snažte se snížit kalorický příjem a zvýšit výdej,
- se chraňte se před sexuálně přenosnými nemocemi, takže používejte kondom nebo femidom a nestřídejte sexuální partnery příliš často.
Doporučuji vám promluvit si s gynekologem ještě než se rozhodnete otěhotnět. Lékař vám důsledně vysvětlí všechna možná rizika a poradí, jak je snížit.
VIDEO (anglicky, YouTube): Podrobně o mimoděložním těhotenství
Mimoděložní těhotenství a často kladené dotazy FAQ
Máte vlastní zkušenost s mimoděložním těhotenstvím? Nebo vás o něm cokoliv dalšího zajímá?
Napište nám do komentářů pod článkem. Těšíme se na ně v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Přeji vám hlavně bezproblémové těhotenství a zdravé děťátko 🙂
DÁLE ČTĚTE: Zamlklé těhotenství: Je možné, aby žena nevěděla, že je těhotná?