Luteinizační hormon: Nízká i vysoká hladina způsobuje ženskou i mužskou neplodnost. Jak mít lutropin v normě?

Luteinizační hormon (lutropin, LH hormon) je hormon, který má obrovský vliv na ženskou i mužskou plodnost. Jeho hladina proto musí být dostatečná, aby u žen docházelo k pravidelné ovulaci (uvolnění vajíčka pro oplodnění) a u mužů se ve varlatech tvořily silné a zdravé spermie.

Společně s folikostimulačním hormonem (FSH, folitropin) patří mezi tzv. gonadotropní hormony. Tyto hormony stimulují vývoj a funkce gonád, což jsou pohlavní žlázy (vaječníky a varlata).

Luteinizační hormon se vytváří v mozkové žláze hypofýzeJako u všech hormonů není žádoucí ani zvýšená, ani snížená hladina lutropinu. Cílem je tedy udržet si dlouhodobou hormonální rovnováhu. Článek vás naučí, jak na to.

luteinizační hormon

 

Hlavní funkce luteinizačního hormonu

Snížená nebo nadměrně zvýšená hladina lutropinu u žen i u mužů způsobuje problémy s plodností, či dokonce neplodnost.

 

Význam luteinizačního hormonu u žen

U žen stimuluje funkce vaječníků a ovlivňuje uvolnění vajíčka. Tím způsobuje ovulační cyklus, během kterého zralé vajíčko „čeká“ na spermii, která jej oplodní. Nedostatečná hladina LH horonu vede k poruše ovulace, čímž snižuje šance na oplodnění vajíčka a otěhotnění.

Během 1. a 2. týdnu cyklu LH hormon stimuluje produkci estradiolu (ženský pohlavní hormon) ve vaječnících. Po 14 dnech cyklu zvýšený lutropin naruší ovariální folikul (pouzdro vajíčka). Vajíčko se tak uvolní z vaječníku a je připraveno k oplodnění spermií. Jde o proces ovulace.

Po zbytek cyklu se z původního ovariálního folikulu stává žluté tělísko, které díky LH hormonu dále produkuje potřebný progesteron. Ten je nezbytný pro bezproblémový začátek těhotenství, pokud ovšem došlo k oplodnění.

 

Význam luteinizačního hormonu u mužů

U mužů luteinizační hormon stimuluje správné fungování varlat (konkrétně Leydigovy buňky ve varlatech), která produkují testosteron. Dostatek testosteronu je nezbytný pro dostatečnou produkci spermií. I zde dysbalance LH hormonu způsobuje oslabení produkce testosteronu, potažmo spermií a bez jejich dostatku nelze oplodnit ženské vajíčko.

 

Dopady vysoké hladiny luteinizačního hormonu

I když je LH hormon potřebný pro správnou plodnost, dlouhodobě zvýšená hladina způsobuje naopak problémy s plodností až úplnou neplodnost. Nadměrně vysoké hladiny vedou ke snížené produkci ženských i mužských pohlavích hormonů.

U žen se zvýšený lutropin spojuje se Syndromem polycystických vaječníků (PCOS), kvůli kterému klesá plodnost. Přidružuje se i problém s názvem Primární selhání vaječníků. Během poruchy dochází u ženy k nadměrné produkci testosteronu, která není žádoucí.

U muže vysoký LH hormon způsobuje komplikace, které vedou k nesprávné funkci varlat, a dokonce mohou způsobovat zmenšování varlat (tzv. testikulární atrofie). Takto oslabená varlata neprodukují ani dostatek testosetronu, ani dostatečně silné a kvalitní spermie.

 

Příčiny vysokého luteinizačního hormonu u ženy

Zvýšenou hladinu lutropinu u ženy může způsobovat:

  • metabolická porucha, genetická vada, Turnerův syndrom, poruchy imunity a autoimunitní nemoci
  • snížené množství ovariálních folikulů
  • dopady léčby rakoviny (chemoterapie, ozařování)
  • dlouhodobé vystavování se škodlivým chemikáliím (na pracovišti, v životním prostředí, z kosmetiky a drogerie, z kouření a pod.)

 

Příčiny vysokého luteinizačního hormonu u muže

Zvýšená hladina poukazuje na nesprávné fungování varlat, které nejčastěji způsobuje:

 

Příčiny vysokého luteinizačního hormonu u dětí

Zvýšená hladina běžně prokazuje nástup puberty, kdy dítě začíná pohlavně dozrávat. Pokud jde ale o dítě mladší 9 až 8 let, může vysoká hladina lutropinu ohlašovat:

  • poranění mozku resp. hypofýzy
  • jinou poruchu centrálního nervového systému

Nízká hladina může naopak zpomalit nástup puberty a způsobit tak zpomalení vývoje dítěte. To se nejčastěji stává kvůli:

  • poruchám příjmu potravy a nesprávným stravovacím návykům
  • poruchám vaječníků a varlat
  • genetické vady
  • infekce a záněty

 

Dopady nízké hladiny luteinizačního hormonu

Nedostatek LH hormonu taktéž snižuje plodnost ženám i mužům. I zde je tedy cílem navození hormonální rovnováhy.

U ženy nemůže kvůli nízké hladině docházet k ovulaci. Objevují se také poruchy menstruace, nejčastěji nepravidelná menstruace a příliš bolestivá menstruace.

Z velice dobré redakční zkušenosti doporučujeme 2 přírodní rostlinné doplňky pro muže i ženy. Oba díky obsahu účinných bylin, výtažků z nich, vitamínů, minerálů a dalších látek doplňují do organismu složky, které jsou nezbytné pro správnou produkci a udržení hladiny hormonů včetně luteinizačního.

  • Pro ženy Proerecta WOMEN, která udržuje menstruační a menopauzální komfort, hormonální rovnováhu, oddaluje a zmírňuje příznaky menopauzy a PMS.
  • Pro muže Proerecta LONG, která kromě hormonů dlouhodobě zpevňuje erekci, prodlužuje sexuální výkonnost, zvyšuje hladinu testosteronu a stimuluje erotické libido.

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte a podívejte se na všechny potvrzené účinky přímo na e-shopu. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete optimalizovat hladinu luteinizačního hormonu a dalších důležitých hormonů.

 

Jak lze měřit a testovat hladinu luteinizačního hormonu?

Lutropin lze měřit z krve, takže hladina se zjišťuje z jednoduchého krevního testu. Test lékař nejčastěji předepíše v rámci vyšetření neplodnosti. Také pomocí něj může ověřovat správné fungování hypofýzy (drobné žlázy v mozku). Existují i další důvody, kvůli kterým může lékař měření lutropinu navrhnout.

Měření luteinizačního hormonu u žen: Měření LH hormonu u mužů: Měření LH hormonu u dětí:
  • v případě dlouhodobých problémů s otěhotněním
  • při nepravidelné menstruaci
  • pro zjištění, zda žena již není v menopauze

 

  • při podezření na předčasnou pubertu
  • při podezření na opožděnou pubertu

 

Domácí test pro měření hladiny lutropinu

U zdravé ženy stoupá hladina se začátkem ovulace. Domácí test pomůže ženě toto období určit přesněji, díky čemu zvýší své šance na otěhotnění. Tyto testy běžně seženete v drogérii nebo lékárně.

Domácí testy používejte vždy dle přiloženého letáku. Obecně se ale používají uprostřed cyklu. V sadě najdete několik tyčinek, na které se vymočíte. Pozitivní test prokáže zvýšenou hladinu lutropinu, což je znamení, že do cca. 2 dnů dojde k ovulaci.

Domácí testy z moči ale nejsou tak přesné, jako lékařské krevní testy a fungují spíše orientačně. Proto pokud byste měla problém s otěhotněním delší dobu, určitě si zajděte na gynekologii. Zjistí přesnou hladinu a poradí, kdy je pro vás ideální doba snažit se otěhotnět.

NÁKUPNÍ TIP:

Internetová lékárna nabízí domácí měření LH hormonu z moči. V sadě najdete 5 testovacích tyčinek s jednoduchým použitím.

domácí test luteinizačního hormonu

Klikněte a podívejte se na produkt přímo na stránce Pilulka.cz. Objednávku můžete mít doma do 48 hodin, a ihned tak můžete zjistit, zda je vaše hladina LH hormonu dostatečná pro otěhotnění.

 

Optimální hodnoty luteinizačního hormonu v krvi

luteinizační hormon, optimální hladina u ženy

luteinizační hormon, optimální hladina u muže

Hladina se mění v závislosti na pohlaví a věku, u ženy také podle toho, v jaké části cyklu se během měření nachází. Luteinizační hormon se měří v mezinárodních jednotkách (international unit) na litr krve, a tedy IU/l krve.

  • U ženy je optimální hodnota 5 až 25 IU/l krve v období před menopauzou (a tedy během plodného období života) a 14,2 až 52,3 IU/l během menopauzy. Zde je vidět, jak hodnota strmě stoupá společně s menopauzou, a tedy s přirozenou ztrátou plodnosti. Hodnota je nejvyšší uprostřed cyklu.
  • U muže se za normální považuje hladina 1,8 až 8,6 IU/l.
  • U dětí jsou hladiny trvale nízké. U dívek začíná hladina stoupat s nástupem menstruace, kdy dívka pohlavně dozrává. U dospívajících kluků se hladina drží v nízkých hodnotách i během puberty a dospělosti.

 

Jak přirozeně navodit optimální hladinu luteinizačního hormonu?

Nejdříve doporučujeme mít jasný přehled o tom, jaká vlastně hladina LH je. Pokud lékař potvrdí, že je snížená, nebo naopak nebezpečně zvýšená, v první řadě vždy dodržujte jeho doporučení.

Doma se ale můžete snažit o přirozenou podporu produkce, samozřejmě za předpokladu, že je hladina nízká. Vysoká hladina totiž také není žádoucí a negativně ovlivňuje plodnost.

Položte si tyto otázky:

  • Jíte dostatečně? Nehladovíte a máte pestrou a čerstvou stravu? Nemáte poruchy příjmu potravy? Pokud víte o problému se stravováním, snažte se ho eliminovat a jíst správně.
  • Máte zdravou váhu? Podváha znamená, že tělo nepřijímá dostatek stravy a tělo nemá hormon z čeho vyrábět. Obezita, a tedy nezdravé přejídání vede k hormonálním poruchám. Při podváze pořádně jezte, při nadváze se snažte shodit a zdravou váhu si udržet.
  • Stresujete se? Dlouhodobý stres zvyšuje hormon kortizol, kterého nadbytek oslabuje produkci ostatních důležitých hormonů. Přestaňte se stresovat, vyhýbejte se stresovým situacím a lidem.
  • Odpočíváte dostatečně? Mnohé hormony se tvoří právě během noci, a pokud tělu nedopřejeme dostatek odpočinku, a tedy času, kdy může hormony vyrábět, produkci oslabíme. Spěte nepřerušeně aspoň 7 hodin denně, ale ideálně spěte vždy, když jste unavení. Tělo vám dává signál, kdy chce spát, takže ho poslouchejte.
  • Pijete a kouříte? V tom případě nepijte a nekuřte. Alkohol ve velké míře škodí hormonální hladině, kouření má podobné důsledky.

 

Luteinizační hormon a často kladené otázky FAQ, na které se ptáte nejčastěji

Proč je luteinizační hormon důležitý?
U žen je velice důležitý pro správný vývoj sexuálních funkcí, plodnosti a kondice. Navozuje správný a bezproblémový menstruační cyklus a podílí se na uvolnění vajíčka z vaječníků během ovulace. Dále pak napomáhá vylučování estrogenu a progesteronu.
Má luteinizační hormon účinek i na muže?
Ano, podporuje vyplavování testosteronu ve varlatech. Bez jeho optimální hladiny může u mužů docházet k nedostatečnému vylučování testosteronu, což sebou nese mnohé negativní účinky.

Zároveň je testosteron důležitý pro produkci zdravých, silných a rychlých spermií, takže luteinizační hormon z velké části ovlivňuje mužskou plodnost.

Jak mohu přirozeně zvýšit hladinu luteinizačního hormonu?
Důležitá je hlavně strava bohatá na vitamíny. Ještě před nákupem doplňků pro podporu hormonální rovnováhy zvažte, zda jíte dostatek zeleniny, ovoce a masa, hlavně zvířecích vnitřností, které obsahují vitamíny, které se jinde nenacházejí. To je platné pro ženy i muže.

Důležitý je také pravidelný pohyb, který zcela přirozeně a zdarma navozuje hormonální rovnováhu.

Jaké jsou příčiny snížené hladiny luteinizačního hormonu?
Nejčastěji je důvodem porucha funkce hypofýzy (žláza v mozku, která produkuje důležité hormony), dále pak různé poruchy příjmu potravy (anorexie, podvýživa), kvůli kterým vzniká nedostatek stavebních látek pro výrobu hormonu, a často také dlouhodobý (chronický) stres. Stres obecně navozuje hormonální nerovnováhu, kdy nadprodukce stresového kortizolu omezuje produkci jiných důležitých hormonů.
Jak se projevuje zvýšená hladina luteinizačního hormonu?
Zvýšená hladina spouští ovulaci, a tedy navozuje plodné dny. Sledování hladiny pomocí testů pomáhá ženám lépe plánovat oplodnění.
Která rostlina pomáhá zvýšit hladinu luteinizačního hormonu?
Nejsilnější je Drmek obecný (Vitex agnus-castus), který najdete v českém rostlinném doplňku pro ženy Proerecta WOMEN. O prospěšných účincích drmku jsme sepsali podrobný článek.

Navozuje hormonální rovnováhu a stimuluje funkce hypofýzy pro vyšší produkci důležitých hormonů.

Které potraviny pomáhají zvýšit hladinu luteinizačního hormonu?
V největší míře jde o ryby a mořské plody, ořechy a semena. Podstatná je ale vydatná a pestrá strava, která brání nedostatku živin. Nefixujte se pouze na vybrané skupiny potravin a jezte všechno, co nebylo průmyslově vyrobené a nešetrně zpracované.

 

Co jsme o luteinizačním hormonu zjistili?

  • Luteinizační hormon ovlivňuje ženskou a mužskou plodnost.
  • Cílem je navození optimální rovnováhy díky zdravé životosprávě (strava a sport).
  • Nedostatek i nadbytek lutropinu vede k problémům s plodností: U žen k problémům s otěhotněním, u mužů k nedostatečné tvorbě spermií.
  • Hladinu přesně zjistí pouze lékař pomocí krevního testu. Ten vás také dále navede, co přesně dělat pro navození optimální hladiny. Orientačně lze použít domácí testy z moči.
  • Redakčně doporučujeme rostlinné doplňky Proerecta LONG pro muže a WOMEN pro ženy. Navodí rovnováhu všech důležitých pohlavních hormonů a ne pouze LH hormonu.

DÁLE ČTĚTE: Prolaktin: Mužům po něm rostou prsa a slábne erekce, ženy bez něj neotěhotní ani nenakojí mimino.

prolaktin

Leave a Reply